1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Widget — czym jest? Najlepsze widgety na telefony i stronę internetową

Poradniki

3 miesiące temu

Widget — czym jest? Najlepsze widgety na telefony i stronę internetową

Android i iOS Programy i aplikacje
5
0
0
5
0

Ułatwia codzienne posługiwanie się smartfonem i usprawnia korzystanie z witryn internetowych. Widget — co to jest? Sprawdź, co kryje się pod tą nazwą i jak wykorzystać ten element na swoim blogu! Zobacz, jakie widgety warto mieć na systemie Android!

Widget — co to jest? Podstawowa definicja

Widget lub widżet to element interfejsu użytkownika, który występuje w postaci grafiki. Jego zadaniem jest automatyczne wyświetlanie informacji na stronie internetowej oraz ułatwienie korzystania z funkcjonalności witryny lub aplikacji. Należą do nich: wyszukiwanie informacji lub produktów, wpisywanie danych osobowych w formularzach kontaktowych czy też wystawianie opinii. Widgety mogą informować o warunkach pogodowych, być wyznacznikiem czasu określonych działań jak pozostały czas do końca promocji lub przewidywany czas dostawy w przypadku sklepów internetowych.

widżet smartfon bateria
Widgety potrafią bardzo ułatwić korzystanie ze smartfona

Istnieją różne rodzaje widgetów. Wyróżnia się elementy kontrolne pulpitu komputera, które pozwalają zaoszczędzić czas użytkownika i wykonywać proste czynności. To zegar, kalendarz, kalkulator, ale także przeglądarka zdjęć czy komunikator umożliwiający szybkie przesyłanie wiadomości. Dostępne są także widgety dla telewizorów Smart, które ułatwiają wybór ulubionej platformy do oglądania filmów i seriali. Najpopularniejsze widgety są dedykowane działaniu na telefonach oraz stronach internetowych. Widgety mobilne skutecznie wykorzystują miejsce na ekranie smartfona oraz umożliwiają pozyskiwanie aktualnych informacji jak godzina czy warunki pogodowe. Widgety na stronach internetowych przyczyniają się do zmiany wyglądu elementów oprogramowania i zwiększają funkcjonalność witryny. Możesz odnaleźć je na przykład w stopce lub bocznym panelu strony.

Przykłady zastosowania widgetów w praktyce

Widgety stosuje się głównie w celu zwiększenia płynności użytkowania interfejsu graficznego na stronie internetowej. Mogą wystąpić w formie elementów statycznych lub dynamicznych, a bardziej wprawieni programiści zajmują się spersonalizowaniem widgetów pod indywidualne preferencje odwiedzających witrynę.

Sprawdź też: DeepL translator – najlepszy tłumacz w sieci? Czy DeepL ma lepszy słownik niż Tłumacz Google

Najlepsze smartfony z Androidem

Przykładem zastosowania widgetów w praktyce jest umieszczenie ich na stronie sklepu internetowego lub bloga. Elementy te powinny być dobrane do motywu witryny. Z jakich widgetów warto skorzystać? Funkcjonalnym rozwiązaniem dla sprzedaży online są tak zwane widgety produktowe. Należą do nich: wyszukiwarka produktów, wskaźnik osób, które właśnie przeglądają stronę lub informacja o tym, ile osób kupiło dany produkt z oferty. Dzięki widgetom możesz zawrzeć na stronie sklepu informację o specjalnych okazjach, których czas trwania określisz za pomocą licznika. Niektóre systemy CMS, np. WordPress posiadają wbudowane widgety oraz łatwy sposób na instalację dodatkowych.

Jakie widgety na bloga? Takie, które zachęcają czytelnika do pozostania na stronie i zagłębienia się w publikowane posty. Sprawdzą się tu funkcjonalne elementy pozwalające na agregację treści i zwiększenie atrakcyjności strony. Może to być lista najnowszych artykułów lub topowe komentarze. Dla użytkowników, którzy dopiero poznają Twoją działalność, wiele ułatwi pojawienie się elementów do wyszukiwania, np. lupy, która pozwoli lepiej zapoznać się z tematyką bloga. Dodatki w formie widgetów mogą być też użytecznym uzupełnieniem zawartości. Dobrym pomysłem dla prowadzącego blog podróżniczy jest umieszczenie widgetu pogoda na stronę. Ważne są również widgety dla mediów społecznościowych, dzięki którym możesz wypromować swoją markę osobistą i zachęcić do obserwowania profilu.

Widgety na telefon, które są niezwykle przydatne

Inaczej wyglądają widgety na urządzeniach mobilnych, których głównym celem jest ułatwienie korzystania z urządzenia. Zamiast otwierać daną aplikację, określone informacje mamy dostępne od ręki. Obecnie coraz częściej korzystanie z aplikacji zainstalowanych na smartfonie odbywa się poprzez widgety.

Każdy z dostępnych elementów na ekranie startowym możesz dopasować do własnych preferencji. Wybierz te, które okażą się najbardziej przydatne podczas codziennego użytkowania. Pionierami, jeśli chodzi o dostępność widgetów na urządzeniach mobilnych, są twórcy systemu Android. Elementy te pozwalają na szybki dostęp do potrzebnych informacji zaraz po odblokowaniu ekranu głównego.

Sprawdź też: Program rozruchowy, czyli Bootloader – co to jest i jak go odblokować na smartfonach

Najbardziej podstawowe widgety to zegar, pogoda, kalendarz czy notatki. Ponadto osoby korzystające często z maila powinny rozważyć łatwy dostęp do skrzynki elektronicznej w postaci widgetu, a kierowcy — do map. Jeśli często słuchasz muzyki na smartfonie, w pierwszym panelu może znaleźć się widget odtwarzacza muzycznego, z kolei do pisania wiadomości — ulubiony komunikator.

Użytkownicy smartfonów, a szczególnie osoby starsze poszukują widgetów, które umożliwią im prosty dostęp do książki kontaktów, sekcji połączeń głosowych, wiadomości SMS oraz galerii zdjęć i filmów. Korzystanie z Internetu ułatwia okno wyszukiwarki, natomiast dla osób pracujących lub uczących się sprawdzą się widgety pakietu Google.

Popularnością cieszą się też widgety prowadzące do często używanych aplikacji. Należą do nich programy do planowania, manager wydatków lub bankowość elektroniczna.

Najlepsze smartfony z iOS

Najlepsze widgety na stronę internetową lub bloga

Widgetem, który umożliwi Ci kontakt z odwiedzającymi stronę, jest formularz kontaktowy. Możesz go wykorzystać również do prowadzenia newslettera, jeśli uzyskasz odpowiednią zgodę użytkownika. Zadbaj o to, aby gość odwiedzający Twój blog mógł swobodnie wyrazić opinię i się z Tobą skontaktować.

Jeśli Twoja witryna dobrze prosperuje w Internecie, warto się tym pochwalić, by zyskać nowych użytkowników. Świetnie sprawdzą się do tego liczniki przedstawiające ilość odsłon lub klientów — w przypadku sklepu internetowego. Zegar sprawdzi się również przy prowadzeniu sprzedaży online. Jeśli planujesz promocje, możesz powiadomić klientów o tym, ile czasu pozostało do jej zakończenia.

Blogerzy powinni zadbać o odpowiednią reklamę swoich pozostałych działalności. Widget z social mediami czy widget eventowy dobrze sprawi się w budowaniu społeczności.

widżet pogoda
Umieszczony na ekranie widget może informować o godzinie i pogodzie w różnych miejscach

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o widgetach?

  • Widget na stronie internetowej ukaże się w miejscu, w którym wstawisz odpowiedni kod, jednak nie wyklucza to pojawienia się kilku widgetów na witrynie jednocześnie w różnych miejscach.
  • Dodawanie widżetów do stron obecnie jest proste, nie wymaga znajomości języków programowania czy HTML.
  • Dostępne są programy, które pozwalają dopasować wygląd widgetów do wybranego motywu na smartfonie. Szukaj ich w Sklepie Google Play lub App Store.
  • Widoczność widgetów możesz dopasować według potrzeb i zmieniać ich pozycję między dostępnymi panelami ekranu. Jeśli nie chcesz, aby jakiś widget był widoczny — możesz usunąć go z głównego widoku bez konieczności zmieniania ustawień.

Widgety to przydatne dodatki, które pozwalają użytkownikowi w łatwy sposób korzystać z dostępnych funkcji oprogramowania. Chcesz zwiększyć ruch na swojej witrynie? Zależy Ci na sprawniejszym dostępie do informacji na smartfonie? Przejrzyj bogatą ofertę widgetów i dopasuj je do swoich potrzeb!

Sprawdź też: Jaki telefon do 1000 zł? Ranking smartfonów do 1000 zł

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.