Darmowa muzyka obraz głowny

Rozrywka

30.06.2021 12:21

Darmowa muzyka na telefon – jak legalnie pobierać muzykę?

Telefony i tablety
8
0
0
8
0

Darmowa muzyka wcale nie oznacza tylko nielegalnych źródeł. W dobie streamingu można dziś bez problemu posłuchać ulubionych wykonawców zupełnie za darmo. Czy jest jednak możliwe pobranie muzyki legalnie i za darmo?

Darmowa muzyka a kwestie prawne

Ściąganie muzyki z internetu za darmo jest wedle polskiego prawa całkowicie legalne, ale tylko pod warunkiem, że ściągnięte utwory będziemy wykorzystywać wyłącznie do celów osobistych. Ustawa o Prawie autorskim wyraźnie mówi, że legalne korzystanie z utworu, kiedy ten został już rozpowszechniony – zgodnie z art. 6 ust.1 pkt 3 pr.a., utworem rozpowszechnionym jest utwór, który został udostępniony publicznie w jakikolwiek sposób szerszej i nieograniczonej grupie ludzi, a twórca wyraził zgodę na to udostępnienie, oraz wtedy, kiedy z utworu korzystamy nieodpłatnie. 

Ważna jest również kwestia udostępniania muzyki innym osobom. W tym wypadku pojawiają się pewne ograniczenia. Dozwolone jest udostępnianie ściągniętej muzyki osobom, z którymi pozostajemy w bliskich stosunkach osobistych, tzn. rodzinie lub przyjaciołom. Zabronione jest udostępnianie utworu szerszemu gronu osób – wówczas jest to traktowane jako naruszenie prawa. ​Za naruszenie przepisów ustawy grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności, które są wyszczególnione w art. 115-119 pr.a.

Darmowa muzyka

Ponieważ popularność platform streamingowych, gdzie bezpłatnie możemy posłuchać większości wykonawców, ciągle rośnie, a zapisywanie utworu na telefonie lub komputerze nie jest warunkiem koniecznym, by można było go słuchać – wciąż jeszcze istnieje zapotrzebowanie na pobieranie muzyki. Czy można zrobić to bezpłatnie, a co najważniejsze, legalnie? Istnieje kilka serwisów, które dają taką możliwość swoim użytkownikom. 

Darmowa muzyka do filmów, podcastów czy reklam

Muzyki nie pobiera się wyłącznie po to, by słuchać jej w domowym zaciszu. Wraz ze wzrostem produkcji formatów multimedialnych, wzrasta również zapotrzebowanie na dzieła muzyczne, które będą mogły być w nich użyte. Dotyczy to nie tylko filmów i reklam, lecz także wideo edukacyjnych, podcastów, vlogów czy różnego rodzaju relacji na portalach społecznościowych. Jeśli więc poszukujesz muzyki, którą planujesz wykorzystać w materiale, który będzie następnie udostępniany szerszej publiczności, musisz zwrócić uwagę na to, z jakich zasobów pochodzi.

Jest kilka możliwości. Jedną z nich są zasoby publiczne i dotyczą one dzieł, do których prawa autorskie zdążyły wygasnąć. Oprócz tego istnieją dzieła na licencjach Creative Commons, a wśród nich licencje Zero, Uznanie autorstwa i Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach. Utwory licencjonowane szyldem Creative Commons mogą być nie tylko wykorzystywane, lecz także przerabiane po ściągnięciu ich z internetu. Istnieją również takie licencje, które nie dopuszczają przeróbek, a więc utwór może być udostępniany wyłącznie w oryginale (tak jest w przypadku Creative Commons Uznanie Autorstwa – Bez utworów zależnych).

Sprawdź też: Pobieranie muzyki z YouTube — jaki program wybrać?

Na rynku licencji dostępne są również tzw. licencje royalty free, czyli wolne od tantiem. Zezwalają one co prawda na wykorzystywanie ich do celów komercyjnych, ale pod pewnymi warunkami. Jednym z takich warunków może być na przykład zakaz sprzedaży dzieła w jego oryginalnej formie. Na ogół, jeśli korzystamy z utworów na licencjach, warto zawsze sprawdzić, czego dane licencje od nas wymagają. W wielu przypadkach konieczne jest np. podanie autora, tytułu czy linku do źródła w miejscu, w którym udostępniamy utwór. 

Jakie strony udostępniają zatem utwory na wcześniej wspomnianych licencjach? Jedną z nich jest np. FreeMusicArchive, czyli olbrzymi portal, gdzie użytkownicy znajdą dziesiątki tysięcy utworów muzycznych, które mogą następnie wykorzystać w celach zarobkowych. FMA to zbiór dzieł na licencjach Creative Commons. Tutaj użytkownicy mogą sami szukać konkretnej muzyki, wykorzystując filtry, m.in. czasu trwania utworu, gatunku, czy właśnie według danej licencji. 

Również popularny serwis Soundcloud posiada całkiem pokaźną kolekcję utworów na licencjach Creative Commons. Szukając muzyki na portalu, wystarczy zaznaczyć opcję „Do komercyjnej przeróbki” lub „Do komercyjnego użycia”. Tutaj również możemy skorzystać z filtrów wyszukiwania i zaznaczyć np. długość trwania utworu, by jak najszybciej znaleźć odpowiednią dla nas ścieżkę. 

Darmowa muzyka na telefon

Jednym z najpopularniejszych i najstarszych miejsc w internecie, gdzie znaleźć można utwory na licencjach Creative Commons, jest serwis Jamendo. Minusem strony jest jednak fakt, że jeśli zależy nam na znalezieniu utworu z konkretną licencją, Jamendo nie oferuje żadnego filtra, który przyspieszyłby proces wyszukiwania. Użytkownik musi niestety przeglądać katalog ręcznie i sprawdzać warunki prawne utworów.

Aplikacje do słuchania darmowej muzyki

Jeśli nie potrzebujemy, aby dany utwór lub album zapisane były na naszym komputerze czy urządzeniu mobilnym – możemy spokojnie zrezygnować z poszukiwania źródeł do ściągania darmowej muzyki. Obecnie funkcjonuje w internecie mnóstwo platform, które umożliwiają darmowe słuchanie muzyki online bez konieczności jej pobierania. Najpopularniejszy i najłatwiej dostępny serwis z darmową muzyką to z pewnością YouTube. 

Ostatnie zmiany Google we współpracy z YouTube wprowadziły do użytku opcję Muzyka YouTube, która spełnia obecnie rolę platformy przeznaczonej wyłącznie do słuchania muzyki. Muzyka YouTube umożliwia wyszukiwanie utworów i tworzenie różnego rodzaju playlist. Platforma jest darmowa, ale przewiduje również opcję Premium, której koszt wynosi 24 zł. Dzięki płatnej opcji użytkownicy mogą słuchać muzyki w tle oraz korzystać z trybu offline, a wszystko to bez przeszkadzających w odbiorze reklam. 

Podobną opcją jest również znany i lubiany przez użytkowników Spotify. Aplikacja jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej rozbudowanych wśród tych streamingujących muzykę. Spotify ma w swojej bibliotece ponad 30 milionów utworów, których codziennie przesłuchuje 83 miliony użytkowników. Aplikacja umożliwia słuchanie muzyki za darmo, ale z pewnymi ograniczeniami. Wersja Spotify Premium odblokowuje wszystkie ograniczenia i umożliwia również zapisywanie muzyki bądź odtwarzanie jej w trybie offline. Spotify posiada kilka planów cenowych w przypadku opcji Premium – jeśli jesteś studentem, zapłacisz mniej, a jeśli założysz konto ze znajomymi i rodziną, opcja płatna również okaże się odrobinę tańsza. 

Sprawdź: Tidal vs Spotify — która platforma streamingowa jest lepsza? Zobacz porównanie 2021!

Kolejnym bardzo popularnym serwisem stramingowym jest Tidal. Co go wyróżnia? Zbudowany jest podobnie jak Spotify, dysponuje tymi samymi funkcjami i również posiada plany cenowe – od bezpłatnego, po różne opcje Premium. Tidal może się jednak pochwalić lepszą jakością dźwięku, sporą bazą teledysków w jakości HD i naprawdę olbrzymim wyborem wykonawców, nawet tych trudno dostępnych na innych platformach. 

Platformy z darmową muzyką

Oprócz platform FreeMusicArchive, Soundcloud i Jamendo istnieje również cała masa stron, gdzie można darmowo i legalnie pobrać utwory muzyczne, z których będziemy później korzystać jedynie na własny użytek. Jeśli więc nie potrzebujesz wykorzystywać muzyki do celów komercyjnych, a znane platformy streamingujące muzykę nie spełniają Twoich oczekiwań, możesz poszukać tego, co Cię interesuje na poniższych stronach. 

Audionautix

Audionautix to również jeden z serwisów, które udostępniają muzykę za darmo. Użytkownicy mogą tutaj przeszukiwać bibliotekę według filtrów z gatunkami muzycznymi i klimatem, np. np. spokojnym, agresywnym, czy medytacyjnym. Korzystający z serwisu mają również dostęp do zakładki New Stuff, która pozwala być im na bieżąco z nowościami. 

SoundClick

SoundClick w swojej podstawowej wersji darmowej umożliwia słuchanie i ściąganie utworów muzycznych. Wykupując wersję płatną, użytkownik uzyskuje jednak możliwość pobierania i słuchania w lepszej jakości. SoundClick to również potężna baza milionów utworów z różnych gatunków muzycznych. 

Musopen

Musopen to portal, a właściwie organizacja non-profit zrzeszająca miłośników muzyki klasycznej. To nie tylko strona dla słuchaczy, lecz także dla wykonawców klasyki. Na Musopen można szybko znaleźć poszukiwany utwór dzięki przeszukaniu biblioteki twórców lub korzystaniu z filtrów. Musopen oferuje nie tylko darmowe nagrania, lecz także nuty i podręczniki, bez ograniczenia praw autorskich.

Bandcamp

Bandcamp zastąpił kultowy, ale nieistniejący już portal MySpace. Często udostępniane są na nich darmowe pliki z nagraniami korzystających z portalu zespołów czy twórców solowych. Od czasu do czasu na Bandcampie pojawiają się promocje, które umożliwiają ściągnięcie całych albumów lub nawet dyskografii danego twórcy zupełnie za darmo przez określony czas. Dzięki możliwości śledzenia wybranych twórców użytkownik nigdy nie przegapi nowości i promocji. 

Amazon Music

Nawet największy sklep internetowy na świecie, czyli Amazon, posiada swoją dedykowaną aplikację do streamowania i pobierania muzyki za darmo. Amazon Music umożliwia twórcom wystawianie własnych dzieł za dowolną cenę lub nawet za darmo – użytkownik musi jedynie ustawić wyszukiwarkę na tryb „Free” i poszukać upragnionego utworu wśród tysiąca darmowych nagrań. 

Jak widać, miejsc do pobierania i odsłuchiwania muzyki za darmo nie brakuje. Można to zrobić w stu procentach legalnie, a nawet wykorzystać pobrane utwory w celach komercyjnych dzięki specjalnym licencjom, którymi część utworów została objęta. Warto jednak pamiętać, by zawsze dokładnie sprawdzić, jak dana licencja funkcjonuje, by uniknąć ewentualnych konsekwencji prawnych. 

Sprawdź: Darmowa muzyka do ściągnięcia – gdzie ją znaleźć. Muzyka do ściągnięcia za darmo w internecie

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *