Otvarta

Technologia

29.09.2021 17:40

Operator komórkowy Otvarta – informacje o polskim MVNO

Telefony i tablety
13
1
0
13
1

Na polskim rynku w 2018 roku pojawił się nowy polski operator występujący pod nazwą Otvarta. Wydaje się, że rynek telefonii komórkowych jest już nasycony – polski usługodawca rzuca jednak wyzwanie gigantom. Przekonajmy się, co ma do zaoferowania!

MVNO – wyjaśnienie pojęcia

MVNO to skrót od Mobile Virtual Network Operator. Termin ten oznacza dostawcę bezprzewodowych usług komunikacyjnych, który nie posiada infrastruktury potrzebnej do dostarczania swojej usługi. Zamiast tego, korzysta z zasobów innego dostawcy. Jak to działa w praktyce? Z reguły mniejsza firma podpisuje umowę z większym graczem. W ramach kontraktu zakupiona zostaje przez MVNO usługa po cenie hurtowej. Następnie jest ona odsprzedawana pojedynczym klientom z zyskiem. Taką praktykę stosuje sieć Otvarta.

MVNO

Na jakiej sieci działa Otvarta? Okazuje się, że polski dostawca korzysta z infrastruktury firmy Polkomtel. Co ciekawe, rozwiązania typu MVNO są obecne na rynku od dłuższego czasu. Szlaki w tej materii przetarło Sense Communications, które zaczęło dynamicznie podbijać skandynawskie rynki w latach dziewięćdziesiątych. W 2014 roku na świecie działały 943 telefonie typu MVNO. Otvarta mobile to więc nie pierwsza tego typu usługa, nawet w naszym kraju. Takie firmy jak Premium czy A2 Mobile udowodniły w ostatnich latach, że sprytnie skonstruowana oferta może przyciągnąć spore zainteresowanie.

Otvarta – historia firmy

Sieć komórkowa Otvarta jest na rynku już od 2004 roku. Przez wiele lat świadczyła jednak jedynie usługi dla klientów biznesowych, a w 2018 roku rozszerzyła swoją ofertę, która teraz zaadresowana jest również do użytkowników prywatnych. Przedstawiciele firmy motywowali wejście na rynek usług prywatnych chęcią wypełnienia pewnej luki, która pojawiła się w Polsce. Niewielki wybór pośród najprostszych i najtańszych pakietów wykluczał wielu potencjalnych klientów. Nie każdy potrzebuje biznesowego pakietu z nielimitowanymi minutami i dostępem do internetu. Osoby mniej korzystające z telefonu, jak na przykład seniorzy, ponosiły nieproporcjonalnie wysokie koszty za usługę, z której korzystali stosunkowo rzadko. Otvarta zaskarbiła sobie sympatię i pozytywne opinie dzięki zniesieniu tej bariery przy pomocy przystępnych pakietów.

Otvarta
Źródło: telepolis.pl

Jakie usługi oferuje łódzki operator?

Otvarta sieć komórkowa jest obecnie głównie zaadresowana do klientów prywatnych, którzy nie będą wyjeżdżać za granicę. Skąd taki wniosek? Większość pakietów, z jakich składa się oferta Otvarta, nie przewiduje dostępu do internetu poza krajem. Niektórzy w branży określają tę firmę żartobliwie mianem „patriotycznej telefonii komórkowej”. Na jej korzyść przemawiają jednak bardzo atrakcyjne ceny. Najtańsze umowy zaczynają się już od 7,99 zł za miesiąc, a pakiet umożliwiający nielimitowane połączenia i SMS-y w Polsce kosztuje 17,99 zł. W ramach tej drugiej oferty otrzymujemy również 11 GB internetu do wykorzystania na terenie RP.

Sieć Otvarta zbiera bardzo dobre opinie, ponieważ swoimi konkurencyjnymi cenami może nieco zamieszać na rynku zmonopolizowanym przez dużych graczy. Jak pokazują statystyki opublikowane w raporcie UKE, w 2018 roku sieć Otvarta zajęła siódme miejsce w ilości przenoszonych numerów. Eksperci uważają, iż wynika to przede wszystkim z dobrej znajomości branżowych i rynkowych realiów. Dobrze skalkulowana i atrakcyjna oferta jest tego najlepszym dowodem.

usługi otvarty
Źródło: telix.pl

Oprócz tego, w 2019 roku telefonia komórkowa doczekała się pierwszych pięćdziesięciu stacjonarnych punktów sprzedaży, rok później ta liczba się podwoiła. Zasięg Otvarta będzie się więc tylko powiększał, a dynamika marki zwiastuje przed nią świetlaną przyszłość. Pojawia się więc pytanie, jaki jest dla tej firmy przysłowiowy sufit? Znawcy rynku sądzą, że polska marka wciąż może przyciągnąć wielu nowych użytkowników. Problemem jest tutaj jednak zaufanie – uznane zagraniczne marki korzystają z własnej infrastruktury, za to sieć Otvarta bazuje na zewnętrznym dostawcy. Ponadto, trudno nie dostrzec pewnej luki w pakietach proponowanych przez tę firmę. Opinie o internecie Otvarta są w dużej mierze pozytywne – jednak co z tymi, którzy muszą używać go nie tylko w Polsce, ale i na terenie całej Unii Europejskiej? W wypadku osób spędzających sporo czasu za granicą może to być przeszkoda, która ostatecznie odrzuci ich od oferty polskiej marki.

Można na tę sytuację spojrzeć również z drugiej strony. Obecnie duże telefonie komórkowe oferują szalenie rozbudowane pakiety, w skład których wchodzi mnóstwo usług i korzyści. Kuszeni jesteśmy choćby abonamentem Netflixa, czy dodatkami w formie telewizji i internetu domowego. Klienci nie zawsze potrzebują jednak tak szerokiego pakietu. Tę niszę planuje wypełnić właśnie Otvarta ze swoimi minimalistycznymi, ale tanimi abonamentami.

Czy Otvarta oferuje dostęp do 5G?

W maju 2020 roku Otvarta uruchomiła dostęp do sieci w technologii 5G. Ta infrastruktura jest wciąż w trakcie rozwoju, i już niedługo ma objąć około połowy terytorium Polski. Na razie 5G jest więc zaadresowane przede wszystkim do mieszkańców wybranych miast, które do tej pory zostały objęte zasięgiem sieci piątej generacji.

Otvarta 5g
Źródło: whatsnext.pl

Zobacz: Sytuacja sieci 5G w Polsce – jak obecnie wygląda zasięg i oferta operatorów?

Zasięg – jakich nadajników używa Otvarta?

Wielu zastanawia się, jaka sieć zasila usługi Otvarta. Jak już zostało wspomniane wyżej, polska telefonia oparta jest na infrastrukturze zapewnianej przez Polkomtel. Ta nazwa może brzmieć znajomo – spółka Zygmunta Solorza-Żaka jest w końcu właścicielem innej sieci komórkowej, czyli Plusa.

Zasięg sieci
Źródło: komorkomat.pl

Otvarta to z pewnością bardzo ciekawa, konkurencyjna propozycja. Szczególnie cieszy to, że na pozornie nasyconym rynku polskim przedsiębiorcom udaje się wywalczyć jeszcze miejsce dla siebie. Tego typu przedsięwzięcia odnosiły w poprzednich latach sukcesy, ale znane są także historie firm, które po paru latach upadały i znikały bez śladu. Niech za przestrogę dla Otvarta służy przypadek Vectone Mobile Polska, który niedługo po rozpoczęciu działalności musiał wycofać się z rynku. Pojawia się również inne pytanie – jak długo Otvarta będzie mogła się spokojnie rozwijać, zanim do jej drzwi nie zapukają więksi gracze z propozycją wykupu?

Źródło obrazka głównego: tabletowo.pl

13
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *