1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. Tidal vs Spotify — która platforma streamingowa jest lepsza? Zobacz porównanie 2021!

Rozrywka

18.05.2021 09:57

Tidal vs Spotify — która platforma streamingowa jest lepsza? Zobacz porównanie 2021!

Programy i aplikacje
7
1
0
7
1

Chcesz rozpocząć korzystanie z platformy streamingowej z muzyką na życzenie? Nie wiesz, co wygrywa w zestawieniu Tidal vs Spotify? Opinie są różne, ale spieszymy z pomocą! Przedstawiamy pełne zestawienie możliwości najpopularniejszych aplikacji muzycznych.

Tidal czy Spotify? Podstawowe informacje o serwisach

Wśród aplikacji stremingowych z muzyką znajdziesz te bardziej i mniej popularne. Dlaczego niektóre z nich nie cieszą się tak dużym uznaniem, jak pozostałe? Co może wpływać na wybór użytkowników? Dlaczego w naszym kraju (choć nie tylko) najchętniej wybieramy Tidal lub Spotify?

Tidal jest platformą, która oferuje strumieniowanie utworów muzycznych na żądanie. Została założona przez szwedzko-norweską grupę Aspiro w 2014 roku. Niedługo później aplikacja zyskała sporą popularność, co zaowocowało przejęciem przez Project Panther Ltd. w 2015 roku. Od tamtej pory serwis rozwija się i udostępnia coraz więcej nowości muzycznych przy zastosowaniu coraz to nowszych udogodnień dla użytkowników.

Spotify, podobnie jak Tidal, oferuje usługę strumieniowania muzyki i podcastów. Co ciekawe, platforma ta także wyszła spod skrzydeł szwedzkich producentów, którzy do uruchomienia serwisu wybrali licencję freemium. Licencja ta pozwala na darmowe strumieniowanie danych, ale do uzyskania pełni funkcji potrzebne są konta premium.

Obie aplikacje są dostępne w polskiej wersji językowej i oferują podobne usługi, są jednak między nimi pewne różnice, o których dowiesz się więcej w kolejnych akapitach. Sprawdź, która z nich ma więcej do zaoferowania.

Jakie są różnice między Spotify a Tidal?

W czasach powszechnego dostępu do Internetu ważna jest legalność kultury, o którą dbają oba serwisy – autorzy utworów nie muszą czuć się poszkodowani, bo ich dzieła są udostępniane na licencji. Jeżeli chcesz zatem uzyskać nieograniczony dostęp do muzyki bez reklam, być może warto jest rozważyć poświęcenie drobnej kwoty na uruchomienie tzw. konta premium.

Oba serwisy, choć zgoła podobne, różnią się strukturą i kilkoma funkcjami. Spotify jest serwisem, który umożliwia społecznościowe podejście do wybierania swoich ulubionych utworów – możesz tworzyć listy znajomych i rekomendować wybrane przez siebie utwory, które podbijają Twoje muzyczne serce.

Aplikacje są dostępne na urządzenia mobilne oparte o systemy iOS i Android, w związku z czym każdy, kto ma dostęp do Internetu, może korzystać z funkcji oferowanych przez serwisy. Odtwarzacze można uruchomić także w przeglądarkach internetowych i telewizorach SMART.

Jakość muzyki – która platforma streamingowa oferuje lepszą jakość?

Tidal oferuje streaming Hi-Fi, którego niewątpliwą zaletą jest minimalna utrata jakości odtwarzanej muzyki. Dzięki takim rozwiązaniom transfer dźwięku ma znacznie ograniczony współczynnik szumów i zniekształceń, przez co odsłuchiwanie muzyki za pomocą serwisu streamingowego jest zbliżone do doznań płynących z jakości oryginalnej.

Tidal odkrywaj muzykę
Tidal z wykupionym pakietem HiFi / Źródło: soundguys.com

Spotify do tej pory przegrywało z Tidalem na poziomie jakości oferowanej muzyki, jednak producenci deklarują, że do końca 2021 roku serwis wprowadzi usługę Hi-Fi. Sympatycy platformy Spotify otrzymają zatem możliwość odsłuchiwania swojej ulubionej muzyki w jakości zbliżonej do odtwarzania jej z płyt CD. Usługa będzie oczywiście płatna, ale w miesięcznej subskrypcji z pewnością warto dołożyć kilka złotych do lepszej jakości dźwięku.

Gdzie znajdziesz więcej utworów i wykonawców?

Spotify proponuje około 70 milionów tytułów w różnych wersjach. Z biblioteki tego serwisu korzysta obecnie ponad 350 milionów użytkowników, z czego 155 milionów wybiera usługę w abonamencie płatnym. Co ciekawsze, Spotify wydaje się bardziej dostępny, ale wciąż rozszerza zakres swoich usług. W planach jest udostępnienie aplikacji w kolejnych kilkudziesięciu krajach, co ważne, w następnych 36 wersjach językowych.

Pokrewna aplikacja Tidal oferuje ponad 70 milionów utworów muzycznych. Biblioteka ma zatem zbliżoną pojemność do tej, którą proponuje użytkownikom Spotify. Nie wszyscy producenci aplikacji tego typu chętnie udzielają informacji na temat statystyk użytkowania, ale wiadomo, że z płatnej wersji Tidala w 2020 roku korzystało ok. 3 milionów ludzi. Ile w rzeczywistości fanów posiada Tidal? Nie wiadomo. Jednak podobnie jak Spotify, jest on gigantem w branży strumieniowania muzyki.

Poznawanie nowej muzyki na Spotify i Tidal

Należy zaznaczyć, że oba serwisy chętnie udostępniają nowości, a świeże utwory są dostępne do odsłuchania często nawet w dniu ich oficjalnej premiery. Jest to niewątpliwa zaleta, jeśli chodzi o ogół platform tego typu.

Spotify Your Library
Your Library w Spotify kataloguje wszystkie polubione przez Ciebie utwory lub albumy

Jeżeli lubisz odkrywać nowe utwory, albo te, których sam wcześniej po prostu nie słyszałeś, w Spotify możesz skorzystać z opcji Odkrywaj w tym tygodniu. Jest to usługa, która, z pomocą algorytmów na bazie danych z Twoich playlist, przygotowuje co tydzień utwory, które mogą Ci się spodobać. W ten sposób z pewnością wzbogacisz swoją bibliotekę i odkryjesz masę nowych ścieżek dźwiękowych, które mogą przypaść Ci do gustu.

Jak na tę funkcję odpowiada Tidal? Aplikacja analizuje Twoje preferencje muzyczne i układa playlisty mianowane jako My Mix. W tych listach znajdziesz zarówno utwory, które znasz i lubisz, jak i te, których jeszcze nie poznałeś, ale dopasowane do Twojego ulubionego stylu muzycznego. W ten sposób możesz poznawać nowe muzyczne smaki i dodawać je do swoich ulubionych list.

Muzyka offline – co proponują serwisy?

Spotify zapewnia pobieranie plików zarówno dla kont darmowych, jak i dla użytkowników, którzy zdecydowali się na zakup abonamentu. W przypadku konta free możesz pobierać jedynie podcasty. Producenci zastrzegają, że pobieranie podcastów ogranicza się do ściągania ścieżki dźwiękowej, mimo że niektóre z nich mają przypisane video.

Jeżeli korzystasz z płatnej wersji serwisu, możesz pobierać całe playlisty, albumy i podcasty wedle swoich preferencji. Spotify pozwala na zapisanie do 10 tysięcy plików na każde z 5 urządzeń przypisanych do danego konta. Aby jednak nie stracić do nich dostępu, powinieneś zalogować się do serwisu online co najmniej raz na 30 dni. W przeciwnym wypadku stracisz możliwość odsłuchiwania zapisanych plików muzycznych.

Tidal także oferuje możliwość słuchania ulubionej muzyki w trybie offline, na wypadek, gdybyś chwilowo stracił dostęp do Internetu. Możesz ściągać wybrane utwory na urządzenia, które obsługuje platforma Tidal, zarówno przy systemach opartych o Androida, jak i tych, które wykorzystują iOS.

Pobieranie utworów w obu aplikacjach odbywa się w prosty sposób. W aplikacji Tidal opcję Pobierz znajdziesz nad tytułem pierwszej piosenki na Twojej playliście. Wystarczy, że klikniesz to polecenie, a zawartość zostanie pobrana na urządzenie, z którego aktualnie korzystasz.

Tidal
Źródło: tidal.com

Pobieranie muzyki w Spotify odbywa się poprzez wybranie treści do pobrania – mogą to być pojedyncze utwory, albumy, lub całe playlisty. Wystarczy, że klikniesz strzałkę, a w przypadku urządzeń z androidem przesuniesz znacznik, aby podświetlił się na zielono. Utwory zostaną pobrane na Twoje urządzenie.

Możesz pobierać pliki zarówno w aplikacji mobilnej, jak i w wersjach komputerowych. Pobrane dane zostają zapisane w bibliotece, a odtwarzanie przechodzi w tryb offline automatycznie, kiedy utracisz połączenie z siecią.

Aplikacja mobilna, dostępność oraz łatwość obsługi Tidal i Spotify

Tidal i Spotify oferują swoje programy zarówno w wersjach na komputery osobiste, jak i urządzenia mobilne. Aplikacje można pobrać z Google Play lub App Store, zależnie od systemu, o który opiera się działanie Twojego urządzenia.

Spotify uruchomisz z powodzeniem na urządzeniach marki Apple, takich jak iPhone, iPad, lub komputery z systemem MAC. Aplikacja jest dostępna także dla urządzeń z Androidem i komputerów działających na Windowsie. Możesz też korzystać z przeglądarkowej wersji programu, która działa poprawnie z Chrome, Operą, Firefoxem i Edge. Program jest dostępny do pobrania na konsole i SMART TV. Jeżeli chcesz, bez problemu skorzystasz ze Spotify za pośrednictwem Google Chromecast albo Apple Airplay.

Tidal uruchomisz na urządzeniach mobilnych, niezależnie od systemu, z którego korzystasz – funkcjonuje zarówno z systemem Android, jak i iOS. Z aplikacji skorzystasz też na urządzeniach z Tizen i tvOS. Jeśli chodzi o wersję przeglądarkową, dla uzyskania dostępu do wszystkich funkcji programu, zaleca się korzystanie z Chrome. Bez problemu połączysz Tidal z większością głośników i słuchawek bezprzewodowych. Niewątpliwym plusem jest możliwość korzystania z aplikacji przez CarPlay i AirPlay.

Interfejs obu aplikacji zachwyca elegancją, którą uwydatnia ciemne tło. Korzystanie zarówno ze Spotify, jak i Tidala jest dość intuicyjne, a to za sprawą dobrze skomponowanego z funkcjami aplikacji ekranu. W obu aplikacjach możemy tworzyć playlisty ulubionych utworów, dodając do nich albo pojedyncze ścieżki, albo całe albumy.

Możesz odkrywać muzykę, korzystając z przygotowanych tematycznych list utworów, które są skomponowane albo pod względem gatunku, albo wykreowane zostały tak, aby słuchanie muzyki sprzyjało wybranym okolicznościom. Sam decydujesz, z której opcji korzystasz.

Ceny i opcje subskrypcji

Serwisy streamingowe działają na licencji, a to oznacza, że nawet opcja konta free nie jest do końca darmowa. Za sprawą tego stoją reklamy wplatane w Twoje playlisty. Tidal w ogóle nie oferuje darmowego konta, natomiast w przypadku Spotify, aby pozbyć się reklam, użytkownik powinien wykupić abonament.

Tidal oferuje trzy podstawowe pakiety. Każdy z nich zapewnia dostęp do muzyki, radia, teledysków i podcastów, które znajdują się w bibliotece aplikacji. Są jednak pewne różnice, które decydują o cenach abonamentów.

Pakiet Tidal Premium kosztuje 19,99 zł miesięcznie i oferuje odsłuchiwanie materiałów w standardowej jakości. Za pakiet HiFi zapłacisz 39,99 zł miesięcznie, ale Tidal Master pozwoli Ci na odtwarzanie muzyki w wysokiej jakości Hi-Fi, Master Quality Audio z realistycznym brzmieniem muzyki Dolby Atmos.

Jeżeli z jednego konta planujesz dzielić się aplikacją z członkami rodziny, warto zakupić pakiety przystosowane do większej liczby użytkowników. Pakiet rodzinny Premium kosztuje 29,99 zł miesięcznie, a dostęp może mieć do niego maksymalnie 6 kont. Jeżeli chcesz zapewnić sobie i swojej rodzinie wyższą jakość dźwięku, wybierz pakiet rodzinny HiFi – zapłacisz za niego 59,99 zł co miesiąc, ilość kont pozostaje niezmienna jak w przypadku zwykłego pakietu rodzinnego.

Tidal, z myślą o studentach, przygotował ofertę skierowaną specjalnie dla nich. Jeśli masz taką możliwość, skorzystaj z usługi Tidal Premium za 9,99 zł, lub Tidal HiFi za 19,99 zł miesięcznie. Pamiętaj tylko, że będziesz musiał weryfikować status studenta co jakiś czas.

Spotify, w przeciwieństwie do Tidala, oferuje również konto darmowe. Ma ono jednak spore ograniczenia, m.in. w formie reklam przerywających słuchanie materiałów. Jeśli chcesz, możesz wypróbować pakiety premium przez miesiąc za darmo. Jest to dobra opcja, jeżeli nie jesteś pewny, czy serwis odpowiada Twoim oczekiwaniom.

Spotify panel główny
Panel główny Spotify

Plany subskrypcji Spotify wykazują pewne podobieństwa w stosunku do Tidala jednak nie do końca. Jeśli zdecydujesz się na pakiet Indywidualny, zapłacisz 19,99 zł miesięcznie za jedno konto, z którego będziesz mógł słuchać muzyki bez ograniczeń i bez reklam. Abonament Duo to świetna opcja, jeżeli jest Was dwoje – za 24,99 zł co miesiąc, zyskujesz dwa konta dla pary mieszkającej w tym samym miejscu. Aplikacja w tym pakiecie oferuje tworzenie playlist z Waszą ulubioną muzyką, wedle Waszych osobnych preferencji. To idealna opcja na wspólne spędzanie czasu przy muzyce!

Spotify Rodzina to pakiet, który może wykorzystać aż 6 osób, które mieszkają pod jednym adresem. Jeżeli spodobała Ci się opcja playlisty DuoMix, to z pewnością przypadnie Ci do gustu funkcja tworzenia listy utworów dla całej rodziny: FamilyMix. Dodatkowo, w tym pakiecie dostępna jest opcja blokowania wulgarnych treści, zatem jest to pakiet przyjazny dzieciom. Za taki pakiet zapłacisz 29,99 zł miesięcznie.

Ostatnia, ale także korzystna forma konta premium od Spotify to wersja Student. W abonamencie Spotify dla studentów za jedyne 9,99 zł miesięcznie możesz cieszyć się kontem, jak w przypadku pakietu Individual, jednak z przyjemnym rabatem.

Tidal vs Spotify – który zasubskrybować?

Platformy streamingowe do słuchania muzyki na życzenie są do siebie z reguły podobne, dlatego ciężko jest dokonać obiektywnego wyboru między nimi. Spotify i Tidal to niewątpliwie giganci w tej branży. Który z nich warto subskrybować? Jeżeli liczy się dla Ciebie jakość dźwięku, Tidal od dawna króluje w tej dziedzinie. Bezstratne strumieniowanie muzyki, choć kosztuje, zadowala największych koneserów i dźwiękowych wrażliwców. Spotify, choć późno, decyduje się na wprowadzenie tej usługi, zatem trzeba jeszcze trochę cierpliwości, zanim będzie można z niej korzystać.

W jakości dźwięku zwycięża Tidal

Spotify proponuje muzyczne świeżynki i aż 70 milionów tytułów, natomiast Tidal zachwyca równie rozbudowaną biblioteką. Który serwis oferuje więcej muzyki? Oba są pod tym względem równie wyposażone.

W zawartości bibliotek aplikacje remisują

Odkrywanie muzyki otwiera użytkowników na nowe dźwiękowe doznania. Zarówno Tidal, jak i Spotify proponują ciekawe sposoby na poznawanie nowości. W Spotify ciekawą opcją są listy DuoMix i FamilyMix, które pozwalają poznać muzyczne gusta współużytkowników Twojego konta.

Odkrywanie muzyki jest ciekawsze w Spotify

Oba serwisy oferują funkcję pobierania materiałów i odsłuchiwania w trybie offline. Jest to całkiem przydatna opcja, o której żaden z producentów nie zapomniał.

W kategorii muzyka offline aplikacje remisują

Dostępność i przejrzystość interfejsu w obu aplikacjach cieszy prostotą i ciekawym designem, w związku z czym ciężko zdecydować, która z nich jest przyjemniejsza. Korzystanie z obu programów jest całkiem domyślne.

Łatwość korzystania z aplikacji jest równa, mamy zatem kolejny remis

Spotify i Tidal oferują różne pakiety subskrypcji, ale z aplikacji Spotify można korzystać także w wersji darmowej, co przyciąga użytkowników, którzy chcieliby przetestować działanie platformy.

Którą aplikację postanowisz przetestować, Tidal czy Spotify? Wybór nie będzie łatwy, ale mamy nadzieję, że rozwialiśmy większość Twoich wątpliwości i masz jasność co do funkcji, które oferują. Niezależnie od tego, co wybierzesz, życzymy miłego słuchania!

Zobacz też: Najlepsze programy i aplikacje do rozpoznawania muzyki – sprawdź, którą wybrać

7
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.