Autenti – platforma do podpisu kwalifikowanego

Poradniki

15.02.2023 07:44

Autenti – podpisywanie dokumentów przez Internet. Jak działa podpis kwalifikowany Autenti

Biznes Programy i aplikacje
4
2
0
4
2

Coraz częściej dokumentację przenosimy do świata cyfrowego. Z tego powodu bardzo ważne są systemy, takie jak Autenti pozwalające na ich autoryzowane podpisywanie. Dostępny na platformie Autenti podpis kwalifikowany może usprawnić przepływ dokumentów.

Cyfryzacja przedsiębiorstw, czy też urzędów powoli przestaje być jedynie widmem przyszłości, a staje się rzeczywistością, do której małymi krokami, ale jednak wchodzimy. Z racji na ogromną popularność pracy zdalnej, czy też współprac realizowanych na odległość, musiały jednak powstać sposoby wygodniejsze na podpisywanie dokumentów niż odsyłanie skanów. Właśnie czymś takim jest platforma Autenti.

Autenti – platforma do autoryzacji dokumentów

Autenti to polska platforma, która została stworzona w ramach projektu Google for Startups, czyli programu, który ma na celu wspieranie początkujących, lecz niesamowicie obiecujących start-upów z różnych miejsc świata. Trzeba przyznać, że Autenti to jeden z ciekawszych beneficjentów tego programu, ponieważ może pomóc w przyspieszeniu cyfryzacji przedsiębiorstw nie tylko w Polsce, ale też na całym świecie.

Istotą powstania systemu Autenti było stworzenie specjalnej platformy, która umożliwi bezpieczne i autoryzowane podpisywanie dokumentów w formie elektronicznej. W ten sposób oszczędzając masę czasu i sprawiając, że wprowadzenie w pełni cyfrowego obiegu dokumentów, bez konieczności posiadania papierowych jest coraz bliżej.

Firma Autenti ma jednak dość bogatą historię, gdyż pierwsze sukcesy osiągała już w 2016 roku, gdy wygrała w 3-dniowym BNP Paribas Hackathon i mogła reprezentować Polskę podczas finału w Paryżu. Autenti w tym samym roku wygrało również konkurs „The Great Pitch Comptetion”, co pozwoliło na zdobycie statuetki „Wolves Summit”, a także czeku na 100 tysięcy dolarów, co przyczyniło się do rozwoju firmy. Oprócz tego Autenti wygrywało nagrody „Innowacja Roku” w IV edycji „e-Commerce Polska Awards”, a także brało udział w projektach, takich jak „Startupy w Pałacu”.

Korzyści wynikające z podpisu elektronicznego Autenti

Oczywiście sukces Autenti nie byłby możliwy, gdyby nie to, jakie korzyści zapewnia korzystanie z tej platformy. Używanie Autenti do składania podpisów elektronicznych pod dokumentami to bowiem świetny sposób na usprawnienie obiegu dokumentów, szczególnie pomiędzy firmami, czy też osobami, które żyją z dala od siebie.

Sprawdź też: Skanowanie dokumentów telefonem lub skanerem – wszystkie informacje o skanowaniu

Do tego można oszczędzić masę papieru, gdyż dokumentów, które przesyłamy przez internet i właśnie z jego pomocą podpisujemy, nie trzeba przecież drukować. Zaoszczędzony czas można z kolei zainwestować na wiele sposobów.

Jak wygląda proces podpisywania umów online przez Autenti?

Jedną z zalet podpisywania umów online przez Autenti jest ogromna prostota tego procesu. Wystarczy, że na platformę dodamy dokument, wybierzemy jego odbiorców, a następnie wyślemy go im, by mogli podpisać otrzymaną dokumentację. Następnie po otrzymaniu jej z powrotem z pomocą platformy można sprawdzić poprawność i ważność otrzymanego podpisu.

Sprawdź też: Jak założyć profil zaufany? Co to jest i dlaczego warto?

Z kolei, gdy to my jesteśmy adresatem dokumentu, który należy podpisać, wystarczy otworzyć otrzymany dokument, naturalnie uważnie go przeczytać, a następnie podpisać go we wskazanym miejscu używając w tym celu dosłownie jednego kliknięcia.

Jakie dokumenty można podpisywać za pomocą podpisu kwalifikowanego Autenti?

Lista dokumentów, które można podpisać z pomocą specjalnego podpisu kwalifikowanego Autenti, czyli takiego, który jest uznawany przez takie instytucje jak ZUS, e-KRS, e-KRK, czy też CEIDG jest coraz dłuższa. W każdym momencie można zapoznać się z nią w katalogu dokumentów udostępnianym przez platformę Autenti. Przykładowe dokumenty to na przykład rozliczenie podatkowe PIT-11 oraz PIT-40. Po podpisaniu przez podpis kwalifikowany Autenti są one uznawane przez Urzędy Skarbowe.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Do kogo skierowana jest usługa Autenti? 

Autenti to usługa, która powstała przede wszystkim z myślą o przedsiębiorcach, którzy chcą usprawnić działanie swojego biznesu. Najlepiej sprawdza się w wypadku firm, które relacje z klientami, współpracownikami, czy też kontrahentami prowadzą poprzez komunikację elektroniczną. Ta platforma umożliwia bowiem podpisywanie nawet najważniejszych dokumentów bez konieczności widywania się osobiście.

Sprawdź też: Faktoring – co to jest i jak działa? Jaki faktoring wybrać?

Czy kwalifikowany podpis elektroniczny jest darmowy?

Na platformie Autenti darmowe są tak zwane e-podpisy. Aby móc korzystać z kwalifikowanego podpisu Autenti, który jest uznawany przez różne instytucje, trzeba wnieść opłatę. Koszty dostępu do tego rodzaju usługi zazwyczaj są liczone w ujęciu rocznym i za możliwość stworzenia jednego podpisu kwalifikowanego i korzystania z niego należy opłacać subskrypcję, której cena to około 200 do 300 złotych rocznie. W tym czasie można jednak złożyć nielimitowaną ilość podpisów kwalifikowanych.

Podpis kwalifikowany w formacie XAdES i PAdES — różnice

Platforma Autenti oferuje dwa formaty podpisu kwalifikowanego. Są to kolejno XAdES oraz PAdES. Najpierw zajmijmy się podpisem PAdES. Jest on mniej rozbudowany, gdyż można z niego korzystać tylko w wypadku dokumentów wysyłanych w formacie PDF. Podpis XAdES współpracuje również z plikami XML, JPEG, AVI, DOC, czy też ZIP. Jest to więc bardziej uniwersalny format podpisu kwalifikowanego.

Sprawdź też: Docer – czy warto na tej stronie przechowywać dokumenty? Co znajdziesz na Docer.pl?

4
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *