1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Co to jest QNED? Czym się różni od telewizorów QLED lub OLED?

Technologia

2 miesiące temu

Co to jest QNED? Czym się różni od telewizorów QLED lub OLED?

TV i VOD
5
1
1
5
1

Co to jest QNED i co odróżnia telewizory QNED od OLED? LG w końcu wprowadza telewizory QNED do sprzedaży! Czym się charakteryzują i czy to najlepsze telewizory na świecie? Sprawdziliśmy, co wyróżnia najnowsze telewizory LG i dlaczego warto je mieć!

Co to jest QNED i co oznacza ten skrót?

QNED to skrót od słów: Quantum Nano-Emitting Diodes. Są to panele LCD wzbogacone o technologie NanoCell i Quantum Dot. Matryce QNED łączą to, co najlepsze w ekranach OLED i LCD, eliminując jednocześnie wady obu rozwiązań.

co to jest qned

NanoCell, czyli nanokomórki, to autorska technologia firmy LG poprawiająca jakość wyświetlaczy LCD. W tym celu umieszcza się na niej warstwę nanocząsteczek o grubości ok. 1 nm. Powłoka ta pochłania nadmiar niechcianych fal świetlnych o określonych długościach. Diody ekranu pozbawionego warstwy NanoCell tego nie robią, czego skutkiem może być nabieranie przez barwę bazową niepożądanych odcieni. Dla przykładu zieleń może przybierać żółtawy lub turkusowy odcień. Innym problemem jest tendencja do blaknięcia kolorów.

Nanokomórki to nie tylko lepsze odwzorowanie barw, ale również inteligentna analiza obrazu. Technologia NanoCell dobiera m.in. optymalną jasność, rozdzielczość i poprawia kontrast.

Uzupełnieniem NanoCell jest Quantum Dot, czyli kropka kwantowa. Jest to kryształ o małych rozmiarach pochłaniający światło o określonej długości fali, a następnie emitujący falę o innej. Innymi słowy, kryształ zmienia kolor światła, które na niego pada. Kropki mają też różną wielkość, wynoszącą od 2 do 10 nanometrów. Większe emitują fale o większej długości, mniejsze — o mniejszej. Ich odpowiedni dobór pozwala kontrolować długość fal.

Jak działa to w praktyce? By to zrozumieć, należy porównać wyświetlacz wzbogacony o dodatkową warstwę kropek kwantowych z panelem jej pozbawionym. Ekran bez powłoki Quantum Dot złożony jest z białych diod LED. Następnie, za pomocą filtra, z białego światła tworzone są barwy podstawowe — czerwona, zielona i niebieska. Z nich z kolei powstają kolejne kolory i odcienie.

Telewizory Quantum Dot wykorzystują niebieskie diody LED i dodatkową powłokę złożoną z kropek kwantowych znajdujących się przed diodami. Kropki te zmieniają niebieską barwę części diod w zieleń i czerwień. Potem te trzy kolory bazowe mieszają się, tworząc pozostałe barwy i odcienie. Rezultatem jest maksymalnie wierne odwzorowanie kolorów.

Najbardziej problematyczny jest kolor czarny. Aby zaradzić problemowi typowej dla paneli LCD szarawej czerni, producenci stosują local dimming, czyli lokalne wygaszanie poszczególnych partii ekranu. Wadą tego rozwiązania jest konieczność wygaszania go strefami. Ze względu na rozmiar standardowych diod, tych stref jest zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu. Zastosowanie diod mini LED umożliwia zwiększenie obszarów wygaszania do nawet kilku tysięcy.

QNED, OLED czy QLED — jakie są różnice?

Aby zrozumieć, jakie są różnice i podobieństwa między poszczególnymi rozwiązaniami, niezbędne jest poznanie, czym charakteryzuje się wspomniany wcześniej panel LCD.

co to jest qned

Cechą wyróżniającą liquid-crystal display (LCD), czyli wyświetlacz ciekłokrystaliczny, jest lampa fluorescencyjna będąca źródłem światła. Bez niej niemożliwe byłoby zobaczenie czegokolwiek na telewizorze. Zaletą zastosowania osobnego podświetlenia jest wyższa jasność w dobrze oświetlonym pomieszczeniu.

Konieczność zastosowania osobnego podświetlenia również ma wady. Nieustannie świecący moduł uniemożliwia uzyskanie idealnej czerni. Podświetlany czarny fragment obrazu staje się szary. Dodatkowa część zwiększa również grubość urządzenia. Czas reakcji wyświetlaczy LCD jest też przyczyną smużenia się w dynamicznych scenach.

Matryce OLED nie posiadają odrębnego podświetlenia. Organiczne diody LED same generują światło. Dzięki temu kolory są odwzorowane lepiej niż w telewizorze LCD. Mogą je również wyłączać dla każdego piksela osobno, aby osiągnąć efekt autentycznej czerni. Krótszy niż w przypadku ekranów LCD czas reakcji eliminuje również smugi. Zaletą OLED-ów jest także mniejsza grubość wynikająca z braku potrzeby montażu dodatkowego komponentu do podświetlania.

Jego brak nie zawsze jest jednak plusem. OLED-y są przez to ciemniejsze. Świetnie sprawdzą się więc w słabiej oświetlonym pomieszczeniu, np. wieczorem w sypialni. W dobrze naświetlonym miejscu obraz będzie jednak słabiej widoczny.

Sprawdź: Czym różni się QLED od OLED? Który telewizor wybrać?

Największym minusem ekranów OLED jest jednak ślad pozostający po dłuższym wyświetlaniu nieruchomego elementu obrazu. Dłuższe użytkowanie może pozostawić trwałą poświatę będącą efektem wypalania się diod.

Rozwiązaniem łączącym zalety paneli LCD i OLED oraz eliminującym ich wady jest technologia QNED. Telewizor LG oparty na tym rozwiązaniu odznacza się doskonale odwzorowanymi kolorami, wysoką jasnością oraz eliminacją poświaty i efektu smużenia.

A dlaczego mowa tylko o telewizorach QNED od LG? Na razie bowiem jedynie LG zaprezentowało tego typu urządzenia. Koreański koncern nie jest jednak wyłącznym posiadaczem patentu. Swoją odpowiedź na działania konkurenta szykuje podobno Samsung.

Jakie są różnice między QNED a QLED? Oba typy paneli zbudowane są z warstw zawierających kropki kwantowe. Różnice są dwie. Matryce QLED wykorzystują diody LED, podczas gdy QNED – mini LED. Ekrany QNED są także wzbogacone o technologię NanoCell.

Istotne są także względy prawne. Samsung zastrzegł prawo do znaku towarowego QLED. Poza samym Samsungiem mają prawo wykorzystywać ją tylko producenci zrzeszeni w QLED Alliance – TCL i Hisense.

qned

Jaka jest szacowana cena telewizorów QNED?

Najnowsze telewizory LG będą dostępne w rozdzielczościach 4K i 8K. Imponująca będzie również ilość stref lokalnego wygaszania. Ich liczba będzie zależna od rozmiaru ekranu. Największy model o przekątnej 86 cali będzie miał około 30 000 diod mini LED, co przełoży się na 2 500 stref lokalnego wygaszania. Wszystkie będą miały częstotliwość odświeżania na poziomie 120 Hz.

LG ruszyło z przedpremierową sprzedażą telewizorów QNED MiniLED w naszym kraju. Jak prezentują się ceny? Te są dość wysokie, lecz tutaj nic nie powinno dziwić. Nowe technologie rządzą się swoimi prawami. Czym jeszcze nęci klientów południowokoreański producent? W zależności od wybranego modelu, w ramach darmowego bonusu otrzymujemy słuchawki bezprzewodowe LG TONE Free lub ultrabook LG gram. Dodatkowo, każdy sprzedawany model objęty jest bezpłatną dostawą i instalacją sprzętu.

Ceny LG QNED MiniLED 4K:

  • 65 cali — 7 999 zł
  • 75 cali — 11 999 zł
  • 86 cali — 14 999 zł

Ceny LG QNED MiniLED 8K:

  • 75 cali — 17 000 zł
  • 75 cali — 18 999 zł
  • 86 cali — 24 999 zł

Zobacz: Telewizor z Ambilight – zmieni Twoje życie? Czy Ambilight to tylko ciekawy dodatek?

Dlaczego warto zainteresować się telewizorem QNED?

Technologia QNED jest połączeniem wszystkiego, co najlepsze w panelach LCD i OLED. Jednocześnie usuwa wszystkie wady obu typów matryc. Taki sprzęt sprawdzi się zarówno w jasnym salonie, jak i ciemniejszej sypialni. Przy dużym oświetleniu zapewni odpowiednią widoczność. Przy mniejszym — właściwy kontrast i głęboką czerń.

Telewizor QNED będzie dobry również dla gracza wymagającego wysokiej częstotliwości odświeżania i niskiego czasu reakcji. Statyczne elementy takie jak interfejs gry nie zostawią poświaty, a szybka rozgrywka nie będzie wywoływać efektu smużenia.

Telewizory OLED – bogata oferta i niskie ceny

QNED to także dobry wybór dla osób, które lubią oglądać wiadomości. Długo wyświetlające się paski informacyjne na dole ekranu nie zostawią śladu na tego typu panelu. Brak ryzyka wypalenia pikseli docenią też firmy prezentujące statyczne plansze podczas prezentacji.

QNED, OLED, QLED. W skrótowcach stosowanych przez producentów można się naprawdę pogubić. Niemniej jednak warto je znać, by wiedzieć, z czym wiąże się zakup danego typu urządzenia. Pozwoli to także wybrać idealny telewizor dla siebie.

Zdjęcia użyte w tekście pochodzą z: lg.com

5
1

Podziel się:

Komentarze (1)

Bardzo dobry artykuł dokładnie przedstawiający budowę wyświetlaczy ekranów telewizorów. Można łatwo zrozumieć zasadę działania. Dziękuję za artykuł ipozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.