hotmail

Poradniki

22.02.2023 16:55

Hotmail – co potrafi i jak korzystać z poczty od Microsoft?

Online Programy i aplikacje
7
0
1
7
0

Hotmail to jeden z najpopularniejszych serwisów pocztowych. Obecnie występuje pod nazwą Outlook, jednak to wciąż ten sam, tylko znacznie udoskonalony serwis. Jak z niego korzystać?

Z pocztą elektroniczną mamy do czynienia od dziesiątek lat. Wybór na tym rynku jest ogromny i na początku na przykład był on zdominowany przez dostawców internetowych. Taki stan rzeczy próbowano zmienić w latach 90. XX wieku, gdy powstała poczta Hotmail, dziś lepiej znana pod nazwą Outlook. Co potrafi poczta obecnie znajdująca się w portfolio Microsoftu i jak z niej korzystać?

Hotmail poczta – co to jest

Poczta Hotmail dziś w zasadzie już nie istnieje. Był to jednak portal internetowy typu webmail, czyli działający jako poczta elektroniczna, który założono w 1996 roku. Od 1997 roku z kolei należy do Microsoftu, który wiele lat później, bo w roku 2013 zmienił nazwę poczty na Outlook.com. 

Wróćmy jednak do historii poczty Hotmail. Została ona założona przez Jacka Smitha oraz Sabeera Bhatię. Rozpoczęcie działania tego serwisu internetowego miało miejsce 4 lipca 1996 roku, czyli w Dzień Niepodległości Stanów Zjednoczonych, lecz naturalnie ten duet pracował nieco dłużej nad swoim webmailem. 

Data premiery Hotmaila nie została też wybrana przypadkowo. Miała ona bowiem pokazać, że jest webmail niezależny, który powstał od użytkowników internetu dla użytkowników internetu. Sama nazwa miała z kolei pokazywać związek Hotmaila ze stronami HTML. Wskazuje na to między innymi to, że na samym początku serwis był spotykany pod nazwą HoTMaiL. 

hotmail
Tak właśnie wyglądało logo Hotmaila od Microsoftu | Źródło: androidayuda.com

Nowatorska poczta elektroniczna bardzo szybko okazała się gigantycznym sukcesem. W ciągu zaledwie niecałego półtora roku od premiery Hotmail zebrał bowiem prawie 9 milionów użytkowników, co jak na lata 90. jest świetnym wynikiem, gdyż w tamtych czasach internet dopiero zaczynał się rozprzestrzeniać po całym świecie. 

Duży sukces poczty Hotmail nie umknął Microsoftowi, czyli jednemu z największych gigantów w zakresie oprogramowania komputerowego. W 1997 roku Hotmail trafił więc do Microsoftu, który zapłacił za niego naprawdę sporą sumę wynoszącą aż 400 milionów dolarów. 

Przez lata poczta Hotmail była jedną z największych na całym rynku. Na przykład badania z 2005 roku wykazały, że w tamtym czasie ten webmail posiadał aż 35,5% udziałów w rynku aplikacji, które udostępniały swoim użytkownikom pocztę elektroniczną. 

Microsoft po latach zdecydował się więc na pewne zmiany w posiadanej przez siebie poczcie elektronicznej. Co ciekawe rok przed wyłączeniem tej poczty, Hotmail był największym tego typu systemem na całym świecie i posiadał aż 370 milionów użytkowników. Początki nowej poczty, czyli outlook.com były już znacznie trudniejsze. 

hotmail logowanie
Źródło: poradniki.net

Sprawdź też: Przeglądarki internetowe w 2023 – jaką przeglądarkę wybrać?

Poczta outlook.com debiutowała w 2012 roku. Microsoft umożliwił swoim użytkownikom przeniesienie swojej starej nazwy, lecz oczywiście ze zmianą domeny na @outlook.com, bądź założenie zupełnie nowego adresu e-mail. Naturalnie musiało minąć sporo czasu, zanim outlook.com zyskał wielu użytkowników. Początek był jednak całkiem obiecujący, gdyż w pierwszy dzień poczta Outlook zyskała milion użytkowników, a po dwóch tygodniach było to już 10 milionów. 

Ważne jest jednak, by nie mylić poczty outlook.com z aplikacją Microsoft Outlook. Aplikacja to bowiem specjalny program pocztowy, do którego możemy przypisać wiele kont e-mail. Wtedy wszystkie nasze maile będziemy mogli obsługiwać z pomocą aplikacji Microsoft Outlook, zapisywać je na dysku komputera, sortować w dowolny sposób, czy nawet pracować z otrzymanymi mailami bez dostępu do internetu. 

Jak się zalogować do Hotmail?

Aby zalogować się na pocztę Hotmail, a dziś outlook.com trzeba wpisać tę domenę w przeglądarce internetowej. Następnie wystarczy podać swoje dane logowania, czyli login oraz hasło i możemy cieszyć się dostępem do naszej poczty elektronicznej. Oczywiście, jeśli konta nie posiadamy, to będzie trzeba je założyć. Obecnie poczta outlook.com jest niejako zintegrowana z kontem Microsoft, więc będziemy potrzebowali właśnie takiego konta. 

Jak usunąć konto Hotmail?

Poczt elektronicznych jest dziś na tyle, że niekonieczne serwis outlook.com musi do nas przemówić. Wtedy możemy kompletnie usunąć tam nasze konto. W ten sposób wszystkie nasze wiadomości zostaną usunięte z serwerów Microsoft. Aby zamknąć konto w usłudze outlook.com, wystarczy wejść w przeznaczoną do tego stronę, na portalu support.microsoft.com. Na tej stronie znajdziemy bowiem przycisk pozwalający na zamknięcie konta. Po kliknięciu go wystarczy podążać za instrukcjami, by zamknąć swoje konto w usłudze outlook.com. 

Hotmail w Office 365 – jak to działa?

Hotmail, a dokładniej Outlook jest też częścią pakietu Office 365. W tym wypadku mówimy jednak nie o samym webmailu, który znajdziemy pod adresem outlook.com. Mowa tu o aplikacji Microsoft Outlook. Jest to program służący do obsługi poczty elektronicznej, który powstał w 1997 roku i jest rozwijany do dziś. 

Program Microsoft Outlook pozwala nam na przeniesienie wszystkich swoich poczt elektronicznych w jedno miejsce. Jest to przydatne, gdy korzystamy z więcej niż z jednego adresu na przykład z powodów zawodowych. Wtedy możemy bowiem wszystkie adresy przenieść do aplikacji i mieć do nich błyskawiczny dostęp.

hotmail
Źródło: elconfidencial.com

Wszystkie maile, które otrzymujemy na Microsoft Outlook, są zapisywane na dysku naszego komputera. Dzięki temu możemy mieć do nich dostęp nawet w trybie offline, czyli bez internetu. 

Można też korzystać z internetowej wersji programu, która jest częścią pakietu Microsoft 365. W ten sposób możemy skoordynować całą swoją pocztę elektroniczną w sieci.

Hotmail czy Gmail – co wybrać?

Przez lata istniała spora rywalizacja pomiędzy pocztą Hotmail oraz Gmail. Zanim Microsoft zdecydował się na zmianę poczty z Hotmail na outlook.com, to Hotmail był górą przynajmniej w liczbie użytkowników. O tym, że Gmail był jednak godnym rywalem, może świadczyć to, iż interfejs poczty outlook.com jest inspirowany pocztą Gmail. 

Sprawdź też: Poczta Gmail: jak zmienić hasło? Jak zresetować hasło?

Wybór poczty elektronicznej pomiędzy outlook.com a pocztą Gmail, która należy do Google to tak naprawdę kwestia czysto subiektywna. Pod względem funkcjonalności oba te webmaile są na naprawdę wysokim poziomie i powinniśmy dobrać je do swoich preferencji. 

Źródło obrazka głównego: pl.ccm.net

7
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *