Jak założyć maila

Poradniki

29.01.2024 19:14

Jak założyć maila (pocztę e-mail) – najważniejsze informacje

Online
7
0
0
7
0

Odpowiedź na pytanie „jak założyć maila?” nie jest przesadnie skomplikowana. W tekście wyjaśniamy jak to zrobić, podpowiadając przy tym najchętniej wybieranych usługodawców webmail. Gdzie założyć maila? Darmowa poczta e-mail to coś, co przyda się w wielu sprawach.

Zakupy przez Internet, zakładanie konta na różnego rodzaju serwisach, korzystanie z usług stron rządowych, dokonywanie płatności online… To zaledwie kropla w morzu aktywności internetowych, do których będzie niezbędne posiadanie unikatowego maila – naszej własnej skrzynki pocztowej, która zamiast klasyczny listów, będzie odbierać wiadomości elektroniczne. I nie, to wcale nie musi wiązać się z uruchamianiem zawartości naszych portfeli.

Serwisów oferujących usługi założenia konta e-mail zupełnie za darmo jest bardzo dużo. W tym artykule przedstawiamy podstawowe informacje dla każdego, kto stoi przed pytaniem „jak założyć maila”. Zacznijmy jednak od podstaw i przekonajmy się, jakie usługi webmailowe są godne rozważenia.

Jak założyć maila
Proton Mail, Gmail a może Poczta Onet? Do wyboru mamy znacznie więcej usługodawców, ale ich oferty potrafią różnić się od siebie

Jak założyć maila – na początku dowiedz się gdzie można to zrobić

W przypadku zakładania swojej pierwszej skrzynki najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z tzw. webmaila. W odróżnieniu od klienta email (jak np. Outlook), uzyskujemy do niego dostęp z poziomu przeglądarki. Jest to o tyle łatwiejsze rozwiązanie, ponieważ nie musimy instalować na naszym komputerze żadnego oprogramowania, ani go konfigurować. Skoro wiemy już, że celujemy w mail z poziomu przeglądarki, co dalej?

Teraz pora znaleźć usługodawcę, który oferuje założenie darmowej skrzynki pocztowej na swojej domenie. W naszym kraju wśród najbardziej popularnych wyróżniamy skrzynki pocztowe:

 • gmail.com
 • o2.pl
 • onet.pl
 • wp.pl
 • interia.pl
 • gazeta.pl

Sprawdź też: Jak wysłać maila z komputera lub telefonu? Prosta instrukcja dla początkujących

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby założyć konto pocztowe na mniej popularnych platformach w naszym kraju, takich jak:

 • ProtonMail
 • Yahoo
 • Tuta
 • ZoHo Mail

Po dokonaniu wyboru usługi webmail kolejnym krokiem będzie założenie indywidualnego konta. Pozwoli to stworzyć nasz unikatowy adres poczty elektronicznej, będący niejako tym samym, co adres domowy, na który przychodzi prawdziwa poczta.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Gdzie najłatwiej założyć maila?

Sama procedura zakładania maila na stronie usługodawcy nie jest przesadnie skomplikowana. Praktycznie w każdym przypadku będzie się to sprowadzać do podania unikatowego adresu, imienia i nazwiska, daty urodzenia i ewentualnego numeru telefonu. Te podstawowe dane mogą być uzupełnione dodatkowymi, ale nie wydłuży to samej procedury w sposób znaczący.

Nie każda usługa webmail oferuje jednak wsparcie dla języka polskiego. Dla wielu osób może to być przeszkodą, warto jest więc ograniczyć się do usługi w zrozumiałym dla nas języku. Odpowiadając na pytanie zadane w śródtytule, naszym zdaniem najlepszym wyborem wciąż pozostaje popularny Gmail od Google.

Ten bezpłatny serwis webmailowy (który w marcu tego roku będzie obchodził 20. rocznicę) będzie dobrym wyborem dla osoby, która zakłada swoją pierwszą skrzynkę. Wśród jego zalet wyróżniamy w szczególności niezwykle przyjazny interfejs – bardzo ważna kwestia dla osób mniej zaznajomionych z Internetem. To jednak nie wszystko, ponieważ skrzynka Gmail oferuje również pokaźną ilość miejsca na dane, fantastyczne filtry antyspamowe oraz personalizację skrzynki pocztowej.

Sprawdź też: 10-minutowy mail, czy mail tymczasowy – co to jest? Jak go założyć?

Jak założyć maila na poszczególnych stronach

Poniżej przygotowaliśmy opisy krok po kroku serwisów, które oferują darmową pocztę elektroniczną. Jeżeli zastanawiasz się, gdzie założyć maila i jak to zrobić – rzuć okiem na poniższe poradniki, które dotyczą najpopularniejszych serwisów webmail.

Jak założyć maila na Gmail

 1. Udaj się pod adres gmail.com
 2. Naciśnij przycisk Utwórz konto i z listy wybierz Do użytku osobistego
 3. Wpisz swoje imię i nazwisko
 4. Wybierz datę urodzenia, określ swoją płeć
 5. Stwórz nazwę swojej skrzynki pocztowej
 6. Ustaw hasło i powtórz je ponownie
 7. W następnym kroku potwierdź wszystkie wymagane kwestie, naciskając przycisk Utwórz konto – Twoja nowa skrzynka poczty elektronicznej została utworzona
Jak założyć maila na Gmail
Gmail to jednak z nacjętniej wybieranych maili – dobry wybór również na początek

Jak założyć maila na wp.pl

 1. Na stronie głównej wp.pl wybierz ikonę koperty, podpisaną jako poczta (znajduje się w górnej części strony, obok paska wyszukiwań
 2. Wybierz Załóż nowe konto
 3. Wpisz podstawowe dane, które są wymagane (imię, nazwisko, płeć i data urodzenia) i ustaw nazwę adresu swojej poczty
 4. Ustaw hasło strzegące dostępu do adresu
 5. W kolejnym kroku możesz ustawić zapasowy adres i podać swój numer telefonu. Musisz wybrać jedną z metod odzyskiwania hasła
 6. Wybierz bezpłatny rodzaj konta, potwierdź zgody prawne, zapoznaj się z regulaminem i naciśnij Akceptuj i utwórz konto

Sprawdź też: Hotmail – co potrafi i jak korzystać z poczty od Microsoft?

Jak założyć maila na onet.pl

 1. Na stronie głównej onet.pl naciśnij żółtą ikonkę koperty (znajduje się w prawym górnym rogu)
 2. Wybierz Zarejestruj się
 3. Ustaw unikatowy adres dla swojej skrzynki. Co ciekawe, serwis oferuje wybór spośród kilku dostępnych domen (jak np. @onet.pl, @op.pl lub @buziaczek.pl)
 4. Ustaw hasło i powtórz je ponownie
 5. Wybierz jedną z dwóch metod odzyskiwania utraconego hasła
 6. Wybierz płeć, ustaw datę urodzenia oraz imię i nazwisko. Opcjonalnie możesz również dodać kod pocztowy
 7. Potwierdź zapoznanie się z wymaganymi regulaminami i zgodami

Jak założyć maila na Proton Mail

 1. Udaj się pod adres proton.me/pl
 2. Wybierz Utwórz bezpłatne konto
 3. Wybierz plan, który Cię interesuje – w domyśle darmowy
 4. Ustaw adres i domenę (dwie dostępne) oraz hasło do skrzynki pocztowej, po czym potwierdź je i naciśnij Utwórz konto
 5. Dokonaj weryfikacji za pomocą CAPTCHA lub innego adresu e-mail
 6. Po ustawieniu nazwy wyświetlanej, Twój nowy mail będzie gotowy do użytku.
Jak założyć maila na Proton Mail
Proton Mail słynie z wysokiej anonimowości oraz rozbudowanego szyfrowania wiadomości

Czy darmowa poczta elektroniczna to dobry wybór?

Do typowych zastosowań na co dzień dla indywidualnego użytkownika – jak najbardziej. Rzecz jasna nie będzie to tak samo dobry wybór do zastosowań biznesowych, w tekście skupiamy się jednak na potrzebach osób, które nie poszukują indywidualnej (a także płatnej) poczty.

Przed samym wyborem warto jest jednak zapoznać się z ofertą poszczególnych usługodawców. Ta może się różnić nie tylko widocznymi kwestiami, jak choćby oferowana przestrzeń dyskowa. Istotny pozostaje też filtr, który odsiewa spam – coś, co często jest zmorą polskich usługodawców. Wybrane serwisy webmail posiadają również wbudowane narzędzie antywirusowe, które sprawdza maile i ich załączniki pod względem niebezpiecznego oprogramowania. To również coś, co chcielibyśmy mieć w naszej skrzynce pocztowej.

Rzecz jasna płatne usługi mailowe oferują znacznie więcej funkcjonalności, lepszy stopień bezpieczeństwa, własną, wybraną przez nas domenę. Z drugiej strony dla przeciętnego użytkownika korzystanie z nich będzie znaczną przesadą. W zupełności wystarczy nam darmowa poczta e-mail.

Sprawdź też: Wyjaśniamy, jak zmienić e-mail na FB

Jak założyć maila? Teraz już wiesz!

Zakładanie maila jest prostą i szybką czynnością, musimy być jednak świadomi oferty poszczególnych usługodawców. I choć sam Gmail wydaje się być solidnym wyborem na początek, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypróbować Proton Mail lub serwis z polskiego internetu. Możliwości jest wiele – pochwalcie się Waszym ulubionym serwisem w komentarzach.

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *