1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Insta Stories – jak działają, jakie są najnowsze funkcjonalności? Sprawdź kompleksowy poradnik o Stories IG

Poradniki

19.05.2021 20:07

Insta Stories – jak działają, jakie są najnowsze funkcjonalności? Sprawdź kompleksowy poradnik o Stories IG

Programy i aplikacje
6
0
0
6
0

Insta stories budzą zainteresowanie zarówno wśród influencerów, jak i „zwykłych” internautów. Co stoi za popularnością tego typu relacji? Czym tak naprawdę jest story na Instagramie? Jak w pełni wykorzystać potencjał tego narzędzia? Poznaj odpowiedzi na te pytania.

Insta stories w aplikacji Instagram – co to dokładnie jest?

Funkcja instastories została wprowadzona w 2016 roku i szybko zyskała uznanie wśród wielbicieli IG. W wolnym tłumaczeniu jej nazwa oznacza „instagramowe historie”. Co dokładnie kryje się pod przywołanym określeniem? Różne filmiki oraz zdjęcia publikowane na 24 godziny i widoczne na profilu użytkownika po kliknięciu jego zdjęcia. Może je obejrzeć cała społeczność Instagrama. Oczywiście pod warunkiem, że dane konto nie zostało oznaczone jako prywatne.

Zobacz też: Instagram bez logowania i bez konta – jak przeglądać profile, zdjęcia i stories innych osób?

Jak używać Instagram Stories? Jakie stories publikują influencerzy a jakie „zwykli” użytkownicy?

Story na Instagramie często bywa sprowadzane do roli narzędzia pomocnego w budowaniu relacji między właścicielem danego profilu a jego obserwatorami. Pozwala na szybkie dotarcie do dość szerokiej rzeszy odbiorców i wejście w interakcje z użytkownikami. Dlatego ten typ przekazu jest dość chętnie używany przez influencerów, „zwykłych” internautów, a także firmy, które dążą do wypromowania swojej działalności i pozyskania nowych klientów. Czym różnią się poszczególne relacje? Jakie relacje tworzą wymienione wyżej grupy?

Influencerzy zwykle wzbogacają swoje instastory o elementy angażujące obserwatorów, na przykład ankiety i okienka z pytaniami. Nierzadko publikują również tak zwane zagadkowe relacje, które informują o publikacji nowego posta, ale nie pokazują jego treści czy zawartości. W ten sposób wzbudzają ciekawość odbiorców i zachęcają ich do podjęcia określonych działań, na przykład odwiedzenia profilu albo zajrzenia na stronę reklamowanego w danym momencie produktu. Warto bowiem zwrócić uwagę na fakt, że influencerzy często wykorzystują profile w mediach społecznościowych do promowania różnego rodzaju marek z branży odzieżowej, urodowej bądź parentingowej, z którymi mają podpisany kontrakt reklamowy. Traktują więc Stories IG jako źródło głównego bądź dodatkowego zarobku.

W podobny sposób działają różnego rodzaju przedsiębiorstwa. Upubliczniają posty i relacje ze wzmianką o określonych artykułach, które przekierowują użytkowników do sklepu lub na stronę internetową firmy. Dzięki temu są w stanie zainteresować swoją ofertą szerokie grono potencjalnych klientów w stosunkowo krótkim czasie, nie ponosząc przy tym dużych kosztów. Dużą popularnością cieszą się również rozmaite relacje z branżowych eventów ukazujące biznesowe życie od kulis. 

A co w takim razie udostępniają „zwykli” internauci? Zazwyczaj są to kilkunastosekundowe filmy z rodzinnych przyjęć, koncertów, spektakli teatralnych albo imprez w gronie przyjaciół. Czasem do sieci trafiają także zabawne relacje z codziennego życia. Lista poruszanych w materiałach tematów jest bardzo długa. Tak naprawdę relacje dotyczyć mogą wszystkiego – poczynając od sprzątania i gotowania poprzez urządzanie wnętrz, a na wakacyjnych wyjazdach kończąc.

Jak działają relacje na instagramie – przewodnik krok po kroku 

instagram stories
Źródło: about.instagram.com

Jak wykreować dobre Stories? Trzeba zalogować się na swoje konto, a następnie przejść na główną tablicę i przesunąć ekran w prawo. Po wykonaniu wspomnianych czynności użytkownik zostaje przekierowany do bardziej zaawansowanych opcji. 

Kolejny krok polega na dodaniu zdjęcia bądź filmu do instagramowej relacji. Można wykorzystać już istniejące zasoby albo zrobić nowe fotografie oraz klipy i wzbogacić je o różnego rodzaju napisy, elementy graficzne czy filtry. W sieci znajdziesz szereg rozmaitych narzędzi ułatwiających tworzenie ciekawych i przykuwających uwagę relacji na IG. Wymienić można choćby takie aplikacje jak Canva, Story Art czy Mojo. Jak działają przywołane aplikacje do projektowania grafik i krótkich filmików na Instagram? Online czy offline? Zdecydowana większość z nich wymaga dostępu do Internetu. Spora część oferowanych przez wspomniane oprogramowanie szablonów jest darmowa, za niektóre trzeba jednak zapłacić.

Wbudowane funkcje jednak są naprawde bogate i coraz rzadziej użytkownicy decydują się na wzbogacanie stories za pomocą zewnętrznych aplikacji. W relacjach instagrama dodać możemy gify, oznaczenia miejsca, w niektórych krajach muzykę w tle itp. Największą popularnością cieszą się jednak filtry – wystarczy z poziomu dodawanej relacji przewinąć w bok opcje dostępne pod kółeczkiem (odpowiednik spustu aparatu). Możemy stworzyć relację wzbogaconą o intensywny makijaż, efektowne tła, nowy szalony kolor włosów czy tysiące innych efektów specjalnych, które tworzone mogą być przez użytkowników a następnie są dostępne dla wszystkich.

Zobacz też: Aplikacja Instagram Lite – co to jest, jak działa i czym różni się od klasycznego Instagrama? Wszystko, co musisz wiedzieć

Materiał gotowy? W takim razie czas na publikację. Co zrobić, by udostępnić instastory? Trzeba stuknąć przycisk z logo profilu opatrzony podpisem Twoja relacja widoczny w lewym dolnym rogu. Potem dana relacja zostanie automatycznie powiązana z Twoim kontem i wyświetlona w odpowiedniej sekcji, gdzie będzie widziana przez użytkowników Instagrama na Twoim profilu, w górnej części Aktualności albo w skrzynce odbiorczej Direct, ponieważ możesz wysłać ją również jako bezpośrednią wiadomość. 

Jak sprawdzić, kto widział upublicznione przez Ciebie materiały? Otwórz interesujące stories, a następnie przesuń palcem w górę. Zobaczysz na ekranie liczbę osób, które oglądały poszczególne zdjęcia oraz filmy udostępnione w danej relacji razem z nazwami profilii poszczególnych użytkowników. Co ważne, tylko Ty masz dostęp do przywołanych wyżej informacji.

A co zrobić w sytuacji, gdy chcesz wspomnieć o kimś w swojej instagramowej relacji? Zrób zdjęcie lub nagraj filmik i dotknij symbolu pola tekstowego. Potem wpisz znak @ i wprowadź nazwę użytkownika, którego chcesz oznaczyć. Nie stosuj przy tym żadnych przerw czy innych symboli. 

Na koniec zatwierdź wszystko za pomocą komendy Gotowe oraz Wyślij do i udostępnij skończoną relację. Nazwa wybranego użytkownika Instagrama zostanie podkreślona i wyróżniona. Możesz wspomnieć maksymalnie o 10 różnych osobach przy każdym zdjęciu lub filmie umieszczonym w danej relacji.

Instagram daje użytkownikom możliwość wyciszenia relacji. Co to oznacza w praktyce? Stories tworzone przez danego użytkownika nie będzie automatycznie odtwarzane podczas przeglądania innych materiałów. Zniknie kolorowa otoczka informująca o aktualizacji filmików bądź zdjęć umieszczonych w danej relacji i zostanie ona zepchnięta na koniec paska w górnej części Aktualności. Należy jednak zwrócić uwagę na jedną istotną kwestię – opisane wyżej wyłączenie relacji nie wiąże się z wyciszeniem całego profilu określonej osoby ani rezygnacją z obserwowania jej na Instagramie.

insta stories szablony
Przykładowe szablony do Relacji, jakie znaleźć można w zewnętrznych aplikacjach

Jeśli uznasz, że jakaś relacja narusza zasady społeczności Instagrama, na przykład łamie przepisy prawa autorskiego albo godzi w czyjś wizerunek, możesz ją zgłosić do administratora serwisu. Każde tego typu powiadomienie jest anonimowe (wyjątek stanowi sytuacja, gdy dochodzi do naruszenia praw własności intelektualnej). 

Warto zwrócić uwagę na fakt, że aplikacja jest stale uaktualniana. Wprowadzane poprawki służą nie tylko naprawianiu ewentualnych błędów w funkcjonowaniu platformy. Często mają na celu usprawnienie korzystania z serwisu. Ich głównym zadaniem jest zwiększenie wygody użytkownika. Sprawdź, o jakie udogodnienia wzbogacono Stories IG w 2021 roku. Jakie zmiany zostały już zaimplementowane, a które znajdują się w fazie planów bądź testów?

Najnowsze funkcjonalności w Instagram Stories w Polsce (2021)

Obecnie trwają prace nad zaimplementowaniem do Insta stories tak zwanych wersji roboczych. Na czym polega przywołane rozwiązanie? Szkic projektu będzie można zapisać i dokończyć go w dowolnie wybranym momencie, a potem udostępnić szerszemu gronu odbiorców. Prezentowana funkcja powinna wpłynąć pozytywnie na jakość krążących w sieci relacji i rozwiązać, przynajmniej częściowo, problem pochopnie publikowanych treści.

Modyfikacji ma ulec również metoda przeglądania relacji w Stories IG. Teraz, by zobaczyć, poszczególne stories trzeba wykonać poziome ruchy palcem. Planowana aktualizacja zmieni sposób nawigacji z horyzontalnego na wertykalny (pionowy). Kolejne bądź poprzednie filmiki będą widoczne po przesunięciu bieżącego materiału w górę lub w dół. W efekcie korzystanie z aplikacji stanie się bardziej intuicyjne, a Instagram pójdzie w ślady popularnego TikToka.

Kolejną nowością, która prawdopodobnie pojawi się w 2021 roku jest timer pokazujący, jak długo jeszcze dana relacja będzie dostępna. W dodatku twórcy opisywanej platformy stale dążą do usprawnienia już istniejących funkcji. Ulepszona została funkcja oznaczania produktów w materiałach. Co więcej, wkrótce użytkownicy wzbogacą swoje instagramowe relacje o posty z Tweetera.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, iż poprawka wprowadzona w styczniu 2021 roku pozwala na przywracanie anulowanych Instastories. Jak to zrobić? Wystarczy wejść w ustawienia profilu otworzyć zakładkę Konto i wybrać opcję Ostatnio usunięte. Na ekranie zobaczysz wszystkie skasowane relacje w okresie 30 dni. Opisana wyżej funkcja minimalizuje ryzyko przypadkowego likwidowania relacji.

Kilka trików i mniej znanych opcji w Instastory

Myślisz, że o IG wiesz już wszystko? A czy znasz archiwum relacji? Instagram daje użytkownikom możliwość gromadzenia publikowanych materiałów w specjalnej sekcji. Wszystkie relacje są oznaczone datami, więc odnalezienie konkretnych wspomnień nie sprawi Ci większych trudności, przy czym tylko Ty zyskasz do nich dostęp. Obserwatorzy Twojego profilu nie będą mogli ponownie ich odtworzyć. Istnieje jeden wyjątek od przywołanej wyżej reguły. Jeśli chcesz udostępniać jakiś film dłużej niż 24 godziny, dodaj go do wyróżnionych relacji. Będzie widoczny dla innych użytkowników do momentu jego całkowitego usunięcia z Instagrama. Stories zgromadzone w archiwum również możesz ponownie upublicznić lub poddać edycji. 

Reklama

Jak widać, Instagram Stories oferuje użytkownikom szereg niezwykle interesujących opcji. Opisywana platforma to nie tylko portal społecznościowy służący wymianie myśli, ale także wspaniałe narzędzie marketingowe. Jego potencjał coraz częściej doceniają różnego rodzaju przedsiębiorstwa. Dzięki niemu są w stanie dotrzeć do większej grupy potencjalnych odbiorców i lepiej wypromować swoją działalność. IG stanowi też wspaniałą przestrzeń do rozwijania swojej kreatywności.

Zobacz też: Czarny Instagram – zobacz jak włączyć tryb ciemny na Instagramie. Jakie korzyści ma tryb nocny?

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.