1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Aktualizacja Windows 10 raz do roku

Technologia

17.11.2021 14:12

Aktualizacja Windows 10 raz do roku

Newsy Windows
14
0
0
14
0

Czy zmiany w aktualizacji Windows 10 sprawią, że zostanie system wyparty przez swojego następcę? Nie było wątpliwości, że prędzej czy później tak się stanie. Ostatnie informacje sugerują jednak, że może to się wydarzyć zdecydowanie wcześniej.

System operacyjny Windows 11 został zaprezentowany 24 czerwca 2021 roku, natomiast w październiku miało miejsce jego pierwsze wydanie. Dla ponad 6-letniego poprzednika jest to wyrok, że powoli będzie stawał się archaicznym oprogramowaniem. Warto zauważyć, że pierwsze następstwa pojawiają się już teraz – zaledwie miesiąc po wydaniu nowego systemu.

Aktualizacja Windows 10 – nowości tylko raz w roku?

John Cable, wiceprezes ds. zarządzania programami, obsługi i dostarczania systemu Windows, opublikował wpis na oficjalnej stronie Microsoft, w którym informuje m.in., że wsparcie dla Windows 10 zostanie ograniczone. Dokładniej chodzi o cykliczność aktualizacji: od teraz aktualizacje rozwojowe do poprzedniego systemu będą pojawiać się raz na rok. Dla przypomnienia – dotychczas Microsoft udostępniał dwie większe aktualizacji w ciągu roku. W związku z tym, po obecnej listopadowej aktualizacji, następna będzie przypadać dopiero na koniec 2022 roku.

Co to oznacza dla użytkowników Windows 10? Microsoft dalej zamierza aktualizować wszelki luki w zabezpieczeniach i naprawiać błędy związane z funkcjonowaniem danego systemu. Będą pojawiały się również nowe funkcje. Należy jednak wziąć pod uwagę, że zmiany będą zdecydowanie mniejsze – cała uwaga skupi się bowiem na usprawnianiu Windowsa 11.

Ostatnia aktualizacja systemu – a co później?

Cykl corocznych aktualizacji ma utrzymać się do 2025 roku. W tym czasie Microsoft wciąż będzie wspierać Windowsa 10, lecz w nieco bardziej ograniczony sposób. Warto też podkreślić, że ostatnia aktualizacja systemu ma przypadać na 14 października 2025. Jak będzie wyglądała sytuacja później? Po 4 latach najrozsądniejszą opcją będzie prawdopodobnie aktualizacja do systemu operacyjnego Windows 11. Do tego czasu należy jednak obserwować działania Microsoftu związane z aktualizacjami i promocją nowego systemu.

Większa uwaga na rozwój systemu Windows 11

Warto zaznaczyć, że decyzja corocznych aktualizacji Windowsa 10 wynika z tego, że system Windows 11 również ma dostawać jedną dużą aktualizację rocznie. Jak można jednak przypuszczać, będą one jednak o wiele bardziej szczegółowe, aniżeli w przypadku poprzednika. Jest to widoczne już teraz: zapowiedziane zostało m.in., że wsparcie dla aplikacji 64bit na procesorach ARM będzie uwzględnione jedynie dla systemu Windows 11.

Nie ma wątpliwości, że nowy system będzie teraz w centrum uwagi. Dotychczas Windows 11 przyjmuje się bez większej krytyki, co dobrze zapowiada przyszłe aktualizacje. A Ty co sądzisz o nowym Windowsie? Odczuciami na ten temat możesz podzielić się w komentarzach.

Windows 10 aktualizacja
Ograniczenie wsparcia dla Windows 10 ma być zachętą do przesiadki na nowszy system Microsoftu

Sprawdź też: Różnice między Windows 10 a Windows 11 – jak wypada nowy Windows?

Reklama
14
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.