Nagrywanie ekranu - smartfon

Poradniki

17.05.2021 22:12

Nagrywanie ekranu – jak nagrać ekran komputera i telefonu? Zestawienie darmowych programów i aplikacji do nagrywania ekranu

Programy i aplikacje Windows
12
2
1
12
2

Jeżeli chcesz na przykład przygotować relację z gry, w którą grasz, to kluczowe może być dla Ciebie nagrywanie ekranu. Nieważne, czy to Windows 10, czy Mac, ani że nie wiesz, jak nagrać ekran telefonu, poniżej znajdziesz odpowiedzi na te wszystkie pytania.

Jakie są sposoby na nagranie ekranu?

Większość nowoczesnych systemów operacyjnych pozwala na rejestrację tego, co dzieje się na wyświetlaczu, bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania. Dotyczy to zarówno komputerów, jak i telefonów. Starsze urządzenia muszą posiłkować się aplikacjami, które w zależności od swojego zaawansowania pozwalają na wykorzystanie dodatkowych opcji podczas tego procesu.

Ekipa z MoreleTV ma kilka propozycji dla graczy

Jak nagrać ekran komputera? 

Opcja nagrywania pulpitu jest dostępna zarówno w komputerach z Windows 10, jak i macOS, a wszystko sprowadza się do uruchomienia odpowiedniej funkcji w ustawieniach urządzenia. Jest to wygodne rozwiązanie, które nie wymaga dużych zdolności związanych z obsługą komputera, a także jest dość intuicyjne, gdyż sprowadza się do przejścia przez kilka opcji konfiguracyjnych. Nawet jeżeli nie jesteś zaawansowanym użytkownikiem, poradzisz sobie z tym zadaniem bez najmniejszego problemu.

Jak nagrać ekran Windows 10?

Zastosuj poniższe instrukcje, jeśli chcesz dowiedzieć się, jak nagrać ekran laptopa i komputera stacjonarnego, na którym zainstalowano Windows 10. Pierwszym krokiem w przypadku urządzeń z systemem operacyjnym Microsoftu powinno być sprawdzenie, czy w ogóle opcja nagrywania jest dostępna dla tego urządzenia, gdyż musi ono spełniać określone wymogi techniczne. Następnie należy udać się do ustawień systemu, wybrać opcję „Granie”, a w niej przesunąć pasek „Rejestruj klipy z gry oraz zrzuty ekranu…” tak, by podświetlił się na niebiesko. 

Aby skonfigurować opcje nagrywania, należy przejść do zakładki ujęcia, gdzie można wybrać parametry nagrywania, w tym rejestrację dźwięku. Konfiguracja jest prosta, obejmuje takie elementy, jak np. jakość nagrywania, liczba klatek na sekundę. Po konfiguracji można uruchomić nagrywanie poprzez wciśnięcie odpowiedniego skrótu klawiszowego lub wywołanie paska gry. 

Nagrywanie ekranu - laptop
Nie musisz stać z kamerą nad komputerem, aby nagrać jego ekran!

Jak nagrać ekran na Macu?

Sposobem na nagranie ekranu Maca jest wywołanie skrótem „Shift + Command + 5” paska narzędzi zrzutu ekranu, a następnie wybranie z niego opcję „nagraj”. System Apple pozwala na nagranie wybranej części ekranu, co nierzadko jest funkcją dostępną w bardziej zaawansowanych programach. Opcję tą również wybiera się z poziomu omawianego menu. Aby skonfigurować opcje nagrania, należy wejść w narzędzia ekranowe i tam wybrać odpowiednie opcje konfiguracyjne. 

Jak nagrać ekran telefonu? 

Smartfony również pozwalają na nagrywanie swoich ekranów, zazwyczaj opcja ta jest ukryta, lecz po krótkiej konfiguracji z łatwością można ją uruchomić. Mimo że w zależności od posiadanego OS mogą się one nieznacznie różnić, to zasada działania jest taka sama. 

Jak nagrać ekran na smartfonie z Androidem?

Mając telefon z Androidem, nie musisz przejmować się tym, jak nagrać ekran telefonu bez roota. Opcja rejestracji obrazu wyświetlacza udostępniona jest zwykle w ustawieniach urządzenia. Można też pobrać narzędzie do nagrywania, dzięki czemu mamy możliwość konfiguracji parametrów takich jak dźwięk czy jakość nagrywania.

Jak nagrać ekran na iPhonie?

Procedura nagrywania ekranu iPhone wygląda podobnie, jak ta dotycząca systemu Android, z tym że w iOS należy wejść w centrum sterowania, przejść do funkcji “więcej narzędzi” i tam dodać odpowiednie narzędzie. By rozpocząć nagrywanie, wystarczy dłużej przytrzymać odpowiednią ikonkę i wybrać opcję nagraj, po skończeniu pracy odpowiedni plik znajdzie się w galerii.

Darmowe programy do nagrywania ekranu komputera

Na rynku można znaleźć wiele programów do nagrywania ekranu, które rozszerzają możliwości związane z wykorzystaniem tego narzędzia. Najlepsze rozwiązania pozwolą nie tylko na rejestrację obrazu i dźwięku, lecz także połączą się z kamerą internetową, pozwolą na streaming i umożliwią podstawową edycję nagrań. 

Icecream Screen Recorder 

Jest to darmowy program do nagrywania, który dostępny jest na wszystkie popularne platformy. Z jego pomocą bez problemu przygotujesz, nagrania, webinary i zarejestrujesz rozmowy na Skype, gdyż bez problemu radzi sobie z nagrywaniem dźwięku. 

Movavi Screen Recorder

Kolejny program, który pozwala na zaawansowaną rejestrację obrazu z komputera i ma możliwość nagrywania z dźwiękiem. Jedyną wadą wersji darmowej jest znak wodny widoczny na nagraniu, który usuwany jest po zakupie opcji premium.

Polecane aplikacje do nagrywania ekranu telefonu 

Podobnie jak w przypadku komputerów, na telefonach również można znaleźć różne aplikacje do nagrywania ekranu. Wybór jest bardzo duży, a poniżej przedstawiono dwie najpopularniejsze aplikacje ze sklepów App Store i Google Play.

Mobizen Screen Recorder 

Prosta w obsłudze aplikacja, która pozwala zarówno na nagrywanie obrazu, jak i dźwięku, z jej wykorzystaniem można również streamować, gdyż obsługuje kamerę telefonu. Dostępność – iOS i Android.

AZ Screen Recorder

Program odpowiada na pytanie „Jak nagrać ekran telefonu?”. Posiada wiele opcji, nagrywa dźwięk z mikrofonu, pozwala na osiągnięcie jakości FullHD i nie limituje czasu nagrania. Program jest darmowy z możliwością zakupu opcji premium, która dodaje dodatkowe opcje edycji nagrania.

Jak widać, programów do nagrywania ekranu jest bardzo dużo i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Sprawdź też: Jak szybko i skutecznie wyostrzyć zdjęcie?

12
2

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *