Bootloader - smartfon

Poradniki

12.07.2021 11:05

Program rozruchowy, czyli Bootloader – co to jest i jak go odblokować na smartfonach

Android i iOS Telefony i tablety
16
2
1
16
2

Czym jest bootloader? Jak go zainicjować oraz jakie korzyści niesie uzyskanie dostępu do programu startowego w smartfonie? Czy jest to bezpieczne? Sprawdzamy działanie Bootloadera i przedstawiamy sposób na jego odblokowanie. Dowiedz się więcej o swoim smartfonie i przekonaj się, że Ty też możesz ulepszyć urządzenie.

Co to jest Bootloader i jakie ma zastosowanie?

Zastanawiasz się, co to jest Bootloader i dlaczego w ogóle miałbyś go odblokować? Zacznijmy od kwestii, która rozwieje wątpliwości. Booting – słowo klucz w nazwie omawianego programu – jest procesem uruchamiania czegoś (w tym przypadku komputera; smartfona) i przygotowania do pracy. Bootloader to nic innego jak program rozpoczynający pracę i uruchamiający system operacyjny urządzenia.

Bootloadery są domyślnie zablokowane – tak, aby przeciętny użytkownik nie uszkodził przypadkowo telefonu. Dodatkowo blokada programu rozruchowego chroni wartość urządzenia nadaną przez producenta. Zniesienie blokady w niektórych modelach smartfonów jest oficjalnie opcjonalne. Uzyskanie dostępu do Bootloadera pozwoli Ci na podrasowanie urządzenia, dodanie niestandardowych rozwiązań, np. zmianę pamięci ROM. Możesz też wykorzystać go, kiedy chcesz zainstalować aplikacje niedostępne dla Twojego systemu operacyjnego.

Bootloader niepotrzebny scroll
Żeby czytać Scrolla na telefonie, nie potrzebujesz Bootloadera

Jak sprawdzić, czy mam odblokowany Bootloader na telefonie?

Zależnie od modelu smartfona oraz operatora Twojej sieci, Bootloader na telefonie, z którego korzystasz, może być zablokowany lub odblokowany. Warto także sprawdzić tę opcję w sytuacji, kiedy kupujesz używane urządzenie lub sprowadzasz je np. z Chin. Dostęp do programu startowego przywraca telefon do ustawień fabrycznych, dobrze jednak sprawdzić, czy nikt wcześniej nie odblokował Bootloadera, ponieważ nieumiejętne wykorzystanie jego funkcji może uszkodzić smartfon. Istnieje kilka sposobów, żeby przekonać się, czy Bootloader jest odblokowany. Przedstawiamy najpopularniejsze z nich.

Menu serwisowe

Najprostszym, a zarazem najpopularniejszym sposobem jest odczytanie informacji z menu serwisowego Twojego urządzenia, do którego dotrzesz bez instalowania zbędnego oprogramowania, użytego później tylko raz. Wystarczy, że po wybraniu aplikacji Telefon, czyli po prostu klawiatury wybierania numeru, wpiszesz odpowiedni dla Twojego smartfona kod serwisowy. Po tej operacji na ekranie pojawi się okno z informacjami o stanie Twojego urządzenia.

Istotne dla Ciebie będzie odnalezienie działu Rooting status. Przy informacji Bootloader unlocked dowiesz się, czy Twój smartfon ma odblokowany program startowy i czy w ogóle jest możliwe wykonanie operacji znoszącej blokadę. Jeśli przy tym punkcie znajdziesz informację Yes, oznacza to, że Bootloader jest aktualnie odblokowany. Analogicznie – No będzie znaczyło, że program jest zablokowany. Dodatkowo w menu serwisowym widnieje wiersz Bootloader unlock allowed, przy którym może pojawić się słówko Yes lub No. W pierwszym przypadku oznacza to, że telefon daje możliwość odblokowania programu, druga opcja podpowiada, że operator całkowicie wstrzymał funkcję samodzielnego korzystania z Bootloadera i żaden kod podany przez producenta nie zadziała.

Funkcja Fastboot na komputerze

Możesz też skorzystać z programu Fastboot. Funkcja ta jest odpowiednia wówczas, gdy kupujesz urządzenie niepowiązane z żadnym operatorem sieci i dostęp do menu serwisowego nie jest dla Ciebie osiągalny. Dzieje się tak, kiedy wybierasz sprzęt w sklepie RTV lub sprowadzasz urządzenie np. z Chin. Możesz wtedy sprawdzić status smartfona poprzez wykorzystanie programu Minimal ADB&Fastboot. Wystarczy, że pobierzesz program i podłączysz swój telefon do komputera.

Bootloader na komputer
Niektóre programy na komputer znacznie ułatwiają wprowadzanie zmian w smartfonie

Przy instalowaniu modułów ABD i Fastboot na komputerze wybierz polecenie Launch Minimal ABD&Fastboot. Po zakończonym dodawaniu programu wyświetli się okno poleceń. Jeżeli pominąłeś tę opcję, wejdź do katalogu z programem i zastosuj kombinację [Shift] + PPM. Z menu kontekstowego wybierz opcję Uruchom okno polecenia tutaj. W ten sposób uruchomisz boot menu w odpowiednim folderze. Kolejny krok to odnalezienie Opcji programistycznych w smartfonie – są one ukryte. 

W Ustawieniach wybierz Informacje o urządzeniu i znajdź Numer kompilacji. Teraz musisz siedmiokrotnie kliknąć tę opcję, aby pojawiła się informacja „Jesteś teraz programistą”. W Ustawieniach znajdziesz funkcję Opcje programistyczne, gdzie musisz wybrać Debugowanie USB. Podłącz telefon do komputera przez kabel USB i wpisz polecenie: adb reboot bootloader. Telefon zrestartuje się do trybu Bootloadera i będziesz mieć dostęp do informacji o blokadzie. 

Sprawdź też: Przeglądarka mobilna Opera Touch – najlepsza opcja na Androida i iOS?

Jak odblokować Bootloader w smartfonie?

Gdy już wiesz, czy Twój smartfon umożliwia odblokowanie programu startowego, możesz przejść do procesu znoszenia blokady. Jak odblokować Bootloader? Na początek pamiętaj, że powinieneś zrobić kopię zapasową plików, ponieważ odblokowanie programu startowego przywraca smartfon do ustawień fabrycznych, oczyszczając wszystkie partycje oprócz systemowej. Po wykonaniu tych czynności możesz odblokować Bootloader kilku krokach. Podpowiadamy jak to zrobić w przypadku smartfonów z Androidem:

  1.  Zainstaluj Android Debug Bridge i sterowniki USB smartfona

Pobierz zestaw SDK dla Androida, wybierając opcję Tylko narzędzia SDK Tools. Następnie uruchom menedżera SDK i odznacz wszystko, poza treścią Narzędzia platformy Android SDK. Następnie zainstaluj sterowniki USB odpowiednie dla modelu Twojego smartfona, które znajdziesz na stronie producenta. Włącz telefon i podłącz go do komputera, potem otwórz folder Android SDK i wciskając [Shift] + PPM, z menu kontekstowego wybierz Otwórz tutaj wiersz polecenia.

  1. Włącz Debugowanie USB

Z Opcji programistycznych, które odblokowałeś już w swoim smartfonie, wybierz Debugowanie USB. Podłącz telefon do komputera i kliknij Zezwól na debugowanie USB na ekranie.

  1. Znajdź kod odblokowujący Bootloadera

Aby odnaleźć klucz odblokowania programu startowego, wejdź na stronę producenta Twojego smartfona. Jeśli będzie taka potrzeba, podaj model urządzenia i zarejestruj się na stronie. Dostaniesz szczegółową instrukcję, według której powinieneś postępować, aby ostatecznie odblokować Bootloadera.

Bootloader Motorola
Nie wszyscy producenci umożliwiają łatwe dojścia do opcji związanych z Bootloaderem

Wady i zalety odblokowania Bootloadera

O ile odblokowanie Bootloadera przynosi wiele korzyści w postaci możliwości osiągnięcia lepszej wydajności sprzętu lub uzyskania dostępu do aplikacji, które nie są dedykowane dla Twojego smartfona, o tyle trzeba się liczyć z konsekwencjami takiego zabiegu. Pierwsze negatywne skutki to brak możliwości korzystania z modułu NFC, a co za tym idzie, także ograniczenie obsługiwania płatności telefonem. Ponadto takie działanie ogranicza bezpieczeństwo korzystania z urządzenia – zniesiona blokada programu startowego ułatwia ominięcie barier logowania do konta. Nieumiejętne zniesienie blokady może także skutkować poważnymi uszkodzeniami telefonu lub utratą ważnych danych. Mamy nadzieję, że powyższy poradnik pozwoli Ci uniknąć błędów, a Ty będziesz mógł się cieszyć lepiej zoptymalizowanym smartfonem.

Sprawdź też: Bezprzewodowe przesyłanie obrazu z komputera na ekran telewizora – jak to zrobić?

16
2

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *