Fotomontaż tło

Poradniki

27.05.2021 13:58

Fotomontaż – co to dokładnie jest? W czym go stworzyć? Zobacz listę programów do fotomontażu

Programy i aplikacje
8
0
1
8
0

Czym dokładnie jest fotomontaż? Jaka jest jego historia i z jakich programów korzystają profesjonalni graficy komputerowi? Jakie są proste aplikacje do fotomontażu, a jakie programy dla zaawansowanych? Podpowiadamy!

Fotomontaż – co to jest?

Większości z nas fotomontaż kojarzy się z popularnym programem graficznym o nazwie Photoshop. Fotomontaż to zestawienie ze sobą elementów różnych obrazów czy też zdjęć, które pozwalają stworzyć zupełnie nową wizualizację, np. jeśli nigdy nie byłeś w Paryżu, grafik może przedstawić Cię na tle wieży Eiffla. Innymi słowy, fotomontaż polega na dodaniu lub usunięciu ze zdjęcia jakiegoś fragmentu, a niektórzy często porównują go również z kolażem, jednak wyodrębnione elementy z dwóch różnych grafik są w tym przypadku dużo bardziej spójne. Przygotowanie perfekcyjnego fotomontażu wcale nie jest proste i wymaga często fachowej wiedzy profesjonalnego grafika komputerowego.

Dobry fotomontaż potrafi zaskoczyć

Krótka historia fotomontażu

Jaka historia kryje się za fotomontażem na przestrzeni lat? Początki fotomontażu wiążą się z kolażem, który pojawił się na początku XX wieku wśród francuskich artystów. Przez wiele lat pojawiały się różne rodzaje fotomontażu. Początkowo manipulowano zdjęciem poprzez kombinacyjne tworzenie jego odbitek. Wykorzystywano do tego negatywy, na podstawie których wywoływano jedno zdjęcie. Pozwalały one na dobrą ekspozycję światła. Coraz częstsze eksperymenty sprawiły, że fotomontaż zaczął przybierać na sile. Zdjęcia stały się bardziej pomysłowe. Pionierem w eksperymentach związanych z fotomontażem był Oscar Rejlander, fotograf sztuki. Jego najsłynniejsze dzieło to The Two Ways Of Life z 1857 roku, które uważa się za pierwszy, najsłynniejszy fotomontaż w historii sztuki.

Historia pamięta również niezwykłe rodzaje fotomontażu. W dawnych czasach artyści tacy jak John Heartfield, Raoul Hausmann, Kurt Schwitters czy Hannah Höch wykorzystywali fotomontaż jako sposób do wyrażania swoich faszystowskich poglądów. Okazuje się, że robiono to nie tylko w Niemczech, ale także w Rosji. Dopiero w latach 70. i 80. XX wieku fotomontaż zaczęto traktować jako niesamowitą część sztuki popularnej, która w dalszych latach przeniosła się całkowicie do ery cyfrowej. Współcześnie fotomontaże to nie tylko dzieła sztuki, ale także elementy marketingu na całym świecie.

Jak stworzyć fotomontaż

Aby wykonać fotomontaż, potrzebny jest przede wszystkim plik ze zdjęciem (lub zdjęciami), które chcemy wykorzystać, w odpowiednim formacie, np. JPG lub PNG. Niezbędny jest także odpowiedni program graficzny oraz wiedza, która pozwoli skorzystać z narzędzi, jakie on udostępnia. W Internecie można znaleźć wiele tutoriali dla początkujących, w których pokazane jest, jak uzyskać wybrane efekty, np. usuwanie tła, dodanie efektu ziarna, rozmycie lub wyostrzenie, czy dodanie nowych elementów graficznych lub napisów. Przy tworzeniu fotomontażu ważne jest także m.in. zadbanie o najlepszą ekspozycję światła lub stworzenie efektów świetlnych, które zazwyczaj na dwóch obrazach mocno się różnią.

Konieczne jest więc manipulowanie balansem bieli, zachowanie spójności kolorów i ich temperatury. Na koniec należy zapisać obraz z odpowiednim rozszerzeniem, w zależności od tego, czy plik ma przybrać formę grafiki rastrowej (.jpg, .jpeg, .png lub .gif) czy wektorowej (.cmx, .cdt, .eps). Obraz zapisany w formie wektorowej można bez ograniczeń powiększać lub zmieniać jego proporcje, a jakość zostanie zachowana. Pliki rastrowe, natomiast, można swobodnie zmniejszać, ale np. w przypadku kompresji do .jpg przy powiększeniu pewne szczegóły mogą być mniej widoczne, tym samym obraz może stracić na jakości.

Oferta

CorelDRAW i Photoshop dostępne w naszym sklepie – zapraszamy!

Sprawdź

Proste programy i aplikacje, w których stworzysz fotomontaż

Jakie programy pozwalają stworzyć dobry fotomontaż? Obecnie na rynku istnieje wiele prostych programów do edycji zdjęć, które umożliwiają również wykonanie fotomontażu. Zazwyczaj są bezpłatne, a jeśli trzeba za nie zapłacić to tylko za wersje premium, które pozwalają na korzystanie z bardziej zaawansowanych opcji. 

PhotoFiltre

Intuicyjny, darmowy program graficzny, umożliwiający profesjonalny retusz zdjęć. W opcjach dostępne są zarówno podstawowe, jak i zaawansowane korekty. Użytkownik otrzymuje dostęp do szerokiej bazy filtrów, a także opcji, które pozwalają stworzyć świetny fotomontaż, nawet bez specjalnych umiejętności graficznych. 

FotoMix

Nowoczesny program do łączenia ze sobą kilku zdjęć jednocześnie. Zaawansowane opcje pozwalają na stworzenie niesamowitego fotomontażu, który może służyć zarówno do celów zawodowych, jak i prywatnych. Wszystko to dzięki pięcioetapowemu procesowi tworzenia fotomontażu. Zawiera on możliwość dodawania przezroczystości, wygładzania krawędzi i ich wyostrzania.

Face Off Max

Program ten pozwala na tworzenie prostego i jednocześnie zabawnego fotomontażu w postaci zamiany twarzy osób przedstawionych na zdjęciach oraz wstawiania tekstów i poprawy jakości fotografii. Ma dostępną bardzo szeroką, gotową bazę szablonów, co umożliwia świetną zabawę i tworzenie zupełnie nowej rzeczywistości na zdjęciach i grafikach. Co więcej, jest on wyposażony również opcję umieszczania przerobionych zdjęć na serwisach społecznościowych, między innymi na Facebooku czy Instagramie. To ulubione narzędzie młodego pokolenia, które działa bardzo sprawnie i intuicyjnie.

Sprawdź: GIMP – krótki poradnik krok po kroku. Zobacz, jak używać najlepszego darmowego programu graficznego

Profesjonalny fotomontaż – propozycje najlepszych programów 

Profesjonalnych programów graficznych na rynku jest bardzo wiele. Graficy mają jednak swoje ulubione, wśród których zdecydowanie największą popularnością cieszy się Adobe Photoshop. Jego zaawansowane funkcje pozwalają na osiąganie niesamowitych efektów, jednak istnieje wiele tańszych programów, które nie są wcale gorsze. Oto trzy programy, które najczęściej wybierają profesjonaliści, chcący wykonać najlepszy fotomontaż. Korzysta się z nich w każdej agencji marketingowej, ale również w studiach fotograficznych i filmowych. Są podstawowym narzędziem pracy grafika, który ceni sobie najlepsze efekty i szerokie spektrum wyboru opcji edycji.

Adobe Photoshop

To jeden z najbardziej profesjonalnych programów do graficznej obróbki zdjęć, umożliwiający również przygotowywanie fotomontaży. Zaawansowane opcje, które dostępne są podczas edycji, pozwalają na osiągnięcie niesamowitych efektów. To również najdroższy program graficzny, a jego zaawansowana obsługa możliwa jest przede wszystkim po profesjonalnych szkoleniach. Wśród programów Adobe można znaleźć również takie wersje jak Lightroom, czy też Illustrator, które także służą do obróbki i edycji zdjęć. 

CorelDRAW

Kanadyjski program graficzny do obróbki zdjęć, który można kupić w pełnym pakiecie programów firmy Corel Corporation. Początkowo przeznaczony był głównie do obróbki grafiki wektorowej, jednak z uwagi na ogromną popularność, zaczęto wzbogacać go o kolejne programy, dostosowane do wymogów grafik komputerowych.

Gimp

Chociaż to bezpłatny program, używa go wielu profesjonalnych grafików. To ekspert w edycji grafiki rastrowej, oferujący możliwość rysowania, skalowania, pracowania na warstwach czy też tworzenia fotomontaży. Program posiada wiele zaawansowanych opcji i swoją technologią bardzo przypomina Adobe Photoshop.

Reakcja na oczywistą „fotoszopkę”

Fotomontaż współcześnie, czyli marketing i… memy! 

Nietrudno się domyślić, że umiejętność zmieniania rzeczywistości na zdjęciach to ulubiona część marketingu. Fotomontaże chętnie wykorzystywane są w tzw. real time marketing, czyli aktualnym reagowaniu na bieżące wydarzenia pod postacią memów. W ten sposób powstają liczne kolaboracje firm, ale również virale. Nikt pewnie nie zapomni, jak Bernie Sanders czekał na zaprzysiężenie prezydenta Joe Bidena. Jego postać pojawiła się potem wszędzie, w każdej sytuacji, a memy z jego udziałem stały się hitem Internetu. To niesamowite, w jaki sposób współczesny marketing jest w stanie wykorzystać światowe wydarzenia, aby stworzyć zabawny content dla swojego odbiorcy. 

Sprawdź: Programy graficzne do rysowania – darmowe programy do rysowania na komputerze i tablecie


Fotomontaż pozwala stworzyć absolutnie nowy obraz poprzez wycięcie elementu starego lub wstawienie czegoś całkowicie nowego na zdjęciu. Ogrom możliwości, jakie daje program graficzny, sprawia, że fotomontaże to świetny warsztat pracy i nauki grafiki cyfrowej. Najważniejsze są zawsze podstawy i stopniowe podążanie do celu, poprzez rozwijanie umiejętności w programach takich jak Photoshop, Gimp czy Corel, aby z podstawowych grafik nauczyć się tworzenia zaawansowanych kompozycji zdjęciowych i graficznych.

8
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *