Akcelerometr

Technologia

07.06.2021 15:22

Akcelerometr – co to jest? Po co nam akcelerometr w telefonie?

Telefony i tablety
11
2
0
11
2

Technologia cały czas idzie do przodu, co wpływa na zaawansowane możliwości i funkcje telefonów. Jedną z nich jest przyspieszeniomierz, znany również jako akcelerometr. Co to jest akcelerometr i do czego służy?  Co daje akcelerometr w telefonie? 

Czym jest akcelerometr i jak działa?

Współczesne telefony posiadają wiele przydatnych funkcji, jedną z nich jest akcelerometr. Co to takiego? Akcelerometr mierzy przyspieszenie liniowe oraz kątowe za pomocą trzech różnych osi (od 1 do 3). Wraz z upływem czasu oraz rozwojem technologii, sensory 3-osiowe zyskały największą popularność. 

Akcelerometr zaczyna działać w momencie pojawienia się odchyleń albo wibracji, a energia drgań modyfikuje się w sygnał elektryczny. To wartość wprost proporcjonalna do przyspieszenia telefonu albo innego urządzenia wykorzystywanego do pomiaru. Warto zaznaczyć, że przyspieszeniomierz występuje również w innych urządzeniach. Spotyka się go w zegarkach, laptopach, urządzeniach medycznych oraz wielu innych. 

Akcelerometr w telefonie – co potrafi dzięki niemu smartfon?

Jakie funkcje telefonu są możliwe dzięki zastosowaniu akcelerometru? Odpowiada on, chociażby za bardzo przydatną funkcję „auto-obracanie”. Polega ona na automatycznym dopasowywaniu się obrazu, który wyświetla się na telefonie. Nie musisz obracać swoim smartfonem, potrząsać nim ani przyciskać odpowiednich guzików, bo wszystko dzieje się automatycznie. 

Druga przydatna funkcja w telefonie to możliwość stworzenia nieskomplikowanego kompasu. Akcelerometr w telefonie używany jest również w grach (kierowanie pojazdem przy pomocy ruchu ekranem). Czujniki odgrywają ważną rolę w trakcie kręcenia filmów – obraz staje się stabilny, ma dobrą jakość, a różnorodne drgania nie wpływają na pogorszenie jakości przekazu.

Prędkość kątowa wpływa na komfort używania telefonu i sprawia, że możesz cieszyć się doskonałą jakością zdjęć i filmów. Dzięki czujnikom oraz przyspieszaczom smartfon nie służy już tylko do wysyłania wiadomości tekstowych oraz prowadzenia rozmów. Akcelerometr ułatwia sterowanie urządzeniem w trakcie korzystania z aplikacji mobilnych. Przyspieszacz umożliwia też liczenie kroków, dlatego, jeśli szukasz krokomierza, wystarczy nabyć dobrej jakości telefon.

 

Akcelerometr w zegarku – co daje?

Akcelerometr w zegarku sprawia, że funkcjonalność urządzenia znacznie wzrasta. Możesz używać go do bardziej zaawansowanych pomiarów, co przyda Ci się w trakcie ćwiczeń i kontroli postępów. Dostępne dziś inteligentne zegarki posiadają czujniki, które odpowiadają za pomiar przyspieszenia kątowego oraz liniowego. Jeśli w zegarku zabrakłoby akcelerometru, stałby się on całkowicie bezużyteczny. 

Akcelerometr w zegarku
Źródło: researchgate.net

Jeśli więc zastanawiasz się nad nabyciem smartwatcha, warto odpowiedzieć na podstawowe pytania na temat akcelerometru. Jak udaje się mu mierzyć pokonywany dystans, liczyć kalorie oraz kroki? Omawiany sensor śledzi ruch nadgarstka, dzięki czemu jest w stanie podać podstawowe parametry. Urządzenie wykrywa bieżące położenie i na podstawie tych informacji oraz dzięki innym czujnikom pozwala na dostarczenie cennych danych.

Akcelerometr w zegarku oznacza wiele korzyści – umożliwi Ci kontrolowanie ruchu, odbieranie połączeń, odczytywanie wiadomości tekstowych, a także opcje połączenia go z używanymi aplikacjami. Czujnik wykorzystywany jest zarówno w prostych, jak i bardzo zaawansowanych modelach zegarków. 

akcelerometr w laptopie

Czy potrzebny jest akcelerometr w laptopie?

Ochrona twardego dysku jest podstawowym zadaniem, które spełnia akcelerometr. Przypomnijmy, że dysk twardy umożliwia właściwe funkcjonowanie urządzenia. Dzięki obecności akcelerometru w komputerze można uniknąć poważnych uszkodzeń dysku twardego. Za przykład niech posłuży sytuacja, kiedy włączony laptop niespodziewanie spada. W takiej sytuacji akcelerometr automatycznie wyłącza twardy dysk, dzięki czemu można uniknąć uderzenia głowic czytających w talerz dysku twardego  – co za tym idzie, zapisane pliki nie ulegną uszkodzeniu. Akcelerometr w laptopie to bardzo istotny element, dzięki któremu nie występują poważne szkody, których pokrycie wiele by Cię kosztowało.

Prosta budowa urządzenia nie powinna nikogo zdziwić, gdyż przypomina ono prosty obwód. Jego wszechstronne działanie przekłada się jednak na wszechstronne zastosowanie, np. w laptopach, zegarkach, telefonach komórkowych, a także od wielu lat akcelerometry zapewniają bezpieczeństwo dla użytkowników samochodów. 

Zobacz też: Czujnik zbliżeniowy w telefonie — jak działa i co zrobić, gdy stwarza problemy?

Akcelerometr android posiada wiele komponentów, które różnią się między sobą, dlatego aktualnie możesz nabyć je razem lub oddzielnie. Mowa o wyświetlaczach cyfrowych oraz analogowych, jednak producent laptopów w większości przypadków zajmuje się tym zagadnieniem. Czujnik występuje w systemach operacyjnych albo oprogramowaniach wykorzystywanych do kierowania sprzętem. Są to urządzenia słynące z dużej wrażliwości. 

Akcelerometr a żyroskop – jaka jest różnica?

Żyroskop w telefonie odgrywa tak samo ważną rolę, jak akcelerometr, mimo iż oba urządzenia różnią się między sobą. Wykorzystuje się je do wyznaczania położenia, jednak sposób pracy czujników jest nieco odmienny. Akcelerometr odpowiada za pomiar własnego ruchu, natomiast żyroskop jest przeznaczony do wyznaczania położenia konkretnej rzeczy w przestrzeni. Bardzo często używa się ich razem – wspomniane właściwości uzupełniają się, jednak żaden z nich nie jest w stanie zastąpić drugiego. 

Oba czujniki mierzą przyspieszenie liniowe oraz położenie kątowe, jednak żyroskop dodatkowo określa położenie przy pomocy osi X, Y oraz Z. Przekłada się to na możliwość kierowania bardziej zaawansowanymi funkcjami (odbywa się to w trakcie poruszania nimi). Jeśli stoisz właśnie przed wyborem nowego telefonu, najlepiej znajdź taki model, który posiada oba czujniki. Dlaczego? Dzięki temu nagrywany obraz wyostrza się, zdjęcia zyskują doskonałą jakość, a aplikacje i gry działają płynnie, bez zarzutu.

Podsumowując – akcelerometr spełnia bardzo istotną funkcję w każdym telefonie. Za jego sprawą nowoczesne telefony oferują znacznie więcej możliwości niż te sprzed lat.  Zawdzięczamy mu wiele funkcji, na czele z automatyczną zmianą orientacji ekranu smartfona. Charakteryzuje się wysoką czułością, dzięki czemu jest w stanie skorygować efekty drgania oraz zmienne położenie w trakcie nagrywania filmów albo robienia zdjęć. Przekłada się to na idealną jakość, mimo nieuniknionego drżenia rąk albo robienia zdjęć w ruchu. Jeśli jesteś fanem gier, akcelerometry są podstawowymi elementami ułatwiającymi osiąganie kolejnych poziomów i używanie dostępnych aplikacji. Mamy nadzieję, że ten tekst uświadomił Cię, jak wiele zawdzięczamy akcelerometrom.

11
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *