NASA

Technologia

13.01.2022 13:58

NASA donosi, że spora asteroida minie Ziemię w przyszłym tygodniu

Nauka Newsy
12
1
0
12
1

Już w przyszłym tygodniu dojdzie do bliskiego przejścia obiektu NEO (near-Earth object) w sąsiedztwie naszej planety. Co wiemy o tej asteroidzie i czy są szanse na kolizję? Jakie informacje płyną z NASA?

Jak donosi NASA Center for Near Earth Object Studies, okolice wtorku będą momentem przejścia asteroidy o dosyć sporych rozmiarach, tuż obok naszej planety. Obiekt o średnicy ponad 1 kilometra nazywa się (7482) 1994 PC1 i jest kamienną asteroidą, która porusza się z prędkością niemal 71 tysięcy km/h (niemal 20 tysięcy m/s).

Nie jest to ani pierwsze, ani ostatnie zbliżenie się tej asteroidy do naszej planety. Poprzednie miało to miejsce w 1933 roku. (7482) 1994 PC1 zbliżył się jeszcze bardziej do naszej planety (na trochę ponad 1 milion kilometrów, co w skali kosmicznej jest minięciem o włos). Przejście, które nastąpi już niebawem, jest już nieco “bezpieczniejsze” – tym razem asteroida zbliży się na odległość prawie 2 milionów kilometrów.

Co wiemy o tym ciele niebieskim? (7482) 1994 PC1 pochodzi z Grupy Apolla, czyli obiektów bliskich naszej planecie, które przecinają orbitę Ziemi, choć nie tylko. Ciało to zostało odkryte w 1994 roku przez Roberta McNaughta w Obserwatorium Siding Spring.

Sprawdź też: Międzygwiezdny gość Oumuamua – informacje o ciele niebieskim spoza naszego Układu Słonecznego

Obiekt ten, z racji swojej bliskości został sklasyfikowany jako PHO (Potentially Hazardous Object), czyli ciało niebieskie, które może uderzyć w naszą planetę, doprowadzając przy tym do znacznych zniszczeń, a nawet upadku cywilizacji ludzkiej. Tym razem badacze z NASA uspokajają: szans na zderzenie nie ma, sam obiekt minie naszą planetę w odległości pięciu odległości Księżyca.

Niestety, obserwacje obiektu gołym okiem będą niemożliwe. Nie pomoże też lornetka – osoby chętne zobaczyć asteroidę będą musiały skorzystać z pomocy teleskopu.

Czym są NEO?

NEO, czyli Near-Earth objects (Obiekty bliskie Ziemi) to wszelkiego rodzaju mniejsze ciała niebieskie orbitujące wokół Słońca (asteroidy, komety etc), których orbity przechodzą blisko orbity (lub przecinają ją) naszej planety. Obiekty te są monitorowane oraz katalogowane przez NASA. Oceniana jest trajektoria ich lotu i to czy stanowią zagrożenie dla planety.

Do tej pory odkryto blisko 1000 obiektów, które mają przynajmniej 1 kilometr średnicy i orbitują w okolicach Błękitnej Planety. Jednym z takich obiektów jest właśnie omawiana w artykule asteroida – dla porównania jej rozmiary są ponad dwa razy większe niż wysokość Empire State Building.

Sprawdź też: Informacje o asteroidzie Apophis — czy rzeczywiście zagraża naszej planecie?

Choć obiekt tego typu nie posiada rozmiarów odpowiednich do zniszczenia całej planety, potencjalna kolizja z pewnością byłaby katastrofalna dla rejonów uderzenia oraz miałaby wpływ na klimat całej planety. Szczęśliwie, tym razem jednak nic takiego się powinno mieć miejsca.

Źródło obrazu głownego: earthsky.org

12
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *