5G obraz głowny

Technologia

27.06.2021 16:58

Sytuacja sieci 5G w Polsce – jak obecnie wygląda zasięg i oferta operatorów?

Telefony i tablety
6
2
1
6
2

Od pierwszych pozalaboratoryjnych testów sieci 5G w Polsce, miną niedługo 3 lata. Jak wielkiej zmianie uległ stan struktury telekomunikacyjnej w naszym kraju? Czy Polacy mogą się już cieszyć dostępem do technologii nowej generacji? 

Dlaczego 5G w Polsce nie wykorzystuje jeszcze 100% potencjału?

W Polsce już wszyscy czterej najwięksi operatorzy uruchomili nowy system łączności – czyli piąty typ sieci komórkowych. Jednak potrzebują czasu, by móc w pełni zagospodarować potencjał – technologia 5G w naszym kraju opiera się głównie na wykorzystaniu niższego pasma 4G. Dzieje się tak w związku z brakiem wdrożenia zaawansowanej infrastruktury telekomunikacyjnej. W Internecie możesz znaleźć interaktywne mapy prezentujące zasięg 5G każdego z operatorów i położenie ich stacji bazowych. 

5G w Polsce

Sieć 5G pozwala na zwiększenie szybkości przesyłania danych nawet o 40 razy w porównaniu do 4G czy LTE, a przy tym charakteryzuje się większą pojemnością – umożliwia podłączenie większej ilości urządzeń. Kolejną kwestią wartą uwagi są mniejsze opóźnienia – w przypadku 5G zwłoka pomiędzy wysłaniem danych a odebraniem sygnału wynosi tylko jedną milisekundę, gdzie w sieciach starszej generacji to aż 50 milisekund. W asortymencie operatorów, jak również sklepów RTV i AGD możesz znaleźć już liczne smartfony obsługujące najnowsze rozwiązania technologiczne. 

Polscy operatorzy oferujący zasięg 5G 

Polska jest w tyle wśród dużych krajów Unii Europejskiej. Krajowi operatorzy – Orange, Play, Plus i T-mobile nie czekali na rozstrzygnięcie przez Urząd Komunikacji Elektronicznej przetargu na częstotliwości z wyższego zakresu i uruchomili sieć 5G we własnym zakresie. Usługi te, na razie są dostarczane na innych pasmach, jednak systematycznie rozbudowywane są zasięgi sieci nowszej generacji. 

Oferta 5G dostępna jest również w submarkach obsługiwanych przez powyższych operatorów, takich jak Plush czy Heyah. Jeśli chcesz skorzystać z piątej generacji sieci w Orange, masz do wyboru trzy modele planów – jeden abonamentowy na dwa lata, jeden w ofercie na kartę i jeden w propozycji marki Orange Flex. Większą ilością opcji z dostępem do sieci 5G może pochwalić się Play – trzy opcje w systemie głosowym, trzy na internet mobilny, a także w ofercie na kartę. 

Z kolei Plus dysponuje trzema wariantami w ofercie komórkowej i dwoma na abonament internetowy – w obu przypadkach dodając Tidal bez limitu przez cały okres trwania umowy. T-mobile również przygotował programy głosowe z dostępem do 5G – zarówno na fakturę, jak i w systemie prepaid. Ceny świadczeń we wszystkich sieciach są na podobnym poziomie, dlatego firmy prześcigają się w opcjach dodatkowych i starają się zapewniać dostęp do najwyższej klasy sprzętu w celu utrzymania istniejących i pozyskania nowych klientów. 

Wprowadzenie sieci 5G pozwoli operatorom komórkowym efektywniej wykorzystywać częstotliwości – dzięki temu zmniejszą się wydatki na budowę i utrzymanie infrastruktury, lecz przede wszystkim będą mogli oferować klientom usługi o bardziej satysfakcjonujących parametrach. Co ciekawe, wiele przedsiębiorstw zastanawia się nad wdrożeniem własnych prywatnych sieci 4G i 5G przeznaczonych do działań produkcyjnych. Taka sieć działałaby na obszarze kilkuset tysięcy metrów kwadratowych.

Sieć 5G – gdzie jest dostępna?

Jeśli zastanawiasz się, gdzie w Polsce jest 5G – bardzo dobrze trafiłeś. Obecnie klienci sieci Plus, mogą cieszyć się dostępem do najnowszej technologii w ponad 160 miejscowościach we wszystkich szesnastu województwach. Reszta operatorów nie pozostaje w tyle. T-mobile umożliwia już korzystanie z sieci piątej generacji m.in. w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Krakowie, Trójmieście i Toruniu. 

5G w Polsce Plus
Mapa zasięgu 5G (czerwony kolor) w Plusie / Źródło: plus.pl

Jak już wspomniano, pozostałe miejscowości sprawdzisz na interaktywnych mapach dostępnych na firmowych stronach dostawców. Co z największym operatorem w naszym kraju? Orange, jeśli chodzi o większe miasta, świadczy swoje usługi 5G w Warszawie, Łodzi, Katowicach, Trójmieście czy Krakowie. Play też wdrożyło najnowszą technologię sieci, m.in. w Trójmieście, Warszawie, Katowicach, Krakowie oraz Toruniu. 5G w Polsce się rozszerza – prowadzone są intensywne testy oraz prace mające na celu poprawę jakości oferowanych usług.

Sieć 5G w Polsce – plany na przyszłość

Jak wyglądają plany rozbudowy sieci 5G w Polsce? Kiedy możemy spodziewać się wykorzystania pełnego potencjału? Jak było wspomniane wcześniej, operatorzy rozpoczęli działania na własną rękę, nie czekając na wyniki aukcji i wykorzystując możliwości istniejących technologii. Pełna dostępność świadczeń jest już w zasięgu ręki. Jednak wprowadzenie nowatorskiego rozwiązania wymaga czasu – urządzenia z niskim czasem reakcji, tudzież rozpowszechnienie zastosowań łączności automatycznej z wykorzystaniem potencjału pojawią się w kolejnych latach.

Koncepcja współpracy z globalnymi gigantami oparta jest na idei Open Radio Access Network – czyli otwartej sieci dostępu radiowego. Ma to na celu uwolnienie interfejsów urządzeń wchodzących w skład sieci radiowej – dzięki temu oprogramowanie będzie niezależne, a korzystanie ze sprzętu różnych dostawców stanie się realne. Pozwoli to na uniknięcie monopolu kilku firm na całym świecie. Następnie, wraz ze zwiększaniem zasięgu i wdrożeniem następnych rozwiązań, 5G zostanie przekształcone w pełni autonomiczną sieć opartą na jednolitym standardzie.

Sprawdź: Wi-Fi – co to jest? Jak działa sieć Wi-Fi? Wszystko, co musisz wiedzieć!

Eksperci nadal opracowują standardy techniczne sieci oraz urządzeń pracujących w paśmie 5G. Oczekuje się, że zasięg anten 5G będzie podobny do tych osiąganych w innych technologiach opierających się na podobnych poziomach mocy do przesyłu sygnału. Jednym z założeń jest istotny wzrost wydajności energetycznej sieci – zakres może ulec powiększeniu, jednak wiele będzie zależeć od konfiguracji sieci, a także od projektu danej instalacji. Według planów polskiego rządu 5G ma działać na pasmach o częstotliwościach 26 GHz, 3,6 GHz oraz 700 MHz.

Czy maszty 5G to realne zagrożenie dla zdrowia?

Nie pierwszy raz nowe technologie wywołują kontrowersje wśród obywateli. Jednak zgodnie z przeprowadzonymi badaniami udowodniono, że maszty 5G wytwarzają mniejsze poziomy pola elektromagnetycznego niż sieci czwartej generacji. W tym celu Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar, wystąpił w imieniu mieszkańców Polski do Ministra Zdrowia, który zapewnił, że wyniki kontroli, nie wykazały przekroczenia dopuszczalnych norm częstotliwości mikrofalowych, w tym sieci 5G. Eksperci zapewniają, że nie mają też nic wspólnego z wybuchem pandemii koronawirusa. 

Minister Klimatu i Środowiska zapewnia, że sprawa ta pozostaje pod pełną kontrolą rządu, ale także specjalistów z Unii Europejskiej, Światowej Organizacji Zdrowia i Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem. Zgodnie z raportem z 2011 r., ryzyko wystąpienia choroby, w tym nowotworów, jest mniejsze niż w przypadku picia gorącej kawy, czy pracy na nocną zmianę. Dlatego można śmiało stwierdzić, że nadajniki 5G w Polsce nie zagrażają zdrowiu i życiu obywateli. 

Wszystkie urządzenia pracujące w trybie 5G zostaną przebadane tak, aby spełniały wyznaczone pułapy promieniowania radiowego dopuszczonego przez różne organizacje na całym świecie. Limity obejmują szeroki zakres, żeby chronić zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Warto też wspomnieć, że nadal przeprowadzane są liczne badania fal milimetrowych, które skupiają się na opracowaniu wytycznych dotyczących ekspozycji na częstotliwości poniżej i powyżej 6 GHz.

Jak widzisz, mimo niepokojących doniesień, wprowadzenie technologii piątej generacji nie powinno budzić obaw. Eksperci czuwają nad bezpieczeństwem użytkowników, a wykorzystanie pełnego potencjału zapewnia wydajniejszą komunikację i poprawia działanie wielu urządzeń tak bardzo potrzebnych w codziennym życiu. Jednak usługodawcy muszą przygotować się na przesyłanie niezmiernie dużej ilości informacji – dotychczasowe technologie, takie jak LTE czy 4G, nie dają takich możliwości rozwoju jak sieć 5G. 

6
2

Podziel się:

Komentarze (1)

BADANIE NIE POTWIERDZIŁY PRZEKROCZENIA NORM szkoda autor nie napisał że normy zostały podniesione 100 krotne, wiec jak to może być bezpieczne. To jakby można z dnia na dzień dodawać 100 x więcej E do żywności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *