NFC

Technologia

22.03.2023 15:36

NFC w telefonie – Najlepsze modele 2023

Android i iOS Telefony i tablety
13
0
0
13
0

Funkcja NFC jest obecna właściwie w każdym nowszym modelu smartfona. Jednak w sieci wciąż często pojawiają się pytania o treści „NFC – co to jest?” Jeśli nie wiesz jak płacić z pomocą NFC w telefonie, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem.

NFC w telefonie – co to jest?

NFC to skrót od nazwy near-field communication oznaczającej komunikację bliskiego zasięgu. Moduł umożliwia urządzeniom udostępnianie danych, wysyłając je na odległość do 20 centymetrów. W odróżnieniu od popularnego Bluetooth, NFC opiera się na indukcji magnetycznej, dzięki czemu może łączyć się z kilkoma odbiornikami naraz. Przesyłanie danych poprzez NFC jest nieco wolniejsze niż w przypadku innych rodzajów komunikacji. Niska prędkość transmisji jest jednak rekompensowana praktycznie automatycznym łączeniem się z innymi urządzeniami. NFC wymaga jedynie zbliżenia do innego nadajnika, pomijając przy tym proces parowania. Dzięki tej bezpośredniości moduł telefonu może być używany jako zamiennik karty płatniczej, elektronicznego dokumentu, czy biletu.

Marką, która jako pierwsza użyła modułu NFC w telefonie była Nokia. Model 6131 z 2007 roku był już w stanie funkcjonować jako pośrednik karty debetowej. Najczęstszymi transakcjami wykonywanymi przez telefon były opłaty parkingowe i płatności za bilety podróżnicze. Na przeniesienie NFC do systemu Android nie trzeba było czekać długo. W wyprodukowanym w 2010 roku Samsungu Nexus S moduł komunikacji bliskiego zasięgu był jednym z największych atutów smartfona. Ustawienia telefonu pozwalały użytkownikom włączyć i wyłączyć NFC jednym kliknięciem.

NFC
NFC w telefonie, czyli technologia zastępująca fizyczną kartę płatniczą

Popularyzacja tej funkcji znacznie przyspieszyła w momencie, w którym światło dzienne ujrzał pierwszy tag NFC, czyli przylepna etykieta zawierająca moduł komunikacji bliskiego zasięgu. Każda nalepka mogła być wykorzystana wielokrotnie i nie wymagała żadnego ładowania. Tagi NFC to urządzenia pasywne, będące kompletnie zależne od łączącego się z nimi sprzętu. Pierwsze naklejki nosiły nazwę TecTile i pochodziły z fabryki Samsunga. Ich największą zaletą był niski koszt produkcji. Jeden NFC Tag był w stanie zmieścić do jednego kilobajta danych, a ich zamieszczenie na nim wymagało jedynie obsługi prostej aplikacji.

Jaki smartfon z NFC wybrać?

Jeszcze kilka lat temu odpowiedź na to pytanie nie była prosta i oczywista. Było tak dlatego, że nawet droższe, bardziej zaawansowane smartfony nie zawsze były wyposażone w NFC. To już jednak przeszłość, która raczej nie wróci. NFC dostępne jest w praktycznie wszystkich smartfonach, pomijając wyłącznie najtańsze konstrukcje, gdzie producent musi oszczędzać na każdym komponencie.
Można bezpiecznie założyć, że każdy smartfon kosztujący ponad 1000 złotych będzie wyposażony w NFC. Większe problemy pojawiają się, im tańsze urządzenie chcemy kupić. W przypadku smartfonów za około 500 złotych obecność NFC nie jest standardem, a wręcz przeciwnie.

Smartfon z technologią NFC
Smartfon z technologią NFC

Jeżeli zatem zależy nam na zakupie taniego smartfona, zweryfikujmy w jego specyfikacji technicznej, czy na pewno jest wyposażony w moduł NFC. O czym jeszcze warto pamiętać? O tym, by nasz bank oferował płatności w standardzie oferowanym przez nasz smartfon. W przypadku smartfonów Apple iPhone do płacenia zbliżeniowo wymagane jest Apple Pay. Z kolei w przypadku smartfonów z Androidem i usługami Google możemy korzystać bądź z Portfela Google (Google Pay), bądź z płatności HCE. W przypadku smartfonów Huawei bez usług Google, na ten moment, możemy korzystać wyłącznie z HCE.

Czym się sugerować wybierając telefon z NFC?

Odpowiedź na to pytanie nie jest trudna. Wybierając telefon z NFC należy po prostu zwrócić uwagę na to, czy dany model jest wyposażony w ten moduł, czy nie. Jak wspomnieliśmy wcześniej, dotyczy to jednak tylko i wyłącznie urządzeń z najniższej półki cenowej. W przypadku nieco droższych smartfonów obecność NFC jest oczywista.

Sprawdź też: Xiaomi Mi Band 6 NFC, czyli jak płacić zegarkiem za dwie stówki

Należy zatem pamiętać o tym, by wybrany telefon spełniał wszystkie pozostałe kryteria, które spełniać powinien. Warto pamiętać, między innymi, o wysokiej jakości wykonania, odpowiednim wyświetlaczu, parametrach aparatu czy pojemności baterii. NFC praktycznie we wszystkich urządzeniach działa podobnie, dlatego nie jest to szczególnie istotne kryterium przy wyborze urządzenia.

Płatność NFC w sklepach – jak działa?

Aby zamienić swój telefon lub smartwatch z NFC w kartę płatniczą, musisz najpierw włączyć odpowiednią opcję w ustawieniach telefonu. Kolejnym krokiem jest dodanie karty płatniczej do obsługującej płatności zbliżeniowe aplikacji – Portfel Google (Google Pay) albo Apple Wallet (Portfel). W przypadku smartfonów z Androidem istnieje możliwość, że bank nie wspiera Google Pay, a jedynie HCE. W takim przypadku konieczne jest pobranie aplikacji banku, a następnie przejście przez proces konfiguracji dostepny z jej poziomu.

Sam proces płatności także nie należy do zbyt skomplikowanych. Czytnik NFC zamieszczony w terminalach łączy się ze smartfonem podczas zbliżenia. Wystarczy przysunąć telefon na odległość ok. 5-20 cm. a odpowiednia kwota zostanie pobrana automatycznie z powiązanego konta.

Płacenie telefonem w sklepach
Płacenie telefonem w sklepach

NFC to zdecydowanie jedna z funkcji, która najbardziej ułatwia życie codzienne. Coraz więcej ludzi żyje w pośpiechu, przysparzającym wiele problemów. Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nie wyszedł nigdy z domu bez portfela. Jeśli nie chcesz znaleźć się w sytuacji, w której byłbyś pozbawiony możliwości zapłaty, koniecznie uruchom w swoim urządzeniu NFC.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu
13
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *