chomikuj

Poradniki

12.02.2023 16:32

Serwis chomikuj – jak działa? Co tam się znajduje?

Online Social media
5
2
0
5
2

Czym jest chomikuj.pl? I jak działa wyszukiwarka chomikuj? Czy przechowywane materiały obejmują prawa autorskie? Jak to działa? Co mogę przechowywać na chomikuj? W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie wyżej wymienione pytania.

Z nami zapoznasz się z historią serwisu. Dowiesz się ile cennych materiałów można znaleźć za pomocą wyszukiwarki chomikuj. W jakim stopniu przechowywane materiały obejmuje prawo autorskie i czym jest chomikbox. Zapraszamy po dawkę przydatnych informacji.

Chomikuj.pl – historia serwisu

Serwis chomikuj powstał w 2006 roku i został założony przez dwóch Polaków, a dokładniej braci. Twórcami serwisu są bracia Truszkowscy. O tym fakcie wie niewielu ludzi. A sami bracia, od początku istnienia serwisu, starali się być anonimowi.

Nie są aktywnymi osobami w branży IT. Nie pojawiają się na konferencjach branżowych. I nie chwalą swoim sukcesem, jakim było stworzenie jednego z najbardziej popularnych serwisów, służących do ściągania plików. Serwis zaczął przyciągać nowych użytkowników, aż w końcu jego nazwa wypłynęła na szerokie wody i zaczęła pojawiać się w mediach.

Wraz z popularnością i rosnącą liczbą użytkowników zaczęły pojawiać się informacje o łamaniu praw autorskich i pirackich treściach. Naruszenie praw autorskich jest ciężkim zarzutem. A Polska Izba Książki wraz z wydawnictwami zarzucała chomikuj.pl niekontrolowane udostępnianie treści objętych prawem autorskim. Tym samym twierdząc, że takie działanie serwisu nie tylko łamie prawo, ale i obniża ich zyski. W rewanżu chomikuj pozwało PIK o sformułowany komunikat, w którym Polska Izba Książki działania portalu określiła „praktykami pirackimi”. Chomikuj domagał się przeprosin. Sąd zaniechał tego, a obie strony rozpoczęły rozmowy.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Od jesieni 2010 roku nowym właścicielem serwisu została spółka FS File Solutions Limited z siedzibą na Cyprze. Od tego momentu bracia – Mariusz i Piotr Truszkowscy całkowicie wycofali się z biznesu. A negocjacje z wydawnictwami przestały być prowadzone.

Sprawę o naruszenie praw autorskich wytoczyło Stowarzyszenie Filmowców Polskich. W 2015 roku zapadł wyrok, w wyniku którego administratorzy serwisu musieli rozpocząć samodzielne kontrolowanie treści umieszczanych na chomikuj.pl. Serwis zamierzał odwołać się od wyroku. W uzasadnieniu powołał się na ustawę o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Zgodnie z art. 15 podmiot świadczący takie usługi nie jest zobowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych.

W 2022 roku zapadł wyrok, zgodnie z którym chomikuj.pl musi usunąć nielegalnie udostępnione w serwisie filmy, a także blokować możliwość ponownego udostępnienia ich w przyszłości.

Sprawdź też: Zalukaj – czy wciąż możemy oglądać filmy za darmo?

Co znajdę na chomikuj?

Serwis chomikuj nazywa się przyjaznym dyskiem internetowym. Pozwala na darmowe przechowywanie plików. Działa na zasadzie hostingu, czyli udostępnia miejsce na serwerze zarejestrowanym użytkownikom. Rejestracja i przechowywanie plików jest darmowe. Pliki możemy przechowywać dla własnych potrzeb, lub dzielić się z innymi osobami.

Na chomikuj.pl umieszczane są: gry komputerowe, gry na telefon, programy, książki, filmy, muzyka, dokumenty, zdjęcia. W wyszukaniu plików pomaga wyszukiwarka chomikuj.

Aby skorzystać z wyszukiwarki trzeba być zarejestrowanym użytkownikiem chomikuj.pl. Po założeniu konta, przejdź do zalogowania. W polu – chomikuj logowanie – nie wpisujemy adresu e-mail, tylko nazwę chomika, jaką utworzyliśmy dla swojego konta. Po zalogowaniu na konto – chomikuj wyszukiwarka, pomoże odnaleźć to czego szukasz.

chomikuj
Źródło: next.gazeta.pl

Chomikuj i prawa autorskie – jak to działa?

Regulamin serwisu określa szereg nakazów i zakazów, których powinien przestrzegać każdy użytkownik chomikuj.pl. Zgodnie z regulaminem zabrania się:

  • rozpowszechniania plików i treści, do których nie posiadamy praw autorskich – za wyjątkiem Utworów Partnera, który wyraził taką zgodę,
  • umieszczania materiałów propagujących piractwo.

Chomikuj.pl całą odpowiedzialność za przechowywane treści przerzuca na użytkownika serwisu. Co więcej, w sytuacji gdy, autor treści zgłosi, że jego prawa autorskie zostały naruszone, to użytkownik, który wrzucił piracki materiał, bierze udział w postępowaniu sądowym i pokrywa jego koszty.

Chomikuj.pl zgodnie z decyzją sądu, zobowiązany jest do bieżącego usuwania takich treści oraz zachęca użytkowników do zgłaszania takich incydentów.

Zanim udostępnisz darmowe mp3 sprawdź prawa autorskie. Masz szerokie możliwości chomikowania plików, tylko rób to zgodnie z prawem. Chomikuj filmy nie naruszając praw autorskich. Seriale online są dostępne na bieżąco w innych serwisach. Filmy chomikuj z głową, bo w innym przypadku może czekać Cię batalia sądowa.

Czym jest Chomikbox?

Chomikbox jest to darmowy program do pobierania i udostępniania materiałów. Aby w pełni z niego korzystać konieczne jest posiadanie konta w serwisie.

Dzięki tej aplikacji w łatwy sposób można pobrać lub wgrać pliki. Posiada funkcję wstrzymania i wznawiania procesu pobierania lub wysyłania plików. Program udostępnia możliwość słuchania muzyki bez konieczności pobierania jej na dysk. 

Sprawdź też: Docer – czy warto na tej stronie przechowywać dokumenty? Co znajdziesz na Docer.pl?

Źródło obrazka głównego: benchmark.pl

5
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *