Dane komórkowe

Poradniki

25.06.2021 04:20

Dane komórkowe – internet mobilny w każdym miejscu. Jak włączyć i wyłączyć dane komórkowe?

Online Telefony i tablety
14
4
3
14
4

Brak Internetu w momencie, w którym pilnie potrzebujesz z niego skorzystać, powoduje frustrację. Ratunkiem w tej sytuacji może okazać się internet od operatora. Co to są dane komórkowe? Co zrobić, gdy nie działają dane komórkowe? Spieszymy z odpowiedziami! 

Dane komórkowe – co to jest? 

Podróż bez Internetu lub pobyt w miejscu, w którym łączność z Wi-Fi jest bardzo ograniczona, może być ogromnym problemem. Warto zatem przełączyć się i wykorzystać funkcję, jaką są dane komórkowe, czyli łączenie się z Internetem za pomocą sieci komórkowej. Jest to więc Internet mobilny, którego pakiet wykupisz, włączysz i zaktualizujesz u swojego operatora. 

Większość sieci oferuje i włącza tę usługę na czas nielimitowany, jednak ostatecznie to ty decydujesz, kiedy będzie ona włączona. Pamiętaj, by zawsze dokładnie zapoznać się z cennikiem opłat za używanie danych komórkowych – unikniesz wtedy niepotrzebnego stresu podczas ich zużycia. Zwróć także uwagę na szybkość przesyłania transferu danych. 

Ważnym elementem, bez którego transmisja danych nie będzie możliwa, są karty SIM. Przed planowaniem pobytu w miejscu bez Internetu warto upewnić się, że Twoja karta nie jest uszkodzona, a zakupiony pakiet został aktywowany. 

Dane komórkowe - brak danych
Brak dostępu do sieci może dzisiaj powodować wiele nieprzyjemności

Dane komórkowe – czy są płatne? 

Odpowiedź na pytanie, czy dane komórkowe są płatne, już poniekąd padła. Aby uruchomić pakiet danych komórkowych, musisz je wykupić u operatora sieci. Ciekawą opcją są darmowe pakiety Internetu, które możesz odebrać w ramach różnych promocji lub zmieniając dotychczasowego dostawcę usług. W takim przypadku również dokładnie zapoznaj się z regulaminem promocji. Są one zazwyczaj czasowe, a wyłączenie naliczania dodatkowych opłat za Internet w telefonie może wymagać kontaktu z infolinią. 

Jeżeli na co dzień nie zużywasz całego pakietu, ale wiesz, że zbliża się okazja – podróż, projekt w pracy – przy której będziesz potrzebował większego transferu, możesz dokupić gigabajty. Zdarzają się sytuacje, gdy operatorzy wysyłają na Twój telefon SMS-y z propozycjami dodatkowego Internetu w korzystnej cenie niezależnie od promocji lub czasu korzystania z ich usług.

Brak Internetu – co robić, gdy dane komórkowe nie działają 

Mimo aktywnego pakietu danych komórkowych te nie zadziałały? Być może wyłączona została funkcja przesyłania danych. Nie musi to oznaczać problemów ze strony operatora ani z Twoim telefonem. Mogła to być czynność zupełnie przypadkowa, gdy smartfon sam odblokował się w kieszeni lub odruchowo kliknęliśmy ikonkę transmisji danych. Innym powodem, przez który Internet się nie włączy, jest słaby zasięg lub jego brak. Dzieje się tak szczególnie w miejscach zalesionych, oddalonych od nadajników operatora. 

Dane komórkowe - whatsapp
Wiele aplikacji korzystających z połączenia internetowego umożliwia nam kontakt ze znajomymi

Pomijając sytuacje losowe wymienione powyżej, czynnikiem, który sprawi, że dane komórkowe nie działają, może być problem z samym urządzeniem. Przeciążony system, nieprawidłowa konfiguracja lub brak aktualizacji telefonu uniemożliwiają szybkie korzystanie z Internetu. Wyszukiwane przez użytkownika strony będą mieć przez to problem z połączeniem sieciowym. 

Dodatkowo problemem może okazać się przestarzały model telefonu komórkowego. Niektóre starsze modele nie obsługują nowocześniejszych funkcji, w tym także mogą mieć kłopoty przy łączeniu się z siecią.

Sprawdź też: Brak dostępu do internetu. Co robić, gdy internet nie działa jak należy?

Jak włączyć i wyłączyć dane komórkowe 

Kwestia włączania i wyłączania danych komórkowych nieco różni się w każdym modelu smartfona. Jednym ze sposobów na włączenie danych komórkowych jest odblokowanie telefonu i rozwinięcie paska narzędzi. Za pomocą jednego ruchu – w górę lub w dół – wysunie się panel z takimi funkcjami jak orientacja ekranu, latarka czy Bluetooth. To właśnie tam najczęściej znajduje się również ikonka (często przyjmująca dwóch strzałek idących w górę i dół), dzięki której uruchomimy Internet mobilny. 

Innym sposobem na to, jak włączyć Internet, jest wejście w Ustawienia (zazwyczaj jest to ikona zębatki). Kolejnym krokiem będzie znalezienie zakładki Połączenia, Sieć komórkowa lub Internet. Uruchamianie Internetu tym sposobem umożliwia także sprawdzenie licznika danych czy okresu, w jakim korzystasz z transmisji danych. Warto to monitorować, ponieważ zużycie danych może spowodować spowolnienie lub zaprzestanie działania Internetu. Jak wyłączyć dane komórkowe? Analogicznie do wspomnianych sposobów na ich włączenie, zazwyczaj ta opcja znajduje się w tych samych miejscach. 

Dane komórkowe za granicą – uważaj na roaming danych 

Korzystać z danych komórkowych możesz także za granicą. Przed wyjazdem należy jednak skontaktować się z operatorem sieci, by dowiedzieć się, jak będzie działać roaming danych. Co dokładnie kryje się pod tym określeniem? Już wyjaśniamy.

Dane komórkowe - mapy
Włączone dane komórkowe pozwalają nam w pełni wykorzystać możliwości map drogowych

Roaming danych to korzystanie z sieci innego operatora. Przebywając poza granicami kraju, korzystasz z usług swojego operatora, ale nie za pomocą swojej sieci. Ceny usług – w tym również połączeń – są niekiedy znacznie wyższe, a płatności naliczają się, gdy tylko coś włączymy lub sprawdzimy. Należy więc zapoznać się z cennikiem roamingu zagranicznego swojej sieci, aby nie zaskoczył Cię zbyt wysoki rachunek tuż po samym powrocie. 

W przypadku, gdy wiesz, że nie będziesz korzystać z danych komórkowych, upewnij się, że przed przekroczeniem granicy transmisja danych w Twoim telefonie jest wyłączona. Najskuteczniejszym sposobem na to, jak zablokować dane komórkowe, będzie jednak kontakt z operatorem. 

Sprawdź też: Satelity Starlink – co to jest, po co SpaceX umieszcza je na orbicie? Kiedy będą widoczne?

Wi-Fi i dane komórkowe jednocześnie – Internet mobilny zawsze i wszędzie 

Na co dzień korzystasz z Internetu pochodzącego z połączenia Wi-Fi? W takim razie Twój telefon komórkowy je zapamiętuje. Gdy tylko będziesz znajdować się w pobliżu tego połączenia, a masz włączone korzystanie z tej funkcji, telefon od razu połączy się z Internetem. Problemem może być zbyt słaby sygnał oraz przerwa w dostawie sieci lub prądu. Wtedy możesz wykorzystać dane komórkowe. 

Sygnał z routera, dzięki któremu łapiesz Wi-Fi, i transmisja danych komórkowych nie działają równocześnie. W takim przypadku to Wi-Fi ma priorytet. Jeśli na swoim telefonie chcesz mieć połączenie z Internetem, który pochodzi z Twojej sieci, wyłącz ikonę z sygnałem Wi-Fi. Pamiętaj też, że problemy z siecią mogą pojawić się nie tylko na ukrytych, zalesionych terenach, lecz także w mieście. Wspominaliśmy już o tym, że problem z zasięgiem może spowodować brak połączenia z Internetem w smartfonie.

Dane komórkowe - uber
Bez internetu wiele osób nie wyobraża sobie już życia

Funkcjonalnością, z której obecnie korzysta wiele osób, jest tworzenie osobistego hotspotu, czyli udostępnianie swoich danych komórkowych jako sygnału Wi-Fi dla innego urządzenia. W części artykułu, mówiącej o tym, jak włączyć dane komórkowe, pisaliśmy o rozwijanym pasku narzędzi i zakładce z ustawieniami. I to właśnie tam znajdziesz przycisk, który po włączeniu będzie transmitować dane innym smartfonom. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że przyspiesza to zużycie nie tylko Internetu, lecz także baterii. 

Duże zużycie Internetu? Sposoby na oszczędzanie danych mobilnych 

Wiesz już, że duże zużycie Internetu może wiązać się z naliczaniem dodatkowych kosztów. Poznaj zatem kilka sposobów na oszczędzanie danych: 

  1. Pamiętaj o wyłączeniu roamingu za granicą 

Ten punkt umieściliśmy tutaj ponownie, ponieważ jest na tyle znaczący, że nie warto o nim zapominać. Wyłączenie roamingu to spora oszczędność, gdy przebywasz za granicą, a nie chcesz przepłacać w tym czasie za Internet.

  1. Wyłączanie transmisji danych, gdy z niej nie korzystasz 

Wyłączanie transmisji danych, kiedy masz pewność, że nie będzie Ci potrzebna, to drugi ważny punkt związany z oszczędzaniem pakietu Internetowego. Podczas gdy Ty nie korzystasz bezpośrednio z Internetu, aplikacje wymagające do niego dostępu mogą działać w tle. 

  1. Sprawdzaj, czy przypadkowe dotknięcie nie włączyło przesyłania danych 

O tym również już wspominaliśmy. Trudno jest przechowywać telefon np. w torbie w taki sposób, by jego dotykowy ekran z niczym się nie stykał. Jeśli tylko usłyszysz wibrację lub zaobserwujesz, że ekran Twojego smartfona się zaświecił, sprawdź, czy przypadkowe dotknięcie nie uruchomiło transmisji danych.

Dane komórkowe - oszczędzanie
Chcesz oszczędzać swój pakiet danych komórkowych? Jak najczęściej korzystaj więc z połączenia Wi-Fi
  1. Jeśli masz możliwość, korzystaj z dostępnych sieci Wi-Fi 

Z ogólnodostępnych sieci Wi-Fi możesz korzystać nie tylko w pracy lub szkole. Miejsca publiczne, takie jak kawiarnie czy galerie handlowe, również udostępniają Internet swoim klientom. Uwzględnij jednak fakt, że połączenie się z Wi-Fi z nieznanego i podejrzanego źródła może być przechwytywane przez hakerów, a to skończy się kradzieżą Twoich danych.

  1. Wyłącz funkcję automatycznego pobierania i aktualizacji 

Aplikacje działające w tle podczas korzystania z Internetu mogą się automatycznie aktualizować, gdy akurat nie zwracasz uwagi na swojego smartfona. Podczas pobierania tego typu elementów zużycie danych może gwałtownie wzrosnąć. Wskazane jest wyłączenie tej funkcji w ustawieniach telefonu lub ustawienie jej tak, by aktualizacje rozpoczynały się tylko w chwili połączenia się z siecią Wi-Fi. 

  1. Ustaw licznik danych 

Ustawiony licznik danych pomoże Ci w lepszym zarządzaniu transmisją komórkową. Informacja na wyświetlaczu telefonu powiadomi Cię o wyczerpywaniu się limitu danych komórkowych. Wstrzymaj się zatem od pobierania nowych aplikacji oraz oglądania filmów przez Internet. 

Wiesz już, co to są dane komórkowe i co może być przyczyną tego, że nie działają. Szczegółowe informacje na temat mobilnego Internetu lub cen za korzystanie z usług w ramach roamingu zagranicznego, otrzymasz zawsze u swojego operatora sieci komórkowej. W telefonie możesz samodzielnie sprawdzić użycie danych i dostosować ustawienia sieci. Unikniesz wtedy nieprzyjemnych sytuacji związanych z naliczaniem dodatkowych wysokich kosztów. 

Sprawdź też: Cyberpunk 2077 – czy warto zagrać w nową grę od twórców Wiedźmina 3? 

14
4

Podziel się:

Komentarze (3)

Zawsze mnie ciekawi, jak ktos odpisuje po dlugim czasie, np. jak ty po 2 latach, no ale jak pomocny to po dwoch się przyda ,,, ajtam nie wiedza, ale czasem siedzą i nie powiedzą ;))),,,

Dziękuję. Bardzo pomocny artykuł. Nawet pracownicy, zajmujący się sprzedażą telefonów i „opieką” nad klientem, nie wiedzą o co chodzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *