hdmi

Technologia

30.12.2021 10:54

HDMI zaprezentuje nowy standard na CES2022. Problemów ciąg dalszy?

Komputery Newsy TV i VOD
8
0
0
8
0

Standardy HDMI to niezły bałagan. Pomimo, że HDMI 2.1 oferuje naprawdę wiele, to wybór monitora lub telewizora, który go obsługuje to niemałe wyzwanie. Na CES2022 ukażą się nowości związane z HDMI 2.1a.

Na czym polega problem standardów HDMI? Producenci sprzętów RTV nie muszą spełnić wszystkich wymagań najnowszej wersji złącza, aby nazywać swoje produkty jako obsługujące standard 2.1. Dla przykładu, jeżeli telewizor posiada chociaż jedno kryterium jakie reprezentuje najnowszy standard złącza, to producent może umieścić informację, że obsługuje HDMI 2.1. Konsument w praktyce kupuje nowy sprzęt, który oznaczony jest najnowszym standardem, a jest to nic innego jak starsza technologia z jednym, ulepszonym parametrem. Oczywiście nie każdy telewizor czy monitor taki jest, ale warto uważać.

Sprawdź też: HDMI 2.1 to ściema? Oferuje mniej niż myślisz

HDMI 2.1a, które zostanie zaprezentowane na targach CES 2022, ma posiadać obsługę rozdzielczości nawet do 10k, 8k w 50 klatkach oraz 4K w 120 klatkach. Dodatkowo, dodane zostanie SBTM, czyli Source-Based Tone Mapping. Jest to nowa funkcja HDR, pozwalająca na mapowanie HDR przez urządzenie źródłowe, a nie wyświetlacz. SBTM wpłynie na lepsze działanie i optymalizację przekazywanego obrazu. Nowa funkcja pozwoli także na automatyczne dostosowywanie wyświetlacza, nie będzie potrzeby ręcznej kalibracji. 

HDMI – mały, wielki problem

Standard HDMI 2.1a z pewnością podniesie komfort użytkowania podczas np. grania na dużych ekranach. Jednak czy na pewno? Niestety, administrator HDMI w dalszym ciągu pozwala na stosowanie tylko jednej funkcjonalności. Przy planach kupna nowego sprzętu należy szczegółowo czytać specyfikację telewizora czy monitora i porównać ją z tym, co oferuje najnowszy standard HDMI. Ponadto, wedle portalu TFTCentral, administrator złącza sugeruje, aby wszystkie wejścia 2.0 nazywać 2.1, nawet gdy nie spełniają one najnowszych wymagań.

Najgorszy w tej sytuacji jest fakt, że najnowsze standardy wcale nie muszą być spełniane przez producentów sprzętów RTV. Dla osób niewtajemniczonych wielki napis HDMI 2.1, w sklepie, na telewizorze, może oznaczać dużą pułapkę. Zachęcamy do dokładnej analizy specyfikacji, aby nie dać się “naciągnąć”. Cytując znane powiedzenie – umiesz liczyć, licz na siebie.

źródło zdjęcia: cnet.com

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *