Asystent Google

Technologia

23.06.2021 12:42

Asystent Google – jak go wyłączyć? Jak włączyć asystenta Google? Instrukcja

Android i iOS Online
12
7
5
12
7

Jest znany na całym świecie, a w Polsce coraz bardziej zyskuje na popularności – Asystent Google. Jak włączyć, jak wyłączyć i na jakich urządzeniach można korzystać z funkcjonalności tego pomocnika głosowego?

Asystent Google – co to dokładnie jest? Podstawowe informacje

Asystent Google to oparty na sztucznej inteligencji wirtualny asystent opracowany przez Google. Jest dostępny przede wszystkim na urządzeniach mobilnych i inteligentnych urządzeniach domowych. W przeciwieństwie do poprzedniego wirtualnego pomocnika, Google Now, Asystent Google może prowadzić rozmowy dwukierunkowe. Po raz pierwszy zadebiutował w maju 2016 r. jako część komunikatora Google Allo i aktywowanego głosem głośnika Google Home.

Po okresie wyłączności dla smartfonów Pixel i Pixel XL, w pierwszej połowie 2017 roku zaczęto wdrażać asystenta na innych urządzeniach posiadających system Android. Został również wydany w roli samodzielnej aplikacja na iOS. Poza tym szeroka gama urządzeń, w tym samochodów i inteligentnych urządzeń domowych, została wzbogacona o program firmy Google. Jego funkcjonalność może być rozszerzana przez zewnętrznych programistów. Polska wersja aplikacji oficjalnie działa od 16 stycznia 2019 r. 

Asystent Google - iphone
Magiczne hasło „ok Google” zadziała także na iPhonie – jeśli zainstalujemy stosowną aplikację

Sprawdź też: Wycieczka na koniec internetu? Podążaj za mną, będę Twoim przewodnikiem

Jak włączyć Asystenta Google?

Asystent pomaga znajdować informacje i wykonuje różne, zlecone przez Ciebie zadania. Codziennie uczy się nowych umiejętności. Aby móc cieszyć się jego funkcjonalnościami, Twój telefon musi posiadać system Android 5.0+ z co najmniej 1,0 GB dostępnej pamięci lub Android 6.0+ z minimum 1,5 GB wolnej przestrzeni. Potrzebujesz też Aplikacji Google 6.13 lub nowszej usługi Google Play, a także co najmniej 720p rozdzielczości ekranu. W przypadku telefonu lub tabletu firmy Apple Pomocnik Google zadziała pod warunkiem, że wersja iOS to przynajmniej 10. 

W większości urządzeń Asystent Google jest aktywny domyślnie. Gdyby jednak okazało się, że program nie działa na Twoim urządzeniu, wykonaj kilka następujących czynności: otwórz aplikację Google na smartfonie lub tablecie, wybierz przycisk więcej, a następnie „Ustawienia”, naciśnij opcję: „Asystent Google”, przejdź do „Ogólne” i aktywuj przełącznik „Asystent Google”. Gdy uruchomisz aplikację, powiedz „OK Google, otwórz ustawienia Asystenta”. W sekcji „Popularne ustawienia” kliknij „Voice Match” i włącz „OK Google”.

Jak wyłączyć Asystenta Google? Wyłączanie asystenta krok po kroku

Włączenie aplikacji jest banalnie proste. Pomocnik Google stał się integralną częścią wielu smart urządzeń. Niemal codziennie uczy się nowych rzeczy – od planowania Twoich zadania, poprzez odtwarzanie ulubionej muzyki, a po wyszukiwanie odpowiedzi na wszelkie dziwne pytania. Jednak zdarza mu się wyskakiwać od czasu do czasu bez powodu. Jeśli czujesz z tego powodu irytację, po prostu wyłącz Asystenta Google – to równie proste, co jego uruchomienie. Wystarczy, że przejdziesz do ustawień aplikacji Google.

Jak wyłączyć Asystenta Google? Włącz aplikację Google, wybierz zakładkę „Więcej” i wejdź w „Ustawienia”. Następnie przejdź do sekcji „Asystent Google” i kliknij „Asystent”. U dołu sekcji znajdziesz odnośnik „Urządzenia z Asystentem”, wskaż telefon i wyłącz Asystenta Google, przesuwając suwak. Zrobione. Jeśli chcesz włączyć go ponownie, zrobisz to bez przeszkód, postępując w identyczny sposób, jak przy dezaktywacji aplikacji.

Asystent Google - google home
Asystenta możemy wywoływać także mają głośnik Google Home

Na jakich urządzeniach działa Asystent Google?

Asystent Google należy do najbardziej rozpowszechnionych inteligentnych wirtualnych pomocników na świecie. Wiesz już, że możesz z niego korzystać na urządzeniach z systemami Android 5.0+ oraz iOS 10+, ale dobre wieści są takie, że od niedawna dostępny jest Asystent Google na PC. Komputer stacjonarny bądź laptop wyposażony w OS Windows 1o+, MacOS lub Linux ma możliwość zrobić użytek z nieoficjalnego rozwiązania przygotowanego przez Melvina L. Abrahama. Znajdziesz go w witrynie GitHub, choć sam proces konfiguracji do najłatwiejszych nie należy.

Komendy wprowadzasz zarówno głosowo, jak i tekstowo, a okno programu można konfigurować – zmienisz jego rozmiar – przy czym wyglądem przypomina design aplikacji Google. Program obsługuje znaczną część funkcji właściwych dla Asystenta Google. Brakuje jednak kontroli ustawień inteligentnych urządzeń i nie działa ciągłe nasłuchiwanie, więc uruchamianie pomocnika nie jest tak intuicyjne, jak w przypadku aplikacji na urządzenia mobilne. Niemniej jednak program zdecydowanie ułatwia życie i pracę.

Asystent Google - tablet
Asystenta wywołamy nie tylko na smartfonie

Sprawdź też: Satelity Starlink – co to jest, po co SpaceX umieszcza je na orbicie? Kiedy będą widoczne?

Jakie funkcjonalności ma asystent głosowy od Google? Czy jest przydatny?

W jakich czynnościach pomoże Ci Asystent Google? Komendy, którymi możesz się posłużyć, to przykładowo „Google, opowiedz jakiś żart”, „Jaka dziś pogoda?”, „Zrób zdjęcie”, czy też „Zadzwoń do…”. Możesz go prosić także o podanie informacji na temat interesujących cię zagadnień. Ten wirtualny asystent pomoże Ci także w codziennych sprawach – jeśli korzystasz z jego usług po raz pierwszy, po włączeniu aplikacji zapytaj „Co potrafisz?”, wtedy program wymieni rzeczy, w których może Ci pomóc. 

Po usłyszeniu „dzień dobry” asystent przedstawi Ci plan dnia. Jeżeli określisz adres firmy oraz domu, pokaże Ci utrudnienia, jakich możesz się spodziewać w drodze do pracy lub zaproponuje Ci alternatywny sposób dojazdu. Przy okazji opowie o najnowszych wydarzeniach i pogodzie, a także wymieni zadania do wykonania, które znajdują się w Twoim kalendarzu. Co więcej, poproś swojego wirtualnego pomocnika o włączenie ulubionej piosenki, a podróż minie szybko i przyjemnie – w dodatku bez konieczności odrywania rąk od kierownicy, więc bezpiecznie. 

Dzięki apce przeszukasz Internet, zaplanujesz zdarzenia i ustawiać alarmy, dostosujesz ustawienia sprzętowe na swoim urządzeniu oraz wyświetlisz informacje z Twojego konta Google. Możesz również sparować elementy inteligentnego domu takie jak rolety, bramy, żarówki, termostaty, zamki czy alarmy – powiedzieć przykładowo: „Włącz alarm w garażu” i interfejs, wykorzystując integrację z systemem inteligentnego domu, wykona oczekiwaną czynność.

Asystent Google - AI
Z Asystentem możemy już niemalże przeprowadzać rozmowy

Amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne zapowiedziało też, że Asystent będzie mógł identyfikować przedmioty i zbierać informacje wizualne za pomocą aparatu, a także wspierać zakupy i transfer pieniędzy. Nie mniej jednak pamiętaj, że aplikacja może zbierać informacje na temat Twój i przeglądanych przez Ciebie witryn, jak również zapisywać nagrania dźwiękowe. W zależności od tego, z których ustawień zrezygnujesz, program może działać w mniej lub bardziej zindywidualizowany sposób.

Jeśli nadal zastanawiasz się, czy warto korzystać z wirtualnego asystenta, to zwróć uwagę, że usługa jest zupełnie darmowa. Zaoszczędzisz nie tylko swój czas, lecz także pieniądze. Warto dodać, że Asystent Google posiłkuje się uczeniem maszynowym, które polega na nadaniu maszynom reguł i pozostawieniu ich do szkolenia się metodą prób i błędów bez wyraźnych instrukcji w ich kodach programowania. AI (sztuczna inteligencja) to wynalazek, który wkrótce zdominuje światowy rynek technologii. 

Sprawdź też: Chipowanie ludzi w praktyce. Wady i zalety posiadania chipu pod skórą

12
7

Podziel się:

Komentarze (5)

Nie działa. Żadnych z tych opcji nie mam. Artykuł beznadziejny. Powodzenia wyłączenia na Hammer Energy. Z androidem 8.1 Od 2 lat się męczę i nie mogę wyłączyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *