Dolby vision obraz glowny

Technologia

25.06.2021 09:22

Dolby Vision – wszystko, co powinieneś wiedzieć o tej technologii

TV i VOD
9
0
0
9
0

Dolby Vision to nazwa, która bardzo często przewija się, gdy przeglądasz oferty telewizorów. Czym jednak jest i do czego służy? W tekście postaramy się przedstawić wszelkie informacje dotyczące technologii Dolby Vision.

Co to jest Dolby Vision – technologia wykorzystywana w telewizorach

Czytając specyfikacje techniczne, dotyczące modeli telewizorów, na pewno niejednokrotnie natknąłeś się na termin Dolby Vision. Ma to związek z firmą Dolby Labs, która specjalizuje się w tworzeniu technologii poprawiających jakość dźwięku. Oprócz tego przedsiębiorstwo opracowało nowe narzędzie umożliwiające wyświetlanie obrazu w możliwie jak najlepszej jakości. Dolby Vision – co to jest?

Dolby Vision to licencjonowana technologia pozwalająca na wyświetlanie obrazu filmowego z wykorzystaniem 12-bitowej głębi kolorów. Oznacza to, że telewizory z logo Dolby Vision dają możliwość oglądania filmów i seriali w bardzo dobrej jakości. Oprócz najkorzystniejszej 12-bitowej technologii obrazu, na rynku dostępne są urządzenia z bazowym narzędziem HDR10 (10-bitowym) lub z nieco lepszą wersją HDR10+. 

Dolby Vision
Źródło: Dolby

Zastosowanie 10-bitowej głębi kolorów nie daje jednak tak zadowalających efektów, jak Dolby Vision, która działa z wykorzystaniem dynamicznych metadanych. Obraz automatycznie dostosowuje poziom jasności ekranu do każdej klatki ujęcia oraz uwydatnia poszczególne elementy z zastosowaniem sporej skali kontrastów, dając możliwie naturalne efekty. Standard obrazu Dolby to gwarancja komfortu oglądania telewizji.

Co ciekawe, technologia na licencji Dolby jest tak dobra, że urządzenia nie mogą w pełni wykorzystać jej potencjału. Dzieje się tak dlatego, że matryce telewizorów nie są w pełni przystosowane do standardów 12-bitowych wersji barw. Możesz jednak być spokojny, z pewnością znajdziesz na rynku odpowiedni odbiornik – biorąc pod uwagę dynamikę rozwoju techniki w dziedzinie telewizyjnej, powstają odpowiednie ekrany, dostosowane do wyświetlania obrazu w jeszcze lepszej wersji.

Urządzenia wykorzystujące technologię Dolby Vision

Jakość obrazu Dolby gwarantuje niewątpliwie najwyższe możliwe osiągi. Jeżeli chcesz cieszyć się oglądaniem filmów w standardzie 4K HDR z rozszerzeniem Dolby Vision, postaw na odbiornik, którego dane techniczne będą wpisywały się w wymogi poprawnego funkcjonowania wysokiej rangi dynamizmu obrazu. Na jakie telewizory z Dolby Vision oraz ich parametry warto zwrócić uwagę, decydując się na zakup? 

Najważniejszym aspektem technicznym urządzenia, który przede wszystkim powinieneś sprawdzić, jest maksymalna luminancja ekranu. Dla 12-bitowej głębi barw luminancja powinna osiągać 10 000 nitów. Ekrany o najwyższych możliwych poziomach jasności stanowią najlepszy wybór. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się uwydatnieniem i kontrastem, jakiego nie znajdziesz w telewizorach z niższymi wartościami parametrów technicznych w tym zakresie.

Firmy, które produkują urządzenia wspierane przez Dolby Vision, to głównie południowokoreańskie LG (od lat cieszące się uznaniem na rynku oraz nieustająco rozwijające w zakresie nowych technologii, a także znane i lubiane), japońskie Sony, Panasonic i niderlandzki Philips. Japończycy słyną z niezawodnych rozwiązań w wielu dziedzinach i zapewne sam niejednokrotnie miałeś okazję przekonać się o jakości dalekowschodniej produkcji urządzeń. Z kolei Philips to jeden z technicznych liderów RTV. 

Sprawdź: Czym różni się QLED od OLED? Który telewizor wybrać?

Uwaga – większość telewizorów marki Samsung obsługuje tylko format HDR10+, który wcale nie jest najgorszy i także zaskakuje dobrymi osiągami w sferze dynamiki obrazu. Jeżeli jesteś fanem tej marki i nie wyobrażasz sobie telewizora innej produkcji, wiedz, że urządzenie o luminancji rzędu 4 000 nitów spełni wymagania technologii obrazu HDR10+. Choć efekty wizualne w tym wypadku są nieco słabsze, to wciąż jasność i kontrast obrazu będą bardzo dobre, wpływając in plus na Twój komfort oglądania.

Podpowiadamy, że nie wszystkie telewizory wymienionych producentów będą wpisywać się w wymogi technologii Dolby. Warto więc zasięgnąć rady eksperta bądź dokładnie przeczytać specyfikację techniczną produktu przed jego zakupem. Wszystkie urządzenia w sklepach internetowych są szczegółowo opisane, zatem na pewno nie przeoczysz najważniejszych parametrów – luminancji, czy rozdzielczości, a dodatkowo, jeżeli dane urządzenie obsługuje Dolby Vision TV, to z pewnością znajdziesz taką informację w opisie.

Oglądanie filmów na Netflixie w jakości Dolby Vision

Serwisy VOD z filmami i serialami na życzenie oferują użytkownikom wybór jakości odtwarzanych materiałów. Od marca 2021 roku na popularnym Netflixie zaczęły pojawiać się produkcje sygnowane logo Dolby Vision i Dolby Atmos – najwyższą, bezstratną technologią odtwarzania dźwięku. Będąc szczęśliwym posiadaczem Dolby Vision TV, możesz cieszyć się głębią kolorów także z poziomu Netflixa. 

Dolby Vision porównanie
Źródło; Dolby

Serwis w Polsce oferuje już kilkadziesiąt pozycji serialowych i filmowych w najwyższej jakości odtwarzania obrazu i dźwięku, a ich liczba stale rośnie. Netflix Dolby Vision to nowa, satysfakcjonująca najbardziej wymagających widzów technologia VOD, która cieszy się sporą popularnością wśród użytkowników. Jeżeli chcesz oglądać seriale i filmy w Dolby Vision Netflix, zadbaj nie tylko o odpowiedni telewizor, ale też koniecznie sprawdź szybkość połączenia internetowego

Wystarczy, że wykorzystasz w tym jeden z ogólnodostępnych speedtestów przeglądarkowych. Zalecana minimalna prędkość łącza to 25 megabitów na sekundę. Jeżeli z jakichś przyczyn będzie niższa, możesz spróbować odciążyć Internet, wyłączając niepotrzebne aplikacje i urządzenia, z których aktualnie nie korzystasz. Warto też sprawdzić, czy żadne aplikacje nie są pobierane w tle. Kiedy już zyskasz pewność, że Twój telewizor i Internet spełniają najważniejsze wymagania, możesz wybierać wśród tytułów i cieszyć się możliwie najlepszymi efektami wizualnymi.

Dolby Vision na smartfonach? Czy technologia zarezerwowana jest tylko dla telewizorów?

Przyjęło się, że technologie wysokiej rangi obrazu działają tylko na telewizorach, ale uwaga – Dolby Vision jest wspierane także przez producentów smartfonów i tabletów! Mobilne urządzenia są nam jednak najbliższe, z pewnością sam zauważasz, że więcej czasu spędzasz ze smartfonem w ręku, niż przed telewizorem. Dlatego też, z myślą o tych, którzy korzystają z aplikacji Netflixa na telefonie, powstały modele obsługujące technologię Dolby.

Telewizory z technologią Dolby w najlepszych cenach

Co to Dolby Vision na smartfonie? Oprócz możliwości oglądania materiałów z aplikacji VOD, które są zgodne z jakością Dolby, smartfony z technologią wizualną Dolby umożliwiają nagrywanie wideo z najlepszymi efektami obrazu. Jeżeli chcesz cieszyć się nowymi możliwościami, wybierz iPhone 12 od Apple. Pamiętaj jednak, że aby nagrywać materiały w wyższej jakości, trzeba zadbać o miejsce – pliki tego typu są bowiem większe od standardowych filmów. 

Podstawowa wersja smartfona z technologią wizualną Dolby pozwoli Ci cieszyć się nagrywaniem z Dolby Vision przy ograniczeniu do 30 FPS. Wybór iPhone’a 12 Pro lub 12 Pro Max to wyższa półka rejestrowania wideo – tutaj masz opcję nagrywania w 4K z zachowaniem 60 klatek na sekundę. Decydując się na takie rozwiązanie, uzyskasz najwyższe osiągi i będziesz mógł w pełni wykorzystać potencjał Dolby.

Co w przypadku, gdy nie jesteś fanem popularnych smartfonów marki Apple? Dla Ciebie też istnieje ciekawe rozwiązanie. Smartfon południowokoreańskiej marki LG w wersji G6 oferuje nie tylko ekran FullVision, który stanowi niemalże cały przód urządzenia, ale obsługuje także najlepszą technologię obrazu. Dodatkowo współczynnik kształtu obrazu 18:9 zapewnia najlepsze wrażenia płynące z jego ostrości.

LG G6 to tak naprawdę pierwszy smartfon, który został wzbogacony funkcją Dolby Vision. Głębszy kontrast, dopasowana zmienność jasności w dynamice obrazu i zdecydowanie ciekawsza gama odcieni, zapewnią Ci rozrywkę na bardzo wysokim poziomie. Dolby Vision oferuje tu aż cztery tryby wyświetlania: jasny, sprawdzający się przy filmach w jasnych odcieniach, standardowy, który zadba o optymalne zużycie energii względem jakości obrazu, tryb żywych kolorów oraz ostatni, ale wcale nie najgorszy – tryb kinowy, dający najlepsze efekty w ciemnych sceneriach.

Zatem jedyne czego potrzebujesz, to urządzenie potrafiące sprostać wymaganiom 12-bitowej głębi kolorów. Wiesz już, które telewizory mają funkcję wyświetlania obrazu w jakości Dolby, zatem spraw sobie prezent i zbadaj nowe możliwości pozwalające osiągać najlepsze efekty. Gwarantujemy, że gdy obejrzysz film w wysokim standardzie obrazu, nie będziesz chciał wracać do HDR10.

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *