Telegram obraz główny

Poradniki

31.05.2021 09:21

Telegram – najlepszy komunikator internetowy? Porównujemy z innymi aplikacjami

Programy i aplikacje
12
0
0
12
0

Aplikacja Telegram – w czym jest lepsza od konkurencji? Bezpieczne szyfrowanie, możliwość synchronizowania wielu urządzeń i zapisywanie danych w chmurze to główne korzyści. Jak korzystać z tej aplikacji? Sprawdzamy świetny komunikator internetowy!

Aplikacja Telegram – jak dokładnie działa? Wszystko o popularnym komunikatorze

Co to jest Telegram? Aplikacja, a właściwie komunikator internetowy, który powstał w 2013 roku. 8 lat później liczba aktywnych użytkowników przekroczyła 500 milionów. Aplikacja Telegram jest bezpłatna zarówno dla nowych, jak i stałych użytkowników. Podczas pierwszego uruchomienia mobilnej wersji aplikacji, użytkownik otrzymuje garść najważniejszych informacji o funkcjonowaniu tego komunikatora internetowego. Przede wszystkim jest szybki, darmowy i bezpieczny. Autorzy gwarantują, że program jest i zawsze będzie działał za darmo. Nie będzie również reklam czy płatnych subskrypcji.

Aplikacja Telegram vs inne komunikatory
Diagram pokazujący jakie informacje gromadzą o nas różne komunikatory – różnica między WhatsAppem i Telegramem jest ogromna / Źródło: twitter.com

Największą zaletą jest szyfrowanie rozmów end to end, co oznacza, że wiadomości mogą odczytać jedynie osoby komunikujące się za pomocą tej aplikacji. Autorzy aplikacji oraz dostawcy internetu nie uzyskają dostępu do kluczy, które mogłyby pomóc w rozszyfrowywaniu konwersacji. Twoje dane są więc zupełnie bezpieczne! To właśnie ten aspekt przyciąga nowych użytkowników. Kolejną zaletą jest również brak limitów dotyczących rozmiaru plików graficznych czy wiadomości, które są przekazywane przez komunikator internetowy. Dostęp do chmury pozwala na dostęp do wiadomości z różnych urządzeń.

Czy aplikacja Telegram działa po polsku? Oczywiście! Podczas zakładania konta możesz wybrać, w jakim języku będziesz korzystać z komunikatora internetowego. Język angielski oraz język polski to najczęstsze wybory wśród obecnych użytkowników logujących się na terenie Polski. Do logowania wystarczy numer telefonu oraz unikalne hasło.

W procesie weryfikacji wymagane jest podanie kraju, w którym się mieszka oraz numeru telefonu. Na podany numer wysłany zostanie SMS, z którego trzeba odczytać kod weryfikacyjny i wpisać go w odpowiednim miejscu w aplikacji. Bez obaw, jeśli SMS nie dotrze, połączy się z Tobą automat, który poda hasło dostępu.

Aplikacja Telegram na komputer i inne urządzenia – zalety działania na wielu platformach

Aplikacja Telegram działa na różnych urządzeniach. Można z niej korzystać na urządzeniach mobilnych opartych o system Android oraz iOS. W przypadku urządzeń z systemem Android, aplikacja będzie dostępna w marketplace typu Google Play. Jeżeli korzystasz z urządzeń marki Apple, aplikacji należy szukać w App Store.

Czy aplikację Telegram można pobrać również na komputer? Jak najbardziej – można z niej korzystać na urządzeniach z systemem Windows, Mac oraz Linux. Dzięki temu, że rozmowy zapisują się w chmurze, możesz mieć do nich dostęp z każdego urządzenia, na którym się zalogujesz.

Sprawdź: Facebook i Messenger Lite – co to jest, jak działa i czym różni się od klasycznego Facebooka? Wszystko, co musisz wiedzieć o FB Lite

Trzeba pamiętać, że korzystając z wersji desktopowej niedostępne będzie szyfrowanie wiadomości punkt-punkt dla rozmów grupowych. Ten rodzaj szyfrowania blokuje określanie adresów IP każdego z użytkowników. Połączenie między użytkownikami przebiega przez kilka węzłów, przez co trudno ustalić dokładną tożsamość innych osób w grupie. Telegram, jako aplikacja Windows, i tak zapewnia większe bezpieczeństwo niż inne komunikatory.

Aplikacja Telegram kontra Whatsapp i Messenger – porównanie

Telegram jest często porównywany z aplikacjami z kategorii social media. Warto ustalić jednak bardziej specyficzną grupę aplikacji, jaką są komunikatory internetowe. Dobrze znane są Whatsapp i Messenger. Dlaczego spośród tej trójki warto wybrać właśnie Telegram?

Na początku 2021 roku Whatsapp poinformował użytkowników o przyszłych zmianach w prowadzonej polityce prywatności. Zmiany wiążą się z tym, że aplikacja będzie przekazywać dane użytkowników Facebookowi, który jest właścicielem Whatsappa, co nie spodobało się internautom. Warto dodać, że Telegram zanotował wtedy największy wzrost pobrań w wirtualnych sklepach.

Telegram dostarcza wiadomości znacznie szybciej niż inne aplikacje, o czym informują twórcy podczas rejestrowania konta. Synchronizowanie historii rozmów między urządzeniami pozwala na pełną kontrolę nad posiadanymi plikami. Aplikacja umożliwia też rozmowy głosowe i wideo. W czacie grupowym może uczestniczyć nawet 200 tysięcy członków. Świetnie sprawdzi się więc jako narzędzie coworkingowe.

Komunikator stosuje autorską wersję kryptografii, co w praktyce może okazać się mniej zaufane niż standardowe i zweryfikowane zasady kryptograficzne. Messenger udostępnił możliwość otwierania trybu znikających wiadomości. Interfejs Messengera staje się ciemny, a wiadomości zostają automatycznie usunięte, gdy tylko wyłączy się ten tryb. Telegram oferuje podobną usługę. Umożliwia włączenie sekretnego czatu, w którym nie da się robić zrzutów ekranu, ani przekazywać wiadomości. Użytkownik ma jednak pewność, że wszelkie dane zostaną faktycznie usunięte i żadna firma nie będzie mieć do nich wglądu.

Aplikacja Telegram
Telegram / Źródło: play.google.com

Dlaczego warto skorzystać z aplikacji Telegram?

Przede wszystkim musisz zadać sobie pytanie, dlaczego nie? Przecież aplikacja oferuje funkcje znane już z innych komunikatorów, jednak w nieco bezpieczniejszej odsłonie.

Program działa równie dobrze zarówno jako aplikacja mobilna, jak i narzędzie desktopowe. Jako aplikacja Windows co prawda ma ograniczone szyfrowanie, jednak w żaden sposób nie wpływa to na codziennie użytkowanie. Warto ją pobrać na komputer i indywidualnie przekonać się, jak działa.Jeśli wybierzesz Telegram, uzyskasz możliwość prowadzenia rozmowy z wieloma użytkownikami jednocześnie. Oczywiście inne komunikatory internetowe również to oferują, jednak charakteryzują się odmiennym trybem szyfrowania. Jeżeli zależy Ci na zachowaniu anonimowości danych i poufności każdej z rozmów, zdecydowanie warto zainstalować aplikację Telegram już dziś!

Może Cię zainteresować: Aplikacja WhatsApp – co to jest i jak działa? Sprawdź najlepszą alternatywę dla Messengera

12
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *