1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Co to jest BLIK? Jak płacić BLIKiem przez internet i w sklepie stacjonarnym?

Poradniki

1 miesiąc temu

Co to jest BLIK? Jak płacić BLIKiem przez internet i w sklepie stacjonarnym?

Online
3
0
0
3
0

Jak działa BLIK i jakie transakcje możemy wykonać za pośrednictwem tej formy płatności? Czym tak naprawdę jest przelew na telefon? Jak płacić BLIKiem, by zaoszczędzić jak najwięcej czasu i nie paść ofiarą oszustwa? 

BLIK – co to jest?

BLIK to system płatności mobilnych, który został stworzony przez Polski Standard Płatności. Umożliwia szybkie płacenie w sklepach, płatności w internecie czy wypłacanie pieniędzy telefonem w bankomatach. System działa przy wykorzystaniu łatwych, krótkich, a dzięki temu wygodnych, jednorazowych, 6-cyfrowych kodów, które generowane są przez aplikacje banków. 

BLIK jest obecnie najpopularniejszą metodą płatności online. Wybierany jest przez użytkowników przede wszystkim ze względu na wygodę i szybkość transakcji. Dzięki BLIKowi nie musimy mozolnie wpisywać danych do przelewu, a następnie czekać na jego przetworzenie i wysłanie. BLIK pozwala na szybkie wygenerowanie kodu, akcept i automatyczne potwierdzenie wykonania transakcji. Cały proces zajmuje zazwyczaj zaledwie kilka sekund. 

Jak płacić blikiem?

Korzystanie z płatności BLIK jest bezpłatne. Zdarza się jedynie, że banki pobierają opłatę w postaci prowizji m.in. za wypłacenie pieniędzy z bankomatów BLIK innych banków. Kwota ta wynosi najczęściej kilka złotych, zgodna jest z cennikiem danego banku i można łatwo ją sprawdzić, m.in. na stronie danej placówki. Najczęściej jednak instytucje nie pobierają żadnej prowizji. Blik jest również dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, bez konieczności uwzględniania sesji rozliczeniowych w bankach. 

Obecnie z opcji płatności BLIK korzystają banki: Alior Bank, Bank Pekao S.A., Bank Millennium, BNP Paribas, Credit Agricole, Getin Bank, ING Bank Śląski, mBank, Orange Finanse, PKO Bank Polski, Santander, oraz T-Mobile Usługi Bankowe. Każdy z tych banków posiada swoją indywidualną aplikację mobilną, w której znajdziemy opcję płatności BLIK. Wystarczy sprawdzić, jak się nazywa ta połączona z bankiem, w którym posiadamy konto, a następnie pobrać ją na swoje urządzenie mobilne. 

Jak działa BLIK – czy kod BLIK jest bezpieczny?

W proces płatności BLIKiem zaangażowanych jest pięć stron: płatnik (klient sklepu), odbiorca płatności (sklep, sprzedawca), operator płatności (np. Tpay), bank płatnika oraz Polski Standard Płatności (PSP) – właściciel marki BLIK. Kluczem wygody transakcji BLIKiem jest fakt, że korzystając z tej formy płatności, nie musimy w ogóle logować się na stronie naszego banku tak jak w przypadku przelewu tradycyjnego. 

Wystarczy aplikacja banku zainstalowana na naszym urządzeniu mobilnym. Nie jest również konieczne wprowadzanie żadnych danych. Aplikacja generuje 6-cyfrowy kod, który następnie użytkownik wpisuje na stronie, która wymaga płatności, lub do terminala. Aplikacja następnie prosi użytkownika o zaakceptowanie płatności – po wykonaniu tej czynności płatność zostaje wysłana i kilka sekund później przetworzona przez sklep (internetowy lub stacjonarny). 

Sprawdź: Płatności zbliżeniowe – jak płacić telefonem? Wszystko o płatnościach NFC

BLIK umożliwia również płatności bez generowania kodu, jednak z takiej opcji użytkownicy mogą skorzystać dopiero wtedy, gdy z płatności w danym sklepie korzystają po raz kolejny. Wówczas aplikacja banku może „zapamiętać” dane sklepu lub przeglądarki i automatycznie przetworzyć płatność bez generowania 6-cyfrowego kodu. BLIK to jednak nie tylko przelewy. Możemy posłużyć się nim również w momencie korzystania z bankomatu. Zamiast wkładania do bankomatu karty i wpisywania kodu PIN, możemy skorzystać z opcji BLIK. 

Przy rozważaniach o korzyściach płynących z wybierania opcji BLIK jako formy płatności, pojawiają się wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa BLIKa. Eksperci są zdania, że BLIK jest bezpieczniejszy niż tradycyjna płatność kartą, na której podane są dane osobowe, natomiast BLIK korzysta jedynie z aplikacji i kodu. Dodatkowo kod wygenerowany przez aplikację mobilną banku jest aktywny jedynie przez 2 minuty, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo całej transakcji. Jeden kod przypisany jest tylko do jednej, konkretnej transakcji. Jego kradzież jest więc bezużyteczna. 

Jak płacić blikiem w sklepie stacjonarnym

Aby skorzystać z opcji płacenia BLIKiem w sklepie stacjonarnym, sklep ten musi posiadać terminal płatniczy. Tylko przy jego użyciu możliwe jest skorzystanie z BLIKa. Warto pamiętać jednak, że część starszych urządzeń płatniczych może nie obsługiwać BLIKa, dlatego, aby uniknąć niepotrzebnego stresu w trakcie płacenia, warto najpierw zapytać kasjera, czy istnieje możliwość zrealizowania płatności BLIK.

Zdecydowana większość sklepów stacjonarnych honoruje jednak płatności BLIKiem, dzięki czemu klienci mogą płacić za swoje zakupy naprawdę szybko i sprawnie. Umożliwienie im takiej formy płatności jest korzystne również dla sprzedawców i właścicieli sklepów.

Jak płacić blikiem przez internet

Coraz więcej sklepów internetowych umożliwia płatności BLIKiem, który pojawia się w znanych systemach płatności, takich jak DotPay, Przelewy24, PayU i tPay. Nie trzeba logować się do banku i autoryzować przelewu – potrzebna jest tylko aplikacja, wygenerowanie kodu BLIK i autoryzacja unikalnym kodem PIN oraz zatwierdzenie płatności. 

Jeśli z jakiegoś serwisu korzystamy systematycznie, warto dodać go do listy swoich płatności powtarzalnych BLIK. Wówczas na tych stronach możemy skorzystać z płatności BLIK bez każdorazowego generowania kodu. W taki sposób można np. opłacać rachunki za usługi mobilne czy składki za ubezpieczenia. 

Wygodne płatności blikiem na Allegro i Aliexpress

BLIK jest również zintegrowany z serwisami handlowymi: Allegro i Aliexpress. Oba sklepy podjęły współpracę z Polskim Standardem Płatności, dzięki czemu BLIK jest jedną z opcji dostępnych form płatności przy finalizowaniu transakcji na tych serwisach. 

W obu przypadkach płatność BLIKiem odbywa się tak samo – tj. poprzez wygenerowanie 6-cyfrowego kodu w aplikacji mobilnej banku i wpisaniu go na stronie płatności, a następnie zaakceptowaniu go w aplikacji. Na wpisanie kodu użytkownicy mają 2 minuty – po tym czasie kod wygasa i konieczne jest wygenerowanie nowego

Przelew BLIK – wygodny przelew na telefon

Aby jeszcze bardziej usprawnić przelewy między użytkownikami, PSP umożliwia przesyłanie pieniędzy na telefon za pomocą BLIKa. Jak to działa? W przypadku tej opcji przy wykonywaniu przelewu nie jest konieczne wpisywanie numeru konta odbiorcy ani jego danych, a jedynie jego numeru telefonu, który oprócz kwoty do przekazania, wpisuje się po zalogowaniu do aplikacji mobilnej swojego banku. 

Ta opcja sprawdzi się szczególnie wtedy, kiedy np. chcemy komuś szybko oddać pieniądze, bądź poratować kogoś nimi w nagłej potrzebie. Aby jednak doszło do sprawnego przesłania pieniędzy na numer telefonu, odbiorca również musi korzystać z takiej opcji, tzn. mieć zainstalowaną aplikację banku na telefonie i włączyć opcję przelewów BLIK na numer telefonu. Wówczas do konkretnego numeru telefonu zostaje przypisany numer konta i my, jako przelewający pieniądze, nie musimy go znać. Numer telefonu można przypisać wyłącznie do jednej aplikacji bankowej.

Czek BLIK – co to jest i jak działa?

Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy skorzystać z opcji przelewu na telefon, a chcemy dostarczyć komuś pieniądze szybko, a nie znamy jego numeru konta – BLIK może być zrealizowany również jako specjalnie wygenerowany czek. Taki czek wytworzyć można w aplikacji mobilnej banku. Następnie konieczne jest ustalenie do niego hasła. 

Numer czeku i ustalone hasło wysyłamy osobie, która ma otrzymać od nas pieniądze. Dzięki czekowi może ona wypłacić środki z bankomatów obsługujących BLIK lub zapłacić nim w sklepie. W tym przypadku również usługa działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Bez problemu możemy więc wysłać komuś pieniądze np. w weekend czy późnym wieczorem. 

Oszustwo na BLIK – uważaj, komu robisz przelew!

Pomimo że BLIK jest formą płatności całkowicie bezpieczną, może być ona wykorzystana jako łatwy sposób wyłudzenia pieniędzy przez oszustów. Trzeba więc szczególnie uważać na to, kto prosi nas o przelew pieniędzy za pomocą kodu BLIK. Najpopularniejszą bowiem formą wyłudzenia za pomocą BLIKa jest podszywanie się pod znajomych na portalach społecznościowych i proszenie o pożyczkę w formie kodu BLIK

płatności blik

W taki sposób oszuści mogą okraść nas bardzo szybko. Wygenerowanie kodu i potwierdzenie płatności zajmuje przecież tylko kilka sekund. W tym czasie z pewnością nie zdążymy zorientować się, że padliśmy ofiarą oszustwa – jesteśmy bowiem przekonani, że udzielamy pożyczki znajomej osobie. Oszust, otrzymując kod BLIK, jest w stanie bez problemu wypłacić pieniądze w dowolnym bankomacie i narazić nas na stratę naprawdę dużych kwot. 

Aby uniknąć tego typu sytuacji, warto ustalić wśród znajomych zasadę, by w razie potrzeby nie zwracali się o pożyczkę na popularnych serwisach społecznościowych, a kiedy już do tego dojdzie – dokładnie weryfikować z kim naprawdę mamy do czynienia. Dodatkowym zabezpieczeniem będzie również skorzystanie z dwuskładnikowej weryfikacji logowania na serwisach typu Facebook.

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.