1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. OEM – co to jest? Czy warto kupić Windows w wersji OEM?

Technologia

11.10.2021 17:37

OEM – co to jest? Czy warto kupić Windows w wersji OEM?

Windows
10
0
0
10
0

OEM czy BOX? Licencja Windows jest często pomijanym zagadnieniem przy zakupie komputera. Znajomość warunków każdej z nich może pomóc w wyborze softu dopasowanego do własnych potrzeb oraz zaoszczędzeniu pieniędzy. Co to jest Windows OEM i BOX?

Co oznacza skrót OEM? Co to jest OEM?

Skrót OEM pochodzi od angielskich słów Original Equipment Manufacturer, co można przetłumaczyć na „Producent Oryginalnego Wyposażenia”. OEM jest licencją przyznawaną przez firmę, która stworzyła dane oprogramowanie lub urządzenie, przedsiębiorstwu wytwarzającemu sprzęt elektroniczny.

oem co to
Źródło: rnew.pl

Zobacz: Windows 10 – wymagania, wersje Windows 10

Metoda dystrybuowania swoich produktów za pośrednictwem innych firm jest stosowana m.in. przez producentów oprogramowania. Jednym z nich jest Microsoft. Posiadaczem oprogramowania tej firmy można stać się zarówno nabywając je bezpośrednio, jak i przy zakupie urządzeń innych firm. Firmami, które dystrybuują w ten sposób oprogramowanie Microsoftu, są wytwórcy komputerów, np. HP, Dell czy Lenovo.

OEM vs BOX – czym się różnią?

Tak jak sprzedaż z wykorzystaniem pośredników określana jest jako OEM, tak dystrybucję bezpośrednią nazywa się BOX. Choć różnice między oboma typami licencji w ostatnich latach mocno się zatarły, nadal są istotne. Wybierając system operacyjny Windows, warto więc rozważyć wszystkie zalety i wady licencji OEM i BOX.

OEM

Kupując komputer, bardzo często można otrzymać urządzenie z zainstalowanym już systemem Windows. W tym przypadku jest to licencja OEM. Nabywca nie otrzymuje nośnika z systemem, którym jest płyta instalacyjna lub pendrive.

System operacyjny przypisany jest wówczas tylko do tego jednego komputera. W związku z tym nie ma możliwości stworzenia kopii systemu i zainstalowania go na innym komputerze. W przypadku problemów z działaniem Windowsa Microsoft nie udziela również wsparcia technicznego, ponieważ jest ono realizowane przez producenta komputera. Wyjątkiem są tylko właściciele urządzeń Microsoft Surface ze względu na to, że producentem sprzętu jest tu sam Microsoft.

Reklama

Wersja OEM dostępna jest nie tylko w zestawie z zakupionym komputerem. Można ją też nabyć od dystrybutorów, czyli np. sklepów z elektroniką. Otrzymuje się wówczas płytę instalacyjną lub pendrive. Także i w tym wypadku wsparcie techniczne Microsoftu obejmuje tylko posiadaczy komputerów Microsoft Surface. Właściciele urządzeń innych marek mogą otrzymać pomoc od dystrybutora oprogramowania.

windows oem
Źródło: techsetter.pl

Jaka jest więc różnica między oboma typami licencji OEM? W pierwszym przypadku, a więc mając komputer z fabrycznie zainstalowanym Windowsem, użytkownik nie ma możliwości zainstalowania systemu na innym sprzęcie. Windows jest przypisany wówczas do tylko jednego komputera.

Windows na licencji OEM kupiony osobno może być używany też na innym komputerze. Przypisany jest już nie do komputera, a do konta Microsoft użytkownika. Trzeba jednak pamiętać, by przed aktywacją na innym urządzeniu, dezaktywować Windows na komputerze, na którym aktualnie działa.

BOX

Dawniej różnice między OEM i BOX były znacznie bardziej widoczne. Obecnie, z powodu wydawania systemu Windows na licencji OEM również w wersji pudełkowej, wersja BOX mniej się od niej różni.

Licencja BOX, jak sama nazwa wskazuje, sprzedawana jest w pudełku, w którym znajduje się płyta instalacyjna lub pendrive z nagranym systemem operacyjnym. Wybierać można między licencjami wyłącznie na jeden komputer lub na większą ich liczbę. Tak samo, jak w przypadku OEM instalację systemu na nowym komputerze można przeprowadzić dopiero po dezaktywacji na urządzeniu, na którym Windows był do tej pory używany.

windows box
Źródło: kindpng.com

Licencję BOX odróżniają od OEM jeszcze dwie rzeczy. Pierwszą z nich jest możliwość zakupu wersji, którą można zainstalować na kilku komputerach. Licencje zbiorowe nie są jednak dostępne w handlu detalicznym. Druga rzecz, która różni obie licencje, to wsparcie techniczne Microsoftu dla posiadaczy wersji BOX.

System operacyjny w wersji OEM – wady i zalety

Windows na licencji OEM od strony technicznej nie różni się od BOX. Wybór wersji OEM ma jednak dwie zalety, które mogą być kluczowe dla przeciętnego użytkownika.

Windows 10 na licencji OEM można nabyć zarówno z komputerem, jak i bez niego. Nie da się jednak kupić komputera z zainstalowanym Windowsem na licencji BOX i otrzymać go jednocześnie w osobnym pudełku. Zakup komputera z już zainstalowanym systemem Windows zwalnia właściciela komputera z konieczności samodzielnej instalacji systemu operacyjnego.

Nie bez znaczenia jest również cena. Licencja OEM jest znacznie tańsza niż BOX. Różnice mogą wynieść nawet kilkaset złotych. Wadą Windows OEM jest brak wsparcia technicznego ze strony Microsoftu.

Czy warto kupić Windows OEM?

Dla użytkownika indywidualnego licencja OEM może być wystarczająca. Ten wariant systemu operacyjnego nie różni się funkcjonalnością od BOX, a przy tym jest znacznie tańszy. Dla użytkowników komercyjnych korzystniejszy będzie zakup Windows w wersji BOX ze względu na dostępność licencji zbiorowych.

OEM
Źródło: swisssoftware24.pl

Wybierając Windows na licencji OEM, warto zastanowić się, czy lepszym wyborem nie będzie jej wariant pudełkowy. W przypadku poważnej awarii komputera można go bowiem szybko zainstalować na innym urządzeniu. Nie należy obawiać się przy tym procesu instalacji, który w przypadku Windows 10 nie jest trudny.

Jakie produkty można kupić w wersji OEM?

Licencja OEM nie dotyczy tylko systemu Windows. Innym przykładem oprogramowania Microsoftu, które sprzedaje się w ten sposób, jest pakiet biurowy Microsoft Office. Można otrzymać go w formie subskrypcji na określony czas (np. na rok) lub w wersji pudełkowej. Tak jak w przypadku Windows pakiet Microsoft Office OEM od strony technicznej nie różni się niczym od wersji BOX.

Nie tylko Microsoft korzysta z licencji OEM. Spotkać się z nią można także przy zakupie kart graficznych. Firmy, które je produkują, AMD i NVIDIA oferują swoje GPU w dwóch modelach dystrybucji. Jednym z nich jest sprzedaż układów graficznych bezpośrednio pod swoją marką. Drugi typ sprzedaży odbywa się za pośrednictwem firm trzecich, takich jak MSI, Sapphire czy ASUS. Takie karty nazywane są wówczas niereferencyjnymi. Licencja OEM na Windows i Office różni się od tej na GPU jednak w najważniejszym aspekcie – działania. Niereferencyjne karty graficzne mogą być modyfikowane przez partnerów AMD i NVIDII, co może powodować zasadnicze zmiany w ich specyfikacji technicznej.

pakiet Office
Źródło: mobirank.pl

Różne modele dystrybucji Windows, Office czy kart graficznych mogą wprowadzić zamieszanie podczas zakupu. Warto więc wiedzieć, z jakimi warunkami wiąże się dany typ licencji. Wiedza ta pozwala nie tylko zoptymalizować koszta zakupu. Dzięki niej wiadomo także, do kogo zgłosić się w przypadku problemów technicznych.

Źródło obrazka głównego: youtube.com

10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.