1. Scroll
 2. /
 3. Technologia
 4. /
 5. Zmiany w iOS – nowości w iOS 15

Technologia

15.06.2021 11:54

Zmiany w iOS – nowości w iOS 15

Telefony i tablety
7
1
0
7
1

Co nowego w iOS 15? Znamy szczegóły! Co przyniesie nowa aktualizacja iOS, kiedy będzie dostępna oraz na jakich modelach iphone?

Tydzień temu odbyła się konferencja WWDC, na której Apple zapowiedziało sporo nowości, jak chociażby nowego MacBooka Pro, aktualizację WatchOS oraz przedstawiło, czego się spodziewać po nowej wersji iOS. Poniżej znajdziecie listę nowości, które mają znaleźć się w iOS 15.

Co nowego w iOS? Zaprezentowano iOS 15

Już we wrześniu możemy spodziewać się iPhone 13, a wraz z nim aktualizacji oprogramowania smartfonów firmy Apple. Na konferencji WWDC zaprezentowano czego spodziewać się po nowym iOS i choć nie zapowiada się żadna rewolucja, tak na pewno znajdzie się wiele funkcji, które zdecydowanie ułatwią życie użytkowników tych telefonów.

ios 15 facetime

FaceTime – najważniejsze zmiany

Ostatnie wydarzenia na świecie spowodowały wzrost zainteresowania aplikacjami do wideorozmów, także to całkowicie naturalne, że Apple postanowiło usprawnić aplikację, która jest do tego przeznaczona.

Najważniejszą i największą zmianą jest to, że posiadacze iPhone’ów w końcu będą mogli się połączyć ze wszystkimi – nie ważne czy jesteś użytkownikiem Androida, albo pracujesz właśnie na Windowsie. Jedyne, co będzie trzeba zrobić, to wejść w link, aby otworzyło się okno przeglądarki, a w nim wideoczat. 

Poza tym zostanie zaimplementowany nowy widok siatki, dzięki której wszyscy uczestnicy rozmowy będą wyświetlani w kafelkach o jednakowym rozmiarze. Apple wprowadzi też wsparcie dla dźwięku przestrzennego, który wykorzysta ten nowy układ i dźwięk będzie dobiegał z tej strony, z której wyświetlone będzie okienko danego rozmówcy. 

FaceTime nareszcie otrzyma tryb portretowy, przez co będziemy mogli rozmyć tło znajdujące się za nami. Będzie też można wytłumić dźwięki dookoła i wzmocnić nasz głos. Natomiast za pomocą FaceTime Links otrzymamy możliwość planowania rozmów. 

Wprowadzona zostanie także funkcja “SharePlay”, która umożliwi wspólne słuchanie muzyki, oglądanie filmów, czy ogólnie współdzielenie ekranu.

ios 15 powiadomienia

iOS 15 z nowymi powiadomieniami

Niestety na odświeżenie samego designu iOS nie mamy co liczyć, tak jednak w iOS 15 zajdą istotne zmiany związane z powiadomieniami. Staną się one dużo czytelniejsze, nie tylko ze względu na większe ikony oraz bardziej estetyczny kształt, ale także przez to, że będą one zorganizowane w zależności od ich wagi, więc otrzymamy możliwość  uporządkowania ich i ustalenia priorytetów dla tych najważniejszych. Rano lub wieczorem będzie można także wyświetlić podsumowanie wszystkich powiadomień, aby na spokojnie je sobie zorganizować.

ios 15 focus

Zobacz też: Najdroższe telefony świata

Tryb focus – pełne skupienie na pracy

Pozostając w kontekście powiadomień – wdrożony zostanie “Tryb focus”, który ma pomóc użytkownikowi w skupieniu się na tym, co robi. Pozwoli on na wyświetlanie wiadomości pochodzących wyłącznie z aplikacji, których używamy w pracy. Użytkownicy iMessage w tym czasie będą otrzymywali komunikaty, że obecnie nie wolno nam przeszkadzać. 

ios 15 live text

Funkcja Live Text i Spotlight – konkurent dla Google lens?

Jedną z najważniejszych zmian w iOS 15 będzie fuzja czytnika OCR z aparatem i galerią. W ten sposób jakikolwiek napis, który znajdzie się na zrobionej przez nas fotografii, zamieniony zostanie w tekst maszynowy. Na ten moment wspierane jest tylko siedem języków i niestety brakuje polskiego. Dzięki Spotlight będzie można także znaleźć informacje na temat fotografowanego elementu jak np. psa, zamku czy sklepu.

ios 15 mapy

Wallet, pogoda i mapy

Apple Wallet także doczeka się ważnej aktualizacji, gdyż za pomocą tej aplikacji będzie można zapisać identyfikatory cyfrowe np. kart do otwierania pomieszczeń biurowych lub hotelowych. Jeżeli na co dzień korzystacie z takowych, to będziecie mogli otwierać drzwi za pomocą telefonu. 

Pogoda dostała spore zmiany, ale tylko w kwestii wyglądu i w końcu będzie dużo czytelniejsza dla użytkowników. Poza tym pojawią się grafy wskazujące prędkość wiatru i możliwość opadów.

Mapy to kolejna aplikacja, której nowy element niestety ominie nasz kraj. Poza trybem nocnym niektóre państwa otrzymają dużo bardziej szczegółowe mapy, a charakterystyczne budowle w konkretnych miastach zostaną konkretnie odwzorowane. Zostanie także wprowadzony widok AR, który na ten moment będzie funkcjonował wyłącznie w USA.

Nowy iOS na tablety

Apple w końcu dzieli iPhone oraz iPady, zmieniając w tych drugich iOS na iPadOS. Warto wspomnieć, że niedawno w tabletach firmy z Cupertino zaimplementowano chip M1, przez co sprzęty te zyskały sporo mocy i potencjału. Nowy iPadOS 15 otrzyma pełne wsparcie widgetów, które też będą wykorzystywały większą przestrzeń roboczą iPadów, zostaną też znane z MacOS pulpity multimedialne. Ze względu na nowe menu multitaskingu, system ułatwi korzystanie z kilku aplikacji jednocześnie.

ios 15 kiedy

Zobacz też: Subskrypcja Apple One – co to dokładnie jest, jak działa i ile kosztuje?

Na jakie iPhone trafi iOS 15?

Lista iPhone’ów, na które trafi aktualizacja iOS, jest zaskakująca, gdyż otrzyma ją nawet model z 2015 roku. Oto lista sprzętów ze wsparciem iOS 15:

 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone SE
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone X
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone 12
 • iPhone 12 mini
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 Pro Max
 • iPhone SE (2. gen.)
 • iPod touch (7. gen.)

Warto dodać, że niektóre funkcje dostępne będą dla sprzętów, które wyposażone są w procesor A12 Bionic, więc na przykład posiadacze iPhone 6s nie będą mogli cieszyć się funkcją otwierania pomieszczeń za pomocą smartfona.

Zmiany w iOS 15 na pewno nie są rewolucyjne, ale sporo rzeczy zostanie usprawnionych, co na pewno przełoży się na wygodę pracy. Które z nowości ucieszyły was najbardziej? Dajcie znać w komentarzach.

Źródło zdjęć: Apple.com

7
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.