Wszystko, co musisz wiedzieć o roamingu

Poradniki

31.05.2021 09:40

Wszystko, co musisz wiedzieć o roamingu. Co to jest i jak włączyć?

Android i iOS Telefony i tablety
5
0
0
5
0

Jak włączyć roaming? Wielu z nas zadaje sobie to pytanie, zwłaszcza chwilę przed wyjazdem za granicę – podpowiadamy jak włączyć tę usługę i do czego może się nam ona przydać.

Co to jest roaming?

Roaming jest usługą sieciową dostępną w bezprzewodowej komunikacji sieci telefonii komórkowej. Za pośrednictwem tego mechanizmu możesz korzystać z usług telefonicznych w momencie, kiedy znajdziesz się poza zasięgiem swojej sieci. Roaming umożliwia korzystanie z usług obcego operatora sieci lub tzw. punktów dostępowych (ang. access point), które zapewniają hostom dostęp do sieci.

Najpopularniejszą i najczęściej używaną formą roamingu jest jego międzynarodowa odmiana, która umożliwia abonentowi korzystanie z usług sieciowych podczas podróży zagranicznych. Typ regionalny lub krajowy pozwala na zmienne użytkowanie sieci w zależności od dostępnych zasięgów. Jest on jednak rzadziej używany, a w większości krajów tego typu rozwiązania są zabronione ze względu na monopol biznesowy dużych sieci.

Wszystko, co musisz wiedzieć o roamingu - zasięg
Zasięg jakiejś sieci komórkowej znajdziemy prawie wszędzie – potrzebny jednak roaming, aby uzyskać do nich dostęp

Do czego służy roaming?

Korzystanie z roamingu staje się przydatne w momencie, gdy planujesz wyjazd za granicę i nie chcesz tracić możliwości komunikacyjnych z sieciami krajowymi. Usługa pozwala na wykonywanie połączeń oraz wysyłanie wiadomości tekstowych i multimedialnych na numery przypisane abonentom z Twojego kraju, kiedy znajdujesz się za granicą.

Wykorzystując bramki sieciowe zagranicznych operatorów, możesz łączyć się z numerami dowolnej sieci, niezależnie od ich operatora. Oprócz wykorzystywania roamingu podczas pobytu za granicą, popularną formą korzystania z usługi jest także komunikacja z osobami przebywającymi poza granicami Polski, które zarejestrowały swój numer u lokalnego operatora.

Sprawdź też: Hotspot, tethering – sprawdź, jak udostępniać internet z telefonu. Wyjaśniamy, jak ze smartfona zrobić router

Usługa roamingu najczęściej jest płatna. Zależnie od Twojego operatora, opłaty za połączenia i wiadomości w abonamencie mogą się różnić. Roaming, choć niezwykle przydatny, może też przysporzyć problemów użytkownikom sieci, którzy mieszkają w strefach przygranicznych. W takim przypadku Twój telefon będzie prawdopodobnie automatycznie łączył się z siecią o najsilniejszym zasięgu, w tym także zagraniczną. 

Jeśli chcesz uniknąć takich sytuacji, zmień ustawienia połączenia telefonu z siecią z domyślnej opcji automatycznej na manualną i wybierz operatora ręcznie. Możesz też wyłączyć usługę roamingu poprzez kontakt z obsługą klienta Twojej sieci. Jak natomiast włączyć roaming w telefonie?

Wszystko, co musisz wiedzieć o roamingu - wifi, plaża, zasięg
Nie wszędzie jest Wi-Fi… a dostęp do sieci zwyczajnie czasem się przydaje

Jak włączyć roaming w Play?

Jeżeli jesteś abonentem Play i chciałbyś korzystać z usługi roamingu, aktywuj ją u operatora jeszcze przed planowaną podróżą. Domyślnie telefony komórkowe łączą się z zagranicznymi sieciami automatycznie. Bez włączonej usługi roamingowej połączenia międzynarodowe są droższe. W celu obniżenia kosztów komunikacji z zagranicznymi numerami warto sprawdzić ofertę operatora i włączyć ją na wybrany okres.

Jak włączyć roaming w telefonie Play? Wszyscy klienci sieci Play mają dostęp do aplikacji SIM. Jeśli chcesz uruchomić usługę „Tani Roaming”, wyszukaj ją w swoim smartfonie i włącz usługi. Podczas wykonywania połączeń zagranicznych pamiętaj o dodaniu międzynarodowego prefiksu, a dzięki aplikacji znacznie zmniejszysz koszt połączeń. 

Roaming w Orange – jak włączyć?

Jeżeli jesteś klientem Orange i zastanawiasz się jak włączyć roaming w telefonie, skorzystaj z Orange On-Line. Zaloguj się na swoje konto. Wybierając zakładkę „Usługi”, możesz sprawdzić status roamingu i zarządzać nim. Dostęp do Twojego konta w Mój Orange pozwoli Ci na bieżąco sprawdzać limit GB w roamingu, czy cennik połączeń. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat roamingu w Orange, zadzwoń na bezpłatny numer infolinii – 501 550 000.

Planując podróż w konkretne miejsce, możesz sprawdzić koszt połączeń między wybranymi krajami. Zrobisz to w prosty sposób, korzystając ze strony internetowej Orange. Dowiesz się tam także jak włączyć roaming w Orange na kartę i sprawdzisz cennik usługi dla klientów indywidualnych oraz biznesowych.

Wszystko, co musisz wiedzieć o roamingu - brak zasięgu
Czasami nawet roaming nie pomoże – bywają miejsca, gdzie zasięgu po prostu nie ma

Jak włączyć roaming w T-Mobile?

Roaming T-mobile pozwala abonentom na korzystanie z usług telekomunikacyjnych poza granicami kraju. Jak włączyć roaming w T-mobile? Użytkownicy numerów zarejestrowanych u operatora T-mobile, zarówno na zasadach abonamentu, jak i na kartę, mogą sprawdzić status usługi przez połączenie z iBOA. Numer możesz znaleźć w domyślnych kontaktach Twojej karty SIM.

Jeżeli wcześniej nie wyłączyłeś roamingu, Twój telefon automatycznie połączy się z zagraniczną siecią, kiedy znajdzie się w jej zasięgu. Po powrocie do kraju nie musisz wyłączać usługi – nie generuje ona dodatkowych kosztów. Jeżeli jednak mieszkasz w strefie przygranicznej, warto sprawdzić status roamingu i ustawić ręcznie sieć komórkową, z którą ma się łączyć Twój smartfon.

Warto pamiętać, że regulacje Unii Europejskiej zakładają korzystanie z roamingu w Europejskiej Strefie Gospodarczej na zasadach wykupionego abonamentu krajowego. Usługa „Roam Like At Home” umożliwia wykonywanie połączeń i wysyłanie wiadomości z cennikiem zgodnym z zasadami Twojego abonamentu. Dodatkowo płatne jest jednak przekroczenie limitu wykorzystanego transferu mobilnego. Jeżeli interesuje Cię wykupienie konkretnego pakietu dla zwiększenia limitu Internetu w roamingu, sprawdź ofertę na stronie T-mobile.

Wszystko, co musisz wiedzieć o roamingu - podróż, telefon, sieć
W podróży zagranicznej lepiej nie rezygnować z możliwości skorzystania z telefonu komórkowego

Włączanie roamingu w Plusie

Jak włączyć roaming w Plusie? Jeżeli korzystasz z abonamentu w Plusie, możesz aktywować i dezaktywować roaming na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest zarządzanie usługami w aplikacji Plus online. Wystarczy, że zalogujesz się na swoje konto, a uzyskasz możliwość sprawdzenia statusu dostępnych usług. Druga opcja wysłanie wiadomości SMS z poleceniem włączenia lub wyłączenia roamingu. Odpowiednie dla Twojego pakietu numery i treści wiadomości z poleceniami znajdziesz tutaj.

Podsumowując – roaming jest pomocną usługą szczególnie podczas podróży. Polscy operatorzy umożliwiają włączenie usługi w prosty sposób. Z uwagi na mogące zmieniać się zasady oraz prawo unijne, warto być na bieżąco z informacjami o roamingu w Twojej sieci. Mamy nadzieję, że w tekście znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania.

Sprawdź też: Telegram – najlepszy komunikator internetowy? Porównujemy z innymi aplikacjami

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *