Technologia

28.12.2021 06:27

Spider-Man: Bez drogi do domu z ukrytą kopalnią kryptowalut

Newsy Online
5
0
0
5
0

Sprytni hakerzy ukryli oprogramowanie do kopania kryptowalut w pliku torrent popularnego filmu. ReasonLabs, które ujawniło atak, informuje, że początkowo jest on niewykrywalny. Do czasu przyjścia rachunku za prąd.

Udany, dobrze oceniany i cieszący się ogromną popularnością Spider-Man: Bez drogi do domu jest także jednym z częściej nielegalnie pobieranych filmów z sieci torrent. Grupa hakerów postanowiła wykorzystać okazję i dodała do plików z kradzionym filmem oprogramowanie, które kopie kryptowaluty. ReasonLabs zajmujące się bezpieczeństwem wykryło, że złośliwy soft w pierwszej kolejności omija Windows Defendera, w drugiej (początkowo) nieznacznie obciąża CPU. Z czasem obciążenie dla procesora rośnie, więc zainfekowany komputer może zwolnić. Zwiększą się także rachunki za prąd.

Hakerzy przy użyciu tego ataku kopali kryptowalutę Monero, jedną z bardziej anonimowych i trudniejszych do wyśledzenia.

Ataki ransomware coraz popularniejsze

W 2021 roku odnotowano ponad 714 mln prób ataków ransomware, co jest 134% wzrostem w stosunku do 2020 roku. Główny powód to oczywiście fakt, że coraz więcej czasu spędzamy online, dla przestępców pojawia się więcej okazji na przeprowadzenie skutecznego ataku.

Fakt, świadomość użytkowników także rośnie. Zainfekowany plik ze Spider-Man: Bez drogi do domu nazywał się spiderman_net_putidomoi.torrent.exe. Pomijając fakt, że kradzież treści multimedialnych jest niezmiennie kradzieżą, trzeba mieć sporo odwagi, żeby w 2021 roku pobrać plik o takiej nazwie. Dużo bezpieczniej będzie poczekać, kiedy nowy Spider-Man pojawi się w serwisach streamingowych.

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *