1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. NFC w telefonie – Najlepsze modele 2022

Technologia

24.03.2022 09:47

NFC w telefonie – Najlepsze modele 2022

Android i iOS Telefony i tablety
2
0
0
2
0

Funkcja NFC jest obecna właściwie w każdym nowszym modelu smartfona. Jednak w sieci wciąż często pojawiają się pytania o treści „NFC – co to jest?” Jeśli nie wiesz jak płacić z pomocą NFC w telefonie, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem.

NFC w telefonie – co to jest?

NFC to skrót od nazwy near-field communication oznaczającej komunikację bliskiego zasięgu. Moduł umożliwia urządzeniom udostępnianie danych, wysyłając je na odległość do 20 centymetrów. W odróżnieniu od popularnego Bluetooth NFC opiera się na indukcji magnetycznej, dzięki czemu może łączyć się z kilkoma odbiornikami naraz. Przesyłanie danych poprzez NFC jest nieco wolniejsze niż w przypadku innych rodzajów komunikacji. Niska prędkość transmisji jest jednak rekompensowana praktycznie automatycznym łączeniem się z innymi urządzeniami. NFC wymaga jedynie zbliżenia do innego nadajnika, pomijając przy tym proces parowania. Dzięki tej bezpośredniości moduł telefonu może być używany jako zamiennik karty płatniczej, elektronicznego dokumentu, czy biletu.

Marką, która jako pierwsza użyła modułu NFC w telefonie była Nokia. Model 6131 z 2007 roku był już w stanie funkcjonować jako pośrednik karty debetowej. Najczęstszymi transakcjami wykonywanymi przez telefon były opłaty parkingowe i płatności za bilety podróżnicze. Na przeniesienie NFC do systemu Android nie trzeba było czekać długo. W wyprodukowanym w 2010 roku Samsungu Nexus S moduł komunikacji bliskiego zasięgu był jednym z największych atutów smartfona. Ustawienia telefonu pozwalały użytkownikom włączyć i wyłączyć NFC jednym kliknięciem.

NFC
NFC w telefonie, czyli technologia zastępująca fizyczną kartę płatniczą

Popularyzacja tej funkcji znacznie przyspieszyła w momencie, w którym światło dzienne ujrzał pierwszy tag NFC, czyli przylepna etykieta zawierająca moduł komunikacji bliskiego zasięgu. Każda nalepka mogła być wykorzystana wielokrotnie i nie wymagała żadnego ładowania. Tagi NFC to urządzenia pasywne, będące kompletnie zależne od łączącego się z nimi sprzętu. Pierwsze naklejki nosiły nazwę TecTile i pochodziły z fabryki Samsunga. Ich największą zaletą był niski koszt produkcji. Jeden NFC Tag był w stanie zmieścić do jednego kilobajta danych, a ich zamieszczenie na nim wymagało jedynie obsługi prostej aplikacji.

Jaki smartfon z NFC wybrać?

Najbardziej znaczącym wyznacznikiem jakości NFC w smartfonie jest niestety jego cena. Produkty z najwyższej półki bardzo rzadko zawierają słabe moduły, czego nie można powiedzieć o ich tańszych kuzynach. Twórcy, chcąc obniżyć koszta produkcji, często decydują się na wykonanie mniej ważnych podzespołów w słabszej jakości, do których często zalicza się NFC. Oczywiście, nie oznacza to, że przez tańsze części funkcja nie będzie wcale działać. Nawet najsłabiej zaprogramowane NFC pozwoli na przeprowadzanie transakcji za pomocą smartfona. Największa różnica pomiędzy wysokiej klasy modułem a tańszym zamiennikiem to prędkość przesyłania plików i stabilność tego procesu.

Smartfon z technologią NFC
Smartfon z technologią NFC

Dobry moduł NFC cechuje się przede wszystkim praktycznie natychmiastowym transferem danych i stałym połączeniem. Częste zakłócenia sygnału mogą uniemożliwić sprawne korzystanie z tej funkcji. Jednym z producentów, który nie oszczędza na modułach NFC, jest Xiaomi. Zarówno budżetowe Xiaomi Redmi 9c, jak i droższe Xiaomi Poco x3 posiadają najwyższej klasy moduły bliskiego zasięgu.

Czym się sugerować wybierając telefon z NFC?

W 2022 roku większość nowych telefonów posiada wbudowany moduł NFC, nie oznacza to jednak, że każdy z nich działa równie sprawnie. Niektóre smartfony mogą odstawać od reszty, w dodatku niekoniecznie w pozytywnym sensie. Od poprawnego funkcjonowania NFC zależy kilka czynników. Najważniejszym z nim jest programowanie modułu. W większości telefonów funkcja NFC działa w bardzo podobny sposób, jednak w niektórych modelach można spotkać się z wadliwym kodem, znacznie ograniczającym jej możliwości.

Reklama

Sprawdź też: Xiaomi Mi Band 6 NFC, czyli jak płacić zegarkiem za dwie stówki

Jak poznać, które smartfony mogą sprawiać kłopoty? W większości przypadków należy przejrzeć komentarze użytkowników konkretnego modelu. Popularne fora GSM zwykle zapełnione są recenzjami telefonów, w których łatwo znaleźć informacje na temat ich minusów. Jeśli interesuje Cię wyłącznie najlepszej jakości technologia NFC, powinieneś sprawdzić upublicznione przez producenta specyfikacje smartfona. W nich powinieneś znaleźć wszystkie ważne informacje, takie jak szybkość transferu, czy zasięg modułu.

Płatność NFC w sklepach – jak działa?

Aby zamienić swój telefon lub smartwatch z NFC w kartę płatniczą, musisz najpierw włączyć odpowiednią opcję w ustawieniach telefonu. Kolejnym krokiem jest pobranie aplikacji swojego banku ze sklepu Google Play lub App Store’a. Niektóre z banków wymagają kilku dodatkowych kroków do włączenia tego trybu płatności, jednak w większości wystarczy wybrać opcję zapłaty wybranym smartfonem w aplikacji, aby cieszyć się możliwościami NFC.

Sam proces płatności także nie należy do zbyt skomplikowanych. Czytnik NFC zamieszczony w terminalach łączy się ze smartfonem podczas zbliżenia. Wystarczy przysunąć telefon na odległość ok. 5-20 cm. a odpowiednia kwota zostanie pobrana automatycznie z powiązanego konta.

Płacenie telefonem w sklepach
Płacenie telefonem w sklepach

NFC to zdecydowanie jedna z funkcji, która najbardziej ułatwia życie codzienne. Coraz więcej ludzi żyje w pośpiechu, przysparzającym wiele problemów. Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nie wyszedł nigdy z domu bez portfela. Jeśli nie chcesz znaleźć się w sytuacji, w której byłbyś pozbawiony możliwości zapłaty, koniecznie uruchom w swoim urządzeniu NFC.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu
2
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.