ios 15

Technologia

20.03.2023 10:54

Aktaulizacja iOS 15 – lista zmian i nowości

Android i iOS Apple Telefony i tablety
11
1
0
11
1

iOS 15 wprawdzie nie jest już najnowszą wersją systemu operacyjnego na iPhone’ach, ale dalej wielu użytkowników z niej korzysta. Jakie zmiany w niej wprowadzono oraz na jakie telefony była dostępna? Zapraszam do lektury!

Na konferencji WWDC, która odbyła się w 2021 roku, Apple zapowiedziało sporo nowości. Mowa o np. nowym MacBooku Pro, aktualizacji WatchOS, czy właśnie co nieco o ówcześnie najnowszej aktualizacji iOS! Poniżej znajdziesz listę nowości, które mają znaleźć się w iOS 15.

iOS 15 – największe zmiany

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

We wrześniu 2021 roku odbyła się premiera iPhone 13 wraz ze swoimi wszystkimi wariantami – Mini, Pro i Pro Max. Tego samego dnia pojawiła się aktualizacja oprogramowania smartfonów firmy Apple. Na konferencji WWDC zaprezentowano czego spodziewać się po nowym iOS i choć nie była to żadna rewolucja, ta poprawiono oraz dodano nieco funkcji, które z pewnością ułatwiły życie użytkowników tych telefonów. Między innymi jakie?

 • FaceTime z trybem portretowym i nie tylko!
 • Powiadomienia przeszły małą zmianę;
 • Tryb skupienie, który ułatwia pracę;
 • Funkcja Live Text i Spotlight, czyli odpowiedź na Google Lens;
 • Istotne zmiany w aplikacjach Portfel, pogoda i mapy.
facetime w iOS 15
FaceTime przeszło niemałe zmiany!

FaceTime z trybem portretowym

Jak zapewne pamiętasz – w 2021 roku świat wywrócił się do góry nogami. Wybuchła pandemia, a ludzie siedzieli w izolacji. To spowodowało wzrost zainteresowania aplikacjami do wideorozmów, także to całkowicie naturalne, że Apple postanowiło usprawnić aplikację, która jest do tego przeznaczona.

Najważniejszą i największą zmianą było to, że posiadacze iPhone’ów w końcu mogli się połączyć ze wszystkimi – nie ważne czy jesteś użytkownikiem Androida, albo pracujesz właśnie na Windowsie. Jedyne, co trzeba zrobić, to wejść w link, aby otworzyło się okno przeglądarki, a w nim wideoczat. 

Sprawdź też: Apple Music – cena, oferta i czy warto? 

Poza tym zaimplementowano nowy widok siatki, dzięki której wszyscy uczestnicy rozmowy są wyświetlani w kafelkach o jednakowym rozmiarze. Apple wprowadziło też wsparcie dla dźwięku przestrzennego, który wykorzysta ten nowy układ i dźwięk dobiega z tej strony, z której wyświetlone jest okienko danego rozmówcy. 

FaceTime też nareszcie otrzymało tryb portretowy, przez co można rozmyć tło znajdujące się za Tobą. Doszła też opcja wytłumienia dźwięków dookoła i wzmocnienia Twojego głosu. Natomiast za pomocą FaceTime Links otrzymaliśmy możliwość planowania rozmów. 

Wprowadzona została także funkcja “SharePlay”, która umożliwiła wspólne słuchanie muzyki, oglądanie filmów, czy ogólnie współdzielenie ekranu.

powiadomienia w ios 15
Odpicowano także powiadomienia! Teraz wyglądają nieco inaczej

Powiadomienia w iOS 15

Ogólny design w iOS 15 pozostał mniej więcej taki sam, ale małe zmiany zaszły w powiadomieniach. Stały się one dużo czytelniejsze, nie tylko ze względu na większe ikony oraz bardziej estetyczny kształt. Od tej aktualizacji są one zorganizowane w zależności od ich wagi, więc otrzymaliśmy możliwość  uporządkowania ich i ustalenia priorytetów dla tych najważniejszych. Rano lub wieczorem można także wyświetlić podsumowanie wszystkich powiadomień, aby na spokojnie je sobie zorganizować.

ios 15 focus
Tryb Skupienia pozwala, jak sama nazwa wskazuje, skupić się na takich czynnościach, jak np. praca

Tryb skupienie

Pozostając w kontekście powiadomień – wdrożono tzw. „Tryb skupienie”. Jak sama nazwa sugeruje – pomaga on użytkownikowi w skupieniu się na tym, co robi. Jak działa? Do wyboru są różne konfiguracje – „nie przeszkadzać”, „czas dla mnie”, „praca” i „sen”. Oczywiście można też dodać swoją własną. Kiedy wybierze się którąś z nich, to na iPhone przez określony czas nie pojawiają się pojawiają się powiadomienia. Oczywiście można też ustawić sobie wyjątki. Użytkownicy iMessage natomiast w tym czasie będą otrzymują komunikaty, że obecnie nie wolno nam przeszkadzać. 

live text w iOS 15
W iOS 15 w końcu doczekaliśmy się opcji ala Google Lens!

Google Lens dla iOS 15 – funkcja Live Text i Spotlight

Jedną z najważniejszych zmian w iOS 15 była fuzja czytnika OCR z aparatem i galerią. W ten sposób jakikolwiek napis, który znajduje się na zrobionej przez Ciebie fotografii, zamieniony zostaje w tekst maszynowy. Zaznaczając dany tekst na zdjęciu możesz też od razu go przetłumaczyć – świetna opcja, jeśli naprawdę sporo podróżujesz. Natomiast dzięki Spotlight można otrzymać informacje na temat fotografowanego elementu jak np. psa, zamku czy sklepu.

mapy w ios 15
Ważne zmiany zaszły w portfelu, mapach i pogodzie!

Portfel, pogoda i mapy

Apple Wallet, czyli Portfel także doczekał się ważnej aktualizacji. Za pomocą tej aplikacji można od tamtej pory zapisać identyfikatory cyfrowe np. kart do otwierania pomieszczeń biurowych lub hotelowych. Jeżeli na co dzień korzystasz z takowych, to w tym momencie możesz otwierać drzwi za pomocą telefonu. 

Sprawdź też: Apple CarPlay – jak włączyć i skonfigurować? Poradnik

Spore zmiany zaszły też w pogodzie, ale tylko w kwestii wyglądu. Aplikacja w końcu jest dużo czytelniejsza dla użytkowników. Poza tym pojawiły się grafy wskazujące prędkość wiatru i możliwość opadów.Mapy to aplikacja, której nowy element niestety ominął nasz kraj. Poza trybem nocnym niektóre państwa otrzymały dużo bardziej szczegółowe mapy, a charakterystyczne budowle w konkretnych miastach zostały konkretnie odwzorowane. Został także wprowadzony widok AR, który na ten moment funkcjonować wyłącznie w USA.

Nowy iOS na tablety

W 2021 roku Apple w końcu podzieloło iPhone’y oraz iPady, zmieniając w tych drugich iOS na iPadOS. Warto wspomnieć, że całkiem niedawno wtedy w tabletach firmy z Cupertino zaimplementowano chip M1, przez co sprzęty te zyskały sporo mocy i potencjału.

Sprawdź też: Apple Music vs Spotify – która aplikacja jest lepsza?

Nowy iPadOS 15 otrzymał pełne wsparcie widgetów, które też zaczęły wykorzystywać większą przestrzeń roboczą iPadów. Zostały też znane z MacOS pulpity multimedialne. Ze względu na nowe menu multitaskingu, system ułatwił korzystanie z kilku aplikacji jednocześnie.

iOS 15 na iphone
Piętnastka bardzo pozytywnie przyjęła się wśród użytkowników iPhone’ów!

Na jakie telefony trafił iOS 15?

Lista iPhone’ów, na które trafiła aktualizacja iOS, jest zaskakująca, gdyż otrzymał ją nawet model z 2015 roku. Oto lista sprzętów ze wsparciem iOS 15:

 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone SE
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone X
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone 12
 • iPhone 12 mini
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 Pro Max
 • iPhone SE (2. gen.)
 • iPod touch (7. gen.)

Warto dodać, że niektóre funkcje dostępne są tylko dla sprzętów, które wyposażone są w procesor A12 Bionic, więc na przykład posiadacze iPhone 6s nie mogą cieszyć się funkcją otwierania pomieszczeń za pomocą smartfona.

Zmiany w iOS 15 na pewno nie są rewolucyjne, ale sporo rzeczy zostało usprawnionych, co na pewno przełożyło się na wygodę pracy. Które z nowości ucieszyły Cię najbardziej? Daj znać w komentarzu!

Źródło zdjęć: Apple.com

11
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *