1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Apple iPhone 14 – najważniejsze informacje. Kiedy premiera, specyfikacja, przecieki

Technologia

07.01.2022 12:57

Apple iPhone 14 – najważniejsze informacje. Kiedy premiera, specyfikacja, przecieki

Android i iOS Telefony i tablety
19
1
4
19
1

Apple dopiero co wypuściło na rynek nowe smartfony, a już sporo się plotkuje na temat iPhone 14, który zapewne zadebiutuje w tym roku. Czy można spodziewać się większych zmian? Jaki będzie iPhone na 2022 rok?

Do premiery iPhone 14 został prawie rok, a już sporo wiadomo na ich temat. Pierwsze doniesienia zaczęły pojawiać się jeszcze przed wypuszczeniem zeszłorocznego modelu i zapowiada się, że nadchodzący produkt firmy z Cupertino czeka sporo zmian. Należy pamiętać, że wszystko to niepotwierdzone przecieki, które należy brać z przymrużeniem oka, nawet jeżeli pochodzą od rzekomo wiarygodnych źródeł.

Oto zbiór najważniejszych informacji dotyczących iPhone 14. Artykuł będzie aktualizowany na bieżąco wraz z pojawianiem się kolejnych wieści na temat kolejnego telefonu od Apple. 

KODY RABATOWE MORELE

Sprawdź też: iPhone bez miejsca na kartę SIM? To szaleństwo, które może odmienić rynek

Apple iPhone 14 – jaka cena oraz kiedy premiera?

Oficjalna data premiery wprawdzie nie została ogłoszona, jednakże biorąc pod uwagę dotychczasowy plan wydawniczy Apple, to można śmiało zaryzykować stwierdzeniem, iż iPhone 14 wyjdzie we wrześniu 2022 roku. Firma zazwyczaj organizuje z tego powodu specjalne wydarzenie, ale patrząc na obecną sytuację na świecie, to prawdopodobnie ponownie skończy się na evencie online.

Jeżeli chodzi o ceny telefonu, to nie zapowiada się, aby miały w tym roku wzrosnąć. Biorąc pod uwagę plotkę, jakoby tym razem miało zabraknąć już modelu mini, to najtańszym wariantem będzie iPhone 14 128 GB, który zapewne kosztować będzie 4199 zł. Należy trzymać kciuki, że faktycznie nic nie pójdzie w górę, bo Apple już kilkukrotnie donosiło, że mają problem z dostępnością do części. 

Tak wyglądają pierwsze rendery nowego produktu Apple. Czy ten wygląd się sprawdzi? | źródło: FrontPageTech.com

Jakie będą dostępne modele iPhone 14?

Firma już w 2011 przyzwyczaiła konsumentów do tego, że na rynku pojawiają się różne warianty konkretnego modelu i w przypadku iPhone 14 to się nie zmieni. W 2022 podobno ma zabraknąć 5.4-calowej wersji mini, ale ma pojawić się zupełnie nowy iPhone 14 Max, który pod względem parametrów niczym nie będzie różnił się od podstawowego modelu, ale będzie charakteryzował się identyczną wielkością, co Pro Max, czyli 6.7 cala. Z tego powodu tak zapowiada się domniemana lista najnowszych smartfonów Apple:

Reklama
  • iPhone 14 – 6.1 cala, ekran OLED
  • iPhone 14 Max – 6.7 cala, ekran OLED
  • iPhone 14 Pro – 6.1 cala, ekran OLED LTPO 120 Hz
  • iPhone 14 Pro Max – 6.7 cala, ekran OLED LTPO 120 Hz

Wygląd iPhone na 2022 rok. W iPhone 14 zajdą konkretne zmiany?

Ostatnie przecieki sugerują, że wygląd najnowszego iPhone może wprowadzić nieco zmian, ale nie zapowiada się na rewolucję. Już w iP12 powrócono do bardziej klasycznego kształtu, a w czternastce podobno ma w końcu zabraknąć notcha, który byłby zastąpiony przez mały otwór. Firma także będzie starała się zredukować wagę ich smartfonów, gdyż modele z 2021 roku są jednymi z najcięższych na rynku. Doniesienia wskazują, że uda się tego dokonać poprzez zastąpienie ramki ze stali nierdzewnej, na taką wykonaną z tytanu. 

Z ostatnich raportów wynika także, iż Apple bierze pod uwagę Samsunga i LG jako firmy, które miałyby dostarczać im ekrany, ale wyłącznie do modeli iPhone 14 Pro i Pro Max, co miałoby skutkować o wiele lepszą jakością wyświetlaczy. Wtedy różnica pomiędzy podstawowymi modelami, a Pro byłaby jeszcze bardziej widoczna. 

Po sieci krążą wstępne rendery, które sugerowałyby usunięcie wyspy aparatu, w co raczej ciężko uwierzyć, biorąc pod uwagę, jak Apple zależy na pozycji lidera rynku fotografii smartfonowej. Firmie raczej nie zależy na gorszej jakości zdjęć, chociaż  nigdy nie wiadomo, co gigant z Cupertino ma w zanadrzu.

Podobno tym razem główna soczewka aparatu ma charakteryzować się matrycą o rozdzielczości 48 MPix, co byłoby sporą zmianą w stosunku do poprzednich kilku modeli, w których było to 12 MPix. Jest szansa, że iPhone 14 będzie wspierał nagrywanie w 8k i autofocus w trybie szerokokątnym. Prawdopodobnie zabraknie też obiektywu teleskopowego, który na razie jest w fazie testów i zapewne zostanie zaimplementowany dopiero w przyszłym roku.

Raczej pewne jest, iż nie powróci Touch ID, a przynajmniej nie w tym roku. Może się to zmienić w 2023, ale też nie jest powiedziane, iż producent nie zaskoczy nas implementacją tej funkcjonalności już w iPhone 14. 

Jeżeli chodzi o USB-C, to dalej jest jedna wielka niewiadoma. Unia Europejska zmusza Apple do przejścia na ten format, a sama firma najwidoczniej nie ma większego problemu z implementacją tego gniazda, gdyż pojawiło się ono już w kilku ich urządzeniach. Plotkuje się, że istnieje szansa, iż port ten znajdzie się w modelach iPhone 14 Pro i Pro Max, co umożliwiłoby o wiele szybszy transfer plików i ładowanie. 

Najnowszy iPhone bez wyspy na aparat? To wątpliwe rozwiązanie | źródło: FrontPageTech.com

Sprawdź też: iPhone 14 Pro z matrycą 48 Mpix. Będzie skok jakościowy?

Wydajność, bateria i pamięć w iPhone 14 

Apple co roku zaskakuje przeciwników, oferując coraz szybsze i płynniejsze telefony, które natychmiast eliminują większość konkurencji. Pod względem wydajności iPhone 13 Pro i Pro Max określane są jako najlepsze flagowce i zapewne firma nie spocznie na laurach.

TSMC, czyli przedsiębiorstwo zajmujące się m.in. produkcją procesorów, ma właśnie przygotować nowy dla iPhone 14 – byłby to A16 Bionic, który przy optymistycznym założeniu, miałby charakteryzować się zużyciem energii mniejszym nawet o 30%.

Jeżeli firma poważnie celuje w nagrywanie 8K, to zapewne najnowsze raporty o tym, iż iPhone w 2022 roku miałyby posiadać, aż do 2 TB pamięci mogą się sprawdzić. Wszakże już nagrania 4K zajmują od groma miejsca, także takie posunięcie byłoby całkiem sensowne. Strach tylko pomyśleć o cenie takiego urządzenia. 

W przypadku pojemności baterii i mocy ładowania, to jak zwykle zapewne dowiemy się o tym na samym końcu, gdyż Apple zawsze dzieli się tymi informacjami na chwilę przed premierą telefonów. 

Gdy tylko pojawią się jakieś nowości dotyczące najnowszego sprzętu od Apple, to szybko zaktualizujemy ten artykuł. Masz jakieś oczekiwania wobec nadchodzącego modelu? Zamierzasz się przesiąść czy obecny model wystarcza Ci w zupełności? Koniecznie podziel się wrażeniami w komentarzu! 

19
1

Podziel się:

Komentarze (4)

Pożyjemy i zobaczymy. Raczej wątpię, żeby w 14tce miało powrócić, ale zdziwię się, jak Apple nie zaimplementuje ponownie touchID w 15tce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.