płatności zbliżeniowe nfc

Poradniki

05.12.2022 09:20

NFC – co to jest? Jak płacić zbliżeniowo telefonem? Poradnik

Android i iOS Telefony i tablety
12
0
0
12
0

Co to jest NFC i jak używać tej funkcji? Jak płacić telefonem? Twój smartfon posiada funkcję NFC, ale z niej nie korzystasz? Skoro tu trafiłeś, to pewnie chcesz to zmienić. Ja natomiast postaram Ci się w tym pomóc! 

Jesteś na zakupach, portfel został w domu, a kasjerka właśnie kasuje ostatni produkt. Co robisz w takiej chwili? Zapewne tracisz nie tylko swój czas, ale też wszystkich, którzy stoją w kolejce. Całe szczęście, że technologia cały czas brnie do przodu i możesz zapłacić telefonem, jakby on sam był zbliżeniową kartą płatniczą. Mowa właśnie o NFC, czyli funkcji, którą pokochało już 20% populacji całego globu. Poniżej wytłumaczę Ci co to NFC i dlaczego warto go używać.

KODY RABATOWE MORELE

NFC – co to jest i jak używać?

Telefon komórkowy to sprzęt, który towarzyszy każdemu w codziennym życiu. Zapewne nie ruszasz się bez niego z domu, czego już nie można powiedzieć o portfelu, którego często się zapomina. Dlatego właśnie płacenie smartfonem stale zyskuje na popularności. Wygoda i bezpieczeństwo – oto dwie najważniejsze cechy płatności NFC.

Właśnie spośród innych metod płatności ta szczególnie wyróżnia się bezpieczeństwem. Płatność zbliżeniowa kartą za zakupy wymaga dodatkowej autoryzacji – biometrycznej, hasłem lub pinem. W odróżnieniu od gotówki, którą zapłacić może każdy, czy karty pozwalającej nie wpisywać PINu przy zakupach do 100 zł. Decydując się na NFC, to nawet w przypadku kradzieży czy zgubienia telefonu pieniądze na Twoim koncie nie są zagrożone, no chyba, że Twój PIN to 1234.

płatnosć nfc w sklepie
NFC to niezwykła wygoda! Przykładasz telefon i gotowe.

W różnych miejscach na świecie stosuje się rozmaite systemy autoryzacji transakcji. Wielu turystów dziwi fakt, że w Chinach można płacić telefonem nawet na straganach w najmniejszych miejscowościach. Sprzedawcy posiadają kartki z wydrukowanymi kodami QR. Po zeskanowaniu go można dokonać szybkiego przelewu na określone konto. Ta metoda budzi jednak pewne obawy względem bezpieczeństwa i nie trafiła jak dotąd do Polski. Tutaj zdecydowanie dominują BLIK i płatności zbliżeniowe NFC.

Jak włączyć NFC w telefonie z Androidem?

Jeśli chcesz płacić zbliżeniowo swoim telefonem z Androidem, to po pierwsze musisz skonfigurować Google Pay i dodać swoją kartę debetową lub kredytową, ewentualnie PayPal lub PaySafeCard. Aby tego dokonać, postępuj zgodnie z poniższą instrukcją:

 1. Uruchom „Sklep Play”,
 2. W prawym górnym rogu wciśnij ikonę swojego profilu.
 3. Następnie przejdź do „Płatności i subskrypcje”.
 4. Przejdź do „Formy płatności
 5. Masz do wyboru kilka metod płatności – karta kredytowa lub debetowa, PayPal, PaySafeCard lub karta Pre-paid. Wybierz tę, która Cię interesuje.
 6. Uzupełnij dane swojej karty lub innej metody płatności i postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie. Gotowe!

Po pomyślnym dodaniu metody płatności w Google Pay, pozostaje włączyć NFC. Aby tego dokonać, wystarczy postępować zgodnie z następującymi krokami:

 1. Wejdź w „Ustawienia”.
 2. Następnie w „Bluetooth i urządzenia”.
 3. Włączy „Komunikacja NFC” i następnie naciśnij tę opcję.
 4. Przejdź do „Płatności zbliżeniowe” i ustaw swoją płatność domyślną.

To by było na tyle – aby płacić NFC w sklepach, wystarczy, że przyłożysz telefon do czytnika. Ewentualnie z rozwijanego menu wybierzesz „Portfel” i wybierzesz interesującą Ciebie kartę.

Sprawdź też: Jaki telefon do 1000 zł? Ranking smartfonów – listopad 2022

Jak włączyć NFC w iPhone?

Uruchomienie NFC w iPhone jest jeszcze prostsze, niż w telefonach z Androidem! Jak w takim razie włączyć płatności zbliżeniowe w iPhone? Po pierwsze – najpierw musisz skonfigurować Apple Pay. Jak to zrobić?

 1. Uruchom aplikację „Portfel” lub wejdź w „Ustawienia”.
 2. W ustawieniach zjedź na dół i wybierz „Portfel i Apple Pay”.
 3. Naciśnij przycisk „Dodaj kartę”.
 4. Postępuj zgodnie zgodnie z instrukcjami, uzupełniając dane swojej karty debetowej.
 5. Zweryfikuj swoje dane w banku lub u wystawcy karty.
 6. Po pomyślnej weryfikacji możesz płacić zbliżeniowo iPhone’em!
 7. Aby skorzystać z NFC w iPhone naciśnij dwukrotnie boczny przycisk i przyłóż telefon do czytnika.

Warto także wspomnieć, iż jeśli posiadasz smartwatch Apple Watch, to dodaną kartę możesz przypisać także do zegarka, aby to nim płacić za zakupy! Zastanawiasz się jednak, czy Twój iPhone w ogóle obsługuje NFC? Każdy telefon Apple wydany po 2014 roku posiada tę funkcję, także jeśli posiadasz Apple IPhone 6 lub nowszy, to nie masz powodów do obaw.

płatność zbliżeniowa telefonem
Wyciągasz telefon, autoryzacja FaceID i gotowe. Zakupy opłacone!

Tag NFC – co to jest?

NFC to nie tylko płatności zbliżeniowe. Za pomocą tej funkcji można też przesyłać oraz odbierać dane, a także odczytywać informacje czy sterować telefonem. Czasem wystarczy przyłożyć smartfon do konkretnego miejsca, aby wyświetlił się komunikat z prośbą o otworzenie jakiejś strony. Ciekawym gadżetem są też tagi NFC. Co to w ogóle jest?

Sprawdź też: Co to jest AirTag? Jak działa lokalizator Apple?

Otóż NFC Tag to niewielkie urządzenie, które jest dostępne w różnych formatach. Może występować np. pod postacią naklejki, albo breloku (jak np. Apple AirTag). Wyposażone są one w NFC i muszą zostać odpowiednio skonfigurowane. Za jego pomocą można zautomatyzować np. łączenie się do danej sieci Wi-Fi albo uruchamianie Google Maps zaraz po wejściu do samochodu. Można też korzystać z nich jako lokalizatorów.

W niektórych restauracjach można dotknąć telefonem do kodu QRoznaczonego NFC i voila! – masz całe menu w telefonie, wraz z informacjami o wartościach odżywczych i smakowitymi opisami składników ulubionych potraw. Można też płacić za artykuły bez podawania danych karty kredytowej lub debetowej, jeśli czytnik jest połączony z systemem płatności, takim jak Apple Pay lub Google Pay.

telefon z nfc w sklepie
NFC to przede wszystkim wygoda. Warto się o tym przekonać!

Płatności zbliżeniowe Google i ApplePay

Głównymi sposobami płatności zbliżeniowych są Google Pay (znana też pod skrótową nazwą GPay) oraz Apple Pay. Przede wszystkim umożliwiają one dostęp do wielu kart płatniczych jednocześnie, nawet wydanych przez różne banki. Ba! Można dodawać nawet karty lojalnościowe, jak np. ta z sieci Starbucks! Dodanie każdej kolejnej karty sprowadza się do wciśnięcia w aplikacji przycisku oznaczonego plusem. Kartę możesz sfotografować – wówczas jej dane zostaną rozpoznane automatycznie – lub wpisać wszystkie informacje ręcznie. Operację potwierdzasz kodem SMS lub FaceID/TouchID, a tożsamość właściciela weryfikuje Twój bank. 

Sprawdź też: Xiaomi Mi Band 6 NFC, czyli jak płacić zegarkiem za dwie stówki

Dokonanie płatności zbliżeniowej sprowadza się wówczas do uruchomienia aplikacji i wybrania z listy karty, którą chcesz się posłużyć. Opcja działa też na powiązanych kontem Google lub Apple urządzeniach. Do płatności w sklepie możesz wykorzystać również smartband lub smartwatch z NFC. Część producentów inteligentnych zegarków oferuje nawet własne aplikacje przechowujące dane kart. Dzięki nim zapłacisz za zakupy nawet bez wyciągania telefonu z kieszeni.

Apple Pay ma nad rywalami jeszcze tę przewagę, że oprócz urządzeń z NFC działa także na komputerach stacjonarnych i notebookach. Wpisane do aplikacji karty możesz więc w bardzo wygodny sposób wykorzystać do dokonywania płatności za zakupy internetowe. Do ich autoryzacji może posłużyć FaceID, dzięki czemu nie ma obaw, że pozostawiony na chwilę bez opieki komputer posłuży komuś do wydania pieniędzy z Twojego konta.

płacenie zbliżeniowo google pay
W Google Pay i Apple Pay możesz dodać wiele kart. Nawet te lojalnościowe!

Blik – alternatywa dla NFC

O ile użycie gotówki lub karty płatniczej jest stosunkowo intuicyjne, o tyle nie każdy wie, jak płacić telefonem. W 2013 roku mBank i pięć innych banków porozumiało się w sprawie budowy wspólnego standardu płatności mobilnych. Wynikiem tej współpracy było uruchomienie dwa lata później BLIKa. Błyskawicznie zdobył on ogromną popularność wśród użytkowników i został przyjęty też przez inne banki. Początkowo służył głównie do autoryzacji transakcji internetowych, ale obecnie większość terminali płatniczych w sklepach obsługuje też BLIK.

Sprawdź też: Co to jest BLIK i jak z niego korzystać

Ten sposób płatności wymaga wykonania kilku prostych kroków. W momencie, gdy chcesz dokonać płatności w aplikacji bankowej swojego smartfonu, musisz wybrać opcję BLIK. Na ekranie wyświetli się jednorazowy, sześciocyfrowy kod, który jest ważny przez dwie minuty. Wpisujesz go w terminalu płatniczym, a serwer Polskiego Standardu Płatności porównuje wygenerowane klucze kryptograficzne i jeżeli znajduje powiązanie, na Twoim telefonie wyświetlają się szczegóły transakcji i przyciski zatwierdzenia oraz odrzucenia jej.

Bezpieczeństwo płatności zbliżeniowych

Płatności zbliżeniowe nieprzypadkowo zdobyły ogromną liczbę użytkowników. Jest to bowiem bardzo wygodny i szybki sposób dokonywania rozliczenia za zakupy – w przypadku drobnych kwot (aktualnie do 100 zł) niewymagający nawet dodatkowej autoryzacji. Wystarczy przyłożyć do terminala kartę i wszystkie niezbędne informacje zostaną z niej odczytane. Jednak w przypadku zgubienia lub kradzieży łatwo narazisz się na szybką utratę środków z konta – niewymagające autoryzacji drobne transakcje mogą być bowiem wykonywane jedna po drugiej.

Sprawdź też: Revolut – wszystko o aktualnych kosztach za używanie Revoluta

Wprowadzonym stosunkowo niedawno zabezpieczeniem przed taką ewentualnością jest żądanie PINu co kilka użyć karty, wciąż jednak nie chroni to całkowicie przed utratą sporej kwoty. O ile sam sposób komunikacji zbliżeniowej i przesyłane podczas dotknięcia terminala informacje są takie same w przypadku kart przechowywanych w telefonie, o tyle opcja ta jest znacznie bezpieczniejsza przez wielostopniowe autoryzacje.

Smartfon musisz przede wszystkim odblokować – czy to z wykorzystaniem FaceID, PINu, rysowanego symbolu, czy odcisku palca. Sama aplikacja banku, GPay czy Apple Pay również może wymagać do uruchomienia dodatkowej autoryzacji, także w przypadku korzystania z zegarka. Sprawia to, że nawet w przypadku zgubienia czy kradzieży telefonu lub smartwatcha Twoje karty i pieniądze na koncie pozostają w pełni bezpieczne.

Jakie banki obsługują płatności NFC w Polsce?

Jak płacić telefonem na co dzień? ING i niektóre inne banki dają swoim klientom pełen wybór metod mobilnych rozliczeń transakcji – od BLIKa, przez wpisanie karty we własnej aplikacji, po GPay i Apple Pay. Niektóre, jak na przykład mBank nie zdecydowały się wprowadzić opcji przechowywania ich we własnym serwisie. Zamiast tego odsyłają klienta do programów Google oraz Apple. Ponieważ wymagają one partnerstwa od banków, może się jednak zdarzyć, że nie będziesz mieć możliwości dodania tam swojej karty.

nfc w sklepie
Płatności NFC charakteryzuje przede wszystkim bezpieczeństwo

Na szczęście zdecydowana większość klientów ma dostęp do szybkich i bezpiecznych płatności mobilnych. Pełny wybór opcji dają ING i Santander. W przypadku banków Pekao, Millenium, Inteligo oraz PKO BP nie ma możliwości wpisania karty do Google Pay. Opcji płatności zbliżeniowej z poziomu własnej aplikacji nie dają Bank Pocztowy, BNP Paribas, Credit Agricole, Getin Bank, Idea Bank, mBank, Nest Bank, Noble Bank, Spółdzielcza Grupa Bankowa czy T-Mobile.

Wyłącznie Google Pay obsługują z kolei Citi Handlowy, Plus Bank oraz Toyota Bank. Ponieważ jednak liczba klientów korzystających z płatności mobilnych dynamicznie rośnie, banki dążą do poszerzenia swojej oferty. Dla uzyskania najbardziej aktualnych informacji o możliwościach dokonywania płatności NFC za pośrednictwem telefonu czy zegarka musisz zapoznać się ze szczegółami oferty swojego banku. Może się bowiem okazać, że zdążył on dodać do aplikacji możliwość dodawania kart lub przystąpił do programu GPay bądź Apple Pay.

nfc w smartwatchu
Zbliżeniowo możesz płacić nie tylko telefonem, ale też zegarkiem czy opaską!

Wady i zalety NFC

W ostatnich latach coraz więcej osób rezygnuje z regularnego używania gotówki. Zapłacenie za zakupy poprzez przyłożenie karty bankomatowej do czytnika jest szybkie, wygodne i bezpieczne. Nawet przy drobniejszych kwotach – nieprzekraczających 100 zł – terminal okazjonalnie żąda PINu dla weryfikacji użytkownika. Wciąż jednak w przypadku utraty karty istnieje ryzyko, że poprzez szereg niewymagających autoryzacji płatności z Twojego konta zniknie znacząca kwota.

Ten problem nie występuje podczas dokonywania płatności smartfonem  Wpisane do niego karty są zabezpieczone blokadą ekranu i autoryzacją aplikacji poprzez kod, FaceID czy odcisk palca. Sprawia to, że nawet najdrobniejsze transakcje są w pewien sposób weryfikowane – niepożądana osoba nie jest w stanie takiej wirtualnej karty w żaden sposób wykorzystać. Z tego względu stale rośnie liczba użytkowników płatności mobilnych NFC.

Obsługa takiej transakcji nie stanowi żadnego wyzwania. Najprostsza odpowiedź na pytanie, jak płacić zbliżeniowo telefonem, to: „tak samo, jak kartą”. Włączona aplikacja pozwala wybrać, którą kartą chcesz się posłużyć w praktycznie taki sam sposób, jak jej fizyczne wyjęcie z portfela. Tyle tylko, że ten portfel jest jeszcze dodatkowo zabezpieczony przed dostępem i niepożądanym sczytaniem lub skopiowaniem danych kart przez systemy RFID.

Korzystając z płatności mobilnych, możesz więc czuć się pewniej, niż nosząc karty w kieszeni.O ile więc z całą pewnością można stwierdzić, że warto płacić zbliżeniowo, nie każdy bank udostępnia klientom taką możliwość. To od jego oferty zależy, jak płacić telefonem. Santander i kilka innych banków udostępniają wszystkie istniejące narzędzia, ale może się zdarzyć, że nie będziesz mieć opcji dodania swojej karty do żadnego wirtualnego portfela. W tym przypadku – jak również gdy wciąż nie przekonuje Cię technologia zbliżeniowa NFC – warty wypróbowania jest BLIK. On również zapewnia wysokie bezpieczeństwo dokonywania transakcji.

12
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *