program do rozpakowywania plików

Technologia

12.09.2023 09:25

Program do rozpakowywania plików – jaki wybrać?

Programy i aplikacje
2
0
0
2
0

Dobry program do rozpakowywania plików to jedna z najbardziej przydatnych aplikacji, które można mieć na swoim komputerze. W sieci można znaleźć jednak wiele tego typu programów. Który wybrać i dlaczego?

Tak zwane pakowanie plików potrafi znacząco ułatwić życie. Polega ono na zamknięciu pożądanego np. folderu w tak zwanym archiwum, które zajmuje dużo mniej miejsca na dysku. Używa się tego na przykład w celu przesyłania sporej wielkości plików poprzez internet. Aby jednak móc dostać się do spakowanego w ten sposób pliku potrzebna jest specjalna aplikacja. Mowa tu o programie do rozpakowywania. 

Program do rozpakowywania plików – na czym polega kompresja plików?

Zasada działania wszystkich programów do rozpakowywania polega na wykorzystywaniu kompresji plików. Na czym ona polega? Nie jest to żadna magiczna metoda ściskania, czy też zagęszczania bitów tak, by zajmowały mniej miejsca na dysku. W ten sposób na przykład folder z filmami zajmujący około 1 gigabajta miejsca zmniejsza swoją objętość do około 850-900 megabajtów.

program do rozpakowywania plików
Kompresja plików to zbawienie w obecnych czasach

Sprawdź też: Darmowy program do rysunku technicznego z wymiarowaniem – polecane programy

Jest to możliwe z jednego prostego powodu. Mowa tu o tym jak skonstruowane są pliki. Znajdziemy w nich wiele powtarzających się wyrazów, czy też ciągów znaków. Te można skrócić z pomocą odpowiedniego algorytmu. W ten sposób nie tracimy nic na jakości, a plik zostaje skompresowany, by zajmować mniej miejsca. Następnie, gdy chcemy uzyskać do niego dostęp, odpowiedni algorytm zastępuje stworzone skróty oryginalną treścią.

RAR, ZIP, 7z – najpopularniejsze formaty skompresowanych plików

W zależności od zastosowanego programu do kompresji plików stworzone archiwa mogą mieć różne formaty. Najpopularniejsze są rozszerzenia .rar oraz .zip. Można też spotkać się z zakończeniem .7z. Formaty różnią się algorytmem zastosowanym w trakcie kompresji. Obecnie najpopularniejsze programy bez problemów obsługują jednak archiwa stworzone przez różne kompresory plików. To jednak nie wszystkie formaty. Inne często spotykane to .ace, .arj., oraz .cab.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Jaki program do rozpakowywania plików wybrać? Popularne opcje

Aby móc swobodnie kompresować oraz rozpakowywać pliki potrzebujemy oczywiście właściwego oprogramowania. Nie wiesz, jaki program do rozpakowywania plików zip i rar wybrać? Poniżej znajdziesz najpopularniejsze propozycje, które są wykorzystywane przez tysiące, a nawet i miliony użytkowników. Te programy do pakowania plików oraz ich rozpakowywania cieszą się więc naprawdę świetną opinią.

WinRAR

Absolutny klasyk wśród programów do rozpakowywania plików RAR. WinRAR bazuje na bezstratnej kompresji danych metodą LZSS. To właśnie specjalnie z myślą o tej aplikacji stworzono format .rar. Dlaczego to WinRAR jest najlepszy do rozpakowania RAR i innych archiwów?

Przede wszystkim WinRAR jest po prostu najszybszy. Ekstrakcja plików zajmuje mniej czasu niż w przypadku konkurencyjnych plików. Jest to też wydajniejszy kompresor plików. Archiwa stworzone z pomocą WinRARA zajmują nieco mniej miejsca. Ponadto w trakcie pracy aplikacja zużywa mniej zasobów komputera od konkurencyjnego oprogramowania.

WinRAR
Przyznać się, kto jeszcze nie kupił oryginalnej licencji do WinRARA? | Źródło: ziprararchiver.com

Jak wygląda sytuacja z płaceniem za ten program? WinRAR darmowy w teorii nie jest. Na samym początku przez 40 dni można korzystać z darmowej licencji na zasadach shareware. Jak jest w rzeczywistości. Zdecydowana większość osób prywatnych używa WinRARa za darmo, a sam temat licencji jest popularny w wielu memach i żartach w internecie. Dość luźno do tematu podchodzą sami twórcy aplikacji. Przyznają oni, że nie celują w użytkowników prywatnych, więc nie przejmują się tym, że wiele osób nie kupuje licencji. Celem są wielkie firmy, które mogą wyraźnie skorzystać na kompresji plików.

WinZip

Zanim WinRAR zdobył ogromną popularność królem wśród programów do rozpakowywania był WinZip. Jest to najstarsze komercyjne oprogramowanie tego typu do dziś dostępne na komputery z systemem Windows. Do dziś jest też jednym z najbardziej wydajnych programów ZIP. Mimo wszystko musiał oddać swoją pałeczkę WinRARowi. Co ważne WinZip obsługuje obecnie wszystkie najpopularniejsze formaty archiwów, w tym oczywiście pliki RAR.

7-Zip

Do plików Zip świetnie sprawdzi się też program 7-zip, czyli kolejna z najpopularniejszych aplikacji do rozpakowywania. Co charakteryzuje akurat to oprogramowanie? Mowa tu przede wszystkim o bardzo wysokim stopniu kompresji danych. Do tego dziś obsługuje już nawet pliki w formacie RAR, dzięki czemu jest bardzo uniwersalny. Zapewnia też duże możliwości użytkownikom w trakcie kompresji. Pozwala na przykład na wybranie poziomu oraz metody, a także na zaszyfrowanie stworzonego archiwum.

program 7z
Stary, niezawodny 7-Zip | Źródło: techfaqs.org

Jedną z największych zalet 7-zipa jest to, iż jest on darmowym programem do rozpakowywania plików. W jego przypadku nie trzeba się martwić o opłacanie licencji. Wystarczy pobrać oprogramowanie na swój komputer i cieszyć się jego działaniem.

Alternatywne opcje programów do rozpakowywania plików

Oczywiście nie trzeba stawiać na najpopularniejsze opcje. Nie wiedząc, jak rozpakować ZIP dobrym wyborem mogą być też mniej popularne, lecz równie dobre aplikacje. W sieci można znaleźć ich naprawdę sporo. Poniżej znajdują się trzy nasze propozycje programów do rozpakowywania plików, z których warto skorzystać, gdy nie odpowiada nam najpopularniejsza trójka. 

Bandizip

Wśród naszych alternatyw na pierwszy ogień idzie Bandizip. Jest to program, który jest darmowy, lecz istnieje też specjalna, płatna wersja Professional zapewniająca nieco większe możliwości. Oferuje pakowanie i rozpakowywanie danych w aż 30 różnych formatach. Co ważne z tego archiwizatora można też korzystać na komputerach z systemem operacyjnym macOS. Oczywiście jest on również kompatybilny z Windowsem. Bezpłatna wersja obsługuje kompresję wielordzeniową do 16 wątków. Płatna umożliwia korzystanie nawet z 64 wątków jednocześnie, co znacząco poprawia wydajność.

PeaZip

Drugi z kolei jest PeaZip. Ten archiwizator jest w pełni darmowy i posiada otwarty kot źródłowy. Co ważne z programu PeaZip można korzystać nie tylko na komputerach z systemem Windows. Obsługuje on także urządzenia korzystające z oprogramowania Linux.

PeaZip - program do rozpakowywania plików
PeaZip wyróżnia się na tle konkurencji, ponieważ obsługuje również Linuxa! | Źródło: itsfoss.net

Sprawdź też: Najlepsze programy do pisania – darmowe edytory tekstu on-line oraz do pobrania

Największy minus PeaZipa to brak możliwości stworzenia archiwum w formacie RAR. Na szczęście można takowe odczytywać z jego pomocą. Oprócz tego jest zintegrowany z menu eksploratora Windows, pozwala chronić archiwa hasłem, czy też nawet umożliwia defragmentację dysku. Ponadto PeaZip nie wymaga instalacji na komputerze. Jeśli ktoś jednak by jej potrzebował, to jest ona dostępna w przypadku komputerów z systemem Windows.

IZArc

Ostatnim polecanym przez nas programem jest IZAarc. Ta aplikacja została stworzona przez bułgarskiego programistę Ivana Zaharieva. Można z niej korzystać na komputerach z oprogramowaniem Windows i nie tylko. Jest także dostępna na iPhone’ach, a także na iPadach.

Wśród zapewnianych możliwości warto wymienić ogromną ilość obsługiwanych formatów (m.in. 7z, ZIP, RAR, ARC, ARJ, CAB i DEB). Ponadto IZArc pozwala na naprawianie uszkodzonych paczek, dzielenie plików na części, czy też tworzenie samorozpakowujących się archiwów. Zdecydowanie jest to program, na który warto zwrócić swoją uwagę, szukając kompresora plików.

Źródło obrazka głównego: engineering.fb.com

2
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *