zasięg sieci komórkowych w polsce

Poradniki

29.01.2023 23:05

Zasięg sieci komórkowych w Polsce – jak sprawdzić?

Android i iOS Telefony i tablety
7
4
14
7
4

Nie wiesz, który operator posiada najlepszy zasięg sieci komórkowych w Polsce? Nie wiesz, jak to sprawdzić? Dzięki nam dowiesz się, kto posiada największy zasięg w 2022 roku i jak się o tym przekonać!

Wybierając odpowiednią dla nas sieć komórkową zwracamy uwagę na wiele różnych rzeczy, lecz niewątpliwie jedną z najważniejszych jest zasięg. Nikt przecież nie lubi momentu, gdy oglądając serial, słuchając muzyki, czy rozmawiając z kimś nagle urywa nam się sygnał. To właśnie dlatego dzisiaj sprawdzimy, która polska telefonia posiada najlepszy zasięg sieci, a także jak sprawdzić zasięg sieci komórkowych.

Zasięg sieci komórkowych – jak sprawdzić?

Każdy z największych polskich operatorów przedstawia zasięg swojej sieci na swoich własnych stronach internetowych. To właśnie dlatego przeanalizujemy dzisiaj, jak wygląda zasięg najpopularniejszych polskich telefonii komórkowych – kolejno Orange, Plus, T-Mobile oraz Play. Każda z nich próbuje przekonać konsumentów do korzystania z usług wieloma zagrywkami, a jedną z nich jest oczywiście zasięg, który dla operatora jest kluczowym aspektem. Jeżeli nie będziemy zadowoleni z tej funkcjonalności, prawdopodobnie szybko będziemy rozglądać się za opcją zmiany telefonii.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

W pierwszej kolejności zajmiemy się analizowaniem map dostarczanych przez wspomnianych wyżej operatorów. Pokazują one mniej więcej zasięg sieci komórkowych w Polsce, lecz przy każdej z nich znajduje się informacja, że mapy należy brać tylko i wyłącznie jako informację, a nie pewnik.

Mapa zasięgu Orange

Zasięg sieci Orange jesteśmy w stanie sprawdzić pod adresem www.orange.pl/view/mapazasiegu. Możemy wybierać pomiędzy zasięgiem sieci 2g, 3G, 4G oraz 5G, jak również sprawdzić obszary, na których dostępne są usługi Orange Światłowód oraz Internet Domowy. Na mapie widać jak na dłoni, że zasięg 4G pokrywa znaczną większość Polski. Największe problemy z zasięgiem występują w pobliżu granicy polsko-rosyjskiej, a także w Bieszczadach. Co jednak najciekawsze, mapa pokazuje również zasięg sieci… na morzu! Dla niektórych osób może to być naprawdę przydatna informacja i warto pochwalić sieć za to, że zdecydowała się umieścić tę informację na mapie.

mapa zasięgu orange

Mapa zasięgu Plus

Mapa zasięgu Plus jest obecnie dostępna na stronie www.plus.pl/mapa-zasiegu. W momencie pisania tego artykułu jednak nastąpiła przerwa techniczna i nie jesteśmy w stanie pokazać realnej mapy zasięgu.

Mapa zasięgu T-Mobile

Mapa zasięgu T-Mobile jest do znalezienia pod adresem www.t-mobile.pl/c/mapa-zasiegu. Patrząc tylko i wyłącznie na dostępność najpopularniejszej obecnie technologii 4G możemy zauważyć, że występują pewne martwe strefy, szczególnie na wschodnich krańcach Polski. W przypadku T-Mobile możemy również zobaczyć zasięg przy wybrzeżu i jest on według mapy telefonii większy niż w przypadku Orange.

Sprawdź też: Wi-Fi Calling – co to jest i jak włączyć? Poradnik

Mapa zasięgu Play

Mapa zasięgu Play dostępna jest pod adresem www.play.pl/nowy/pomoc/zasieg/mapa-zasiegu. W tym przypadku możemy sprawdzić zasięg sieci 4G, 4G Ultra, 5G oraz poziomu 5G Ready, a także sprawdzić zasięg w przypadku rozmów i wysyłania SMS-ów czy MMS-ów. Widzimy tutaj trochę więcej szarych stref, szczególnie na północnym wschodzie Polski.

Która sieć ma największy zasięg 2022?

Skoro zapoznaliśmy się z mapkami, wysnucie odpowiedzi na pytanie, które sieci komórkowe mają w Polsce najlepszy zasięg powinna być łatwa, prawda? Okazuje się, że nic z tych rzeczy – rzeczywistość często wygląda zupełnie inaczej. Jeżeli chodzi o jakikolwiek ranking sieci komórkowych zasięg jest kwestią, którą najtrudniej jest zmierzyć. Możemy badać konkretne części naszego kraju, lecz ustalenie, która sieć posiada najlepszy zasięg w skali ogólnopolskiej, jest niemożliwe. 

Lepiej natomiast jest badać chociażby średnią prędkość Internetu. W tej kategorii na pierwszym miejscu plasuje się Play ze średnią prędkością pobierania danych na poziomie 43,6 Mb/s. Następnie w klasyfikacji plasuje się Orange (43,4 Mb/s) i T-Mobile (43,2 Mb/s), a stawkę zamyka Plus (41,4 Mb/s).

Sprawdź też: Brak dostępu do internetu. Co robić, gdy internet nie działa jak należy?

Jaka sieć ma najwięcej nadajników?

Kolejnym ważnym aspektem, który ogólnie wpływa na jakość zasięgu, jest liczba nadajników. W tej kwestii góruje Orange z liczbą 11 944 lokalizacji, lecz z dorobkiem 11 922 nadajników tuż za nim znajduje się T-Mobile. Play posiada ich 9 705, lecz ich roczny przyrost wynosi aż 10 procent. Najmniej nadajników ma zaś Plus – dokładnie 7 999.

7
4

Podziel się:

Komentarze (14)

Orange tylko przy biurowcach na dworzu mają zajebisty zasięg. W mieszkaniach i w galeriach to dramat. 1-2 kreski . Internet 1-6 mbps. I to fakt. Piszą że zawsze coś u nich tam się dzieje, przeciążenie i t.d. Serio , 3 lata naprawa!? Play u żony zawsze lepiej łapie zasięg. Ale warunki Droszcze .

Tmobile to dramat, potwierdzam to samo ck napisał „ja” 9.07, chciałem zwiać do konkurencji ale widzę że nie jest lepiej. Play tradycyjnie z tego co czytam w pierwszych dwóch latach rozpieszcza a potem …., dramat w tym naszym kraju

Plus i Play z testowanych najgorsze, przy czym ucieczka do Plusa z Play przez rok było ok, potem Plus w centrum Warszawy działa słabo, zwłaszcza wewnątrz budynków jest fatalnie. Reklamacje olewają tekstami „u nich (w systemie diagnostyki) jest ok”. Orange jest drogi ale jak narazie na zadupiach jest jakiś zasięg.

Nigdy więcej T-Mobile. Od kilku m-cy wieczny problem z zasięgiem. Rozmowy czasem niemożliwe do zrealizowania a internet działa zrywami. Lokalizacja nieważna- duże miasta czy odległe wioski. Wrzuciłem do telefonu drugi SIM od Playa i działa wszędzie i do tego stabilnie. Zgłaszanie problemów na epoka bez sensu – zgłaszam że internet lipa, a oni że mam sobie włączyć volte lub vowifi. Super. Omijajcie różowych szerokim łukiem.

Od 5 lat mam PLAY i jakość internetu w ostanich 2 latach to dramat. W Warszawie w wielu miejscach internet nie działa lub prędkość jest minimalna. Wcześniej nie było problemu. Teraz chcę uciec z PLAY bo nie da rady pracować – czekam aż mi umowa się skończy, jeszcze pół roku! A co sądzicie o Orange? Chce się tam przenieść.

Unikajcie Plus, jak ognia. W umowie nie ma dolnego limitu i nie można zerwać umowy za transfer 500kbit/s. Tłumaczą możliwościami technicznymi – ja twierdzę, że ich brakiem!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *