Poradniki

28.06.2021 10:55

Płatności zbliżeniowe – jak płacić telefonem? Wszystko o płatnościach NFC

Telefony i tablety
3
0
0
3
0

Jak płacić telefonem? Na jakiej zasadzie działają płatności zbliżeniowe NFC? Wszystko o jednej z najwygodniejszych metod wykonywania rozliczeń zdobywającej coraz większą popularność wśród Polaków.

Płatności zbliżeniowe telefonem? Rodzaje płatności

Telefon komórkowy to sprzęt, który towarzyszy każdemu w codziennym życiu. Bywają często takie sytuacje, że bierzesz go ze sobą, a portfela nie. Dlatego właśnie płacenie nim stale zyskuje na popularności. Spośród innych metod płatności ta wyróżnia się bezpieczeństwem. Zapłacenie smartfonem za zakupy wymaga dodatkowej autoryzacji – biometrycznej, hasłem lub pinem. W odróżnieniu od gotówki, którą zapłacić może każdy, czy karty pozwalającej nie wpisywać PINu przy zakupach do 100 zł, nawet w przypadku kradzieży czy zgubienia telefonu pieniądze na Twoim koncie nie są zagrożone.

W różnych miejscach na świecie stosuje się rozmaite systemy autoryzacji transakcji. Wielu turystów dziwi fakt, że w Chinach można płacić telefonem nawet na straganach w najmniejszych miejscowościach. Sprzedawcy posiadają kartki z wydrukowanymi kodami QR. Po zeskanowaniu go można dokonać szybkiego przelewu na określone konto. Ta metoda budzi jednak pewne obawy względem bezpieczeństwa i nie trafiła jak dotąd do Polski. Tutaj zdecydowanie dominują BLIK i płatności zbliżeniowe NFC.

płatności zbliżeniowe

Zobacz też: Wideorozmowy — czym dokładnie są? Jakie są najlepsze aplikacje do wideorozmowy?

Jak płacić telefonem za pomocą BLIK?

O ile użycie gotówki lub karty płatniczej jest stosunkowo intuicyjne, o tyle nie każdy wie, jak płacić telefonem. W 2013 roku mBank i pięć innych banków porozumiało się w sprawie budowy wspólnego standardu płatności mobilnych. Wynikiem tej współpracy było uruchomienie dwa lata później BLIKu. Błyskawicznie zdobył on ogromną popularność wśród użytkowników i został przyjęty też przez inne banki. Początkowo służył głównie do autoryzacji transakcji internetowych, ale obecnie większość terminali płatniczych w sklepach obsługuje też BLIK.

Ten sposób płatności wymaga wykonania kilku prostych kroków. W momencie, gdy chcesz dokonać płatności w aplikacji bankowej swojego smartfonu, musisz wybrać opcję BLIK. Na ekranie wyświetli się jednorazowy, sześciocyfrowy kod, który jest ważny przez dwie minuty. Wpisujesz go w terminalu płatniczym, a serwer Polskiego Standardu Płatności porównuje wygenerowane klucze kryptograficzne i jeżeli znajduje powiązanie, na Twoim telefonie wyświetlają się szczegóły transakcji i przyciski zatwierdzenia oraz odrzucenia jej.

płatności zbliżeniowe

Jak płacić telefonem za pomocą NFC?

O ile jednak BLIK wymaga stałego połączenia z Internetem, tego ograniczenia nie ma płatność telefonem z NFC. Co to jest i jak sprawdzić, czy Twój smartfon obsługuje tę technologię? NFC (near-field communication – komunikacja bliskiego pola) to standard krótkozasięgowej – do 20 cm – transmisji radiowej, która może służyć do powiązania ze sobą urządzeń. Jest on także zgodny ze stosowanym w kartach płatniczych ISO/IEC 14443, dzięki czemu NFC w telefonie pozwala wykorzystać go zarówno jako kartę, jak i terminal.

Zweryfikować obecność NFC w swoim telefonie możesz na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest przeczytanie szczegółowej specyfikacji w instrukcji obsługi urządzenia na stronie producenta lub w wiarygodnym sklepie internetowym. Niekiedy na odwrocie telefonu znajduje się też charakterystyczny symbol tej technologii. Najpewniejszym rozwiązaniem jest jednak zajrzenie do skrótów lub ustawień smartfona – jeżeli istnieje możliwość aktywacji NFC, możesz mieć pewność, że Twój telefon wspiera technologię zbliżeniową.

Jak płacić telefonem? PKO i część innych banków w swojej aplikacji zezwala na płatności zbliżeniowe. Autoryzacja transakcji sprowadza się więc do wyboru aktywnej karty (której nie musisz mieć przy sobie), przypisanej do Twojego konta. Wszystkie potrzebne do autoryzacji informacje zostają (numer karty, termin jej ważności, itd.) przesłane przez NFC po zbliżeniu telefonu do terminala. Czasami konieczne jest wpisanie PINu – w zależności od ustawień aplikacji może być on taki sam jak karty lub inny.

płatności zbliżeniowe

Zobacz też: Dane komórkowe – internet mobilny w każdym miejscu. Jak włączyć i wyłączyć dane komórkowe?

Płatności zbliżeniowe Google i ApplePay

Jeszcze większe możliwości dają użytkownikowi aplikacje Google Pay (znana też pod skrótową nazwą GPay) oraz ApplePay. Przede wszystkim umożliwiają one dostęp do wielu kart płatniczych jednocześnie, nawet wydanych przez różne banki. Dodanie kolejnej sprowadza się do wciśnięcia w aplikacji przycisku oznaczonego plusem. Kartę możesz sfotografować – wówczas jej dane zostaną rozpoznane automatycznie – lub wpisać wszystkie informacje ręcznie. Operację potwierdzasz kodem SMS lub FaceID a tożsamość właściciela weryfikuje Twój bank.

Dokonanie płatności zbliżeniowej sprowadza się wówczas do uruchomienia aplikacji i wybrania z listy karty, którą chcesz się posłużyć. Opcja działa też na powiązanych kontem Google lub Apple urządzeniach. Do płatności w sklepie możesz wykorzystać również smartband lub smartwatch z NFC. Część producentów inteligentnych zegarków oferuje nawet własne aplikacje przechowujące dane kart. Dzięki nim zapłacisz za zakupy nawet bez wyciągania telefonu z kieszeni.

ApplePay ma nad rywalami jeszcze tę przewagę, że oprócz urządzeń z NFC działa także na komputerach stacjonarnych i notebookach. Wpisane do aplikacji karty możesz więc w bardzo wygodny sposób wykorzystać do dokonywania płatności za zakupy internetowe. Do ich autoryzacji może posłużyć FaceID, dzięki czemu nie ma obaw, że pozostawiony na chwilę bez opieki komputer posłuży komuś do wydania pieniędzy z Twojego konta.

płatność nfc

Bezpieczeństwo płatności zbliżeniowych

Płatności zbliżeniowe nieprzypadkowo zdobyły ogromną liczbę użytkowników. Jest to bowiem bardzo wygodny i szybki sposób dokonywania rozliczenia za zakupy – w przypadku drobnych kwot (aktualnie do 100 zł) niewymagający nawet dodatkowej autoryzacji. Wystarczy przyłożyć do terminala kartę i wszystkie niezbędne informacje zostają z niej odczytane. Jednak w przypadku zgubienia lub kradzieży łatwo narazisz się na szybką utratę środków z konta – niewymagające autoryzacji drobne transakcje mogą być bowiem wykonywane jedna po drugiej.

Wprowadzonym stosunkowo niedawno zabezpieczeniem przed taką ewentualnością jest żądanie PINu co kilka użyć karty, wciąż jednak nie chroni to całkowicie przed utratą sporej kwoty. O ile sam sposób komunikacji zbliżeniowej i przesyłane podczas dotknięcia terminala informacje są takie same w przypadku kart przechowywanych w telefonie, o tyle opcja ta jest znacznie bezpieczniejsza przez wielostopniowe autoryzacje.

Smartfon musisz przede wszystkim odblokować – czy to z wykorzystaniem FaceID, PINu, rysowanego symbolu, czy odcisku palca. Sama aplikacja banku, GPay czy ApplePay również może wymagać do uruchomienia dodatkowej autoryzacji, także w przypadku korzystania z zegarka. Sprawia to, że nawet w przypadku zgubienia czy kradzieży telefonu lub smartwatcha Twoje karty i pieniądze na koncie pozostają w pełni bezpieczne.

Sprawdź też: Revolut – wszystko o aktualnych kosztach za używanie Revoluta

Jakie banki obsługują płatności NFC w Polsce?

Jak płacić telefonem na co dzień? ING i niektóre inne baki dają swoim klientom pełen wybór metod mobilnych rozliczeń transakcji – od BLIKu, przez wpisanie karty we własnej aplikacji, po GPay i ApplePay. Niektóre, jak na przykład mBank nie zdecydowały się wprowadzić opcji przechowywania ich we własnym serwisie. Zamiast tego odsyłają klienta do programów Google oraz Apple. Ponieważ wymagają one partnerstwa od banków, może się jednak zdarzyć, że nie będziesz mieć możliwości dodania tam swojej karty.

Na szczęście zdecydowana większość klientów ma dostęp do szybkich i bezpiecznych płatności mobilnych. Pełny wybór opcji dają ING i Santander. W przypadku banków Pekao, Millenium, Inteligo oraz PKO BP nie ma możliwości wpisania karty do Google Pay. Opcji płatności zbliżeniowej z poziomu własnej aplikacji nie dają Bank Pocztowy, BNP Paribas, Credit Agricole, Getin Bank, Idea Bank, mBank, Nest Bank, Noble Bank, Spółdzielcza Grupa Bankowa czy T-Mobile.

Wyłącznie Google Pay obsługują z kolei Citi Handlowy, Plus Bank oraz Toyota Bank. Ponieważ jednak liczba klientów korzystających z płatności mobilnych dynamicznie rośnie, banki dążą do poszerzenia swojej oferty. Dla uzyskania najbardziej aktualnych informacji o możliwościach dokonywania płatności NFC za pośrednictwem telefonu czy zegarka musisz zapoznać się ze szczegółami oferty swojego banku. Może się bowiem okazać, że zdążył on dodać do aplikacji możliwość dodawania kart lub przystąpił do programu GPay bądź Apple Pay.

nfc

Czy warto płacić zbliżeniowo?

W ostatnich latach coraz więcej osób rezygnuje z regularnego używania gotówki. Zapłacenie za zakupy poprzez przyłożenie karty bankomatowej do czytnika jest szybkie, wygodne i bezpieczne. Nawet przy drobniejszych kwotach – nieprzekraczających 100 zł – terminal okazjonalnie żąda PINu dla weryfikacji użytkownika. Wciąż jednak w przypadku utraty karty istnieje ryzyko, że poprzez szereg niewymagających autoryzacji płatności z Twojego konta zniknie znacząca kwota.

Ten problem nie występuje podczas dokonywania płatności smartfonem. Wpisane do niego karty są zabezpieczone blokadą ekranu i autoryzacją aplikacji poprzez kod, FaceID czy odcisk palca. Sprawia to, że nawet najdrobniejsze transakcje są w pewien sposób weryfikowane – niepożądana osoba nie jest w stanie takiej wirtualnej karty w żaden sposób wykorzystać. Z tego względu stale rośnie liczba użytkowników płatności mobilnych NFC.

Obsługa takiej transakcji nie stanowi żadnego wyzwania. Najprostsza odpowiedź na pytanie, jak płacić zbliżeniowo telefonem, to: „tak samo, jak kartą”. Włączona aplikacja pozwala wybrać, którą kartą chcesz się posłużyć w praktycznie taki sam sposób, jak jej fizyczne wyjęcie z portfela. Tyle tylko, że ten portfel jest jeszcze dodatkowo zabezpieczony przed dostępem i niepożądanym sczytaniem lub skopiowaniem danych kart przez systemy RFID. Korzystając z płatności mobilnych, możesz więc czuć się pewniej, niż nosząc karty w kieszeni.

Reklama

O ile więc z całą pewnością można stwierdzić, że warto płacić zbliżeniowo, nie każdy bank udostępnia klientom taką możliwość. To od jego oferty zależy, jak płacić telefonem. Santander i kilka innych banków udostępniają wszystkie istniejące narzędzia, ale może się zdarzyć, że nie będziesz mieć opcji dodania swojej karty do żadnego wirtualnego portfela. W tym przypadku – jak również gdy wciąż nie przekonuje Cię technologia zbliżeniowa NFC – warty wypróbowania jest BLIK. On również zapewnia wysokie bezpieczeństwo dokonywania transakcji.

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.