jak udostępniać internet z telefonu

Poradniki

30.05.2021 21:12

Hotspot, tethering – sprawdź, jak udostępniać internet z telefonu. Wyjaśniamy, jak ze smartfona zrobić router

Android i iOS Zrób to sam
6
0
1
6
0

Jeśli zastanawiasz się, jak udostępnić internet z telefonu, a praca nagli, to trafiłeś w dobre miejsce. Bez sieci obecnie ciężko wykonywać swoją pracę, a w sytuacjach awaryjnych właśnie połączenie internetowe z komórki może być ostatnią deską ratunku.

Metody udostępniania internetu z telefonu, Tethering — co to jest?

Istnieje kilka możliwości udostępnienia internetu za pomocą smartfona, zarówno tego z Androidem, jak i z systemem iOS. Aby korzystać z sieci na innym urządzeniu, wystarczy odpowiednio skonfigurować ustawienia udostępniania, a następnie dokonać odpowiedniej konfiguracji w sprzęcie docelowym. Działanie takie nazywane jest Tetheringiem i polega na wykorzystaniu telefonu jako punktu dostępowego dla komputera lub innego narzędzia.

jak udostępniać internet z telefonu - dzielenie się netem
Ciężko dziś wyobrazić sobie życie bez internetu, zatem dobrze, że telefony potrafią się nim „dzielić” z innymi urządzeniami

Wykorzystanie smartfona jako modemu i routera może być bardzo pomocne, gdy nie masz dostępu do sieci z innego źródła. Jest wygodne zarówno w podróży, jak i w sytuacjach awaryjnych, gdy dostęp do zasobów online jest niezbędny do wykonania swojej pracy.

Sama konfiguracja sprowadza się do wykonania kilku kroków w ustawieniach urządzeń, z którymi poradzi sobie każdy, nawet jeśli rzadko korzysta ze smartfona. Działanie jest podobne w każdym systemie operacyjnym, więc nieważne, czy to Android, czy iOS.

Co to jest hotspot?

Najczęściej wykorzystywaną formą udostępniania internetu jest nawiązanie połączenia z urządzeniami korzystającymi z technologii Wi-Fi. Jest to szybkie i bezpieczne rozwiązanie. Telefon udostępniający to tzw. Hotspot, który staje się w ten sposób punktem dostępowym sprzętów posiadających odpowiednie dane do logowania w tym miejscu.

Hotspoty komercyjnie są wykorzystywane w bardzo wielu biznesach. Z darmowego dostępu do Wi-Fi można skorzystać w kawiarniach, centrach handlowych, bankach etc. Ich działanie jest bardzo podobne jak w przypadku twojego smartfona.

jak udostępniać internet z telefonu - komunikacja publiczna, autobus
Hotspoty z dostępem do internetu znajdziemy już nawet w komunikacji publicznej

Modem z routerem podłączony do sieci udostępnia internet każdemu urządzeniu, które zaloguje się do niego. Czasem  połączenia te mogą być niezabezpieczone, bo pozwalają wszystkim na dostęp, innym razem będą wymagały, by łącząc się poprawnie, został podany klucz zabezpieczeń sieciowych, który pozwoli na korzystanie z netu.

Publiczne punkty dostępowe ze względu na możliwość podsłuchu pakietów przez innych użytkowników hotspotu, mogą być niebezpieczne dla danych, które nie powinny wpaść w niepowołane ręce, dlatego lepiej korzystając z takiej sieci nie logować się na konta bankowe itp.

Sprawdź też: Jak sprawdzić szybkość Internetu – sprawdzanie prędkości łącza krok po kroku

Udostępnianie internetu ze smartfona — krok po kroku

Poniżej otrzymasz szczegółowe instrukcje, które pozwolą Ci korzystać z internetu udostępnionego na twoje urządzenie za pomocą telefonu. W zależności od posiadanego telefonu i zainstalowanego na nim systemu operacyjnego procedury mogą się nieznacznie różnić, jednak zasada działania w każdym z nich jest dokładnie taka sama.

jak udostępniać internet z telefonu - iphone
Jak zamienić telefon w router? Podpowiadamy

Jak udostępnić internet w smartfonie z Androidem

Jeśli posiadasz smartfon, w którym zainstalowano system Android, to pierwszym krokiem, jaki wykonasz konfigurując hotspot, jest sprawdzenie, czy jest włączona komórkowa transmisja danych, oznacza to, że twój telefon łączy się z internetem poprzez sieć komórkową. Żeby to sprawdzić, należy wejść w ustawienia, następnie wybrać opcję Sieć i Internet, potem Sieć komórkowa i sprawdzić, czy są włączone  dane komórkowe (ang. cellular data).

Gdy transmisja danych jest włączona, należy cofnąć się do opcji Sieć i Internet, by potem wybrać Hotspot i Tethering. Tutaj z menu należy wybrać, który ze sposobów połączenia z internetem będzie najlepszy w twoim wypadku.

Jeżeli masz zamiar udostępnić internet przez Wi-Fi, wybierasz opcję Skonfiguruj HOTSPOT Wi-Fi, nadajesz nazwę punktowi dostępu, hasło celem zabezpieczenia, a także wybierasz pasmo, na którym będzie nadawało twoje urządzenie. Pamiętaj, żeby zapisać dane, później cofnij się do poprzedniego menu i uruchom funkcję przenośny hotspot Wi-Fi.

Ostatnim krokiem jest wybór sieci w komputerze lub innym urządzeniu i podanie hasła, które nadałeś przy konfiguracji. W tym momencie sprzęt połączy się z netem, a ty możesz korzystać z niego w ramach komórkowej transmisji danych.

Udostępnianie internetu z poziomu urządzenia z systemem Android jest naprawdę proste. Cała operacja zajmuje mniej niż pięć minut. Raz wykonana konfiguracja może działać cały czas, o ile pozwala na to pakiet na transmisję danych.

jak udostępniać internet z telefonu - laptop
W przypadku braku innej sieci Wi-Fi, dzięki internetowi udostępnionemu z komórki możemy np. pracować na laptopie

Jak udostępnić internet w smartfonie z iOS?

Udostępnianie internetu w smartfonie, na którym zainstalowany jest system iOS, nie różni się znacznie od tego, co można znaleźć w innych os. Urządzenia pochodzące od Apple pozwalają na 3 rodzaje połączenia tj. poprzez Wi-Fi, Bluetooth i kabel. Konfiguracja punktu dostępowego jest bardzo prosta i wymaga wykonania zaledwie kilku kroków.

Żeby z telefonu zrobić router USB, trzeba na urządzeniu, które będzie korzystać z Internetu zainstalować aplikację iTunes. Następnie podłączyć kablem oba urządzenia, na ekranie komputera może pojawić się zapytanie: „Czy zaufać temu urządzeniu?”, należy wybrać twierdzącą odpowiedź, później w sprzęcie, który będzie udostępniał sieć, trzeba wejść w ustawienia, wybrać z menu opcję sieć komórkowa, a następnie hotspot osobisty. W tym menu należy wybrać opcję Dopuszczaj innych. W tym momencie tethering USB powinien już działać.

Kolejną możliwością, która pozwoli na zrobienie z iPhone hotspota, jest udostępnienie sieci przez Bluetooth. Połączenie w ten sposób wymaga włączenia modułu w swoim urządzeniu, sparowania ze sobą obu sprzętów. Następnie można wejść w ustawienia hotspot na smartfonie, aby uruchomić odpowiednią opcję dopuszczania innych urządzeń.

Ostatnią możliwością, która pozwala na korzystanie z sieci przez inne sprzęty, jest konfiguracja hotspota Wi-Fi. Skorzystanie z tej opcji jest wykonalne, podobnie jak w poprzednich przypadkach, przez przejście do ustawień hotspota, gdzie należy nadać hasło dostępu. Dzięki niemu drugie urządzenie będzie mogło połączyć się z telefonem. Oczywiście każda jednostka, która będzie chciała w ten sposób korzystać z internetu, musi obsługiwać Wi-Fi. W ten sposób może być podłączone więcej niż jedno urządzenie jednocześnie, a prędkość transmisji będzie dzielona między poszczególne urządzenia.

jak udostępniać internet z telefonu - free wifi, hotspot
Pamiętajmy, żeby nie łączyć się z otwartymi hotspotami, jeśli nie jest to konieczne

Jak udostępnić internet z telefonu na komputer?

Współczesne laptopy w większości wypadków mają możliwość połączenia w każdy wskazany sposób. Większe problemy mogą się pojawić w przypadku komputerów stacjonarnych, które nie zawsze będą posiadały kartę sieciową z obsługą Wi-Fi, a także nie zawsze będą łączyły się za pomocą Bluetooth. W takim wypadku jedyną szansą na korzystanie z internetu udostępnianego przez smartfon będzie połączenie przez USB. Połączenie takie należy wykonać zgodnie z krokami, które były wskazane w części dotyczącej konfiguracji hotspota w telefonie.

W przypadku laptopów jest to znacznie prostsze, gdyż posiadają one technologie niezbędne do wykonania każdego rodzaju połączenia. Tutaj wybór zależy od indywidualnych preferencji, a także możliwości osiągnięcia maksymalnej prędkości transferu danych. Najbardziej stabilnym i najszybszym rodzajem transmisji danych jest ta, która odbywa się po kablu. W tym przypadku nie występują tutaj straty prędkości związane ze zdalnym połączeniem i zakłóceniami wywołanymi innymi urządzeniami i barierami architektonicznymi.

Podłączenie telefonu kablem do komputera wiąże się z ograniczeniem mobilności, dlatego łącze Wi-Fi i Bluetooth mogą być wygodniejsze, w momencie, gdy, trzeba odejść od komputera i wykonać telefon, bez konieczności wyłączenia internetu w komputerze.

jak udostępniać internet z telefonu - smartfon i inne urządzenia
Każde urządzenie obsługujące Wi-Fi może „otrzymać” internet z naszego smartfona

Jak udostępnić internet z telefonu na telewizor?

Nowoczesne telewizory i tak zwane smart TV pozwalają na korzystanie z zaawansowanych opcji, które w większości wypadków wymagają połączenia z internetem. Żeby móc oglądać Netflix, YouTube lub korzystać z przeglądarki, niezbędny jest dostęp do sieci. Większość telewizorów na rynku obsługuje łączność bezprzewodową, więc nie ma problemu z korzystaniem z Wi-Fi. Wystarczy w smartfonie udostępnić hotspot, a w telewizorze wybrać odpowiedni punkt dostępowy i podać hasło. Jeżeli klucz zabezpieczeń podano poprawnie, to telewizor powinien nawiązać połączenie.

W różnych telewizorach sposób włączenia transmisji może wyglądać inaczej, niemniej zasada działania jest taka sama. Warto jednak zwrócić uwagę, że udostępnianie Internetu z telefonu na Smart TV nie jest rozwiązaniem optymalnym, ponieważ zużywa bardzo dużą ilość danych, co może wiązać się z dużymi kosztami.

Udostępnienie internetu przez telefon i korzystanie z niego jak z hotspotu może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają duże pakiety danych, a także, gdy sytuacja awaryjna wymaga takiego działania. Sam proces połączenia nie jest trudny, dlatego każdy może sobie z nim poradzić, wykonując zaledwie kilka kroków.

Sprawdź też: Funkcja BitLocker w Windows 10 – najlepszy sposób na szyfrowanie dysku komputera

Access pointy, routery i switche – urządzenia sieciowe w jednym miejscu

6
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *