imessage

Technologia

27.03.2023 09:49

Co to iMessage? Wiadomości SMS/MMS na iOS

Android i iOS Programy i aplikacje
3
1
0
3
1

Co to jest iMessage? Jak działa i czy jest bezpieczne? Poznaj wszystkie najważniejsze informacje dotyczące wiadomości SMS i MMS na urządzeniach z iOS. 

Apple to firma, która od wielu lat nadaje tonu na rynku sprzętu RTV. Zarówno komputery osobiste, jak i smartfony tworzone przez kalifornijskiego producenta od zawsze stanowiły punkt odniesienia dla konkurencji. Konto Apple, czyli tak zwane Apple ID pozwala na wiele funkcji w powiązanych z nim aplikacjach. Ekosystem Apple pozwala na współpracę między sobą urządzeń producenta. 

Jedną z przełomowych funkcji jest iMessage — aplikacja, która powstała już w 2011 roku i była wzorem dla wielu komunikatorów internetowych. Tak zwane sms’y z internetu zmieniły na zawsze sposób komunikacji między ludźmi. Zanim powstał Messenger czy WhatsApp użytkownicy Apple mogli wysyłać do siebie wiadomości tekstowe dzięki połączeniu WiFi i sieci komórkowej. Niektórzy jednak potrzebują dokładnego wyjaśnienia co to jest iMessage i jak działa. Dla nich przygotowaliśmy ten tekst.

Sprawdź też: Czy WhatsApp jest bezpieczny? Jakie zagrożenia ze sobą niesie?

iMessage – co to jest?

Wiele osób, które pierwszy raz słyszy tę nazwę zastanawia się co to iMessage. Odpowiedź na to pytanie jest prosta. iMessage to komunikator internetowy pozwalający na wysyłanie sms za darmo w urządzeniach z systemem iOS i OS. Funkcja jest wbudowana w aplikację Wiadomości na telefonach z logiem nadgryzionego jabłka i od zwykłych SMS-ów odróżnia ją kolor dymków. Niektóre wiadomości mają kolor zielony, co oznacza w SMS-ie, że został on wysłany klasyczną drogą, natomiast wiadomości iMessage mają niebieską otoczkę. System wymiany wiadomości między użytkownikami sprzętu Apple był innowacyjny w momencie powstania i do dzisiaj cieszy się sporą popularnością ze względu na wygodę i darmowość.

Jak działa iMessage?

Ludzie korzystający z iPhonów zastanawiają się jak napisać sms poprzez iMessage i jak ogólnie działa ta funkcja. Działanie iMessage jest dość instynktowne, jednak aby aplikacja działała, warunki są dwa. Po pierwsze zarówno odbiorca wiadomości, jak i nadawca muszą korzystać ze sprzętu Apple oraz oboje muszą być podłączeni do internetu, by odebrać i wysłać wiadomość. 

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Samo wysłanie wiadomości nie jest trudne, jeśli odbiorca ma konto AppleID powiązane z jego numerem telefonu urządzenie samo zaklasyfikuje wiadomość jako iMessage. Wystarczy napisać treść i kliknąć strzałkę oznaczającą „wyślij SMS”. Niektórzy potrzebują wysłać wcześniej wysłaną wiadomość przy pomocy iMessage jako zwykły sms. Jak zmienić iMessage na sms? Wystarczy wysłaną wiadomość przetrzymać i wybierać funkcję „wyślij jako SMS” z rozwiniętego menu. 

Czy jest iMessage na androida?

System operacyjny Android związany jest z amerykańskim przedsiębiorstwem Google. Na telefonach z tym systemem dostępnych jest wiele funkcji stworzonych przez tę firmę. Między innymi Wiadomości Google, których nie można mylić z Messages, czyli odpowiednikiem iMessage na telefony z logiem zielonego robota (który notabene nigdy nie cieszył się znaczną popularnością). Natomiast czy na android iMessage jest dostępne? 

Mamy niestety przykrą informację dla użytkowników telefonów z tym systemem. Craig Federighi, starszy wiceprezes Apple ds. inżynierii oprogramowania oficjalnie informował jakiś czas temu, że funkcja ta jest dostępna tylko dla użytkowników systemu iOS i nie będzie ona nigdy dostępna na smartfony z Androidem. Dla posiadaczy smartfonów od Google pozostają inne darmowe komunikatory internetowe takie jak Messenger czy WhatsApp.

Windows a iMessage

Czy fakt, że iMessage nie jest dostępny na Androidzie, świadczy, że na komputerach z systemem Windows również nie można korzystać z tej funkcji? iMessage Windows brzmi dziwnie, ponieważ komunikator był zarezerwowany od początku dla laptopów z systemem MacOS. Okazuje się jednak, że w marcu 2023 roku Microsoft oficjalnie poinformował, że wprowadzi wiadomości iMessage na komputery z systemem Windows 11 dzięki aplikacji Phone Link. 

imessage windows
Aplikacja iMessage na Windowsa jest już dostępna! | Źródło: antyweb.pl

Po sparowaniu iPhone’a z komputerem poprzez Bluetooth oraz nadaniu uprawnień w telefonie użytkownicy tych smartfonów będą mogli wykonywać i odbierać zarówno połączenia telefoniczne, jak i wiadomości tekstowe bezpośrednio na komputerze z Windowsem. Ponadto dodana została możliwość przeglądania powiadomień ze swojego iPhona również w tej aplikacji. Warto zaznaczyć jednak, że nie będzie obsługi czatów grupowych ani wysyłania zdjęć i filmów, a także memoji.

Jak włączyć i wyłączyć iMessage na iPhone, iPadzie i Maku?

Z powodu dużej ilości zalet przy korzystaniu z iMessage, użytkownicy chcą używać tej aplikacji jako swojego podstawowego komunikatora. Warto więc wiedzieć zarówno jak włączyć iMessage oraz jak wyłączyć iMessage na poszczególnych urządzeniach, oraz co zrobić, gdy iMessage nie działa. Aby włączyć iMessage w iPhonie, należy wejść w Ustawienia, po czym przejść do kategorii  Wiadomości, po czym przełączyć przełącznik przy napisie iMessage, tak aby był zielony. Jeśli zależy nam na wyłączeniu funkcji, przełącznik przełączamy w drugą stronę. Po włączeniu lub wyłączeniu iMessage należy zrestartować telefon. Podobnie rzecz ma się z aplikacją FaceTime odpowiedzialną za wideorozmowy. Jeśli chodzi o  iPad’y, czyli tablety oferowane przez Apple włączanie oraz wyłączanie iMessage następuje w identyczny sposób, co w przypadku iPhone’a. 

Jeśli chodzi o laptopy MacBook, należy wprowadzić w aplikacji Wiadomości swoje dane Apple ID, po czym zalogować się na nie. Gdy to zrobimy, wchodzimy we Wiadomości>Ustawienia, a następnie klikamy w iMessage oraz Ustawienia. Wybieramy dostępne opcje spośród Włącz Wiadomości w iCloud, Twój adres email lub numer telefonu w Wiadomościach oraz Potwierdzaj odczytanie, aby dokładnie skonfigurować aplikacje. Aby przeprowadzić wylogowanie z iMessage na Maku, wystarczy wybrać polecenie Wiadomości>Ustawienia, po czym kliknąć iMessage oraz Ustawienia, a następnie wybrać oraz potwierdzić opcję „Wyloguj się”.

Sprawdź też: Google przetłumaczy iMessage dla Androida

Czy iMessage jest bezpieczne?

Pomimo niewątpliwych plusów korzystania z iMessage dla wielu kryterium, które musi być spełnione przy korzystaniu z komunikatorów, jest ich poziom bezpieczeństwa użytkowania. Czy iMessage jest zatem bezpieczne? Okazuje się, że jak najbardziej. Apple informuje swoich użytkowników, że „iMessage wykorzystuje pełne szyfrowanie, które chroni Twoje wiadomości na wszystkich Twoich urządzeniach, więc nikt, w tym Apple, nie ma do nich dostępu bez Twojego hasła”. Po takim zapewnieniu z ust producenta trudno uważać, że korzystanie z tej aplikacji wiąże się z ryzykiem. Nieprzestrzeganie przez firmę z Kalifornii reguł, które sami ustalili, skończyłoby się ogromnym skandalem i wielomilionowym pozwem, tak więc możemy bezpiecznie korzystać z komunikatora, bez obawy o przechwycenie naszych danych przez podmioty trzecie. 

3
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *