Notch obraz glowny

Technologia

30.06.2021 13:49

Notch w smartfonach – skąd wziął się najbardziej kontrowersyjny element ekranu?

Telefony i tablety
5
1
0
5
1

Czym jest notch oraz do czego się on przydaje? Dlaczego można znaleźć go w tak wielu nowych urządzeniach? Odpowiedzi na te pytania poznasz, czytając ten artykuł.

Czym jest notch?

Notch to angielskie słowo oznaczające „wcięcie”. W kontekście smartfonów notch jest więc niewielkim wcięciem ekranu, umieszczanym przy górnej krawędzi przedniego panelu smartfona. Może on przybierać różne formy, od niewielkiego koła aż po długi, szeroki pasek. Pierwszymi urządzeniami, w których został zastosowany notch, były Sharp Aquos S2 i Essential Phone, wydane w sierpniu 2017 roku, jednak prawdziwą popularność temu rozwiązaniu przyniosła dopiero obecność w zaprezentowanym niecały miesiąc później iPhone X.

notch rodzaje

Dlaczego w smartfonach jest wcięcie w górnej części ekranu?

Wycięcie w górnej części ekranu telefonu mieści zwykle takie moduły jak przedni aparat, głośnik do rozmów oraz czujniki: zbliżeniowy i oświetlenia. Twórcy smartfonów decydują się na takie rozwiązanie, chcąc zwiększyć powierzchnię użytkową przedniego panelu, nie rezygnując jednocześnie z ulokowanych w nim komponentów. Obszar ekranu obok wycięcia najczęściej mieści ikony powiadomień, zegar lub ikonę baterii.

Rozwiązania inżynieryjne stosowane przez producentów telefonów przez długi czas nie pozwalały na stworzenie w pełni funkcjonalnego urządzenia, w którym przednia kamera byłaby niewidoczna (ukryta pod wyświetlaczem). Sztuka ta udała się w przypadku pozostałych komponentów, dzięki czemu w wielu nowoczesnych modelach smartfonów notch mieści już wyłącznie moduł kamery. Ten typ wcięć jest zwykle niewielki, w kształcie kropli lub koła. Choć na rynku można już znaleźć telefony z aparatem schowanym pod ekranem (takie, jak ZTE Axon 20 5G czy Oppo Find X), rozwiązanie to nie upowszechniło się jeszcze wśród topowych marek.

Notch w iPhone X – przełom w historii designu smartfonów

Gdy Apple oficjalnie zaprezentowało iPhone X, stało się jasne, że firma odchodzi od stylu, w którym dotychczas projektowała swoje smartfony. Media technologiczne ochoczo podchwyciły temat, zaś wśród użytkowników rozgorzała debata o wadach i zaletach charakterystycznego wycięcia w ekranie. Choć Apple nie było pierwszym, które je wykorzystało, wiele osób uważało, że takie działanie ze strony kreującego trendy giganta oznacza, że wyświetlacz z notchem wkrótce będzie powszechnie stosowany także przez innych producentów. Tak też się stało– ekrany z wycięciem wkrótce pojawiły się wśród nowych modeli LG, Honor czy Huawei. Współcześnie notcha posiada niemal każdy telefon.

Notch w iPhone X był jednym z elementów niezbędnych dla funkcjonowania Face ID, czyli nowo wprowadzonej wówczas funkcji uwierzytelniania, wykorzystującej rozpoznawanie twarzy. Usługa ta miała być nowoczesnym następcą dotychczas stosowanego przez Apple Touch ID, rozpoznającego odciski palca modułu ukrytego pod przyciskiem Home button. Pozostali twórcy smartfonów z notchem stosują to rozwiązanie, by możliwie jak najbardziej zwiększyć obszar użytkowy wyświetlacza. Chcą, by przedni panel w całości pokrywał ekran – wychodzą z założenia, że Twoja ulubiona gra lub film sprawią Ci więcej przyjemności, gdy będą odtworzone na dużym ekranie, zaś wiele różnych aplikacji typu social media stanie się dla Ciebie bardziej przejrzyste.

notch
Źródło: apple.com

Czy notcha da się ukryć?

Jeśli notch w Twoim telefonie nie podoba Ci się, możesz spróbować go wyłączyć. Z funkcji tej mogą jednak skorzystać posiadacze tylko niektórych urządzeń– producenci tacy jak Samsung czy Nokia stopniowo wycofywali dostępność tego rozwiązania. Jeśli w swoim telefonie masz taką możliwość, opcję wyłączenia wcięcia znajdziesz w ustawieniach wyświetlacza. Jak działa jego ukrycie? To dość proste. Ekran po lewej i prawej jego stronie staje się czarny, co tworzy iluzję jednolitej górnej ramki. Najlepsze efekty daje zastosowanie tego rozwiązania na wyświetlaczach AMOLED, ponieważ doskonale odwzorowują one głębię czerni. Wyświetlone na takim ekranie paski okalające wcięcie trudno odróżnić od prawdziwej ramki na wyświetlaczu.

Użytkownicy telefonów niewyposażonych w możliwość schowania notcha radzą sobie w inny sposób, na przykład ustawiając na telefonie tapetę, której wzór pozwala zatuszować ten element ekranu. Niektórzy korzystają z przeznaczonych do tego celu aplikacji, takich jak Notch Remover lub Notcho. Pozwalają one na dostosowanie dowolnego zdjęcia lub grafiki w taki sposób (najczęściej dodając do jej górnej części jednolity, czarny pasek), by ustawione jako tapeta smartfona tworzyły iluzję braku wycięcia w wyświetlaczu.

Sprawdź: Informacje o Quick Charge — co to jest i jak wpływa na ładowanie baterii?

Jak dbać o notch?

Notch to niezwykle istotny obszar przedniego panelu – to w końcu tu mieszczą się komponenty, których zanieczyszczenie wiąże się ze znaczną stratą na funkcjonalności. Wycięcie w ekranie urządzenia warto więc od czasu do czasu przetrzeć ściereczką z mikrofibry, nasączoną płynem do ekranów. Gdy nie używasz smartfona, trzymaj go w bezpiecznym miejscu lub znajdź dla niego odpowiednie etui. Należy pamiętać, że naprawa czy wymiana uszkodzonych komponentów notcha to najczęściej gra niewarta świeczki ze względu na koszta oraz czasochłonność całego procesu.

Wady i zalety notcha

Notch zdecydowanie podzielił użytkowników współczesnych smartfonów. Jego zwolennicy cenią go za jego prostą, ale ciekawą formę, nadającą ekranowi nowoczesny, dynamiczny wygląd. Twierdzą, że zwiększenie powierzchni użytkowej przedniego panelu tą metodą znacząco poprawia ogólny komfort korzystania z telefonu.

notch display

Przeciwnicy notcha zauważają, że rozwiązanie to zaburza kompozycję ekranu i zdecydowanie wolą grube, proste krawędzie od bardziej lub mniej dyskretnego wycięcia w ramce wyświetlacza. Uważają to rozwiązanie za sztuczne i niepotrzebne zwiększanie powierzchni ekranu kosztem estetyki.

Niezależnie jednak od tego, która opcja jest nam bliższa, nieprędko pożegnamy się z tak popularnym obecnie notchem. W ostatnim czasie smartfony tego typu stały się niemalże standardem i zdaje się, że pozostaną nim dopóki producenci nie znajdą bardziej dyskretnej, lecz równie funkcjonalnej alternatywy dla charakterystycznego wcięcia.

5
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *