czy whatsapp jest bezpieczny

Technologia

20.05.2022 15:54

Czy WhatsApp jest bezpieczny? Jakie zagrożenia ze sobą niesie?

Programy i aplikacje
7
2
4
7
2

Jeśli zastanawiałeś się, czy WhatsApp jest bezpieczny, to świetnie trafiłeś! W naszym artykule dowiesz się wszystkiego na temat aplikacji WhatsApp, a także czy ten komunikator jest bezpieczny i warto z niego korzystać.

Czy WhatsApp jest bezpieczny? Odpowiadamy

W gruncie rzeczy aktualnie komunikator WhatsApp jest bezpieczną aplikacją do rozmów. Twórcy aplikacji zapewniają, że oprogramowanie zapewnia użytkownikom pełną prywatność dzięki szyfrowaniu wiadomości. Osoba korzystająca z WhatsApp Messenger może spać spokojnie, ponieważ wysyłane treści są zabezpieczone kodem. Dany kod autoryzuje się zarówno u odbiorcy, jak i nadawcy, a zatem nikt oprócz dwóch rozmówców nie ma dostępu do rozmowy. 

Specjalny klucz pozwala na rozszyfrowanie wiadomości, a jego posiadaczem stają się tylko dwie strony podczas chatowania. Warto dodać, że komunikator szyfruje zarówno wiadomości pisemne, jak i głosowe. Oczywiście, aby nasza rozmowa była anonimowa, nie jest wymagana żadna ingerencja w aplikację – to wszystko odbywa się automatycznie. Czy WhatsApp jest bezpieczny? Komunikator przechowuje nasze wiadomości na urządzeniu mobilnym, a nie na serwerach.

Co więcej, aplikacja umożliwia weryfikację szyfrowania połączenia i wiadomości. Warto także dodać, że komunikator oddaje użytkownikowi pełną kontrolę – możesz ustawić, od kogo chcesz otrzymywać wiadomości lub blokować niepożądane osoby. Te cechy komunikatora sprawiają, że WhatsApp jest w pełni bezpieczną aplikacją do prowadzenia rozmów. Choć sama w sobie apka nie jest niebezpieczna, to zdarzają się pewne sytuacje, które mogą wpływać na bezpieczeństwo użytkowników – o tym przeczytasz na końcu.

Czym jest WhatsApp? Najważniejsze informacje

WhatsApp jest aplikacją służącą do odbywania konwersacji w bezpłatny, szybki i łatwy sposób. Ten komunikator jest wyposażony nie tylko w funkcję wysyłania wiadomości tekstowych, ale także głosowych czy zdjęć i filmów. WhatsApp stał się komunikatorem bardzo popularnym na całym świecie ze względu na prostotę obsługi, a także łatwość nawiązywania kontaktu ze znajomymi. 

czy whatsapp jest bezpieczny?
WhatsApp jest komunikatorem darmowym dostępnym na każdy telefon

Aby wysłać wiadomość na WhatsAppie, wykorzystywany jest transfer danych mobilnych bądź sieć Wi-Fi. Z uwagi na ten fakt, komunikator stał się międzynarodowym sposobem na rozmawianie, ponieważ wiadomości na całym świecie są wysyłane zupełnie za darmo. Za pośrednictwem WhatsAppa jesteś w stanie także prowadzić połączenia wideo. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej informacji na temat tego komunikatora – zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu na naszym blogu.

Sprawdź też: Aplikacja WhatsApp – co to jest i jak działa? Sprawdź najlepszą alternatywę dla Messengera

Czy WhatsApp był niebezpieczny? Historia aplikacji

Kilka lat temu aplikacja WhatsApp przeżywała spory kryzys. W 2012 roku wyszło na jaw, że wszystkie wiadomości wysyłane za pośrednictwem tego komunikatora były jawne, a więc kompletnie niezaszyfrowane. Co to oznaczało w praktyce dla użytkownika? Jeżeli przesłano do kogoś wiadomość tekstową, to druga osoba korzystająca z tej samej sieci Wi-Fi co my, także używająca tej aplikacji, mogła dowiedzieć się, o czym dokładnie rozmawiamy.

Po tej sytuacji korporacja wprowadziła do WhatsAppa szyfrowanie wiadomości, a więc nasza korespondencja staje się anonimowa dla niepożądanych osób trzecich. W konsekwencji okazało się, że komunikator na długo stracił zaufanie wśród użytkowników, choć mimo wszystko aplikacja trzyma się bardzo dobrze. W końcu każdemu może się powinąć noga, prawda? WhatsApp wyciągnął wnioski i aktualnie takie sytuacje nie powinny mieć już nigdy miejsca.

WhatsApp – istniejące zagrożenia

Z uwagi na to, że WhatsApp jest wygodnym, łatwo dostępnym komunikatorem, to równie dynamicznie pojawiły się nowe zagrożenia czyhające na nieświadomych użytkowników. WhatsApp często jest wykorzystywany także wśród starszych osób, aby ułatwić kontakt np. ze swoimi dziećmi. Właśnie ta grupa najczęściej staje na celowniku oszustów. W takim razie czy WhatsApp jest bezpieczny? Na czym polega niebezpieczeństwo?  Odpowiadamy.

Zagrożenia odnotowane na tym komunikatorze to głównie ataki phishingowe, które ukryte są pod postacią fałszywych linków czy wiadomości. Treść potencjalnego oszustwa zazwyczaj ma wywołać u czytelnika skrajne emocje. Bardzo często są to wiadomości, które sugerują, że ktoś od nas chce nabyć przedmiot na znanej aplikacji do sprzedawania przedmiotów. Podczas rozmowy z oszustem dowiadujemy się, że zapłacił już on za produkt, ale musimy kliknąć link, aby odebrać pieniądze. Wejście w odnośnik kończy się zawirusowaniem naszego telefonu, co w konsekwencji może prowadzić np. do utraty pieniędzy na koncie bankowym.

whatsapp
Uważaj na podejrzane wiadomości wysyłane przez nieznajomych

Najlepszymi sposobami, aby nie dać się oszukać, są przede wszystkim ograniczone zaufanie i trzeźwa analiza każdej wiadomości. Ataki prowadzone są przez osoby spoza naszego kraju, a więc jeśli w oczy rzuca Ci się wiadomość, która nie jest napisana poprawną polszczyzną – powinna zapalić się czerwona lampka. Warto zwracać uwagę także na adres umieszczonego linku – czy nie wygląda on podejrzanie. Zalecamy nie ufać nieznajomym osobom komunikującymi się za pośrednictwem WhatsAppa, ponieważ najczęściej są to formy wyłudzenia wrażliwych danych.

Czy WhatsApp jest niebezpieczny – podsumowanie

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jeżeli pytamy o bezpieczeństwo użytkowników podczas korzystania z WhatsAppa, patrząc w perspektywie wycieku danych i ataku hakerskiego – komunikator jest w pełni bezpieczny. Szyfrowanie wiadomości chroni zawartość chatu przed niepożądanym odbiorcą. Jednakże, tak jak na każdym portalu społecznościowym czy aplikacji, może zdarzyć się sytuacja mająca na celu wyłudzenie od nas danych.

Sprawdź też: WhatsApp zamiast doktora Google? Medyczny bot już pomaga klientom ubezpieczyciela

Nie da się ukryć, od tego niestety nie ma ucieczki. Korzystanie z WhatsAppa może narazić nas na próbę phishingu, jednak nie jest to domena tylko tej aplikacji. Co więcej, w bardzo łatwy sposób możemy takie ataki odeprzeć. Z reguły WhatsApp jest już komunikatorem bezpiecznym, nadającym się do codziennego użytku bez większych kłopotów.

Czy korzystasz z tej formy komunikowania się z bliskimi? A może wybrałeś inną aplikację? Daj znać w komentarzach!

7
2

Podziel się:

Komentarze (4)

Chcesz z kimś pogadać ? Zadzwoń
W ostateczności wyślij SMS.
Zamiast instalować kolejnego złodzieja czasu

Najdebulniejsze jest kiedy wychowawcy klas 1-3 każą ci to zainstalować bo musisz koniecznie miec kontakt z grupa gdzie wszczynane są bezużyteczne dyskusje typu moja Kasia tez chora moj Krzys tez i rozpoczyna się dysputa nas wyższością syropie x nad syropkiem y.
Totalna żenada. Wychowawca rzuca tzw problem z du….. i dyskutują, chyba dla zabicia czasu. Wole synowi coś dobrego na obiad ugotować lub pograć z nim w gry planszowe. Zamiast siedzieć non toper na whatsapie
Dla ludzie ograniczonych intelektualnie ta aplikacja jak większość tych portali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *