1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. TikTok – co to jest, jak działa i czy warto go używać? Wszystko, co musisz wiedzieć o TikToku

Poradniki

28.06.2021 21:43

TikTok – co to jest, jak działa i czy warto go używać? Wszystko, co musisz wiedzieć o TikToku

Programy i aplikacje
40
14
4
40
14

Czym jest TikTok? Czy warto używać aplikacji tego typu i skąd bierze się tiktokowy fenomen? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania, a także dowiesz się, jak założyć konto na TikToku i jak z niego korzystać. 

TikTok – co to jest? Podstawowe informacje o aplikacji

Jeśli chcesz wiedzieć, co to jest TikTok i skąd się wziął, to świetnie trafiłeś. Najprościej ujmując, aplikacja mobilna TikTok łączy w sobie funkcjonalność Snapchata z Instagramem i Spotify lub Tidalem — pozwala użytkownikom tworzyć i udostępniać krótkie filmy na dowolny temat. Wcześniej działał jako Musical.ly, po czym w sierpniu 2018 r. aplikacja została przejęta przez chińską firmę ByteDance, a jej użytkownicy przeniesieni do TikToka. 

Źródło: https://apps.apple.com/

Aplikacja opiera się na tej samej koncepcji, co Musical.ly, ale ma znacznie szerszy zakres i nie skupia się tylko na synchronizacji ust z muzyką — oferuje użytkownikom szeroki wybór dźwięków i fragmentów utworów, a także możliwość dodawania efektów specjalnych i filtrów. Istnieje również opcja bezpośredniego przesyłania filmików utworzonych w telefonie. Użytkownicy mogą tworzyć różnorodne filmy — od wyzwań, przez przedstawienia taneczne i występy muzyczne, na zabawnych nagraniach czy gagach kończąc.

Jeśli chcesz korzystać z aplikacji TikTok, musisz ją najpierw pobrać z Google Play bądź App Store lub ściągnąć program na komputer. Po jego zainstalowaniu należy założyć darmowe konto, korzystając z jednej z opcji — możesz połączyć TikToka ze swoim kontem Google, Facebook, Twitter, masz też możliwość zalogowania się w sposób tradycyjny za pomocą numeru telefonu lub adresu e-mail. Następnie zostaniesz automatycznie przekierowany do strony głównej, gdzie rozpocznie się wyświetlanie najnowszego wideo.

Zobacz też: Najbardziej przydatne aplikacje na Androida w 2021 – musisz je mieć w swoim telefonie!

TikTok online i aplikacja — jak można korzystać z TikToka?

TikTok jest dostępny w trzech wersjach — oczywiście na Androida i iPhone’a, ale co ciekawe, stworzona została aplikacja TikTok na komputer. Jeśli chcesz cieszyć się nią na swoim laptopie, musisz w pierwszej kolejności pobrać inne oprogramowanie — Bluestacks. Kiedy już ściągniesz Bluestacks, za jego pomocą zainstaluj TikToka. Jedynym niewielkim utrudnieniem w przypadku użytkowania portalu za pomocą systemu Windows jest konieczność każdorazowego uruchamiania obu programów.

Jak wiadomo, twórcy TikToka stworzyli wersje na telefony komórkowe, zarówno z systemem iOS, jak i Android — oczywiście możesz pobrać je odpowiednio z App Store i Sklepu Play. Co ciekawe, właściciel TikToka, dzięki współpracy z indyjskim producentem Smartisan, postanowił stworzyć własnego smartfona, skonstruowanego specjalnie pod aplikację. Jednocześnie zapowiedział, że Smartisan Jianguo Pro 3 to dopiero początek produkcji. 

tiktok

Istnieje też możliwość przeglądania tej platformy społecznościowej z poziomu przeglądarki. W momencie, gdy zdecydujesz się wejść na stronę TikTok online, nie musisz zakładać konta ani się logować. W tym wypadku dostępne jest również wyszukiwanie kont publicznych, natomiast jeśli chodzi o konta prywatne, nie znajdziesz ich bez zalogowania się. 

Fenomen TikToka – skąd się wziął? Dlaczego jest tak lubiany?

TikTok szturmem wtargnął na telefony młodzieży, ale i innych osób chcących zabłysnąć w internecie. Korzystają z niego nie tylko osoby po prostu czerpiące radość z tworzenia filmików, lecz także celebryci, youtuberzy, podcasterzy, a nawet politycy czy działacze społeczni.

Aplikacja ze zwykłego źródła rozrywki stała się pewnego rodzaju prostą drogą do popularności. TikTok umożliwia nawiązywanie relacji z innymi użytkownikami, jednak na odmiennych zasadach niż w przypadku pozostałych portali społecznościowych. Na ekranie głównym znajdziesz treści „dla ciebie”, które apka uznała za najbardziej wartościowe i zgodne z Twoimi zainteresowaniami. Dokładny algorytm TikToka jest nieznany, ale promuje on treści, które najlepiej angażują widzów. Dzięki temu możesz dotrzeć nawet do milionów odbiorców, mając jednocześnie jedynie kilku obserwujących. Poza tym TikTok bazuje na dobrze znanym Musiacal.ly i jakoby przejął jego sławę. 

Jak używać tiktoka – krótka instrukcja krok po kroku

Jeśli chcesz używać TikToka, musisz mieć konto — zaraz po zalogowaniu możesz przeglądać treści dobrane dla Ciebie przez aplikację bądź też wyszukać konkretnego użytkownika. Interfejs jest bardzo intuicyjny i czytelny. Po założeniu profilu przejdź do sekcji „ja”, a następnie kliknij trzy kropki znajdujące się w prawym górnym rogu, które przeniosą Cię do ustawień. Tam znajdziesz wszystkie opcje dotyczące preferencji i bezpieczeństwa.

Klikając na ikonę „główne”, aplikacja przeniesie Cię z powrotem do strony głównej, gdzie jest możliwość przeglądania nowych treści. Opcja „odkryj” wyświetla popularne filmiki z określonymi słowami-kluczami, w sekcji „przychodzące” znajdują się wiadomości otrzymane na TikToku, a „ja” umożliwia także edycję profilu. Jeśli chcesz polubić wideo, podobnie jak w przypadku Instagrama, wystarczy, że dotkniesz serduszko, a aby je skomentować, kliknij chmurkę. 

Jak działa TikTok – opis podstawowych funkcjonalności

Na TikToku video może trwać od 15 do 60 sekund. W aplikacji znajdziesz wszystkie niezbędne narzędzia pozwalające Ci stworzyć kreatywny filmik — filtry, efekty i rozbudowaną bibliotekę muzyczną. Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z TikTokiem, zacznij od strony głównej, gdzie u góry znajdziesz filmy użytkowników, których obserwujesz. Ekran przewijasz, przesuwając treści w górę lub w dół. Po prawej stronie znajdziesz statystyki, a także interakcje — liczbę polubień, komentarzy i udostępnień. 

Profil użytkownika w pewnym stopniu przypomina ten na Instagramie. Znajdziesz tam swoją nazwę, którą możesz zmienić w dowolnym momencie, zdjęcie profilowe oraz statystyki — liczbę obserwujących oraz obserwowanych, a także całkowitą liczbę polubień wszystkich przesłanych treści. Na dole jest miejsce na zwięzły opis, a poniżej znajdują się treści polubione przez użytkownika oraz te, które dodał. 

Możesz korzystać z programu z aplikacji mobilnej TikTok oraz za pośrednictwem strony internetowej TikTok, ale niektóre z funkcji są dostępne tylko w aplikacji. Co więcej, pewne usługi i opcje nie są dostępne w określonych regionach i krajach. Podstawową funkcjonalnością dostępną dla wszystkich jest możliwość zmiany języka aplikacji, ale i wyświetlanych treści — przejdź do ekranu „ja”, następnie w ustawienia, preferencje dotyczące treści i w końcu kliknij „dodaj język”.

Na TikToku masz również możliwość ukrycia polubionych przez siebie treści. W sekcji „ja” kliknij trzy kropki, które są w prawym górnym rogu, wybierz opcję „prywatność i bezpieczeństwo”, i następnie przewiń na sam dół — tam wybierz, komu mogą wyświetlać się polubione przez Ciebie filmiki. Podczas przeglądania treści, gdy spodoba Ci się czyjś dźwięk z TikToka, możesz go wykorzystać. W prawym dolnym rogu znajdziesz ikonkę wyglądającą jak płyta. Jeśli na nią klikniesz, znajdziesz opcję „użyj dźwięku”

Jak używać TikToka w praktyce – opis funkcjonalności 

Filmiki na TikToku odtwarzają się automatycznie z wyciszonym dźwiękiem. Aby zatrzymać wideo, wystarczy na nie kliknąć, po czym ponownie dotknąć wyświetlacza, by wznowić odtwarzanie. Jeśli spodoba Ci się jakiś klip, możesz go polubić, naciskając serduszko, bądź skomentować. W tym celu musisz być zalogowany. Założenie konta umożliwia także nagrywanie i dodawanie własnych filmów, co jest dziecinne proste! Wystarczy, że naciśniesz znak „+” znajdujący się u dołu ekranu, wybierzesz odpowiednie efekty, a następnie uruchomisz nagrywanie za pomocą czerwonego przycisku. 

Jeśli chcesz skasować dodany przez siebie materiał, przejdź do swojego profilu, wybierz ten, który planujesz usunąć, a następnie kliknij trzy kropki znajdujące się po prawej stronie ekranu. Pojawi się lista z różnymi opcjami, gdzie m.in. znajdziesz ikonkę kosza. Teraz potwierdź swoją decyzję i gotowe. Pozostałe funkcje obejmują możliwość zapisania filmu na urządzeniu, dodania go do ulubionych, udostępnienia na innych portalach społecznościowych, poprzez wiadomość lub w formie GIFu. 

Od ilu lat jest TikTok?

Według regulaminu TikToka serwis przeznaczony jest dla osób powyżej trzynastego roku życia. Co więcej, niektóre z funkcji nie są dostępne dla użytkowników poniżej określonego wieku. Prawda jest taka, że większość młodych ludzi posiada telefon z dostępem do Internetu już od wczesnego dzieciństwa. Sporo z nich nie ma świadomości, jak wiele zagrożeń może nieść za sobą nierozważne korzystanie z telefonu. Nieodpowiednie przetwarzanie danych i nieautoryzowane wykorzystanie treści to tylko niektóre z nich. Dlatego, nawet jeśli dziecko prawnie może już korzystać z aplikacji, warto, by robiło to pod opieką rodzica.

Zobacz też: Najpopularniejsze konta na tik-toku w 2021 roku – te TikTokowe profile musisz znać! Polskie i zagraniczne

Kim są najpopularniejsi tiktokerzy? Jakie tiktoki tworzą?

Tiktokerów jest coraz więcej. Na pewno oryginalne nazwy na TikToku przyciągają widzów — pseudonim musi być unikalny, tak jak u jednej z najsłynniejszych tiktokerek — Baby Ariel, którą obserwuje ponad 35 mln użytkowników. Jest amerykańską piosenkarką i aktorką, a jej kampania przeciwko hejtowi na TikToku — #ArielMovement, odniosła natychmiastowy sukces. Później uruchomiła ruch antytrollingowy. Magazyn People docenił jej wsparcie w inicjatywie #HackHarassment na rzecz powstrzymania hejtu w Internecie.

Kolejną osobą, która w zaledwie rok osiągnęła ogromny sukces w social mediach, jest Charli D’Amelio. Jak większość gwiazd TikToka, Charli tworzy wszelkiego rodzaju filmy, ale taniec to jej specjalność. Dzięki swojej internetowej sławie tańczyła na scenie z Bebe Rexha na koncercie Jonas Brothers, pojawiła się w „The Tonight Show” i otrzymała propozycję wcielenia się w jedną z ról w filmie animowanym „StarDog and TurboCat”. 

Jak widzisz, sławę na TikToku może odnieść każdy — tam jest nieważne, kim jesteś, ale co robisz. TikTok to również wolność wyboru – możesz albo tylko oglądać treści, albo uwolnić swoją kreatywność. Na pewno każdy znajdzie tam coś dla siebie.  

Reklama

Zobacz też: Insta Stories – jak działają, jakie są najnowsze funkcjonalności? Sprawdź kompleksowy poradnik o Stories IG

40
14

Podziel się:

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.