zmień przejęte hasła obraz glowny

Poradniki

20.07.2021 19:00

Co oznacza „zmień przejęte hasła” w Google Chrome?

Online
8
1
1
8
1

Google Chrome mówi: zmień przejęte hasła. Co oznacza ten komunikat? Przeglądarka Chrome zawiera mechanizm, który sprawdza regularnie, czy któreś z haseł użytkownika nie trafiło w niepowołane ręce. Sprawdź, jak chronić się przed przejęciem haseł!

Zmień przejęte hasła – co to oznacza?

Otrzymanie przez użytkownika komunikatu „zmień przejęte hasła” może przyspieszyć bicie serca. Niepokój potęgują nieliczne informacje, które nie wyjaśniają dokładnie istoty problemu. Konto Google jest dla bardzo szerokiej grupy użytkowników główną skrzynką odbiorczą i służy do logowania się w dużej liczbie witryn oraz aplikacji. Naturalna jest więc pierwsza myśl wskazująca, że komunikat dotyczyć może konta Google – lecz spokojnie, tak wcale nie musi być.

zmień przejęte hasła komunikat
Źródło: wired.com

Warto dodać, że ze zmianą przejętych haseł nie warto zwlekać. Gdy ten nieprzyjemny komunikat już do Ciebie dotrze, nie trać czasu, ponieważ możesz stracić całkowitą kontrolę nad kontem. Im szybsza reakcja, tym większe prawdopodobieństwo, że kradzież nie zakończy się nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Gdzie znajduje się lista przejętych haseł?

W celu odszukania listy przejętych haseł trzeba udać się do menedżera haseł Google. Aby to zrobić, wystarczy wejść w ustawienia przeglądarki, a następnie odszukać sekcję „Autouzupełnienia”. Jeśli przeglądarka Google Chrome wykryła kradzież haseł, wówczas pojawi się wyraźny monit informujący o takim zajściu.

Skąd Google wie o kradzieży haseł?

Google to najpopularniejsza, a przy tym i najbardziej zaawansowana wyszukiwarka internetowa na świecie, mająca dostęp do sieci monitorujących, które przeczesują cyberprzestrzeń w poszukiwaniu potencjalnych zagrożeń. Firma Google śledzi również tzw. czarny rynek hakerów oraz polega na szeregu innych źródeł donoszących o przestępstwach w internecie. Dzięki tym działaniom ma możliwość porównywania zapamiętanych w Chrome haseł użytkowników, z wiedzą na temat włamań i kradzieży.

W tym miejscu należy podkreślić, że monitorowane są tylko te hasła, które użytkownik zdecydował się zapamiętać w pamięci przeglądarki. Oznacza to, że Chrome nie ostrzeże o przejęciu hasła do konta, które nie zostało bezpośrednio powiązane z przeglądarką lub kontem Google.

zmień przejęte hasła

Monitorowanie przejętych haseł – czy warto korzystać z Chrome?

Według globalnych statystyk StatCounter przeglądarka Google Chrome w czerwcu 2021 roku miała ponad 65% udziału w rynku przeglądarek na całym świecie. W Polsce w tym czasie korzystało z niej blisko 72% użytkowników internetu. Można więc śmiało powiedzieć, że Google Chrome to najpopularniejsza przeglądarka na rynku, która zostawia konkurencję w tyle. Sama funkcja monitorowania przejętych haseł nie jest unikatowa, ponieważ podobne zabezpieczenia oferuje większość nowoczesnych aplikacji m.in. zewnętrzne menedżery haseł, funkcjonujące w przeglądarce jako jej rozszerzenie.

Sprawdź: Rozszerzenia do Chrome – sprawdź najlepsze wtyczki do przeglądarki!

Nasze dane szyfrowane są w czasie synchronizacji, a do ich przejrzenia często konieczna jest dwuetapowa weryfikacja, przez co przechowywane są w bezpieczny sposób. Czy warto więc korzystać z Chrome? Popularność przeglądarki sugeruje, że warto. Choć nikt nie chce otrzymać komunikatu o przejętych hasłach to z drugiej strony, lepiej być poinformowanym niż żyć w niewiedzy i utracić kontrolę nad skradzionym kontem.

Jak chronić konto przed przejęciem hasła?

Chcąc chronić konto przed przejęciem hasła, należy stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa w internecie, czyli przede wszystkim tworzyć unikalne i silne hasła dla każdej witryny oraz usługi, z których korzystamy. W przypadku niektórych stron warto włączyć wyżej wspomnianą, funkcję dwuetapowego uwierzytelniania użytkownika (2FA). Jest to wprowadzenie dodatkowego zabezpieczenia niezbędnego do zalogowania w danej usłudze.

Najpowszechniejszym elementem 2FA jest używanie jednorazowych haseł SMS, czy aplikacji do autoryzacji operacji. Dwuetapowe uwierzytelnianie pozwala skuteczniej chronić konto, ponieważ znajomość loginu i hasła nie wystarczy, aby przejąć nad nim kontrolę. Najczęściej spotkać się z tym można podczas protekcji newralgicznych danych i wrażliwych systemów, np. w bankowości internetowej.

Dodatkowo dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z kodów PIN czy zabezpieczeń biometrycznych. Jeśli obawiasz się, o siłę hasła Google lub zastanawiasz się jak zmienić hasło w Gmail, odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

8
1

Podziel się:

Komentarze (1)

Nic to nie daje, rady z powietrza… . I tak jak człowiek zmieni, to wyświetla to dalej, pomimo skanowania wieloma flagowymi programami, Intel Security Management jako hardware może szpiegować jako Trojan sprzętowy… .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *