Technologia

17.02.2023 11:44

Przeglądarki internetowe w 2023 – jaką przeglądarkę wybrać?

Online Programy i aplikacje
34
2
8
34
2

Przeglądarki internetowe stanowią istotny element codziennego korzystania z sieci, dlatego wybór odpowiedniej powinien być przemyślaną sprawą. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie, dzieląc je według tego, co dana przeglądarka robi najlepiej.

Najlepsze przeglądarki internetowe w 2023 roku

Przeglądarki internetowe są jedną z najczęściej uruchamianych aplikacji na naszych komputerach i smartfonach. Niezależnie od tego, czy robisz to w celach rozrywkowych, dla samorozwoju lub z powodu pracy, warto jest więc zadbać, aby dokonać możliwie jak najlepszego wyboru. Używanie jakich przeglądarek internetowych warto rozważyć w 2023 roku?

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Przygotowaliśmy dla Was zestawienie, w którym pokrótce omówiliśmy te najpopularniejsze przeglądarki oraz te trochę mniej popularne. Niszowe przeglądarki wcale nie muszą być gorsze, mogą przecież oferować możliwości, których potrzebujecie, a których nie znaleźliście w innych tego typu programach.

Artykuł został opublikowany pierwotnie w kwietniu 2022 roku – zaktualizowaliśmy go na potrzeby 2023 r.

Google Chrome

Zestawienie najlepszych przeglądarek w 2023 nie mogło zacząć się inaczej. Przed Wami najpopularniejsza przeglądarka świata (oraz pożeracz pamięci RAM), czyli Google Chrome. Narzędzie stworzone w 2008 roku, początkowo tylko dla komputerów osobistych z systemem Windows, obecnie dostępne jest na szerokiej gamie urządzeń, począwszy od Linuksa, przez Maca, smartfony i tablety z systemem iOS, jak i rzecz jasna Androidem. Co ją wyróżnia?

Przeglądarki internetowe: Chrome
Google Chrome, czyli najpopularniejsza przeglądarka na świecie

Przede wszystkim szybkość: Chrome’owi można zarzucać pamięciożerność, ale nie robi tego bez przyczyny. To jedna z najszybciej pracujących przeglądarek, które dostępne są na rynku. Cechę tę docenisz zwłaszcza na stronach, które należą do Google – YouTube, Gmail, arkusze i dokumenty Google. Obecnie Chrome nie ma konkurencji, która pokonałaby go w szybkości ładowania wideo na serwisie YouTube.

Innym mocnym punktem Chrome’a jest synchronizacja danych na różnych urządzeniach – wystarczy, że zalogujesz się na konto Google, et voilà! Dzięki temu sprytnemu zabiegowi będziesz miał dostęp do historii przeglądania (i innych danych związanych z „Twoim” surfowaniem po internecie) na innych urządzeniach.

Sprawdź też: Opera GX – czym jest nowa przeglądarka Opera?

Chrome posiada również wiele rozszerzeń, dzięki którym swobodnie zwiększymy jego funkcjonalność. Minusy? Oprócz wspomnianej zasobnożernosci przeglądarka może się nie polubić ze starszymi urządzeniami. Poza tym Chrome nie jest narzędziem, które najbardziej ceni sobie prywatność swoich użytkowników – znane są przypadki aktualizacji programu, które zyskiwały zbyt wiele uprawnień.

Mozilla Firefox

We wrześniu tego roku popularnemu liskowi stuknie 20 lat! To wieki, jeżeli idzie o świat internetu. Choć szczyt popularności Mozilla Firefox ma już zdecydowanie za sobą, wciąż wielu z nas decyduje się na wybór tego narzędzia jako naszej głównej przeglądarki – dlaczego?

Jeden z powodów to gargantuicznych wręcz rozmiarów biblioteka rozszerzeń i wtyczek, którą posiada Firefox. Dzięki temu każdy posiadacz może swobodnie dodać do niej funkcje, które nie są dostępne w podstawowej wersji. Wierzcie lub nie, jest w czym przebierać!

Firefox
Firefox wciąż ma wielu oddanych fanów, choć jego czasy świetności już minęły

Użytkownicy cenią sobie również podejście twórców do swojego narzędzia, które regularnie otrzymuje poprawki i aktualizacje. Naprawa błędów, poprawa stabilności, bezpieczeństwa i szybkości działania, czyli wszystko to, co realnie wpływa na funkcjonowanie tego narzędzia. Autorzy od lat poprawiają swoją przeglądarkę licznymi aktualizacjami (które niestety potrafią zirytować, gdyż Firefox potrafi je pobierać zaraz po uruchomieniu), co stanowi mocną zaletę FF.

Firefoxa trzeba pochwalić również za jego podejście do kwestii prywatności swoich użytkowników – przeglądarka posiada wbudowany system ochrony prywatności. To jeden z nielicznych dużych graczy na rynku przeglądarek, który wciąż aktywnie chroni wrażliwe dane swoich użytkowników.

Sprawdź też: Gry Google – poznaj najpopularniejsze ukryte gry w wyszukiwarce Google

Microsoft Edge

Edge to sukcesor Internet Explorera, który poprawia lwią część grzechów, tak licznie popełnianych przez swojego „przodka”. Stanowi obecnie domyślną przeglądarkę dla systemu Windows 10, choć istnieją także wersje dla Androida, iOS oraz Maca. Niemniej – wiadomo jaką sławą cieszył się eksplorer. Co Edge w takim razie robi na liście najlepszych przeglądarek w 2023 roku?

Nowa przeglądarka Microsoftu (co ciekawe, Edge swój kod źródłowy czerpie z Chromium) to całkiem sprawny i szybki browser. Dzięki oparciu o Chromium może korzystać z dostępnych dla Chrome’a rozszerzeń, co jeszcze bardziej podnosi jej wartość. Oprócz tego dostępna jest synchronizacja między urządzeniami, zintegrowane wsparcie Cortany czy ściąganie całych stron, które następnie zachowują się jak apki. Całkiem przydatne i unikatowe funkcje.

Przeglądarki internetowe: MS Edge
Za Edge długo ciągnęły się grzechy IE. Obecnie, to całkiem niezła przeglądarka

Edge miewa potknięcia, słabo radzi sobie zarówno z osadzonymi na stronach filmami, jak i stronami silnie przeładowanymi reklamami – potrafi wtedy zwolnić. Niemniej jednak to brat bliźniak Chrome’a, który podobnie jak on jest szybki. Jeżeli zatem nie polubiłeś(-łaś) się z produktem Google’a, warto dać mu szansę.

Opera

Kolejna przeglądarka oparta na silniku Chromium, co wiąże się z dużą szybkością oraz możliwością dostępu rozszerzeń i wtyczek biblioteki Chrome’a. Choć zauważalnie nie jest tak szybka jak produkt Google’a czy Firefox, wciąż posiada oddaną rzeszę fanów. Dlatego też zasługuje na miejsce na liście najlepszych przeglądarek w 2023 roku.

Dużym plusem Opery jest posiadanie wbudowanego i darmowego VPN-a, narzędzia do zarządzania screenshotami, rozszerzony tryb prywatności czy Opera USB, czyli całkowicie funkcjonalna wersja przeglądarki, którą można uruchomić z pendrive’a na komputerze z systemem Windows (od WIndows 7).

Opera GX
Opera GX to specjalna wersja Opery, która przeznaczona jest dla graczy

Przeglądarkę docenią też użytkownicy Facebook Messengera oraz WhatsAppa. Opera pozwala na uruchomienie obu komunikatorów bez dodatkowych procedur – komunikatory są wbudowane w jej pasek boczny, co ułatwia korzystanie z nich.

Brave

Przeglądarce Brave poświęciliśmy cały osobny artykuł, zatem jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, polecam jego lekturę. Jeżeli cenicie sobie przede wszystkim prywatność i bezpieczeństwo swojej osoby w sieci, nie ma obecnie lepszego wyboru niż Brave. Jej rozbudowane funkcje bezpieczeństwa i ochrony danych są obecnie niedoścignione. Zaraz po uruchomieniu przeglądarka domyślnie blokuje wszelkie reklamy i ciasteczka, robiąc to samo z innymi zagrożeniami w postaci niebezpiecznego oprogramowania, czyhającego na użytkownika w sieci.

Dzięki tym funkcjom strony uruchamiane w przeglądarce Brave ładują się szybciej  – są po prostu odciążone z reklam, które nie pożerają zasobów. Piętą achillesową jest natomiast ograniczona liczba wtyczek i rozszerzeń. Brave nie oferuje ich wiele, zatem nie będzie tu tak dużej dowolności w swobodnym modyfikowaniu funkcjonalności i wyglądu jak w przypadku innych przeglądarek.

Przeglądarki internetowe: Brave
Brave, czyli najbezpieczniejsza przeglądarka | Źródło: community.brave.com

Warto wspomnieć o podejściu Brave’a do kryptowalut. Przeglądarka posiada wbudowany portfel BAT (Basic Attention Token). Umożliwia to interesujące podejście do dotowania twórców i właścicieli danych stron, które odwiedzamy. Tokeny BAT uzyskujemy poprzez oglądanie reklam wyselekcjonowanych przez twórców przeglądarki w trakcie jej użytkowania. Muszę przyznać, że to całkiem sprytnie przemyślane podejście.

Vivaldi

Przeglądarka stworzona przez byłych twórców Opery światło dzienne ujrzała w 2016 roku. Oparta została o zasadę działania silnika Chromium (posiada zatem dostęp do Chrome Web Store) i pozwala na dowolną personalizację w stopniu, który wykracza poza możliwości innych przeglądarek.

Możesz dowolnie więc zmodyfikować kolory UI, przemieszczać pasek narzędzi, zmieniać motywy – możliwości jest wiele. Całkiem fajną opcją jest przypinanie stron, co umożliwia równoczesne oglądanie np. wideo z YouTube i surfowanie po internecie. Niestety, Vivaldi ma to do siebie, że nie jest przeglądarką prostą w obsłudze dla niedoświadczonych użytkowników. Dla nich polecałbym coś bardziej przejrzystego i łatwiejszego w opanowaniu.

Vivaldi
Vivaldi pozwala na dowolną personalizację, która bije na głowę inne przeglądarki internetowe | Źródło: vivaldi.com

Czy mogę zainstalować więcej niż jedną przeglądarkę?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na naszym komputerze posiadać dwie przeglądarki lub nawet więcej. Nie jest tajemnicą, że wybrane strony szybciej działają na danym browserze (jak np. YouTube na Google Chrome). W związku z tym, że czasy małych dysków to przeszłość, a same przeglądarki nie są masywnymi programami, nie ma potrzeby skupiać się tylko na jednej wybranej.

Sprawdź też: Przeglądarka mobilna Opera Touch – najlepsza opcja na Androida i iOS?

Dlatego – jeżeli np. w pracy potrzebujesz dostępu do arkuszy Google’a – warto jest korzystać z Chrome’a. Po pracy, jeżeli cenisz sobie prywatność, to Brave może okazać się przeglądarką, która najlepiej spełni Twoje oczekiwania. Jak widać na naszej liście, możliwości jest sporo.

Czym są rozszerzenia do przeglądarki?

Są to małe programy, których zadaniem jest współpraca z naszą przeglądarką przy równoczesnym rozszerzeniu jej funkcjonalności. Rozszerzenia, wtyczki i dodatki mają więc realny wpływ na funkcjonowanie programu, poprawiając nasz komfort pracy z nim. Same rozszerzenia mogą odgrywać różne role, począwszy od blokowania reklam, po powiadamiacz mailowy czy szybki słownik. Baza tego rodzaju dodatków potrafi być ogromna i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Przeglądarki internetowe
Przeglądarki internetowe – którą z nich wybierzesz?

Warto także dodać, że są one obecnie darmowe. Lata temu korzystanie z nich wiązało się z uiszczaniem drobnej opłaty (przeważnie raz na rok), obecnie jednak twórcy nie stosują tej praktyki. Zdecydowana większość rozszerzeń jest udostępniona za darmo, jedynym wymaganiem jest posiadanie odpowiedniej przeglądarki.

Najlepsze przeglądarki internetowe w 2023?

Najlepsza przeglądarka to ta, która najlepiej spełni Twoje oczekiwania. Nie mamy dla Was jednej i konkretnej odpowiedzi, ponieważ oczekiwania względem tego narzędzia mogą się różnić. W zależności, czy cenicie sobie prywatność, szybkość działania, możliwości personalizacji, liczbę dostępnych rozszerzeń, ta odpowiedź dla każdego będzie się różnić.

Polecamy zatem przetestowanie kilku, jeżeli nie możecie się zdecydować. Mamy nadzieję, że nasze rady będa dla Was pomocne przy wyborze najlepszego narzędzia do surfowania po internecie. Bez względu na to, czy robicie to w celu oglądania memów czy w celach zawodowych.

34
2

Podziel się:

Komentarze (8)

od dwudziestu lat używam Firefoxa i nadal uważam ze obecnie to najlepsza przeglądarka. Na zawsze do samego końca wierny OGNISTEMU LISKOWI.

Dla Mnie Najlepszą Jest Firefox Jest Wygodna Fajna I Ma Fajne Logo według Mnie Ciągle używam firefoxa na telefon czy komputer zawsze pobierałem nią jak miałem nowy sprzęt

ja uważam że Brave to najlepsza przeglądarka a to że na operze można ustawić limit zużywania ramu to nie oznacza że to nnajlepsza przeglądarka bo, na starych komputerach limit ram powiedzmy 50 to przeglądarka będzie strasnie wolno działała i będą lagi

Jak to „Brave nie oferuje rozszerzeń”? Przecież to Chromium – obsługuje praktycznie wszystko ze sklepu chrome. Możecie zapłacić za artykuły komuś, kto choć odrobinę się zaangażuje?

Ja na wszystkich urządzeniach – zarówno na kompach jak i telefonach – instaluje Operę, próbowałem przesiadki na inne, ale wydają mi się nieintuicyjne i biedne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *