
Spis treści
Instagram Lite to lżejsza wersja znanej i popularnej aplikacji społecznościowej. Poprzedniczka odchudzonego Instagrama została przez Facebooka usunięta w maju 2020 roku, a już pod koniec tego roku odbyła się premiera nowszej. Jak działa? Czym się różni od pełnej wersji i czy warto z niej korzystać?
Facebook wypuścił jeszcze lżejszą i szybszą wersję aplikacji Instagram Lite. Jej odbiorcami mają być przede wszystkim użytkownicy smartfonów w krajach rozwijających się. To dlatego, że korzystają oni z urządzeń o słabej specyfikacji i wolniejszej łączności internetowej. Lecz właściwie co to jest Instagram Lite? Czy jest bardzo okrojony w stosunku do pełnej wersji i jak można go zainstalować?
Co to jest Instagram Lite? Podstawowe informacje o aplikacji
Aplikacja Instagram Lite została stworzona w tym samym miejscu co Facebook Lite – w centrum badawczo-rozwojowym Facebooka w Tel Awiwie. Jest to aplikacja z prostym interfejsem i ograniczonymi funkcjonalnościami, przeznaczona na urządzenia z Androidem. Dlaczego tylko z Androidem? Ponieważ to właśnie ten system jest najpopularniejszy na smartfonach użytkowników z państw rozwijających się.

Instagram Lite zgodnie z nazwą jest lekki – waży niecałe 2 MB, czyli bardzo mało. Mimo to oferuje podstawowe funkcje dostępne w pełnej wersji.
Mogą z niego korzystać wszyscy użytkownicy Instagrama, ale szczególnie przypadnie do gustu osobom, które mają starsze smartfony albo chcą oszczędzić trochę pamięci w telefonie. Jak to się dzieje, że Instagram Lite zajmuje tak mało przestrzeni, a mimo to ma sporo do zaoferowania, a przy tym działa szybko i sprawnie?
Jak dokładnie działa Instagram Lite?
Instagram Lite został zaprojektowany tak, by nie obciążać jedynie urządzenia użytkownika, ale by część operacji obliczeniowych odbywała się też w chmurze. I to znaczna część. Właśnie dzięki temu rozwiązaniu aplikacja pracuje dość szybko i płynnie nawet przy wolnym transferze danych i na smartfonach z nie najlepszym procesorem oraz z małą ilością RAM-u.
Funkcjonuje bez zarzutu nawet przy wykorzystaniu starszych technologii łączności internetowej – sieci 2G i 3G. To ważne, bo okazuje się, że w Afryce Subsaharyjskiej ponad 50% użytkowników korzysta właśnie z sieci 2G. W Indiach jest to 45%, a na Bliskim Wschodzie 34%.
Sprawdź też: Instagram bez logowania i bez konta – jak przeglądać profile, zdjęcia i stories innych osób?
Jak używać nowej aplikacji? Oczywiście nie zrobisz w niej wszystkiego, co możesz zrobić w pełnej wersji Instagrama. Mimo to, jeśli z niej korzystałeś, nie będziesz mieć problemów z odnalezieniem się w lżejszej odsłonie.
Czym Instagram Lite różni się od klasycznej wersji aplikacji – porównanie obu wersji
Instagram Lite zachował najważniejsze funkcje pełnej wersji aplikacji – wysyłanie wiadomości prywatnych, obrazki, naklejki, GIF–y, klipy video. Nie zabrakło działów Stories i Feed z aktualnościami. Jest też tryb Ciemny.
A czego tu nie ma? Na przykład IG Live i opcji Shop. Brakuje filtrów live i tych wykorzystujących rozszerzoną rzeczywistość. Chociaż możesz korzystać ze Stories, to jednak do pewnych funkcji nie masz dostępu, na przykład do trybu głośnomówiącego i superzoomu. Nie możesz też edytować polecanych historii, które pojawią się na Twoim profilu.
Znowu kiedy przesyłasz posty do kanałów, musisz wybrać jeden z domyślnych filtrów. Nie możesz edytować i ręcznie zmieniać parametrów – np. jasności.
Podstawowe menu Instagrama Lite obejmuje zakładki Feed, Explore, Add post, Likes i Settings, a nie ma zakładek Shop i Reels.
Facebook wprowadził też trochę drobniejszych różnic. Na przykład zamiast ikonki kosz jest X. To ze względu na docelową grupę użytkowników. Ikona kosza nie była dla nich zrozumiała, a X już tak. Znowu Stories na pasku pojawiają się pulsacyjnie, a nie wszystkie naraz.

Nie da się ukryć, że dla kogoś, kto korzysta z Instagrama w pełnej wersji, zmiana na tę lżejszą może być niewygodna. No, chyba że i tak korzystasz z niego tylko od czasu do czasu, i nie używasz wielu funkcji. W takim przypadku Instagram Lite to świetna alternatywa. Jeśli jednak cenisz filtry z AR albo możliwość odwiedzania sklepów na Instagramie, to przesiadka na okrojoną wersję raczej Ci się nie spodoba.
Jak zainstalować Instagram Lite?
Aplikację Instagram Lite zainstalujesz przez Sklep Play. Następny krok to już tylko zalogowanie się na swoje konto. Co ważne, aplikacja jest dostępna w języku polskim. Instagram Lite powstał przede wszystkim z myślą o osobach niemających dostępu do nowszych technologii. Ma im dać możliwość korzystania na równi z innymi z popularnej aplikacji społecznościowej. Czy w związku z tym warto wypróbować tę okrojoną wersję, mając szybki smartfon i dostęp do sieci 4 albo i 5G? To zależy.
Jeśli kochasz Instagram właśnie za te wszystkie dodatki, filtry z AR i inne smaczki, to wersja Lite raczej nie jest dla Ciebie. Wyda Ci się pewnie po prostu wybrakowana. Jeśli jednak najważniejsze jest dla Ciebie pozostawanie w kontakcie ze znajomymi i wystarczą Ci do tego podstawowe funkcje aplikacji, to wypróbuj Instagram Lite. Być może spodoba Ci się na tyle, że już nigdy nie będziesz chciał wracać do pełnej wersji.
Warto też wypróbować Instagram Lite po prostu w ramach ciekawostki oraz bycia na bieżąco z aplikacjami Facebooka.