wikingowie

Rozrywka

15.02.2023 02:43

Wikingowie – serial, który fascynuje. Wyjaśniamy dlaczego!

Filmy i seriale TV i VOD
4
0
0
4
0

Serial Wikingowie przenosi widzów do świata Skandynawów sprzed tysięcy lat. Skąd wziął się jego fenomen? Czy warto zanurzyć się w ten okrutny i porywający świat? Odpowiadamy!

Przez lata wokół Wikingów narosło naprawdę wiele mitów. Ci wojownicy pochodzący ze Skandynawii potrafili budzić strach w mieszkańcach wielu części Europy. Wiele osób uważało ich jednak za brutali, a także osoby niezbyt dbające o swoją higienę. W rzeczywistości Wikingowie byli naprawdę inteligentnymi wojownikami, którzy nie bez powodu byli w stanie wpływać na losy Europy. To wszystko można było zobaczyć między innymi w serialu Wikingowie, który oczywiście nie jest serialem historycznym, który dokładnie ukazuje wydarzenia z tamtych lat, lecz pozwala nam nieco lepiej je poznać i dla wielu osób stanowił sporą motywację do zagłębienia się w historię wikingów. 

Wikingowie: serial o mitologii skandynawskiej, który podbił świat

Serial Wikingowie swoją premierę miał 3 marca 2013 roku, lecz Polscy widzowie mogli go obejrzeć nieco później, bo 21 października również 2013 roku. Wtedy właśnie widzowie poznali postać Ragnara Lodbroka, czyli jednego z najbardziej znanych wikingów świata, który wedle dostępnych źródeł miał regularnie organizować najazdy na tereny Wielkiej Brytanii, gdzie ostatecznie też umarł po tym, jak został pojmany. 

W serial są też oczywiście wplecione wątki mitologiczne, gdyż wedle legend Ragnar ma być potomkiem samego Odyna, czyli boga wojny i wojowników w mitologii nordyckiej, który dla Skandynawów był jednym z najważniejszych Bogów z racji na mocno wojowniczą naturę tamtejszych ludów. 

Inne postacie, które pojawiły się w serialu to na przykład Lagertha, czyli legendarna tarczowniczka będąca pierwszą żoną Ragnara, która przyniosła mu też pierwszego syna, Bjorna. 

Przygody Ragnara oraz innych osób i jego potomków zostały docenione nie tylko przez widzów, ale też przez krytyków. Serial ten zdobył nagrodę Emmy w 2020 roku za najlepsze drugoplanowe efekty specjalne, a oprócz tego zdobył kilka nagród za najlepszy dramat telewizyjny, czy też najlepszą reżyserię. Oprócz tego doczekał się aż 51 nominacji do przeróżnych nagród.

Aktualnie fani Wikingów mogą skupić się na sequelu tego serialu, czyli Wikingowie: Walhalla. Opowiada on o wydarzeniach, które miały miejsce około 100 lat później i w jego obsadzie znajdziemy takich aktorów, jak na przykład Leo Suter, który gra Haaralda Haraldsona, czyli władcę Norwegii, który w 1066 był jednym z europejskich władców walczących o angielski tron, czy też Frida Gustavsson, która wcieliła się w rolę Freydis Eriksdotter, siostry Leifa Erikssona, któremu przypisuje się odkrycie Ameryki Północnej i założenie osady na Winlandii, czyli na terenie dzisiejszej Kanady. 

Sprawdź też: Runy Diablo 2 – lista, czym są i gdzie je dropić

Ragnar Lodbrok i jego potomkowie: rodzinne intrygi w serialu Wikingowie

Ragnar to główna postać serialu i to wokół niego oraz jego rodziny kręci się tak naprawdę cała jego akcja. Dotyczy to szczególnie jego dosyć licznych potomków, którzy na pierwszy plan wychodzą w późniejszych sezonach Wikingów. W trakcie trwania serialu Ragnar zmienia żony, rodzą mu się dzieci i musi walczyć niejednokrotnie o dobro swoich najbliższych. To właśnie rodzina jest główną osią serialu Wikingowie, a dokładniej rodzina, którą rozpoczął Ragnar Lodbrok, którego tak naprawdę można uznać za postać półlegendarną. 

Bój o władzę i chwałę: walki o tron w serialu Wikingowie

W serialu Wikingowie spotkać będzie można całe mnóstwo walk o przeróżne trony. Sam Ragnar bardzo szybko rozpoczyna walkę o władzę z Jarlem Haraldsonem, a w przyszłości też uczestniczy regularnie w różnego rodzaju sporach o władanie nad ziemiami, czy to w Skandynawii, czy też w Anglii. Oczywiście wszystkiego nie chcemy zdradzać, by można było odkrywać ten serial i jak najbardziej się nim cieszyć.

wikingowie
Kadr z serialu Wikingowie | Źródło: moviesroom.pl

Droga do Valhalli: religia i wierzenia wikingów w serialu Wikingowie

Bardzo ważnym punktem serialu Wikingowie jest religia nordycka opierająca się na istnieniu wielu Bogów. Jest to więc religia politeistyczna, taka jak na przykład religia Rzymian, Greków, a także Słowian. Spośród wielu Bogów, w których wierzyli Skandynawowie, najważniejszym jest Odyn, Bóg wojowników, wojny, który był zwany też Wszechojcem, gdyż to jemu przypisywano stworzenie pierwszych ludzi. Bardzo ważny był też jego syn, Thor, czyli bóg gromu znany ze swojego młota Mjollnir. Uchodził on za obrońcę Asgardu, czyli świata bogów oraz Midgardu, czyli świata ludzi. 

Bardzo ważnym elementem wiary ludów nordyckich była Valhalla. Słowo to w języku staronordyckim ma oznaczać pałac poległych i to właśnie tam trafiali wszyscy wojownicy, którzy polegli na polu bitwy. Była też krainą wiecznego szczęścia, w której wszyscy wojownicy mogli świętować, trenować swoje umiejętności, by w razie Ragnarok, czyli końca świata ruszyć wraz z Thorem na ostateczną bitwę ze złem. Wątek Valhalli również był poruszany często w serialu. 

Sprawdź też: Nowe filmy – premiery filmowe i serialowe. Newsy ze świata kina

Ciekawostki o Wikingach

Pierwsza ciekawostka, którą warto znać dotyczy postaci samego Ragnara. Pierwotnie planowano bowiem, by była ona obecna jedynie w pierwszym sezonie i pożegnała się z nim niesamowicie szybko. Ponadto rola Ragnara mogła być inaczej obsadzona. Travis Fimmel, który odgrywał rolę nieustraszonego wojownika, wziął bowiem udział w przesłuchaniach do roli Rolla, czyli serialowego brata Ragnara. 

Wiele osób może być z kolei zdziwionych, gdyż w serialu Wikingowie ani razu nie pojawił się kultowy hełm z rogami. Powód jest dość prozaiczny. Żaden wiking nie nosił nigdy takiego hełmu, wbrew temu, co mówią popularne hełmy o wikingach, a autorzy serialu starali się, by Wikingowie byli wierni historii tak jak to tylko możliwe, w kwestii między innymi zwyczajów ludów skandynawskich. 

Źródło obrazka głównego: historia.org.pl

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu
4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *