1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Brak dostępu do internetu. Co robić, gdy internet nie działa jak należy?

Poradniki

1 miesiąc temu

Brak dostępu do internetu. Co robić, gdy internet nie działa jak należy?

Online
2
0
0
2
0

Internet nie działa na twoim urządzeniu? Sprawdzamy, co zrobić, gdy pojawia się komunikat “Brak dostępu do internetu” na telefonie lub komputerze i jak to naprawić.

Brak dostępu do internetu – jak sprawdzić, w czym problem

Brak dostępu internetowego to dość częsta przypadłość urządzeń, które są na co dzień podłączone do sieci. Pierwszą logiczną reakcją jest telefon na infolinię dostawcy internetu. Jednak nierzadko problem leży po stronie użytkownika lub w urządzeniach, z których korzystamy. Rozwiązywanie problemów zacznijmy więc najpierw u źródła.

Czy nasz komputer ma połączenie z siecią lokalną? Jeśli nasz laptop lub komputer stacjonarny jest podłączony do routera przez kabel internetowy lub sieć WiFi i korzystamy na co dzień z Windows 10, w prawym dolnym rogu w pasku powiadomień powinniśmy widzieć pierwszą wskazówkę. 

problem z połączeniem internetowym

Jeśli kabel sieciowy jest odłączony lub nie jesteśmy połączeni z siecią WiFi, taki komunikat zostanie nam wyświetlony. W takim przypadku powinniśmy dokonać wstępnej inspekcji routera. Czy jest podłączony do prądu? Czy świecą się wszystkie diody? 

Jeśli na routerze nie widać żadnej aktywności (nie świecą się diody), warto sprawdzić zasilanie. Możliwe, że urządzenie zostało wyjęte z sieci elektrycznej lub uszkodzeniu uległ zasilacz. Zdarza się też, że router uległ uszkodzeniu. Jeśli diody się świecą, można przeprowadzić reset routera. Często takie działanie pomaga.

Routery w najlepszych cenach

Reset routera – rozwiązanie wielu problemów

Router jest urządzeniem, które najczęściej odpowiada za przesył internetu w domu, mieszkaniu lub biurze. Jest w pewnym sensie węzłem komunikacyjnym, który ma dostęp do internetu od dostawcy (sieci 4G lub 5G, dostawcy sieci kablowej, światłowodowej, radiowej) i dystrybuuje sygnał do docelowych urządzeń w obrębie sieci. 

Zobacz też: Czym jest PHP i jaki miał wpływ na rozwój internetu?

Do routera można podłączyć się zarówno kablem sieciowym, jak i (najczęściej) przez sieć WiFi, którą wokół siebie “utworzył” router. Często reset routera jest rozwiązaniem, którego próbujemy, gdy doskwiera nam brak dostępu do internetu. Nie zawsze jednak problem tkwi w routerze. Jest to rozwiązanie, które jest często stosowane ze względu na łatwość przeprowadzenia. 

Odłączenie routera od zasilania na kilka lub kilkanaście sekund, przełączenie wyłącznika zasilenia, wyciągnięcie wtyczki z routera – to wszystko powoduje, że router zostanie „miękko” zresetowany, uruchomi się ponownie, zainicjuje ponownie połączenie z internetem od dostawcy i zacznie ponownie dystrybuować połączenie internetowe do podłączonych urządzeń.

Bardziej zaawansowani użytkownicy powinni spróbować zalogować się do interfejsu routera (bardzo często jest taka możliwość logowania przez dowolną przeglądarkę, znając adres IP routera, login i hasło dostępu) i wykonać restart z poziomu panelu administracyjnego. 

internet - podłączenie routera

Router w ten sposób zostanie zamknięty i uruchomiony systemowo zgodnie z procedurą, jaką przewidział producent urządzenia. Samo odłączenie zasilania nie powinno uszkodzić urządzenia, choć taka obawa zawsze może istnieć.

Twardy reset routera to przywrócenie jego ustawień fabrycznych. Czy warto przywracać router do ustawień fabrycznych? 

To zależy. Należy mieć świadomość, jakie konsekwencje niesie za sobą twardy reset routera. Ustawienia fabryczne urządzenia najczęściej będą inne, niż te, z których korzystamy na co dzień. Ulec zmianie może nazwa sieci WiFi, z której korzystają urządzenia podłączone do routera, które po resecie będą miały problem z uwierzytelnianiem WiFi. 

Należy więc przywrócić wcześniejsze ustawienia sieci WiFi wraz z tą samą nazwą sieci i hasłem dostępu lub przestawić wszystkie podłączone wcześniej urządzenia na nową sieć. Zmienią się także ustawienia zaawansowane routera – kontrola rodzicielska, jeśli to z poziomu routera kontrolujemy dostęp do internetu przez najmłodszych, sieć dla gości, adresy IP routera i urządzeń podłączonych do niego. Jeśli czujemy się na tyle zaawansowanymi użytkownikami i wiemy, co robimy – warto spróbować. 

Zobacz też: Dostęp do darmowego internetu w Polsce [2021]. Najnowsze informacje

Przede wszystkim, gdy jesteśmy pewni, że wina leży po stronie routera i internet utraciliśmy po samodzielnej zmianie jego ustawień, a nie możemy sobie przypomnieć, które ustawienie uległo zmianie.

Windows 10 – brak dostępu do internetu – z czego może wynikać?

Brak dostępu do internetu w Windows 10 po resecie routera (router działa, ale nie ma internetu) może wynikać z uszkodzenia kabla łączącego laptop lub komputer stacjonarny z routerem. Warto wtedy sprawdzić stan kabla, przetestować połączenie na nowym kablu, innym urządzeniu lub w innym gnieździe LAN routera – to może nie być wadliwy kabel, lecz port w routerze. 

kabel od internetu

Jeśli mamy dostęp do internetu na tym samym kablu, a innym urządzeniu, problem leży najprawdopodobniej w karcie sieciowej urządzenia bez internetu. Laptopy i komputery stacjonarne mogą również pracować na sieci bezprzewodowej – na czas naprawy można podłączyć się do sieci WiFi w routerze.

Na Windows 10 brak dostępu do internetu WiFi może również wynikać z podanego błędnego hasła (komunikat: brak uwierzytelnienia, sieć niezidentyfikowana lub nie można połączyć się z tą siecią). Gdy już urządzenie z Windows 10 jest połączone, ale ciągle występuje brak dostępu do internetu, mimo połączenia z siecią i raczej jesteśmy pewni, że router działa poprawnie – problem może być po stronie dostawcy.

Brak internetu w telefonie – problem z siecią lub zasięgiem?

W przypadku braku internetu w telefonie analiza przyczyny jest dość prosta. Czy korzystamy z internetu w telefonie od operatora sieci komórkowej, czy przez sieć WiFi w domu, biurze czy mieszkaniu?

Jeśli dostawcą internetu w telefonie jest operator sieci komórkowej, z którego korzystamy przy wykonywaniu połączeń telefonicznych, sprawdźmy przede wszystkim, czy mamy włączoną transmisję danych (data transfer). Oczywista jest też konieczność wyłączenia trybu samolotowego w telefonie (flight mode), o czym często zapominamy. 

Jeśli przebywamy za granicą i tam chcemy korzystać z internetu, należy dodatkowo włączyć transfer danych w roamingu. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie siły sygnału sieci komórkowej w telefonie. Często zdarza się, że zasięg jest wystarczający, aby swobodnie wykonywać połączenia telefoniczne (sieć 3G), a jeszcze zbyt słaby, aby swobodnie korzystać z internetu. 

W przypadku stwierdzenia słabego sygnału warto wyjść z pomieszczenia na otwartą przestrzeń, gdzie siła sygnału sieci komórkowej będzie większa. Ostatnim elementem, jaki może ograniczać dostęp do internetu w telefonie, są warunki naszej umowy z operatorem.

Istnieje prawdopodobieństwo, że przysługujący limit transferu danych w okresie rozliczeniowym został wyczerpany i operator zastosował tzw. lejek – włączył minimalny transfer danych, który uniemożliwia swobodne korzystanie z internetu. 

Jeśli korzystamy z internetu WiFi, brak internetu w telefonie będzie związany z problemami sieci WiFi. Rozsądnym rozwiązaniem jest więc przełączenie się na sieć komórkową dostawcy telefonii komórkowej i korzystanie z własnego transferu danych.

Komputer, laptop lub telefon nie widzi Wi-Fi

brak polaczenia z internetem

Gdy urządzenia nie mają dostępu do internetu po połączeniu z siecią bezprzewodową problem może leżeć po stronie dostawcy usługi. Jednak są sytuacje, w których laptop lub telefon nie widzi WiFi. W takim przypadku karta sieciowa WiFi może być uszkodzona, wyłączona lub na urządzeniu włączony jest tryb samolotowy. 

Jak wyłączyć tryb samolotowy w laptopie sprawdzamy w Centrum Pomocy Windows. Najczęściej jest to jeden przycisk do przełączenia w panelu administracyjny systemu i nasze urządzenie połączy się z internetem.

Istnieje też bardziej prozaiczny powód, dlaczego telefon lub laptop nie widzi WiFi. Zasięg sieci może być zbyt słaby, urządzenie może być znacznie oddalone od routera – warto więc zdiagnozować połączenie w niewielkiej odległości od routera.

“Nie można połączyć się z tą siecią” – dlaczego widzimy taki komunikat

Taki komunikat pojawia się czasem, gdy zmianie uległy zaawansowane ustawienia karty sieciowej komputera lub laptopa. Konieczne jest więc znalezienie w panelu administracyjnym Windows 10 ustawień bezprzewodowej karty sieciowej. 

Zmiana ustawień karty sieciowej (uzyskaj adres IP automatycznie, uzyskaj adres serwera DNS automatycznie), jej wyłączenie i ponowne włączenie może pomóc. Można też spróbować „zapomnieć sieć bezprzewodową” i dodać ją ponownie – to czasem pomaga. Oczywiście nie zapominajmy o restarcie routera.

Brak dostępu do internetu mimo połączenia z siecią

Są sytuacje, gdy urządzenia połączono bez internetu do sieci WiFi. Lokalna sieć WiFi jest uwierzytelniona, lecz nie ma dostępu do internetu. W takiej sytuacji zawężamy problem do urządzenia, które tworzy sieć lokalną, czyli routera. Jest duże prawdopodobieństwo, że to dostawca usługi internetu ma awarię i nie dostarcza internetu do routera. Widzimy więc sieć lokalną WiFi, możemy się z nią połączyć, jednak brak jest dostępu do internetu.

Zobacz też: Dane komórkowe – internet mobilny w każdym miejscu. Jak włączyć i wyłączyć dane komórkowe?

Router działa, ale nie ma internetu – to niekoniecznie wina operatora

Jeśli router działa, widzimy sieć WiFi, operator internetowy nie potwierdza u siebie awarii, tymczasem wciąż mamy problem z internetem, można wykonać następujące, bardziej zaawansowane czynności:

  • aktualizacja sterowników karty sieciowej,
  • aktualizacja oprogramowania routera (uaktualnienie firmware),
  • sprawdzenie filtrów blokowanych przez router adresów kart sieciowych – może niektóre urządzenia są celowo blokowane,
  • reset połączenia sieciowego TCP/IP w Windows 10

Powyższe działania tylko pozornie wyglądają na skomplikowane. Na każdym etapie zalecamy jednak ostrożność, gdyż działania te mogą negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie urządzeń i routera.

Jak włączyć WiFi lub wyłączyć tryb samolotowy w laptopie

Tryb samolotowy to ustawienie telefonu, tabletu, laptopa lub komputera stacjonarnego, które wyłącza wszystkie odbiorniki sieci bezprzewodowych. Odbiornik sieci bezprzewodowej to nie tylko karta sieci bezprzewodowej WiFi, ale także karta odbiornika bluetooth. 

Włączenie trybu samolotowego jest wymagane np. podczas lotu pasażerskiego, aby urządzenia komputerowe nie zakłócały pracy skomplikowanych modułów samolotu, gdyż potencjalnie takie zakłócenia mogą być przyczyną katastrofy lotniczej. 

W Windows 10 tryb samolotowy można przełączyć w menu Sieć i internet lub w pasku szybkiego uruchamiania (najczęściej prawy dolny róg ekranu) w Ustawieniach sieci i internetu. Pamiętajmy, że wyłączenie trybu samolotowego nie powoduje automatycznego włączenia karty sieciowej WiFi. Konieczne jest więc włączenie jej ręcznie, najczęściej z tego samego menu. 

2
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.