grafika komputerowa

Poradniki

14.05.2021 09:42

GIMP – krótki poradnik krok po kroku. Zobacz, jak używać najlepszego darmowego programu graficznego

Programy i aplikacje
37
11
4
37
11

GIMP to popularny program, który służy do obróbki grafiki rastrowej, czyli przedstawionej za pomocą pikseli. Czy chcesz opanować podstawy tego oprogramowania i zacząć działać jako designer? Jeśli tak – koniecznie zapoznaj się z poniższym poradnikiem!

GIMP, czyli bezpłatny program do obróbki grafiki. To musisz wiedzieć! 

GIMP to darmowy program, który pozwala na edycję grafiki. Często stosuje się go jako zamiennik znanego programu Adobe Photoshop. Nie ma aż tylu zaawansowanych opcji, co jego konkurent, ale idealnie sprawdzi się do nauki programów graficznych na podstawowym poziomie. 

Jeżeli chcesz nauczyć się grafiki komputerowej na darmowym programie – postaw na GIMP. Pozwoli on Ci na usuwanie obrazu z tła, malowanie pędzlem, klonowanie obiektów, zmianę rozmiaru, perspektywy oraz stosowanie warstw i masek. Sprawdzi się idealnie zarówno do retuszu zdjęć, jak i wykonywania projektów do sieci. 

GIMP poradnik

Program najlepiej pobrać z oficjalnej strony twórców, to zapewni bezpieczeństwo i gwarancję, że wraz z instalacją na komputerze nie pojawią się wirusy i inne zagrożenia. Warto pamiętać, że producenci dbają o rozwój oprogramowania, dlatego co jakiś czas należy spoglądać na stronę w celu sprawdzenia, czy pojawiła się nowa aktualizacja.

Użytkownicy chwalą sobie oprogramowanie za to, że program jest dostępny w języku polskim, jest wyposażony w opcję tworzenia warstw (co nie jest dostępne we wszystkich bezpłatnych aplikacjach graficznych), obsługuje wiele wtyczek, które oferują dodatkowy zakres możliwości. Dodatkowo nauka tego, jak korzystać z GIMP-a nie powinna zająć tak wiele czasu, jak na przykład opanowanie konkurencyjnego Photoshopa. Nic więc dziwnego, że program cieszy się ogromną popularnością.

Istnieje jednak również kilka mankamentów tej aplikacji. Internauci narzekają na to, że interfejs nie jest zbyt intuicyjny, co może być na początku nieco irytujące. Kolejną wadą jest fakt, że aplikacja nie posiada w sieci aż tylu poradników, co jej popularne zamienniki. 

Zobacz też: Programy graficzne do rysowania – darmowe programy do rysowania na komputerze i tablecie

Podstawowe funkcje programu GIMP

Podstawowym elementem, na który należy zwrócić uwagę po otwarciu interfejsu, jest przybornik. To w nim znajdują się podstawowe narzędzia oprogramowania, które służą do wycinania, kolorowania i wielu innych bazowych czynności graficznych. Kliknięcie konkretnej ikonki powoduje pojawienie się funkcji dotyczących wyłącznie wybranego narzędzia. 

Pierwsze trzy ikony od góry pozwalają na zaznaczanie obiektów. Za ich pomocą możesz wybrać kształt, który preferujesz wyodrębnić – wielokąty, prostokąty lub okręgi. Następną ikoną jest różdżka, która oferuje możliwość zaznaczenia rozmytego regularnego obszaru na podstawie koloru. Kolejny znak to narzędzie „zaznacz według koloru”, umożliwia ono zaznaczanie elementów według podobnych do siebie barw. Inteligentne nożyce służą do zaznaczenia obszarów przy użyciu dopasowania do krawędzi, a ikonka obok to „zaznaczenie pierwszego planu”. Wyodrębnia ona elementy, które znajdują się na pierwszym planie. 

Kolejną funkcją, którą oferuje oprogramowanie, są ścieżki. Uaktywnisz je, wybierając środkową ikonkę, znajdującą się w drugim rzędzie przybornika. Następny znak to próbnik koloru, który zazwyczaj znajduje się w każdym, nawet niezbyt zaawansowanym programie graficznym. To za jego pomocą będziesz w stanie rozpoznać każdy kolor znajdujący się na fotografii lub ilustracji. Kolejna ikona znajdująca się w przyborniku GIMP-a ma ułatwić powiększenie obrazu w każdej chwili, co jest nieodłączną częścią pracy każdego projektanta. 

gimp instrukcja
Wszystkie nowości, jakie pojawiają się w programie, regularnie opisywane są na jego oficjalnej stronie / Źródło: GIMP

Ikonka, która umiejscowiona jest pod inteligentnymi nożycami to miarka. Dzięki niej w łatwy i szybki sposób zmierzysz odległości oraz kąty. Następnym elementem jest „przesunięcie”, które udostępnia funkcję przesuwania warstw, obiektów i zaznaczeń podczas pracy w GIMP-ie. Kolejna ikonka to „wyrównanie”, ma zadanie wyrównać obiekty lub warstwy znajdujące się na Twoim obszarze roboczym. Opcja ta jest bardzo przydatna, zresztą podobnie jak kolejna, czyli kadrowanie. Dzięki niej będziesz w stanie usunąć niechciane brzegi fotografii, co wykorzystuje się niemal przy każdej obróbce. Kolejne narzędzie w tym rzędzie odpowiada za obracanie ścieżek, warstw i zaznaczeń. 

Pierwszy znak trzeciego rzędu odpowiada za skalowanie, następny za nachylenie, kolejno perspektywa i odbicie. To kilka podstawowych funkcji, które powinien znać każdy projektant. Okazują się przydatne, np. podczas dopasowywania elementu do tła. Następna ikona znajdująca się w przyborniku to wielka litera „A”, której kliknięcie oczywiście umożliwia wstawienie i modyfikację pola tekstowego

Wypełnienie kubełkiem to symbol, który pozwala na wypełnienie zaznaczonego obszaru kolorem lub deseniem. Następna ikonka, czyli „gradient” służy do podobnej czynności, aczkolwiek zamiast jednolitej barwy, wypełnia obszar gradientem. Środkowy element w tym rzędzie to ołówek i dzięki niemu możesz malować pędzlem o twardej grubości. Następna ikona to „pędzel” i pełni podobną funkcję, ale maluje w płynniejszy sposób. Ostatni obrazek w tym rzędzie przedstawia gumkę, która ściera tło lub przeźroczystość warstwy.

Ikoną otwierającą kolejny rząd narzędzi jest aerograf, który umożliwia rysowanie ze zmiennym naciskiem. Następny element nazywa się „stalówka’ i przypomina opakowanie z farbą, pozwala na kaligrafowanie. Następne narzędzie to stempel, dzięki któremu z łatwością powielisz obraz lub deseń. Kolejną ikonką jest łatka i ma ona za zadanie usunąć nieregularności z obrazu, tuż za nią znajduje się klon perspektywy. Narzędzie, które widnieje obok pozwala na selektywne wyostrzanie lub rozmywanie obiektu za pomocą pędzla. Następne jest rozsmarowywanie, a ostatnia ikonka umożliwia funkcję przyciemniania lub rozjaśniania zaznaczenia. 

Oprócz wyżej opisanych funkcji w przyborniku znajdziesz również narzędzia odpowiadające za kolory grafiki. Ikona znajdująca się pod wcześniej wymienionymi, przedstawia kolor pierwszoplanowy, następna otwiera okno wyboru koloru. Niewielkie czarno-białe kwadratowe ikonki resetują barwy, a naciśnięcie strzałek powoduje ich zamianę. 

Przybornik zawiera w sobie wiele narzędzi, które mogą wydawać się dość skomplikowane. Z czasem przekonasz się jednak, że to podstawowe elementy pracy każdego grafika, a praca bez nich jest niemożliwa. 

Na YouTube znajdziesz mnóstwo pomocnych samouczków

Program GIMP dla początkujących 

Omówienie podstawowych narzędzi to jedna kwestia, ale powinieneś wiedzieć, jak z nich korzystać. Oto prosta instrukcja, która pozwoli Ci na rozpoczęcie pracy w GIMP-ie 2.10. Odpowie ona na pytanie: jakie funkcje wybrać, aby utworzyć i zapisać nowy dokument?

Otwieranie plików

Aby rozpocząć pracę z wybranym dokumentem, należy w menu wybrać opcję „Plik”, a następnie „Otwórz”. Teraz wystarczy wczytać odpowiednie dane. Gimp pozwala na aplikację grafik w natywnym formacie aplikacji, czyli XCF lub w innych popularnych formatach, np. JPEG. Po wgraniu wybranego elementu program umożliwia zmianę konwersji do przestrzeni roboczej RGB, w większości przypadków nie będzie ona potrzebna i wystarczy nacisnąć myszką pole „Nie zmieniaj”. 

Zobacz też: Najlepsze edytory zdjęć – darmowe programy do prostej obróbki zdjęć. Sprawdź TOP 7!

Oprogramowanie oferuje również wczytanie obrazu jako warstwy. Aby to uczynić, należy z menu „Plik” wybrać opcję „Otwórz jako warstwy”. W takim przypadku wybrane elementy zostaną dodane do już otwartego dokumentu jako warstwa.

Ostatnim sposobem na umieszczenie pliku w GIMP-ie jest po prostu przeciągnięcie go bezpośrednio na obszar roboczy lub wczytanie z Internetu za pomocą funkcji „Otwórz położenie”. 

Tworzenie obrazu

Aby utworzyć nowy pusty obraz, należy wybrać z menu „Plik” opcję „Nowy”. Teraz wpisz interesujące Cię wymiary grafiki lub zdecyduj się na te z szablonu. Możesz uzupełnić pozostałe parametry, np. rozdzielczość lub kolor tła. Jeśli chcesz posłużyć się wymiarami pliku ze schowka, z menu „Plik” kliknij „Utwórz” i wybierz odpowiednią pozycję. Następnie wykorzystaj narzędzia dostępne w przyborniku, a jeśli dopiero zaznajamiasz się z Gimpem – nie bój się eksperymentować!

Zapisywanie projektu 

Aby zapisać swoją pracę z możliwością edycji, wybierz z menu „Plik”, a następnie „Zapisz jako”. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz w stanie zawsze wrócić do swojej pracy. Jeżeli chcesz zapisać plik w innym formacie, np. JPEG, kliknij „Wyeksportuj” i zastosuj odpowiednią dla Ciebie opcję. 

Samouczek GIMP – sprawdź więcej porad, jak korzystać z GIMP-a

Nauka programu graficznego na własną rękę zawsze wiąże się z wieloma pytaniami. Niekiedy zdarzają się bardzo irytujące sytuacje, gdy początkujący designer szybko chce szybko wykonać jakąś czynność, a nie zawsze wie jak. W takich sytuacjach najlepiej będzie skorzystać z darmowych internetowych poradników

Jednym z kanałów na YouTube, który pokazuje jak używać GIMP-a jest Nintai. Ten film warto obejrzeć na początku nauki programu i zaznajomić się z jego interfejsem w praktyce. 

Na początku pracy z programem graficznym warto zapoznać się z działaniem warstw. Kwestię tę świetnie wyjaśnia w swoim filmie prowadzący kanał ScratchSWWZ. Ten niemal dwudziestominutowy poradnik z pewnością pomoże Ci oswoić się z pracą na warstwach. 

Innym polecanym kanałem, który powinien zainteresować początkujących designerów jest Prozure. Prowadzi go grafik, który dzieli się swoją wiedzą i poradami odnośnie swojej pracy. Z tego filmu dowiesz się, jak za pomocą GIMP-a stworzyć rysunkową miniaturkę!

Jeżeli chcesz nauczyć się retuszu zdjęć, koniecznie obejrzyj to wideo kanału o nazwie Krzy1958. Grafik opowiada o tym, jak wykorzystać takie narzędzia jak, np. pędzel lub stempel w praktyce. Jeśli chcesz w szybkim czasie nauczyć się podstaw grafiki, korzystaj z internetowych samouczków i ćwicz równocześnie z wirtualnymi nauczycielami. 

Opanowanie programów graficznych takich jak GIMP nie jest bardzo trudne, aczkolwiek wymaga trochę czasu i zaangażowania. Aby zaznajomić się z wszystkimi możliwościami aplikacji, dobrym sposobem jest zarówno samodzielne eksperymentowanie, jak i ćwiczenie z różnego rodzaju internetowymi poradnikami. Pamiętaj, że z czasem wszystkie zadania będą przysparzały coraz mniej trudności, w przypadku opanowania GIMP-a idealnie sprawdza się powiedzenie, że trening czyni mistrza!

37
11

Podziel się:

Komentarze (4)

Korzystam z tego programu zamiast z PDF, niestety to nioe to samo. Jest jakiś szybki sposób na otwieranie dokumentu pow. 3 stron, czy za każdym razem najpierw otwieram 1. stronę, zamykam, potem 2. itd. Jak drukowanie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *