1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak sprawdzić szybkość Internetu – sprawdzanie prędkości łącza krok po kroku

Poradniki

29.05.2021 22:27

Jak sprawdzić szybkość Internetu – sprawdzanie prędkości łącza krok po kroku

Online Zrób to sam
5
0
0
5
0

Zastanawiasz się, czy Twój Internet daje tyle, ile powinien? Pracujesz zdalnie i potrzebujesz najlepszego transferu? A może lubisz grać online i nie chcesz mieć opóźnień? Sprawdź, dlaczego warto sprawdzić prędkość łącza internetowego i jak to zrobić.

Prędkość łącza internetowego – co to dokładnie jest i po co warto sprawdzić szybkość Internetu?

Prędkość łącza internetowego to szybkość transmisji danych wykorzystywanych w połączeniu sieciowym do ich odbierania i wysyłania. Na prędkość Internetu wpływa wiele czynników, zależnych i niezależnych od użytkownika. Łącze, do którego przypisanych jest wiele urządzeń końcowych, pracujących jednocześnie, będzie słabsze niż takie, z którego korzysta tylko jedna osoba.

Często wpływ na osłabienie prędkości transferu danych mają czynniki atmosferyczne lub urządzenia modyfikujące łącze – np. routery. Prędkość transferu jest zależna od interfejsu sieciowego. Istnieją sieci radiowe i przewodowe. Sieci przewodowe zapewniają większą niezawodność transmisji danych, chociażby ze względu na to, że nie ma możliwości występowania zakłóceń, które są częstym zjawiskiem, jeżeli obok siebie działają różne sieci Wi-Fi.

Jak sprawdzić szybkość Internetu - zasięg lte
Prędkość łącza w ramach sieci LTE może zmieniać się w zależności od zasięgu i miejsca, w którym się znajdujemy

Dobrze będzie, jeżeli przy wyborze operatora internetowego sprawdzisz, czy prędkość łącza odpowiada faktycznym zapewnieniom, za które płacisz w swoim abonamencie. Speed testy przydają się też, jeśli planujesz oglądać telewizję, nie tylko internetową, ale często też cyfrową – operatorzy telewizji cyfrowych często wykorzystują łącze internetowe do strumieniowania danych.

Jeżeli jesteś graczem, speed test to pozycja obowiązkowa w przygotowaniach do rozpoczęcia rozgrywek online. Dzięki niemu dowiesz się, czy Twoja gra będzie płynna i czy nie grożą Ci lagi. Testy transferu są istotne, jeżeli pracujesz zdalnie – dzięki nim będziesz wiedział, czy faktycznie możesz wykonywać obowiązki zawodowe z domu, takie jak prowadzenie konwersacji online i wykonywanie rozmów wideo.

Speed test, czyli jak sprawdzić prędkość łącza internetowego?

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się, jakie możliwości oferuje Twój Internet na dowolnym urządzeniu, możesz skorzystać z darmowych speed testów. Testy takie pozwalają na sprawdzenie parametrów prędkości transferu przy pobieraniu i wysyłaniu danych. Możesz z ich pomocą sprawdzić także współczynnik ping, czyli responsywność łącza.

Parametr ping w teście transferu jest istotnym wskaźnikiem, który pozwala odczytać, z jaką prędkością dane docierają do danego serwera i wracają do naszego urządzenia. Jest to istotne szczególnie dla osób, które wykorzystują łącze internetowe do gier i oglądania filmów. Im wyższy wynik, tym lepiej – mniej pakietów danych jest gubionych, a tym samym zmniejsza się możliwość wystąpienia opóźnień, czyli tzw. lagów.

Jak sprawdzić szybkość Internetu - download i upload
Download, czyli prędkość pobierania, jest dla wielu najważniejszym parametrem szybkości łącza – warto jednak również zwracać uwagę na wysyłanie, czyli upload

Należy pamiętać, że na blokowanie transmisji danych mają wpływ zapory sieciowe i filtry w urządzeniach sieciowych. Blokady takie mają zapewnić użytkownikom większe bezpieczeństwo, pozwalając na korzystanie z wybranych portów internetowych, przez co domyślnie haker, który próbowałby włamać się na Twoje urządzenie przez nieznany port, zostanie zablokowany.

Aby sprawdzić jakość Internetu, możesz skorzystać z darmowych speed testów, które w dużej mierze są dostępne na wybranych stronach internetowych. Nie musisz w tym celu instalować żadnych aplikacji, ani zakładać kont na portalach. Speed test jest ogólnodostępny, a jedyne, co musisz zrobić, to wybrać odpowiedni dla siebie rodzaj testu, który pozwoli na sprawdzenie wybranych parametrów.

Sprawdź też: Adres IP – co to jest i jak sprawdzić IP komputera, routera i telefonu?

Test łącza – który wybrać? Gdzie sprawdzić szybkość Internetu?

Wielu operatorów Internetu oferuje swoje testy. Możesz sprawdzić jakość swojego połączenia korzystając ze speed testów m.in. od Orange, UPC, Vectry. Mnóstwo stron internetowych, których tematyka dotyczy świata komputerowego, oferuje skorzystanie z darmowego testu. Wybór speed testu nie powinien sprawić Ci problemu – każdy z nich sprawdza te same parametry. Dobrym ruchem z Twojej strony będzie wykorzystanie kilku dostępnych testów, aby wynik był jak najbardziej obiektywny.

Aby przetestować łącze z poziomu strony UPC, musisz zalogować się na Moje UPC i wybrać Asystenta Prędkości lub Test Prędkości. Pierwszy z nich pozwoli na weryfikację stanu połączenia internetowego i wysunie sugestie, które pomogą Ci poprawić jakość łącza. W podobny sposób skorzystasz ze speed testów od Inea.

Ookla, to firma, która zajmuje się diagnostyką i testowaniem jakości sieci. Speed test od Ookla łatwo znajdziesz wpisując w wyszukiwarce speedtest.net – jest to najbardziej rozpoznawalny i popularny produkt amerykańskiej firmy. Taki test pozwoli Ci na obiektywne i dokładne pomiary parametrów wydajności łącza i opóźnienia.

Jeżeli chcesz, możesz skorzystać ze speed testu oferowanego przez magazyn online Komputer Świat. Znajdziesz go łatwo na stronie internetowej komputerswiat.pl, wystarczy, że postąpisz zgodnie z instrukcją. Warto, abyś przed wykonaniem testu wyłączył zbędne aplikacje działające w tle – mają one oczywiście wpływ na prędkość transferu danych.

Upload i download – od czego zależy prędkość łącza?

Wskaźniki upload i download pokazują, z jaką szybkością możesz wysyłać i pobierać dane. Ich wartości są zmienne i zależą od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest wybrany przez Ciebie pakiet Internetu u operatora. Następnie duży wpływ na jakość połączenia mają urządzenia, z których korzystasz do budowy lokalnej sieci internetowej, np. routery.

Routery mają połączenia przewodowe i bezprzewodowe, a poza tym są różnie klasyfikowane względem możliwości przesyłania danych. Jeżeli korzystasz z urządzenia klasy B, to musisz mieć świadomość, że niezależnie od wykupionego przez Ciebie pakietu internetowego, połączenie będzie utrzymywało się na poziomie maksymalnie 54 Mb/s. Jest to związane ze standardem routera. Jeżeli natomiast korzystasz z punktu dostępowego klasy AC, to możesz liczyć na szybkość transferu do 1300 Mb/s.

Na prędkość pobierania danych ma wpływ nie tylko jakość Twojego Internetu, ale też współczynnik Upload na serwerze, z którego pobierasz pliki. Ograniczenie wysyłania danych z określonego serwera może nastąpić także wówczas, gdy jest on obciążony przez wielu użytkowników, tzn. wtedy, gdy wiele osób pobiera te same dane.

Jak sprawdzić szybkość Internetu - światłowód
Internet światłowód teoretycznie oferuje najlepsze transfery oraz stabilność połączenia

Kto ma najszybszy Internet w Polsce?

Najlepsze wartości transferu osiąga się poprzez zastosowanie światłowodu. Światłowód to nic innego, jak medium transmisyjne, które opiera się na świetle, a nie jak w przypadku miedzi – na impulsach elektrycznych. Światłowód jest odporny na zakłócenia zewnętrzne i pozwala na transmisję na duże odległości bez utraty jakości łącza.

Najszybszy Internet w Polsce oferuje Inea, jednak dane te są elastyczne. Operatorzy stawiają na rozwój jakości proponowanego łącza, prace nad polepszeniem parametrów transmisji danych ciągle trwają, dlatego ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, kto oferuje najszybszy Internet.

Sprawdź też: Tryb awaryjny w Windows 10. Jak uruchomić komputer w tym trybie?

Internet światłowód kontra LTE – z czego lepiej korzystać?

LTE jest świeżym standardem bezprzewodowego przesyłania danych, który stawia na zmniejszenie opóźnień i zwiększenie szybkości transferu. LTE stało się normą w telefonii komórkowej. Korzystając ze swojego urządzenia mobilnego automatycznie łączysz się z siecią LTE i jest to całkiem dobre rozwiązanie, jeżeli nie masz możliwości połączenia się z punktem dostępowym łącza światłowodowego. W urządzeniach mobilnych jest to możliwe tylko przez skorzystanie z routera.

Internet światłowodowy oferuje najwyższy możliwy standard transmisji danych, bez opóźnień i utraty jakości połączenia. Zawsze eliminowanie urządzeń pośrednich wpływa in plus na jakość transferu, dlatego jeśli zależy Ci na najlepszych parametrach, korzystaj z Internetu stacjonarnego. Wtedy masz pewność, że transfer nie jest zakłócany.

Już wiesz, jak możesz sprawdzić swoje połączenie. Spróbuj i przekonaj się sam, że Internet stacjonarny, choć niekoniecznie jest wygodny, to gwarantuje najlepsze parametry transferowe.

Jak sprawdzić szybkość Internetu - 5G
Obecnie sieć LTE nie może konkurować ze światłowodem, ale systematyczne wdrażanie 5G może nieco wyrównać tę walkę
5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.