Technologia

11.05.2022 14:04

Co to jest Direct Billing? Jak rozwiązać problemy z opłatami za Direct Billing?

Telefony i tablety
8
0
0
8
0

Direct Billing to usługa dostępna od kilku lat dla posiadaczy rachunków telefonicznych. Mimo upływu czasu wciąż jest na co dzień wykorzystywana. Czym dokładnie jest Direct Billing i jakie niesie ze sobą korzyści? Tego dowiesz się za artykułu.

Direct Billing – co to jest? Podstawowa definicja

Usługa Direct Billing polega na realizowaniu płatności za różne usługi, po czym kwota należności jest doliczana do rachunku telefonicznego operatora naszej sieci. Dostępna jest obecnie u większości polskich operatorów sieci komórkowych. Jest szybka, niezawodna i wymaga tylko minimum formalności. Dzięki usłudze Direct Billing można płacić w sklepie Google Play, ale także opłacać abonament w serwisach streamingowych czy opłacić wystawiania drobnych anonsów w serwisach ogłoszeniowych. DB umożliwia także od niedawna uiszczanie opłaty za parkomat lub komunikację miejską.

Jednocześnie nie ma konieczności dodatkowego logowania się do strony mobilnej banku czy podawania danych karty bankomatowej lub kredytowej. Usługa znajduje więc zastosowanie u abonentów, którzy nie chcą z pewnych względów instalować na swoim telefonie aplikacji bankowych lub np. korzystają z telefonów służbowych. Sprawdza się też w przypadku opłacania usług jednorazowych, ale też i subskrypcyjnych. Zakres wykorzystania tej usługi jest w zasadzie nieograniczony. DB powoli zastępuje ograniczoną już w swoim zastosowaniu usługę SMS Premium.

Sprawdź też: Płatności zbliżeniowe – jak płacić telefonem? Wszystko o płatnościach NFC

Direct Billing – z jakimi opłatami może się wiązać?

Przy próbie opłacenia usługi należy w metodach płatności wybrać opcję obciążenia rachunku telefonicznego. Podajemy swój numer telefonu, a operator wysyła nam wiadomość SMS z jednorazowym kodem potwierdzenia transakcji, który trzeba wpisać w formularzu (zasada działania podobna do popularnego BLIK-a). Poniesiona opłata zostanie dodana do najbliższego rachunku telefonicznego lub zostanie odjęta z salda konta prepaid.

Usługa DB jest bezpłatna dla klienta końcowego. Opłaty ponoszą sprzedające podmioty. Jednym z czołowych operatorów płatności internetowych z wykorzystaniem Direct Billing jest HotPay. Pomimo, że usługa sama w sobie jest bezpłatna, należy pamiętać, że do rachunku w zależności od wybranej usługi, zostanie naliczona kwota obciążająca

Direct Billing a WAP billing

Direct Billing jest często mylony z WAP billingiem (zwany inaczej: WAP Opt-in). W obu przypadkach mamy do czynienia z płatnościami przez telefon. Direct Billing jest bezpieczny – należy podać własny numer telefonu, a potem wprowadzić kod aktywacji usługi. Nasze dane komórkowe są tutaj bezpieczne, a przypadkowe opłacenie usługi jest mocno utrudnione. Tymczasem WAP billing, usługa dostępna u każdego większego operatora – Play, T-Mobile, Plus oraz Orange to usługa subskrypcyjna. Aktywuje się ją w telefonie z włączoną transmisją danych poprzez kliknięcie podanego w wiadomości SMS linka i żadne potwierdzenie operacji nie jest konieczne. 

direct billing
Korzystanie z Direct Billingu nie jest skomplikowane

Oszuści wykorzystują łatwość aktywacji usługi i wysyłają niechciane wiadomości z ukrytymi linkami WAP billing na telefony. Często zdarza się, że użytkownik uruchomił przypadkowo usługę, której nie zamawiał. W tej sytuacji często  – ale najczęściej bezzasadnie – źle oceniana jest usługa Direct Billing. Tymczasem winowajcą wysokich rachunków za usługi premium jest właśnie WAP Billing.

Niesprawiedliwie naliczane opłaty za Direct Billing – co zrobić?

Już wiemy, że odruchowe kliknięcie nieopisanego linka lub reklamy w wiadomości od nieznanego nadawcy może uruchomić płatną usługę WAP billing. Gdy zorientujemy się, że na rachunku za usługi telekomunikacyjne widnieje wyższa kwota, należy go szczegółowo przeanalizować, szukając opłat za usługi premium. Po sporządzeniu takiej listy warto uruchomić procedurę reklamacyjną u operatora sieci komórkowej. Operator ma możliwość weryfikacji czynności użytkownika, która spowodowała uruchomienie usługi. 

Jeśli proces ten był w pełni świadomy (kilkukrotnie potwierdzenie zgody na naliczanie opłat), niestety reklamacja zostanie najczęściej odrzucona. Jeżeli jednak link aktywacyjny usługi WAP Billing nie był właściwie opisany lub nie został spełniony rygorystyczny obowiązek informacyjny – jest szansa, że reklamacja zostanie rozpatrzona pozytywnie. Możliwe, że wymagany będzie również bezpośredni kontakt klienta z firmą, która zlecała usługi Direct Billing lub WAP billing u operatora sieci komórkowej. 

direct billing
Za pomocą tej usługi możesz zapłacić za wiele rozmaitych rzeczy

Bez względu na powyższe, zawsze zachęcamy do zablokowania wszelkich usług premium na telefonach komórkowych, ale także na domowych routerach obsługujących sieć komórkową. Unikniemy w ten sposób nieprzyjemnych niespodzianek. Z drugiej strony, ofiar wyłudzonych opłat WAP billing nie jest dużo. Ma to związek z faktem, że dostawca usługi WAP billing i DB musi w pierwszej kolejności zaakceptować stronę z reklamą. Oszuści są więc naturalnie eliminowani już na tym etapie. 

Sprawdź też: Co to jest BLIK? Jak płacić BLIKiem przez internet i w sklepie stacjonarnym?

Unia Europejska również wyszła ze swoją inicjatywą w walce z wyłudzeniami, wprowadzając w 2018 roku odgórny limit do 35 zł, jakie mogą zostać doliczone do rachunku za usługi premium. Jeśli więc nie zdecydujesz się na całkowite wyłączenie usług premium, ochrona do 35 zł będzie obowiązywać, a więc Direct BIlling jest bezpieczny.

Czy korzystasz z usługi opisanej w artykule? Jeśli tak, to jak sprawuje się Direct Billing? Podziel się swoją opinią w komentarzach!

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *