QLED od OLED

Poradniki

25.06.2021 05:00

Czym różni się QLED od OLED? Który telewizor wybrać?

Filmy i seriale Nauka
10
1
0
10
1

Czy QLED jest lepszy od OLED? Jakie są między nimi różnice oraz co sprawia, że te nowoczesne telewizory są tak cenione przez użytkowników? Sprawdź porównanie technologii QLED vs OLED.

Telewizory QLED i OLED – podstawowe informacje

Kupując nowy telewizor, możesz wybierać spośród wielu czynników, w tym przekątnej wyświetlacza, rozdzielczości obrazu czy obecności funkcji Smart TV. Wśród ekranów zdecydowanie wyróżniają się dwie opcje: QLED oraz OLED. Co to właściwie oznacza? Mowa tu o typie zastosowanej matrycy, która ma bezpośredni wpływ na jakość wyświetlanego obrazu. Choć mogłoby się wydawać, że QLED i OLED są bliźniaczymi technologiami, to w rzeczywistości łączy je jedynie podobna nazwa oraz fakt, że można nazwać je najnowocześniejszymi rozwiązaniami.

Sprawdź też: Co to jest QNED? Czym się różni od telewizorów QLED lub OLED?

Co to jest QLED? Wszystko o technologii Samsunga 

QLED to technologia zastrzeżona przez firmę Samsung Electronics, która wykorzystywana jest do tworzenia zaawansowanych wyświetlaczy. Litera Q w nazwie oznacza Quantum Dot (czyli kropki kwantowe) i to właśnie na nich oparta jest budowa matrycy. Telewizory QLED to unowocześnienie techniki LCD – powstają one poprzez dodanie wspomnianych kropek kwantowych do standardowego podświetlenia LED. Nanocząsteczki odpowiadają za rozbicie padającego na nie światła niebieskiego, co w rezultacie zapewnia możliwość wyświetlania czystej bieli i bardziej nasyconych kolorów.

Telewizory QLED i OLED należą do segmentu premium i oferują rewelacyjny obraz

Główną zaletą urządzeń QLED jest oddanie naturalnych barw, podwyższona dynamika obrazów HDR, a także wysoka jasność ekranu. Dzięki ostatniemu stają się one niezastąpione w nasłonecznionych pomieszczeniach. Co więcej, nie występuje w nich tzw. efekt wypalania matrycy, który jest niechlubną cechą OLED-ów. Monitory QLED charakteryzują się zatem wyższą żywotnością.

Co to jest OLED? Co wyróżnia tę technologię na tle innych? 

OLED (Organic Light Emitting Diode) to technologia oparta na organicznych diodach elektroluminescencyjnych. Ta klasa matryc nie wymaga dodatkowego podświetlenia, ponieważ piksele emitują światło samodzielnie. Skutkuje to wysoką jakością obrazu, którego kolory są żywe i wiernie odwzorowane. Dzieje się tak, ponieważ każdy piksel działa odrębnie, a co za tym idzie, może się po prostu wyłączyć, OLED jest w stanie zapewnić nadzwyczaj bogaty kontrast. To jedyne ekrany, które oddają prawdziwie głęboką czerń. 

Niektórzy podchodzą sceptycznie do technologii OLED z uwagi na możliwie krótką żywotność tych wyświetlaczy. Wynika to z problemu, jakim jest efekt wypalania się matrycy – może do niego dojść, kiedy następuje wyświetlanie stałego elementu przez długi czas, np. logo stacji. W jego miejscu pojawiają się widoczne ślady i powidoki. Istnieją już sposoby, które próbują zapobiegać temu zjawisku, jak funkcja przesuwająca piksele – ruch ten jest niewidoczny dla oczu, a pozwala zmienić sposób świecenia poszczególnych diod.

A co można powiedzieć o innych wyświetlaczach? Starsza, doskonale znana technologia LCD, stosowana nadal w większości telewizorów, posiada kilka wad, które znacząco wpływają na atrakcyjność wyświetlanego obrazu. Ponieważ nie zaspokajają one w pełni oczekiwań i potrzeb użytkowników, nieprzerwanie poszukuje się coraz to lepszych rozwiązań i udoskonaleń. Efektem takich działań są wyświetlacze obecnej klasy premium – QLED i OLED.

Telewizor LCD zapewnia najlepszy obraz jedynie podczas oglądania na wprost. Patrząc pod kątem, dostrzec można zniekształcenia oraz zanikanie kontrastu. W tego typu ekranach dłuższy jest czas reakcji, co finalnie może mieć wpływ na mniejszą płynność scen. Choć monitory QLED bazują na tej samej technice, to proponują wyrazistszy obraz. Za sprawą konfiguracji łączącej zalety podświetlania LED z użyciem kwantów, otrzymujemy jasny obraz oraz rzetelne odwzorowanie barw. 

Z kolei OLED to najbardziej zaawansowana technologia stosowana w szklanych ekranach. Nie mamy tu już do czynienia z koniecznością zamontowania dodatkowego podświetlenia, co pozwala uzyskiwać niesamowicie smukłe obudowy. Istotną cechą wyświetlaczy OLED jest także dużo szerszy zakres kątów widzenia, a zatem podczas patrzenia na nie z boku, nie występuje problem zniekształcania czy degradacji kolorów. Ponadto technologię tę cechuje bardzo krótki czas reakcji oraz płynny obraz.

QLED vs OLED – różnice 

Jak telewizory wypadają w pojedynku QLED vs OLED? Oba rozwiązania prezentują zarówno zalety, jak i wady. Warto je poznać przed dokonaniem zakupu. Oto ich starcie w krótkim podsumowaniu:

  • Monitor OLED gwarantuje idealne odwzorowanie barw, nieskończony kontrast oraz głęboką czerń bez poświaty, ale jednocześnie niższą jasność obrazu w HDR.
  • QLED oferuje żywe kolory, a ponadto jego ekran jest jasny (także w HDR), dzięki czemu zapewnia komfort użytkowania w pomieszczeniach, do których wpada światło słoneczne. 
  • Technologia OLED to szeroki zakres widzenia perfekcyjnego obrazu pod każdym kątem – bez zniekształceń i przekłamań. Co więcej, to również szybki czas reakcji i płynny przekaz, co będzie miało niebywałe znaczenie dla fanów gier.
  • W przeciwieństwie do OLED wyświetlacz QLED nie jest podatny na efekt wypalania, może się więc poszczycić dłuższą żywotnością.
  • W przypadku telewizorów OLED występuje mała różnorodność w rozmiarach – Twój wybór musi ograniczyć się do zaledwie trzech przekątnych: 55, 65 lub 75 cali. Mieszczą się one za to w ultrasmukłych obudowach. 

Na zakończenie podsumowania warto poruszyć jeszcze kwestie finansowe. Który odbiornik będzie tańszy: OLED czy QLED? Bardziej ekonomicznym wyborem okazuje się telewizor typu Samsung QLED – ekran o wielkości 65 cali w 4K kupisz już za około 3500 złotych, z kolei ceny wyświetlaczy z matrycą OLED i 4K zaczynają się od około 6500 złotych.

Najlepsze telewizory QLED i OLED

Wybór zaawansowanych technicznie sprzętów jest obecnie naprawdę spory. Choć OLED jest droższą matrycą, to na ostateczną cenę wpływają też inne parametry oraz obecność dodatkowych funkcji, takich jak rozdzielczość, obsługa technologii HDR czy częstotliwość odświeżania ekranu. Jak wypada zestawienie urządzeń Samsung QLED vs LG OLED? Zobacz przykłady jednych z najlepszych dostępnych produktów:

  • LG OLED 65BX3 65” 4K – elegancki, ultrasmukły ekran z matrycą OLED zapewnia prawdziwie kinowe doznania. Obraz jest wyraźny, płynny i nie rozmazuje się w trakcie dynamicznych scen. Posiada Smart TV i głośniki w technologii Dolby Atmos.
  • Samsung QE75Q800TAT QLED 75” 8K Tizen – telewizor QLED dla wymagających użytkowników. Rozdzielczość 8K zapewnia możliwość dostrzeżenia nawet najdrobniejszych szczegółów. Posiada system smart Tizen i klasę energetyczną G. 

QLED a OLED – co wybrać?

Jeśli wahasz się pomiędzy QLED a OLED i nie wiesz, który kupić – weź pod uwagę kilka szczegółów. Ostateczny wybór musi być podyktowany osobistymi preferencjami oraz sposobem użytkowania urządzenia. Kiedy wybrać QLED? Jest to opcja tańsza, więc jeśli dysponujesz mniejszym budżetem, to właśnie ten wybór będzie rozsądniejszy. W zamian otrzymasz ekran wysokiej jakości, który będzie służył przez wiele lat. To także najlepsze rozwiązanie do nasłonecznionych pomieszczeń, np. salonów z dużymi oknami. 

Kiedy wybrać OLED? Jeśli spoglądasz na monitor pod różnymi kątami, szukasz telewizora wybitnie wąskiego, bądź zależy Ci na wysokiej energooszczędności. Ten rodzaj wyświetlacza dostarczy przyjemnych doznań podczas seansów filmowych, oferując wyrazisty i kontrastowy obraz. A który telewizor sprawdzi się dla gracza? Ponownie trzeba odpowiedzieć: to zależy. Z uwagi na szybki czas reakcji (podczas grania nie wystąpi opóźnienie obrazu) oraz szeroki zakres widzenia przewagę zyskuje OLED. Jeżeli jednak doceniasz zalety obrazu HDR lub często grasz w mocno oświetlonych pomieszczeniach – lepszym wyborem okaże się QLED.

Zarówno ekrany QLED, jak i OLED, reprezentują najwyższą półkę zaawansowania technologicznego wśród telewizorów. Zadaniem każdego z tych rozwiązań jest sprostanie najwyższym oczekiwaniom użytkowników. Ponieważ obie matryce nie pozostają bez wad, nie da się wskazać jednoznacznego faworyta tego pojedynku. 

Sprawdź też: PlayStation 5 – recenzja po pół roku. Czy warto było polować w dniu premiery na PS5 od Sony?

10
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *