Streaming obraz glowny

Poradniki

29.06.2021 13:13

Streaming – co to jest? Czy platformy streamingowe zastąpią TV i radio?

TV i VOD
9
1
0
9
1

Dziś każdy, kto ma internet, może korzystać z transmisji online na żywo i oglądać filmy na żądanie dzięki takim serwisom streamingowym jak Netflix czy YouTube. Streamingowana muzyka, video, live streaming gier i VOD streaming to niektóre z możliwości. Streaming – co to jest?

Czym jest streaming? Streaming video, czyli filmy na żądanie

Streaming to rodzaj technologii multimedialnej, która przesyła zawartość wideo i audio do urządzenia podłączonego do Internetu. Pozwala to na dostęp do treści (TV, filmów, muzyki, podcastów) w dowolnym momencie, na komputerze lub telefonie komórkowym, bez konieczności podporządkowania się harmonogramom dostawcy. To duża zmiana, zważywszy, że nie tak dawno korzystaliśmy wyłącznie z radia i telewizji, aby słuchać programów, które oferowano w wyznaczonych godzinach. 

Wszystko to zmieniło się wraz z Internetem i pojawieniem streamingu, który umożliwia dostęp do wybranych treści, kiedy zechcesz z niemal każdego urządzenia: smartfona, tabletu, komputera, a nawet telewizora. Dzieje się tak, gdy słuchasz podcastów, oglądasz film lub grasz w gry komputerowe przy wykorzystaniu internetu. Plik multimedialny jest przechowywany zdalnie i przesyłany drogą online w kilka sekund.

Streaming

Netflix

Netflix to przodująca witryna z subskrypcjami do film-streamingu. Firma rozpoczęła działalność ponad 20 lat temu jako wypożyczalnia płyt DVD do sprzedaży wysyłkowej. Od tego czasu przekształciła swój model biznesowy, aby dopasować się do technologicznych zmian.

Platforma pobiera opłatę za abonament i umożliwia oglądanie online filmów, seriali i programów bez reklam na dowolnym urządzeniu. Istnieje też możliwość ich pobrania na aparaty z systemem iOS, Android lub Windows 10, aby cieszyć się treściami bez dostępu do internetu.

HBO GO

HBO GO to międzynarodowa usługa streamingowa wideo na żądanie oferowana przez amerykańską sieć kablową premium HBO dla klientów spoza Stanów Zjednoczonych. Umożliwia subskrybentom strumieniowe przesyłanie wybranych treści HBO, w tym bieżących i przeszłych seriali, filmów, ofert specjalnych i wydarzeń sportowych za pośrednictwem samej witryny lub aplikacji na urządzeniach mobilnych, konsolach do gier wideo i cyfrowych odtwarzaczach multimedialnych.

Sprawdź też: Gdzie oglądać filmy za darmo?

TVP Streaming

Aplikacja mobilna TVP Stream wydana przez Telewizję Polską daje dostęp do najświeższych informacji z kraju i ze świata na Twoim telefonie lub tablecie z iOS. Oferuje streaming kanałów telewizyjnych bezpośrednio na ekran naszego urządzenia przenośnego. W przeciwieństwie do typowych usług VoD programy emitowane są na żywo w tym samym momencie co w przypadku telewizji naziemnej czy satelitarnej.

W TVP Stream możesz oglądać kanał TVP Info, wiele kanałów regionalnych, jak również transmisje sportowe z takich dyscyplin jak siatkówka, piłka nożna czy tenis. Aktualny program telewizyjny znajduje się w elektronicznym przewodniku EPG.

Inne

W przypadku streamingu video YouTube wciąż jest królem. Oferuje wszystko, od krótkich filmów, po filmy pełnometrażowe. Zawiera podcasty i samouczki na prawie każdy temat. Transmituje również treści na żywo, w tym wiadomości i sport. Możesz nawet być gospodarzem własnego live streamingu. YouTube jest najpopularniejszym źródłem wideo. Każdego dnia na platformie ogląda się około 5 miliardów filmów. Co minutę do serwisu trafia 300 godzin nowych treści. 

Sprawdź: Epidemia na szklanym ekranie – polecane filmy i seriale o epidemiach

Streaming muzyki – jak to działa

Streaming muzyki to działanie polegające na transmitowaniu i odtwarzaniu cyfrowych treści audio w sposób masowy lub skoncentrowany. Jest on również definiowany jako ciągłe pobieranie, ponieważ teoretycznie użytkownicy konsumują zawartość w tym samym czasie, gdy ją ściągają. 

Usługi muzyczne, tak jak wideo, zapisują pliki nagrań, abyśmy mogli ich użyć w dowolnym momencie. Wiele z nich jest bezpłatna. Inne oferują możliwość subskrypcji premium bez reklam.

Słuchanie muzyki z serwisów streamingowych jest łatwe. Wszystko, czego potrzebujesz, to zarejestrować się w wybranej przez ciebie witrynie. Możesz szybko znaleźć muzykę wykonawcy, jeśli wiesz, czego chcesz słuchać, lub wybrać gatunek i odkryć nowe utwory. Niektóre platformy sugerują artystów na podstawie Twoich wcześniejszych odsłuchań, co dodatkowo uatrakcyjnia ich użytkowanie. 

Spotify

Spotify jest jedną z firm streamingowych odnoszących największe sukcesy, mającą miliony subskrybentów i nieskończoną liczbę utworów muzycznych na swojej platformie. Posiada aplikację na telefony komórkowe z systemem Android i iOS, interaktywny interfejs z komputerem zarówno w przeglądarce, jak i w oprogramowaniu, a poszukiwanie muzyki jest bardzo proste. Darmowy lub w wersji premium, Spotify jest doskonałą opcją, jeśli masz sprecyzowane gusta i szukasz ulubionych wokalistów i grup muzycznych.

Tidal 

Tidal to usługa streamingowa muzyki oparta na subskrypcji z katalogiem około 60 milionów utworów, z których niektóre są ekskluzywne. Zawiera również podcasty, teledyski, nagrania koncertów na żywo i profesjonalnie przygotowane listy odtwarzania. 

Dwa główne elementy sprawiają, że Tidal wyróżnia się w przestrzeni strumieniowej muzyki. Po pierwsze, Tidal należy do grupy muzyków, a nie korporacji. Ta struktura własności nie tylko pomaga dostarczać ekskluzywną muzykę i wydarzenia członkom społeczności, lecz także pozwala płacić artystom więcej pieniędzy. Po drugie, to idealna platforma streamingowa dla tych, którzy mają system audio HiFi i chcą w pełni wykorzystać jakość. Podczas gdy większość serwisów oferuje 192 kbps, Tidal zapewnia 320 kbps, aby słuchać muzyki, która jest jak najbardziej wierna oryginałowi.

Streaming video

Ciekawą witryną zarówno dla artystów, jak i miłośników muzyki jest również Amazon Music Unlimited. Stał się popularny w ostatnich latach ze względu na liczne zalety w porównaniu z konkurencją. Jeśli masz Echo Dot, Amazon Fire lub dowolne urządzenie Amazon z Alexą, możesz słuchać bez użycia rąk i w pełni cieszyć się wszystkimi korzyściami offline i bez ograniczeń. Minusem jest to, że nie posiadasz bezpłatnego konta na czas nieokreślony, a jedynie 30-dniowy okres próbny.

Live streaming – transmisje na żywo lekarstwem na pandemię?

Lockdown i brak możliwości organizacji wydarzeń z powodu wybuchu pandemii sprawiły, że zaczęliśmy szukać innych sposobów na wykonywanie naszej pracy i uczestnictwo w ulubionych aktywnościach. Konsekwencją tego był wzrost popularności live streamingu, czyli transmisji na żywo. Zapewne miałeś szansę uczestnictwa lub spotkałeś się z tego rodzaju propozycją w przypadku innych osób. Koncerty muzyczne, spektakle teatralne, sport, gry wideo i specjalne wydarzenia jednorazowe cieszą się teraz największą popularnością w tym zakresie.

Live streaming to stosunkowo nowy wynalazek, ponieważ połączenie szerokopasmowe musi działać wystarczająco szybko, aby wyświetlać dane w czasie rzeczywistym. Pliki zakodowane do przesyłania strumieniowego są często mocno skompresowane, aby wykorzystywać jak najmniejszą przepustowość. Jeśli nastąpi przerwa z powodu przeciążenia internetu, dźwięk zostanie przerwany lub ekran zgaśnie.

Może Cię zainteresować: Co oglądać na Netflixie? Sprawdź top seriale i filmy – nowości i klasyki na lipiec 2021

Nie ma wątpliwości, że sytuacja na świecie w ostatnich miesiącach sprawiła, że nowe odkrycia technologiczne nabrały jeszcze większego znaczenia. Dotyczy to również live streamingu na mediach społecznościowych, takich jak Facebook i Instagram. Dziś masz szansę na dzielenie się online z innymi własną twórczością z domowego zacisza.

Streaming gier – oglądaj i graj przez sieć

Istnieje również streaming interaktywnych gier wideo. Wcześniej mogłeś kupić grę na nośniku fizycznym i odtworzyć ją lub zainstalować na konsoli do gier bądź komputerze. Nadal jednak musiałeś używać do tego lokalnego urządzenia, co zajmowało wiele cennego miejsca na dysku.

Teraz możesz przesyłać strumieniowo i wybierać gry z obszernej biblioteki online. Kupujesz tytuł lub płacisz subskrypcję, aby uzyskać dostęp do szerokiej gamy produktów. Możesz je odtwarzać na swoim komputerze, tablecie lub smartfonie, jeśli tylko masz połączenie z Internetem.

Wybór gier sięga od prostych łamigłówek i gier akcji po najlepiej sprzedające się gry o bogatej szacie graficznej. Istnieją również usługi streamingowe gier dla tych, którzy chcą odkryć dostawców z własnymi witrynami do strumieniowego przesyłania gier.

Streamerzy na Twitch i YouTube

Pamiętasz, jak ludzie wychodzili na zewnątrz i robili różne rzeczy? To niestety dzieje się ostatnio coraz rzadziej. Teraz większość z nich spędza czas na kanapie i patrzy, jak inni się bawią lub po prostu pokazują swoje codzienne życie. Chociaż nie brzmi to szczególnie interesująco, najwyraźniej przyciąga wielu widzów, ponieważ na tym opiera się cała branża takich serwisów streamingowych jak Twitch. 

Streaming IRL to serial dokumentalny, który pokazuje fascynujące historie graczy, których Twitch przemienił w najbardziej wpływowych streamerów na świecie. Platforma daje szansę na interakcję gospodarza z widzami w sposób, który nigdy wcześniej nie był możliwy. Odbiorcy mogą także wysyłać informacje zwrotne na temat tego, co dzieje się na ekranie.

YouTube również pozwala na porozumiewanie się z oglądającymi za pomocą wiadomości, objaśnień i innych sposobów komunikacji. Częściej jednak zdarza się tak, że obserwujesz osobę, która gra w grę komputerową lub oddaje się innej rozrywce. Wielu twórców wideo związanych z grami ma dziesiątki milionów subskrybentów. Być może słyszałeś nawet o tym, że wielu z nich zarabia w ten sposób niemałe pieniądze.

Strumieniowanie – granie bez konsoli i komputera

W Polsce dostępna jest obecnie usługa strumieniowa gier, która nie wymaga używania ani konsoli, ani komputera, gdyż gra uruchamiana jest na serwerze usługodawcy. GeForce Now dostępna w Sklepie Play na Android TV uruchamia większość pecetowych gier na Twoim telewizorze.

Dotyczy to również usługi Google Stadia i GameFly. Ta ostatnia uruchamia zaawansowane gry na telewizorach Samsunga. Możesz dzięki niej grać w tytuły znane z konsol i komputerów (m.in. Dirt 3, Star Trek, Flashpoint) na telewizorze z podłączonym padem, jeśli tylko masz szybki internet. To serwery zachowują całą moc obliczeniową, podczas gdy ty cieszysz się rozrywką wysokiej jakości. 

Streaming live

Streaming internetowy zrewolucjonizował sposób, w jaki korzystamy z multimediów. Niezależnie od tego, czy sprawdzamy najnowsze wiadomości, słuchamy ulubionych artystów, czy robimy sobie przerwę na filmy o zwierzętach, możemy podłączyć się w dowolnym czasie i miejscu z naszych komputerów, tabletów i smartfonów. Ponadto przesyłanie strumieniowe umożliwia oglądanie wydarzeń na żywo, bez konieczności czekania na zapisanie danych.

Otrzymujemy szansę na rozrywkę, jakiej potrzebujemy, gdzie i kiedy tego chcemy, oraz na interakcję z innymi – z czym wszystkie starsze technologie mają problem. Zbliża to nas do siebie i pomaga czuć się częścią społeczności ludzi o podobnych zainteresowaniach. Wystarczy, że posiadasz dobre połączenie internetowe, aby otworzyły się przed tobą drzwi do świata muzyki, filmów, telewizji, gier wideo, a ostatecznie do rozszerzonej rzeczywistości wirtualnej, o jakiej nawet ci się nie śniło.

9
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *