USB OTG obraz glowny

Poradniki

30.06.2021 13:07

USB OTG – Pendrive, klawiatura i mysz do telefonu? Co to jest USB OTG – wszystkie informacje!

Telefony i tablety
5
1
0
4 lata temu
USB OTG – Pendrive, klawiatura i mysz do telefonu? Co to jest USB OTG – wszystkie informacje!
5
1
0
5
1

Urządzenia mobilne zdominowały naszą codzienność – na czele ze smartfonami. Są dla nas nie tylko przenośnym centrum multimedialnym, ale i często narzędziem pracy. Co to znaczy USB OTG? Sprawdzamy, jak podłączyć do telefonu myszkę lub pendrive i wyjaśniamy, czym jest ten standard.

Port USB montowany na pokładzie urządzeń mobilnych to dla wielu z nas po prostu złącze, dzięki któremu możemy uzupełnić poziom energii smartfona czy tabletu. Poprzez rozwój chmur danych coraz rzadziej używamy tego rozwiązania do przesyłu na komputer zdjęć, czy materiałów wideo. 

Taki sposób na transfer danych jest po prostu szybszy i o wiele wygodniejszy, niż podpinanie do smartfona i komputera kabli. Nie powinniśmy jednak zapominać, że złącza microUSB czy USB-C posiadają jeszcze jedną ważną funkcję – USB OTG. Co powinniśmy o niej wiedzieć?

USB OTG

USB OTG – co to jest?

W pierwszej kolejności powinniśmy wyjaśnić, czym jest USB OTG. Do czynienia mamy bowiem z bardzo przydatną funkcją, dzięki której w znaczący sposób rozbudujemy funkcjonalność naszego urządzenia mobilnego. Dzięki wdrożeniu tego rozwiązania przez wielu producentów, gniazdo USB naszego smartfona służy nam już nie tylko do jego ładowania. 

Możemy wykorzystać je do podłączenia do niego jednego, lub więcej (dzięki specjalnym rozgałęźnikom) dodatkowych akcesoriów. Mogą to być m.in. mysz, klawiatura, akcesoria audio czy pendrive. Dzięki USB OTG, port USB może więc stać się potężnym gniazdem rozszerzeń. 

Co ciekawe, standard jest z nami od dawna. Wsparcie dla tej funkcji zostało wprowadzone już na Androidzie 3.1. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest ona dostępna dla każdego smartfona z systemem od Google na pokładzie. Wiele zależy w tej kwestii od producenta, który musi zaoferować wsparcie dla tego typu rozwiązania. Jeśli jednak zdecydowaliście się na zakup urządzenia od któregoś z wiodących producentów (jak chociażby Samsunga, Xiaomi czy OPPO) to o dostęp do funkcji USB OTG raczej powinniście być spokojni.

Co daje USB OTG – w systemie Android

Funkcja USB OTG otwiera przed użytkownikami smartfonów z systemem Android naprawdę sporo możliwości. Jak już wcześniej wspomniano – po wpięciu w port USB danego urządzenia (oczywiście oferującego wsparcie dla tej funkcji) specjalnej przejściówki z rozgałęzieniem – możemy podpiąć do naszego urządzenia mysz i klawiaturę. Dzięki nim będzie możliwa wygodna edycja dokumentów w ramach pakietów biurowych od Google czy Microsoftu.

Sprawdź: Jak zrootować telefon? Co to jest root i czy warto go zrobić?

Fizyczne klawisze pomogą nam pisać o wiele szybciej, niż nawet najlepsza klawiatura ekranowa. Poprzez port USB naszego smartfona (bądź tabletu) możemy podpiąć także zewnętrzny nośnik danych (, dysk przenośny bądź czytnik kart SD), na którym przechowujemy nasze multimedia bądź dokumenty. To też świetny sposób, by wpiąć do telefonu pendrive.

Takie rozwiązanie może być przydatne w sytuacji, kiedy nie mamy dostępu do naszego komputera, a chcemy na przykład pokazać komuś nasze zdjęcia, filmy, bądź uruchomić prezentację multimedialną korzystając dodatkowo z technologii Miracast. 

USB OTG może nam posłużyć także do podłączania do naszego telefonu innych, nieco rzadziej spotykanych akcesoriów. W tym choćby przewodowego pada do gier. Istnieją też przejściówki umożliwiające nam pracę z monitorem (jak DeX od Samsunga), podpięcie wzmacniacza słuchawkowego, drukarki czy nawet zewnętrznej lampy błyskowej w trakcie fotografowania. 

Niektóre telefony mogą także posłużyć nam jako powerbanki, dzięki którym możemy szybko zasilić energią inne urządzenia. Jest to bardzo niepozorna funkcja dająca użytkownikowi smartfona bądź tabletu z Androidem ogromne możliwości. 

Smartfon w kilka chwil może zamienić się w mobilne biuro bądź zacząć pełnić funkcję przenośnej minikonsoli do gier z pełnoprawnym, wygodnym kontrolerem. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że w sieci możemy już kupić np. przenośne nośniki danych oferujące nam zarówno klasyczny wtyk USB, jak i złącze USB-C.

Masz to na pewno – lista smartfonów z USB OTG

Nie każdy smartfon oferuje wsparcie dla USB OTG. W sieci próżno szukać konkretnej listy urządzeń, które producenci wyposażyli w tę funkcję. Jeśli więc zależy Wam na uzyskaniu klarownej informacji w tej kwestii, to wyjść jest kilka:

poszukiwać informacji o funkcji USB OTG na opakowaniu smartfona, który nas interesuje (zazwyczaj producent decyduje się na oznaczenie polegające na umieszczeniu ikonki ze specjalnym dopiskiem),

Adaptery USB OTG w dobrych cenach

posiłkować się informacją umieszczoną przez producenta na karcie produktu danego smartfona (w sekcji specyfikacja) bądź opublikowaną w serwisach zajmujących się prezentowaniem baz specyfikacji smartfonów,

przejść do menu ustawień i tam sprawdzić w wyszukiwarce, czy otrzymamy informację zwrotną po wpisaniu frazy USB OTG (choć nie wszystkie smartfony sprawdzimy w taki sposób).

Możecie też na własną rękę sprawdzić, czy Wasze urządzenie wspiera funkcję USB OTG. W tym celu wystarczy spróbować podłączyć akcesorium do smartfona za pomocą odpowiedniej przejściówki, bądź sprawdzić kompatybilność za pomocą jednej z dedykowanych aplikacji dostępnych w Sklepie Play. Po wpisaniu w wyszukiwarkę internetową takich zapytań, jak: kabel USB OTG czy OTG USB C lub USB on-the-go widać wyraźnie, że popularność tego rozwiązania jest zaskakująco duża.

Jednym z takich narzędzi jest USB OTG Checker. Ten niewielki i prosty w obsłudze program, który po uruchomieniu skanuje nasze urządzenie mobilne i wyświetla nam informację wskazującą na to, czy nasz smartfon wspiera tę funkcję. 

Jak włączyć USB OTG?

Większość smartfonów nie wymaga od nas tego, by włączać w jakikolwiek sposób funkcję USB OTG. Jest ona aktywowana domyślnie i wystarczy podpiąć jakieś akcesorium, abyśmy mogli się nią cieszyć. Jednak niektóre smartfony (i tablety) wymagają od nas tego, by tę funkcję uruchomić za pośrednictwem odpowiedniego suwaka zaszytego w menu ustawień. 

Taki przełącznik powinien wyświetlać się na głównej karcie ustawień. Jeśli jednak macie problem z jego zlokalizowaniem, możecie próbować wpisać frazę „USB OTG” w pasek wyszukiwania menu ustawień – powinien on poradzić sobie ze zlokalizowaniem odpowiedniej opcji.

USB OTG – czy działa też na iOS?

Na pewno wiele osób zadaje sobie pytanie – czy funkcja USB OTG jest dostępna także w przypadku smartfonów i tabletów pracujących pod kontrolą systemu iOS? Warto pamiętać o tym, że Apple od lat montuje na pokładzie swoich produktów złącze Lightning i nie zanosi się na to, by jakakolwiek instytucja bądź przepisy wymogły zmiany w tej kwestii na gigancie z Cupertino. W ekosystemie Apple często mówi się o kablu USB OTG, co nie do końca jest zgodne z prawdą, jednak dość dobrze oddaje specyfikę tego oprogramowania.

USB OTG

Jak się jednak okazuje, brak złącza micro USB, bądź USB-C nie blokuje nam możliwości korzystania z naszych „jabłuszek” w połączeniu z akcesoriami łączącymi się z nimi za pośrednictwem kabla. Oczywiście i w tym przypadku będziemy musieli dokonać zakupu odpowiedniej przejściówki wpinanej w port Lightning. 

W przypadku produktów Apple wsparcie dla akcesoriów łączących się z naszymi urządzeniami w taki sposób nie jest jednak równie szerokie, jak w przypadku smartfonów pracujących pod kontrolą Androida. Może więc okazać się, że akcesoria, które podpinaliśmy do naszego urządzenia z systemem od Google na pokładzie nie będą się prawidłowo łączyły ze sprzętem pracującym pod kontrolą iOS. 

W tym przypadku nie mamy do czynienia z klasycznym USB OTG. Raczej nie powinniśmy uświadczyć problemów z podłączaniem do naszych iPhone’ów i iPad’ów dysków zewnętrznych, czy pendrive’ów. Zazwyczaj można też podpiąć do iTelefonu dysk USB. Może się jednak okazać, że próba podpięcia myszki do telefonu zakończy się fiaskiem i że w takiej sytuacji będziemy zmuszeni do tego, by zdecydować się na zakup zestawu wykorzystującego do łączenia się z naszymi urządzeniami modułu Bluetooth.

5
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *