world trade center

Rozrywka

23.09.2021 17:08

Najważniejsze informacje o World Trade Center

Online
14
0
0
14
0

World Trade Center był niegdyś symbolem Nowego Jorku. Bliźniacze wieże, jako najwyższe budynki na świecie, symbolizowały globalną potęgę Stanów Zjednoczonych. Co wydarzyło się w 2001 roku? Przedstawiamy najważniejsze informacje o wieżowcach i ich historii.

Kompleks budynków WTC – projektanci, rozpoczęcie budowy

Chociaż myśląc o World Trade Center, zwykle przychodzą nam do głowy dwie bliźniacze wieże, pod tą nazwą pierwotnie krył się kompleks siedmiu budynków. Pomysł zbudowania siedziby międzynarodowego handlu w Nowym Jorku sięga już lat 30. XX wieku, jednak prace nad konstrukcją rozpoczęto dopiero w 1966 r. Ideę rozprzestrzenił David Rockefeller – centrum biznesowe z dwiema potężnymi wieżami miało być sposobem na rewitalizację Dolnego Manhattanu, który nie rozwijał się po wojnie tak dynamicznie, jak inne dzielnice Nowego Jorku. Na projektanta World Trade Center wybrano architekta Minoru Yamasakiego. Zgodnie z jego pierwotną wizją wieże, które stanęły w centrum kompleksu, miały liczyć po 80 pięter. Inwestorzy podjęli jednak decyzję o 110 piętrach, co przełożyło się ostatecznie na odpowiednio 417 i 415 metrów wysokości wieżowców. Skąd ta zmiana i ingerencja w wizję twórcy? Otóż chciano, aby WTC stało się nowym najwyższym budynkiem świata – odbierając palmę pierwszeństwa słynnemu Empire State Building z jego 381 metrami.

world trade center
Źródło: wiadomosci.dziennik.pl

World Trade Center zostało oficjalnie otwarte w trakcie ceremonii w 1973 r. Bliźniacze wieże stały się nie tylko prawdziwym symbolem Nowego Jorku, budowlą rozpoznawalną na całym świecie. Były również prawdziwą perełką nowoczesnych technologii budownictwa. 200 tysięcy ton stali – tyle pochłonęła konstrukcja World Trade Center. Pracowało nad nią w szczytowym momencie budowy 3,5 tysiąca ludzi, a 60 z nich straciło przy tym życie. W kompleksie znajdowało się 239 wind, a w samych wieżach ponad 43 tysiące okien. Poziomy sięgały też pod ziemię – było ich aż 7, wliczając w to stację metra, z której dziennie korzystało 150 tysięcy pasażerów.

Bliźniacze wieże World Trade Center – podstawowe informacje

Północną wieżę określało się jako One World Trade Center, a południową Two World Trade Center. To właśnie pierwsza z nich zdobyła tytuł najwyższej budowli świata ze swoimi rekordowymi 417 metrami, chociaż nie utrzymała swojej pozycji długo. Już w 1974 r. zdetronizowała ją Sears Tower z Chicago. Na dachu One World Trade Center znajdował się dodatkowo ponadstumetrowy maszt telewizyjny. Druga wieża z kolei mieściła na 107. piętrze taras widokowy, który przyciągał do siebie nowojorskich turystów wizją ujrzenia olśniewającej panoramy Manhattanu.

Bliźniacze wieże World Trade Center
Źródło: fajnepodroze.pl

Obie wieże stały się 11 września 2001 roku celem zamachu terrorystycznego, który był najbardziej tragicznym w skutki spośród takich wydarzeń w historii Stanów Zjednoczonych. Co ciekawe, bliźniacze wieże zostały zaprojektowane tak, aby konstrukcja wytrzymała uderzenie samolotu. Czy to znaczy, że projektanci przewidzieli katastrofę? Niestety nie – w tamtych czasach nikt nawet nie myślał o tak spektakularnych atakach terrorystycznych. Wzięto natomiast pod uwagę nieszczęśliwy wypadek gdyby samolot zagubił się we mgle i uderzył w wieże (co wydarzyło się w przypadku Empire State Building), World Trade Center powinno przetrwać to wydarzenie. Jak wszyscy wiemy, stało się jednak inaczej.

Wydarzenia związane z WTC

Najgłośniejszym i najtragiczniejszym wydarzeniem związanym z WTC jest oczywiście zamach z 2001 r. Nie była to jednak jedyna katastrofa, jaka spotkała dwie wieże. Historia nowojorskiego centrum biznesowego już od początku malowała się w niepokojących barwach.

Pożar z lutego 1975

W 1975 roku, a więc niedługo po oficjalnym otwarciu World Trade Center, na 11. piętrze wieży północnej wybuchł pożar. Ogień rozprzestrzenił się w górę (do 14. piętra) oraz w dół (do 9). Tym razem z wydarzeniem nie miał nic wspólnego terroryzm, a awaria elektryczna. Zapłonęły kable telefoniczne. W pożarze nikt nie ucierpiał, chociaż warto wspomnieć, że w 1975 r. wieże WTC nie miały żadnych zabezpieczeń przeciwpożarowych takich jak np. zraszacze. Pożar wybuchł nocą, kiedy w budynku przebywało zaledwie 50 osób – wszyscy zostali ewakuowani.

Pożar z lutego 1975
Źródło: simple.wikipedia.org

Zamach z lutego 1993

Zamach na World Trade Center z 1993 r. był pierwszym, który przyniósł ofiary śmiertelne. W podziemnym garażu WTC wybuchła bomba podłożona przez grupę islamskich ekstremistów. Przywódcą planu był Ramzi Yousef, który przyznał się później FBI, że liczył na to, iż jedna wieża uderzy w drugą i zabije jak najwięcej ludzi. W trakcie ataku zginęło jednak „tylko” 6 osób, a ponad tysiąc zostało rannych.

Zamachn na World Trade Center w 1993
Źródło: history.com

Napad na Bank of America z 1998

W 1998 r. świat znowu usłyszał o World Trade Center, choć tym razem w nieco innym kontekście. Trzech sprawców napadło na mieszczący się w 1WTC Bank of America i ukradło równowartość 1,6 miliona dolarów w różnych walutach. Sprawcy szybko jednak zostali odnalezieni przez FBI. Okazało się, że jeden z bandytów pracował w wieży, dzięki czemu miał szczegółowe informacje na temat ochrony.

Bank of America
Źródło: barrons.com

Zamach z 11 września 2001

Tragiczna historia kompleksu World Trade Center osiągnęła punkt kulminacyjny i zarazem swój koniec 11 września 2001 roku. Dziewiętnastu uzbrojonych terrorystów będących częścią Al-Kaidy przejęło cztery samoloty pasażerskie i dokonało za ich pomocą samobójczych zamachów. Rankiem tego dnia dwa samoloty Boeing 767 wleciały w bliźniacze wieże World Trade Center. Pierwszy trafił w okolice 80. piętra północnej wieży o 8:46, drugi uderzył 18 minut później przy 60. piętrze południowej.

Dopóki nie nadleciał drugi samolot, większość myślała, że ma do czynienia z tragicznym wypadkiem. Prawda o charakterze tego wydarzenia na zawsze zmieniła Stany Zjednoczone i podejście tego kraju do przepisów bezpieczeństwa, szczególnie lotniczych.

Zamach na WTC z 11 września 2001
Źródło: rmf24.pl

Samoloty zostawiły po sobie płonące dziury w konstrukcji wieżowców. Budynki od razu zaczął trawić pożar paliwa lotniczego. Niecałe 2 godziny po ataku wież już nie było – zapadły się pod wpływem ognia i eksplozji. Osoby przebywające powyżej 80. i 60. piętra nie miały praktycznie szans na ucieczkę. Zdjęcia przedstawiające ludzi skaczących z wież i zawieszonych na oknach krążą po Internecie do dziś. W zamachu na World Trade Center zginęło 2,753 osób, z czego ponad tysiąc nie zostało zidentyfikowanych.

Nowy budynek World Trade Center

Pomimo tej tragedii plany odbudowania kompleksu WTC powstały bardzo szybko. Odwiedzając to miejsce dziś, naszym oczom ukaże się World Trade Center Memorial, czyli dwa baseny powstałe na miejscu zawalonych budynków. Ściany basenów wykonane są z brązu – wyryto na nich imiona i nazwiska ofiar. Obok znajduje się muzeum upamiętniające wydarzenia z 11 września.

Nad nimi góruje najwyższy budynek Stanów Zjednoczonych, czyli nazwany tak, jak północna wieża WTC One World Trade Center. Wieżowiec został otwarty w 2014 r. i liczy dokładnie tyle, co jego poprzednik – czyli 417 metrów. Na dachu umieszczono jednak iglicę, która podbija wysokość drapacza chmur do 541 metrów. Obecnie na miejscu kompleksu znajdują się cztery z pięciu planowanych budynków.

WTC One World Trade Center
Źródło: spidersweb.pl

Stany Zjednoczone ostatecznie podniosły się po wydarzeniu, które wstrząsnęło całym światem. World Trade Center zostało symbolicznie odbudowane, chociaż nie w tym samym kształcie co kiedyś. Sylwetka bliźniaczych wież na zawsze zniknęła z panoramy Nowego Jorku w 2001 r., pozostawiając po sobie miejsca pamięci, które przypominają odwiedzającym o tragedii i jej ofiarach.

14
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *