1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Facebook i Messenger Lite – co to jest, jak działa i czym różni się od klasycznego Facebooka? Wszystko, co musisz wiedzieć o FB Lite

Poradniki

2 miesiące temu

Facebook i Messenger Lite – co to jest, jak działa i czym różni się od klasycznego Facebooka? Wszystko, co musisz wiedzieć o FB Lite

Programy i aplikacje
2
0
0
2
0

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, co mają zrobić użytkownicy Facebooka oraz Messengera, którzy posiadają starsze modele smartfonów z ograniczoną pamięcią oraz słabszym systemem? Mark Zuckerberg wymyślając Facebook Lite, z pewnością o nich pomyślał. Z artykułu dowiesz się, jak zainstalować lżejszą wersję najpopularniejszego portalu społecznościowego oraz czym się różni od zwykłego Facebooka.

Co to jest Facebook i Messenger lite? Podstawowe informacje

Nadal nie wiesz, co to jest aplikacja Facebook Lite, mimo to, że nazwę słyszałeś wielokrotnie? Serwis miał swoją premierę w lutym 2015 roku, co ciekawe, początkowo został stworzony głównie dla krajów rozwijających się. Jego celem było umożliwienie korzystania z Facebooka osobom, które nie posiadały zaawansowanych smartfonów z wyższej półki cenowej. 

Na początku jego funkcje były mocno ograniczone, nie można było dodawać komentarzy, a jego działanie zostało spowolnione. Z czasem aplikacja przeszła ogromną zmianę, jest ulepszona, zużywa mniej danych i działa we wszystkich sieciach. Messenger app również posiada swoją wersję lite, dzięki której zajmuje 10 razy mniej miejsca w telefonie! Messenger Lite nie obsługuje natomiast SMS-ów, tajnych konwersacji i ma o wiele mniej opcji, jeśli chodzi o powiadomienia. Warto jednak zaznaczyć, że pozwala aplikacji pracować w tle nawet na smartfonach z 1 GB pamięci RAM.

Jak dokładnie działa FB Lite?

Dokładne działanie FB Lite opiera się na podobnych zasadach, jak w klasycznej wersji aplikacji. W normalnej wersji Facebooka dostępnych jest dla Ciebie wiele funkcji, takich jak polubienie zdjęć, wyszukiwanie osób, kupowanie i sprzedawanie produktów za pomocą Marketplace, edytowanie profilu oraz udostępnianie treści na osi czasu. Jednak ze względu na to, że jest to wersja lżejsza, mniej obciążająca pamięć smartfona, apka posiada kilka ważnych funkcji:

  • szybciej następuje ładowanie, wczytywanie oraz wyświetlanie postów znajomych na tablicy,
  • wykorzystuje dużo mniej ilości danych, co sprawia, że efektywnie wykorzystujesz pakiet danych, zużywając ich znacznie mniej,
  • Facebook Lite działa we wszystkich sieciach – jest przeznaczona dla sieci 2G i obszarów o wolnej lub ograniczonej łączności internetowej,
  • ze względu na mały rozmiar aplikacji, jej pobieranie i instalacja zajmuje tylko chwilę, 
  • działa na starych telefonach z systemem Android – możesz używać starszych telefonów z systemem Android nieobsługiwanych przez normalną wersję aplikacji.

Facebook Lite w Twoim smartfonie zajmie tylko ok. 2 MB i mimo to, że działa w tle, nie spowalnia działania urządzenia. Oprócz tego posiada wbudowaną funkcję obsługi wiadomości, przez co nie musisz pobierać dodatkowej aplikacji do komunikacji.

Czym Facebook Lite dokładnie różni się od klasycznego Facebooka – porównanie obu wersji

Jeżeli chodzi o dostęp do wszystkich funkcji, obie wersje są do siebie bardzo podobne, Facebook Lite różni się jednak kilkoma kwestiami od klasycznego Facebooka. Jedną z najważniejszych i podstawowych różnic jest to, że lżejsza wersja kładzie ogromny nacisk na mniejsze wykorzystywanie danych. Standardowa aplikacja Facebooka genialnie radzi sobie z sieciami o sygnałach 4G, 4G LTE i 5G, natomiast Lite świetnie się sprawdzi na urządzeniach z wolniejszymi łączami.

Mniejsza aplikacja to również mniej zajętego miejsca na Twoim urządzeniu. Po przeprowadzeniu testów okazało się, że w pełni funkcjonalna aplikacja Facebook zajmuje łącznie 181 MB. Dla porównania aplikacja Facebook Lite zużywa tylko 2,65 MB. Zauważ, że różnica pod tym względem jest znacząca. Jeżeli zatem liczy się dla Ciebie każdy zużyty bajt w telefonie, Facebook Lite pod tym względem zdecydowanie wychodzi na prowadzenie.

Jedną z korzystnych funkcji jest to, że główna aplikacja jest dostępna do pobrania praktycznie na całym świecie. Facebook Lite jest natomiast pod tym względem troszkę ograniczony. Jego swobodny dostęp jest możliwy w Sklepie Play, jednak konkurencyjny sklep z aplikacjami na iOS nie posiada do niego dostępu we wszystkich krajach, np. Stanach Zjednoczonych. Jeżeli korzystasz najczęściej z urządzenia stacjonarnego i chcesz na niego pobrać Facebook Lite, Windows nie jest niestety kompatybilny z tą aplikacją.

Jeśli chodzi zaś o główne funkcje, to zarówno Facebook, jak i Facebook Lite oferują te same możliwości korzystania z sieci społecznościowej. Obydwie platformy zawierają podstawowe opcje, takie jak: kanał aktualności, powiadomienia, grupy, opcje oraz zakupy. Kategoria Lite posiada jednak znacznie mniejszy rozmiar tekstu wyświetlanego na tablicy w porównaniu z oryginalną aplikacją Facebooka, a przewijanie treści widniejących w aplikacji Lite jest nieco wolniejsze niż przewijanie aktualności w wersji klasycznej.

Jak korzystać z FB Lite?

Jeżeli jesteś zdecydowany na wybór aplikacji Facebook Lite, pobierz ją ze Sklepu Play lub App Store i ciesz się większym miejscem pamięci w Twoim smartfonie. Po pobraniu Facebook Lite logowanie następuje po podaniu adresu e-mail i hasła, czyli takich samych danych potrzebnych do zalogowania jak w oryginalnej wersji serwisu. Podsumowując, wszystko zależy od tego czym kierujesz się przy wyborze aplikacji i czy oczekujesz więcej miejsca w swoim telefonie. Dzięki Facebook Lite, Android, z którego korzystasz na swoim smartfonie, nie musi być jednym z najnowocześniejszych. Wersja Lite jest dostępna za darmo w pełnej, polskiej wersji językowej.

Sprawdź także: Aplikacja Instagram Lite – co to jest, jak działa i czym różni się od klasycznego Instagrama? Wszystko, co musisz wiedzieć

2
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.